Jump to content
DD

Domeny generyczne pomagają w biznesie!

Recommended Posts

Pomyślałem, że przydatny będzie wątek, gdzie będzie można opisywać przykłady ze swojego własnego doświadczenia, kiedy domena generyczna (typu kredyty.pl, hotele.pl, komputery.pl itp.) pomogła w rozwinięciu jakiegoś serwisu / biznesu czy też pomogła Wam w znalezieniu tego, czego szukaliście.

 

Ja sam osobiście coraz częściej zaczynam wpisywać nazwę produktu / usługi bezpośrednio do Firefoksa - po pierwsze, bo jestem zboczony zawodowo :D Po drugie - naprawdę zaczyna przynosić to dobre efekty - czasami lepsze niż poszukiwanie czegoś w Google.

 

Podam więc pierwszy przykład. Musiałem dziś poszukać nowego miejsca, gdzie można zamówić sushi do domu w Warszawie, bo poprzednia restauracja zaczęła wymagać zamówienia za min. 150 zł, żeby dostarczyć zamówienie ;)

 

Zacząłem od Google, ale wcale niczego konkretnego i odpowiedniego nie znalazłem. Postanowiłem więc spróbować szczęścia i wpisać w przeglądarkę po prostu nigiri.pl - tak się akurat składa, że nigiri to moje ulubione :P

 

Okazało się, że mam sporo szczęścia - pod podaną domeną znajduje się restauracja sushi w Warszawie - całkiem niedaleko mnie - dowożą sushi bezpłatnie już od 30 zł - czekam właśnie na dostawę :) Dzięki domenie zyskali nowego klienta i jeśli tylko sushi będzie OK - będę nim przez dłuuugi okres. W tym czasie zarobią na mnie konkretne pieniądze ;) I jak tu nie kochać domen ;) W skali roku - taka restauracja ma na kliencie pewnie min. kilkaset złotych zysku. Pomnóżmy to np. przez 100 klientów i mamy 50 tys. złotych. I to są prawdzie podstawy wartości dobrych domen.

 

Z rozmów ze znajomymi osobami wiem, że coraz częściej wpisujemy domenę zamiast szukać w Google. A jakie Wy macie doświadczenia w tym względzie? Co o tym myślicie? Wszelkie przykłady z życia wzięte mile widziane :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Ostatnio zamówiłem sobie pizze wpisując po prostu pizza.de :)

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sie nie za bardzo zgodze z tym. Domeny z palca pisuje tylko wtedy, gdy sprawdzam, czy sa juz zajete, ewentualnie, czy jest pod nia serwis zgodny z nazwa domeny (najczesciej jest to jednak parking lub zdanie: "domena na sprzedaz bla bla bla".)

 

Jak szukam konkretnie czegos, wpisuje w wyszukiwarke, jednak oczywiscie nie przegladam pobieznie tylko pierwszych 3 czy nawet 10 wynikow, lecz rzuce okiem na pelna liste przynajmniej stu pierwszych (szczegolnie jak szukam czegos bardziej konkretnego np. z nauk przyrodniczych), gdyz wiem, ze wiele wynikow znajdujacych sie wysoko jest zaspamowanych i zadnego konkretnego kontentu tam niestety nie znajde.

 

Ostatnio szukalem np. cennika postoju na parkingu Ławica w Poznaniu, jednak zamiast wpisac domene parkinglawicapoznan.pl czy lawicapoznanparking.pl czy np. lawicaparking.pl po prostu wpisalem w google "Parking Lotnisko Ławica" i na pierwszym miejscu wyskoczylo: parkinglotniskopoznan.pl (nomen omen, domena parkinlotniskolawica.pl jest wciaz wolna). Kolejny parking, aczkolwiek z wyzszymi cenami parkowania kryje sie pod domena lotniskoparking.pl (tej domeny nawet nie bralem pod uwage, zeby ja nawet wpisac z palca)

 

Oczywiscie co innego, gdy domeny sa jednowyrazowe (tutaj byly to 3 poszukiwane wyrazy). Jednak generalnie jak mam np znalezc wpis typu "Dentysta, POznań, os. Rataje", to oczywiste, ze wpisze w wyszukiwarke, nawet jakbym mial tylko poszukac dentysty w poznaniu to nei mam zamiaru kombinowac z domenami, tylko myk od razu do wyszukiwarki :) Natomiast w polsce nie spodziewam sie, zebym po wpisaniu Dentysta.pl znalazl katalog dentystow, w polsce szanse na to sa minimalne, wiec sobie daruje

