Jump to content
korneliusz.com

Profesjonalna wycena domen.

Recommended Posts

jestem zdecydowanie za całkowitą likwidacją działu Wycena, bo tylko szkodzi właścicielom domen :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jestem zdecydowanie za całkowitą likwidacją działu Wycena, bo tylko szkodzi właścicielom domen :)

mozesz rozwinac ta mysl? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Że do tej pory nie ma funkcjonujących mechanizmów ze względu na brak możliwości wyceny. A co Ty w swoim (nie musisz iść możesz zadzwonić, jeśli mają telefon)??

 

No zobacz jak dyplomatycznie odpowiedzieli - trzeba ich jednak pochwalić za to, że wiedzieli o co pytasz.

A pisząc inaczej - bankowcom nie wypada klienta psem poszczuć :)

Ja się nie będę trudził - skoro ludzie zajmujący się sprzedażą domen mają tak wiele rozterek to czegóż można od innych wymagać ?

U nas nigdy nie będzie takich prostych wskaźników jak WIBOR czy LIBOR.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No zobacz jak dyplomatycznie odpowiedzieli - trzeba ich jednak pochwalić za to, że wiedzieli o co pytasz.

 

„Dzień dobry, jestem domeniarzem i chciałbym wziąć kredyt na swoją działalność.”

Gdybym był „bankarzem”, tobym się turlnął ze śmiechu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
„Dzień dobry, jestem domeniarzem i chciałbym wziąć kredyt na swoją działalność.”

Gdybym był „bankarzem”, tobym się turlnął ze śmiechu. :)

 

Dokladnie, jak zwykle trafiasz w dziesiatke swoim celnym krotkim komentarzem.

 

Bankowosc, a juz szczegolnie kredyty, opieraja sie na standardowych procedurach - jakie niby maja byc procedury dotyczace srodowiska ludzi, ktorzy wlasnie sie zastanawiaja jak sie chca nazywac [vide: ankiety domeniarz/broker i dosc goraca dyskusja] ;)

 

Kredyt na zastaw domeny? Wliczenie domeny do zdolnosci kredytowej? W ciagu najblizszych 5 lat zero szans.

 

BTW: Jak jest na Zachodzie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co się tak uparliście tego kredytu? Istnieją jeszcze inne metody finansowania np. leasing. Domenę można wynająć, może być składnikiem majątku, przedmiotem sporu sądowego. Ktoś może chcieć ją ubezpieczyć.

Czy po prostu kupić i nie wie ile jest warta, a nie chce przepłacać.

 

Jedno jest pewne. Cena domen rośnie bardzo szybko dlatego, że są niedoszacowane i wycena będzie korzystna dla wszystkich, bo ceny domen wzrosną.

 

„Dzień dobry, jestem domeniarzem i chciałbym wziąć kredyt na swoją działalność.”

Gdybym był „bankarzem”, tobym się turlnął ze śmiechu. :)

Jesteś moderatorem to trzymaj się tematu. Nabijałeś się w tym temacie już z domeny generycznej i na kogo wyszedłeś? Zakochałeś się we mnie, żeś się tak uwziął?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co się tak uparliście tego kredytu? Istnieją jeszcze inne metody finansowania np. leasing. ... Ktoś może chcieć ją ubezpieczyć.

 

Leasing i ubezpieczenie domen to mogą być nowatorskie rozwiązania na światowym rynku finansowym :P

Zwłaszcza ubezpieczenie od utraconych domen strasznie mi się podoba :)

Kupujemy tysiące domen i porządne polisy do nich, sami je sobie wycenimy a później 'zapomnimy' opłacić wszystkie te ninje :lol:

 

Antynobel za pomysł ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinieneś dostać Nobla za nic nie wnoszące 402 posty :)

 

Leasing i ubezpieczenie domen już istnieją i powinieneś się zorientować w tym po liczbie wyników w google. Odpowiedzi na Twoje pytania zawsze znajdziesz w google, a Twoja krytyka nie ma żadnych podstaw. Chyba że chodzi Ci o nabijanie postów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powinieneś dostać Nobla za nic nie wnoszące 402 posty :)

 

Leasing i ubezpieczenie domen już istnieją i powinieneś się zorientować w tym po liczbie wyników w google. Odpowiedzi na Twoje pytania zawsze znajdziesz w google, a Twoja krytyka nie ma żadnych podstaw. Chyba że chodzi Ci o nabijanie postów.

 

Następny, który wstał dzisiaj lewą nogą i nie ma dobrego humoru :P

Rzuć proszę kilka linków, z których dowiem się jak najlepiej - zgodnie z tym co napisałem powyżej - ubezpieczyć ninje ?

Jeśli się na tym dorobię spodziewanego majątku - to z chęcią podzielę się nim z tobą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jestem zdecydowanie za całkowitą likwidacją działu Wycena, bo tylko szkodzi właścicielom domen :)

mozesz rozwinac ta mysl...... z laski swojej....

Share this post


Link to post
Share on other sites
„Dzień dobry, jestem domeniarzem i chciałbym wziąć kredyt na swoją działalność.”

Gdybym był „bankarzem”, tobym się turlnął ze śmiechu. :o

 

Na świecie są już instytucje finansowe (parafinansowe), które oferują różne formy finansowania związane z domenami. Oczywiście na razie obejmują głównie domeny .com, ale zapewne z czasem rozszerzą swoją działalność również na ccTLD.

 

Przykład: http://domaincapital.com

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przypadkowo trafiłem na kogoś jeszcze ...

www.hepi.pl

 

„Zespół ekspertów pod kierownictwem S.Kołodziejczyka i W.Zajkiewicza (właściciele ok. 5000 domen) zajmuje się profesjonalną wyceną serwisów i adresów internetowych”

 

Podziękuję. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Zostałem wywołany do tablicy :) to dorzucę coś od siebie. Ogólnie na wycenie domen zjadłem zęby i oto do jakich wniosków doszedłem;

 

- coś takiego jak wycena domen w rozumieniu dosłownym nie istnieje

 

- nie da się przewidzieć nawet zbliżonej wartości każdej domeny - do szacowania można podejść tylko i wyłącznie w przypadku niektórych nazw. To znaczy takich, które mogą realnie znaleźć nabywcę. Cała reszta to wróżenie z fusów

 

- jeżeli ktoś pisze, że by udanie wycenić domenę trzeba ich sprzedać xxx. Otóż uważam, że nie. Nawet jeżeli sprzedasz 10 000 jesteś obarczony trendem. Załóżmy, że ostatnie domeny poszły jednemu na allegro po 800 złotych - jego wycena będzie zasadniczo różna/niska, od tego który w ostatnim czasie miał udział w sprzedaży np. widelec.pl plus.pl czy n.pl bo ten będzie brał stawki z kosmosu. Tzn domena jest tak wirtualnym i niemierzalnym tworem, że większość zależy od subiektywnej oceny wyceniającego

 

- w nawiązaniu do powyższego, zarzynałem się starając określić jakikolwiek model, który pozwolił by realnie wyceniać domenę. Nie dało rady. Jakie dane można mieć ze zwykłej nazwy? Ok, długość, TLD, branże czy na siłę PR. To wszystko. Reszta jest subiektywna i nie jest twardą daną,na której można się oprzeć. Bo za taką nie można uznać potencjału, medialności czy łatwości w zapamiętaniu.

 

- a dlaczego? Ano z tego powodu, że w jaki sposób kilka cyferek/ocen buduje cenę? I na jakich zasadach? Takich wycen nie da się obronić, bo zawsze znajdzie się kontrargument

 

- najważniejszym moim wnioskiem jaki już ktoś wspominał wcześniej, jest to, że jedyną możliwą ewaluacją domeny jest skala - po nic, trochę więcej niż po nic, może coś być, b. dobra domena, perełka. I to tez z przymrożeniem oka ;)

 

- równolegle do wyceny domen prowadziłem wycenę serwisów (m.in. publikacja autorskiej metodologii w Magazyn INTERNET), tam model jest już konkretny. Są twarde dane - userzy, trend, konkretna wartość inwestycji czy generowany przychód, domeny tego nie posiadają. Skoro nie można się na czymś oprzeć, wycena nie może być właściwa.

 

Podsumowując, w mojej opinii nie ma czegoś takiego jak profesjonalna wycena domen. A jeżeli ktoś jest innego zdania to im bardziej wgłębi się w zagadnienie tym bardziej zacznie dostrzegać, że coś jednak jest nie tak.

 

Generalnie zgodzę się z 95% osobami, które się wcześniej wypowiedziały.

 

pzdr

m,p

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

 

Zostałem wywołany do tablicy.....

 

Musze przyznac ze do tej pory sprawdza sie (niestety a moze stety w kazdym razie dla mnie na plus) to co powiedziałes.

Sprzedaz nie miała nic wspólnego z wyceną,kwoty nawet nie zblizone.Oby tak dalej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
wycena domen - to wyrażanie emocji podniesione do kwadratu intelektualnych możliwości :)

pewnie masz racje, ale wez pod uwage to ze wielu ludzi zajmuje sie domenami bo to jest ekscytujace(ja tego nie potepiam, pasja musi byc ekscytujaca i wciagajaca) - literki warte miliony - moze i ja cos takiego trafie - i to sie przenosi na wycene ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

 

Zostałem wywołany do tablicy :) to dorzucę coś od siebie. Ogólnie na wycenie domen zjadłem zęby...

Powinieneś pisać w czasie przeszłym "była niemożliwa"

 

Wyceniałem u Ciebie parę domen między innymi, żeby poznać metodologię którą się posługiwałeś, a którą sam uznałeś za oszustwo. Myślę, że nie jesteś świadomy tego co mimowolnie dokonałeś i wierzę, że przynajmniej certyfikat był autentyczny. ;)

 

Wycena domeny jest trudna dlatego, że każda domena jest unikatowa i rynek za młody. Ale jest możliwa, ponieważ staje się koniecznością. Na świecie istnieją rzeczy które są bardziej unikatowe i są wyceniane. Istnieje też coraz więcej danych, gdyż rynek domen rozwija się błyskawicznie.