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ostatnio zamówiłem sobie pizze wpisując po prostu pizza.de :)

 

Michal, ale Niemcy to inna para kaloszy. Tam jest zdecydowanie wiecej serwisow adekwatnych do nazw domen. Zyczylbym sobie, zeby w Polsce tez tak bylo zamiast tego wszechobecnego spamu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z rozmów ze znajomymi osobami wiem, że coraz częściej wpisujemy domenę zamiast szukać w Google. A jakie Wy macie doświadczenia w tym względzie? Co o tym myślicie? Wszelkie przykłady z życia wzięte mile widziane ;)

 

DD

 

To stwierdzenie to jak miod na moje skolatane serce :D

Wiadomo ze google nie przestanie miec znaczenia ale mysle ze konsekwecja nie radzenia sobe chocby ze spamem i tak naprade brak juz w tej chwili elementow algorytmu oddzedzajacego skutecznie wartosciowe www od badziewia spowoduje mniejsze co daj Boze zufanie to tej szukarki !:)

Bo pierwotne zalozenia google mialy fantastyczne ale rzeczywistosc stala sie taka ze kasa jest ich celem przewodnim i nie ma w tym nic zlego ze ktos umie i chce sie bogacic ale uzytkonicy sami oceniaja te poczynania i wyciagaja wnioski .

Tak wiec kibicuje tym wszystkim co wpisuja z palac domeny w przegladarki :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo ze google nie przestanie miec znaczenia ale mysle ze konsekwecja nie radzenia sobe chocby ze spamem i tak naprade brak juz w tej chwili elementow algorytmu oddzedzajacego skutecznie wartosciowe www od badziewia spowoduje mniejsze co daj Boze zufanie to tej szukarki !;)

[...]

Tak wiec kibicuje tym wszystkim co wpisuja z palac domeny w przegladarki :D)

Racja - masowe wykorzystanie domen i zwiększenie zaufania do nich, jako do źródła rzetelnych informacji, może być rewolucją na miarę Google w dziedzinie wyszukiwania, kiedy na świecie królowała jeszcze Altavista i Infoseek w Polsce.

 

Oczywiście nie należy zapominać o zagrożeniu dla domen w postaci.. zaparkowanych domen z reklamami :) One mogą skutecznie odstraszyć ludzi od ich wpisywania. Dopóki % zaparkowanych domen nie jest zbyt wysoki (do 10%), to nie ma takich niebezpieczeństw.

 

Chodzi o to, żeby jednak w większości przypadków Internauci trafiali na stronę z poszukiwaną zawartością a nie z reklamami (które same w sobie nie są złe, ale musi być zachowana odpowiednia proporcja między domenami zaparkowanymi a tymi wykorzystywanymi przez konkretne serwisy).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kiedyś szukałem telefonu do nowo otwartej pizzerii. Niestety, Google nic o niej nie wiedział, a pamiętałem, że mieli stronę. Znając nazwę pizzerii "Palermo", przeleciałem po:

www*palermo*pl (pozdrawiam :) b. fajna domena)

www*palermo*com*pl

www*palermo*szczecin*pl

www*pizzeriapalermo*pl

www*pizzeria-palermo*pl

i chyba jeszcze kilka domen... nie znalazłem. Dopiero jakiś miesiąc później, przypadkiem natknąłem na ulotkę, a tam adres: pizzapalermo*pl. :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co wiecej ... ludzie coraz czesciej wpisuja generyki z polskimi znakami (nie pytajcie skad o tym wiem :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co wiecej ... ludzie coraz czesciej wpisuja generyki z polskimi znakami (nie pytajcie skad o tym wiem :) )

To prawda ;) IDNy wciąż są niedoceniane przez wielu - nie żebym się skarżył z tego powodu :D

 

BTW Sushi rewelacyjne - polecam z japońskim winem śliwkowym :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
BTW Sushi rewelacyjne - polecam z japońskim winem śliwkowym :)