 

Pozostaje opracowanie skutecznej metody wyceny. Warto przy tym korzystać z osiągnięć ludzi, którzy starali się zrozumieć problem i za to Ci dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a zagranicą są profesjonalne wyceny dobrze by było zenny tez sie pojawiły jak są w innych państwach.Bo wyceny na forum to czesto są spory dla innych domena jest nie kombinowana,a jest warta mało.Sprzydałoby się troche profesjonalizmu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, pamiętam ;) I małe sprostowanie - nie uznałem, że to oszustwo. Twierdzę tylko z całą stanowczością ;) , że nie istnieje idealna metodologia, oddająca wartość, która może być zweryfikowana.

 

Wycena domeny początkowo może wydawać się niezbyt skomplikowana ale z biegiem czasu dochodzi tyle zmiennych, że głowa boli. Ktoś wcześniej pisał, że można wyceniać na podstawie sprzedanych domen. A co jeżeli ktoś był skrajnie słabym negocjatorem? Czy powinien kreować wartość przez swoją słabość? Jak wyceniać domeny podchodzące pod cyberslacking? Jako "0" bo podmiot poleci do Sądu Polubownego, czy jako konkretny pieniądz bo to zasobna firma? Nie ma reguły.

 

Oczywiście można podnieść, że wycena to jedno, a wartość sprzedaży to drugie. Ale w takim wypadku im częściej wycena różni się od rzeczywistości tym częściej właściwym wnioskiem jest sens takiej wyceny. Bo po co skoro ma znikomy kontakt z rzeczywistością?

 

Takich pytań bez odpowiedzi jest więcej.

 

Dlatego przestałem wyceniać domeny. Efektem końcowym moich xxxx godzin dyskusji, burzy mózgów i wniosków była metoda podziału. Tzn stworzenie kilku charakterystycznych parametrów opisujacych domenę, takich jak branża (FMCG, telekom, IT, rozrywka itd) cecha/y domeny (np. dwuliterówka, cyberslacking, nazwa własna itd) i szansa na znalezienie realnego klienta. Te 3 mają zawsze stały i niezmieniony współczynnik w zależności od typu np. branża IT - 0.3, rozrywka 0.1 analogicznie przy cechach, dwuliterówka 0.5, nazwa własna 0.1 itd Każdy z tych wskaźników posiadałby również stałą pieniężną przez którą byłby wymnażany. Skąd go brać? I tu wszystko padło. Trzeba by było posiadać wiedzę nt ogólnej sprzedaży domen. Opisać każdą ponownie wg w/w kryteriów i wyznaczyć średnią (najlepiej mediane). Potem dorzucić standardowe kryteria stosowane przez wszystkich wyceniaczy i teoretycznie coś może z tego wyjść.

 

Oczywiście metode można podważyć na wielu etapach ale nie chce mi się jej bronić :)

 

pzdr

m,p

Share this post


Link to post
Share on other sites
a zagranicą są profesjonalne wyceny dobrze by było zenny tez sie pojawiły jak są w innych państwach.Bo wyceny na forum to czesto są spory dla innych domena jest nie kombinowana,a jest warta mało.Sprzydałoby się troche profesjonalizmu :)

 

nie ma zagranicznych profesjonalnych wycen ;) tam to na tych wycenach robią niemożliwy biznes ale szacowanie nie nosi jakis znamion rzetelnej pracy naukowej. Każda metodologia powinna być oparta o jakieś twarde dane. A czytając zagraniczne opisy wycen, to 90% wygląda tak:

 

"siema, wyceniamy domeny. Tanio i szybko. Naszą metodologią jest doświadczenie bo sami sprzedajemy domeny."

 

Oczywiście rozgraniczą mi kiepską domenę od dobrej ale to wszystko. Poza tym jeżeli istaniała by jakakolwiek znośna metodologia zapewne została by opublikowana w USA. A tu nic ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utworzyc na forum dzial, gdzie beda wrzucane sprzedane domeny, ale ich wlasciciel oczywiscie tej ceny nie poda. Ludzie beda strzelac za ile te domeny poszly, a autor postu po paru dniach przedstawi prawdziwa cene. Wtedy zorientujemy sie, kto na forum ma najlepszego nosa do "wyceny". Oczywiscie rowniez nalezy to traktowac z przymruzeniem oka, ale na pewno ktos wyciagnie z tego potem wnioski. Glownie Ci "strzelcy" od xx.xxx

Share this post


Link to post
Share on other sites
Utworzyc na forum dzial, gdzie beda wrzucane sprzedane domeny, ale ich wlasciciel oczywiscie tej ceny nie poda. Ludzie beda strzelac za ile te domeny poszly, a autor postu po paru dniach przedstawi prawdziwa cene. Wtedy zorientujemy sie, kto na forum ma najlepszego nosa do "wyceny". Oczywiscie rowniez nalezy to traktowac z przymruzeniem oka, ale na pewno ktos wyciagnie z tego potem wnioski. Glownie Ci "strzelcy" od xx.xxx

 

Myślę, że to dobry pomysł. Sam mógłbym kilka takich domen wrzucić. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×