U nas dzis tradycyjny schabowy (180 type-ins miesiecznie ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Są "blaski" wpisywania generyków np. meble.pl lub praca.pl a są i "cienie" jak domeny.pl :D

Haha - to prawda. Nie wszystko złoto, co się świeci.. :)

 

Ale bilans topowych generyków jest chyba jednak mocno dodatni. Coraz więcej dobrych domen jest "właściwie" zagospodarowywanych. Z czasem również "domeniarze" zajmą się rozwijaniem serwisów (czy to sami czy też w kooperacji). Jeśli tylko zostanie zachowana odpowiednia równowaga między między zaparkowanymi domenami a wartościowymi serwisami - rynek domen ma świetlaną przyszłość przed sobą ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Haha - to prawda. Nie wszystko złoto, co się świeci.. :)

 

Ale bilans topowych generyków jest chyba jednak mocno dodatni. Coraz więcej dobrych domen jest "właściwie" zagospodarowywanych. Z czasem również "domeniarze" zajmą się rozwijaniem serwisów (czy to sami czy też w kooperacji). Jeśli tylko zostanie zachowana odpowiednia równowaga między między zaparkowanymi domenami a wartościowymi serwisami - rynek domen ma świetlaną przyszłość przed sobą ;)

 

DD

 

Zycie domen na parkingu jak i samo to okeslenie mogloby wskazywac z zalozenia jest chwilowe !

Oczywiscie jest przyslowie ktore mowi ze nie ma nic bardziej trwalego jak prowizorki ale moze nie w tym wypadku.

Tak naprawde polskie domeny przynosza jakies tam dochody z parkowania niecale 2 lata wczesniej to byla raczej kpina .Jednak nie sa to pieniadze ktore wiekszosc abonentow tych domen zadawalaja .Bowiem przychody nie rosna tak szybko i proporcionalnie do wzrostu popularnosci netu i ilosci uzytkownia.Wiadomo ze w wypadku dobrego generyka mozna zarobic min pare razy wiecej jesli sie zrobi serwis , zacznie go promowac i w konsekwencji te dzialanie przekladac na wiekszy traffic i kase z reklam nie koniecznie za posrednictwem google:) Do tego jesli sajt oferuje np uslugi czy sprzedaz twarow to przychody a w kosekwencji zysk z tego moze byc dowolnie duzy i nieporownywalny do spania domeny na parkingu.Z moich obserwacji wynika ( jak dzis bylo juz mowione, nie pytajecie skad o tym wiem:)) ze coraz czesciej domeniarze zabieraja domeny z parkingu tworzac pod nimi serwisy .Nie obawiam sie a wrecz jestem pewny ze z czasem nieliczne i tak naprawde kiepskie generyki beda parkowane , reszta zamieni sie w serwisy ! Czyli nie ma najmniejszej obawy ze tendecja parkingu dobrych domen zacznie przyrastac to proces skazany tylko na odwrot czego i wam zycze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Nie obawiam sie a wrecz jestem pewny ze z czasem nieliczne i tak naprawde kiepskie generyki beda parkowane , reszta zamieni sie w serwisy ! Czyli nie ma najmniejszej obawy ze tendecja parkingu dobrych domen zacznie przyrastac to proces skazany tylko na odwrot czego i wam zycze ;)

Obyś miał rację :D Może jedynie dodałbym, że spora część średnich czy nawet całkiem dobrych generyków może nie zamienić się w serwisy, ale zamiast być zaparkowane, będą kierowały na większe serwisy lub ich działy, tak żeby po przekierowaniu zawartość dobrze oddawała nazwę wpisanej domeny. W ten sposób - poprzez przekierowanie ruchu z wielu domen na jeden dobrze zbudowany serwis - może dojść do nowej rewolucji internetowej w Polsce i na świecie - Onety i inne portale - bójcie się :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobreprogramy.pl - często podaję ten adres, gdy chce żeby ktoś sam szukał programu, łatwy adres, a czy dobre? ważne, że aktualne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie - dlaczego zaczales od Google zamiast wpisac od razu w pasek adresu??

 

I tu sie mamy... Otoz Google to juz przyzwyczajenie i nawet majac domene generyczna 99% wejdzie Ci w Google zamiast wpisze nazwe domeny. Dlatego tez gdyby w wyszukiwarce na pierwszej stronie byla owa restauracja pod domena dobresushi.pl to pewnie zapamietalbys ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firmy inwestuja w generyki i to konkretne pieniadze, nawet wykorzystujac je tylko jako przekierowanie, np. kontener*pl. Nie pytajcie skad wiem. :)

 

Przypadkowo wpisalem piekarnia*pl i trafilem na strone zaprzyjaznionej piekarni. Nie mialem pojecia, ze maja taka domene. :D Nigdzie jej nie reklamuja, na autach maja podany inny adres.

 

 

Co do parkingu, to uwazam, ze trzymanie domen na parkingu, to jak oszczedzanie na lokacie.

Dlatego planuje stworzenie w tym roku kilkudziesieciu mini serwisow i kilku wiekszych projektow podobnych do wortalu psycholodzy*pl, ktore zreszta niebawem startuje w nowym ubraniu i ze zmieniona funkcjonalnoscia. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wakacje*tv to ruch z palca około 50-80uu dziennie, a nigdy bym nie pomyślał bo końcówka mało popularna w Polsce (podobno ;))

mam teżparęinnych dobrych generyków w tym IDN i ruch z palca jest tam całkiem dobry. Szczególnie IDN mnie zadziwił ale jak domniemam polacy z rozpędu wpisują polskie litery.

 

Przykładowo MieszkaniaNaSprzedaż*pl ma większy ruch niż MieszkaniaNaSprzedaz*pl (nei mówiąc o tym że CTR jest 95%-100%)

spodziewałem się że nikt tam nie zajrzy bo to "stonoga" ale jak sięokazuje dobry zwrot generuje traffic (i kto by pomyślał)

 

Jak widaćopłaca się inwestować w generyki nei tylko ze względu na SEO :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na swoich idnach zaobserwowalem zwiekszenie ruchu type-in od momentu wyplyniecia n-k.

Moj ojciec, ktory komputera uzywal do tej pory tylko i wylacznie do grania w windowsowe gierki, po zalogowaniu sie na n-k ruszyl na podboj sieci i z tego co widze, to jest jedna z osob, ktora daje zarobic domainerom/domeniarzom klikajac w reklamy na parkingach :D

Ludzie oswojeni z siecia beda wpisywac, np wynajemmieszkan.pl, a Ci reprezentujacy starsze roczniki wynajemmieszkań.pl :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie oswojeni z siecia beda wpisywac, np wynajemmieszkan.pl, a Ci reprezentujacy starsze roczniki wynajemmieszkań.pl :D

 

 

I tak i nie :D

Czyzis napisał nieco wyżej , że często poleca dobreprogramy*pl .

Podejrzewam , że klientela tej strony to userzy różniący się nieco "profilem" od twojego ojca (nie ujmując niczego oczywiście twemu ojcu :D )

Jak w takim razie wytłumaczyc fakt , że literówki dobreprogramy mają tak wysoki traffic i CTR ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak i nie :D

Czyzis napisał nieco wyżej , że często poleca dobreprogramy*pl .

Podejrzewam , że klientela tej strony to userzy różniący się nieco "profilem" od twojego ojca (nie ujmując niczego oczywiście twemu ojcu :D )

Jak w takim razie wytłumaczyc fakt , że literówki dobreprogramy mają tak wysoki traffic i CTR ?

 

Na antywebie albo web20 byl bardzo fajny art odnosnie rewolucji w sieci, ktora dokonala sie w momencie wyplyniecia na szerokie wody n-k. Chodzilo o to, ze do internetu zaczela zagladac grupa ludzi w podeszlym wieku, ktorzy o sieci, protokolach, netykiecie itd itd nie maja pojecia. Wg mnie to wlasnie ta grupa osob podbija mi traffic na moich IDNach :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja na swoich idnach zaobserwowalem zwiekszenie ruchu type-in od momentu wyplyniecia n-k.

Moj ojciec, ktory komputera uzywal do tej pory tylko i wylacznie do grania w windowsowe gierki, po zalogowaniu sie na n-k ruszyl na podboj sieci i z tego co widze, to jest jedna z osob, ktora daje zarobic domainerom/domeniarzom klikajac w reklamy na parkingach ;)

Ludzie oswojeni z siecia beda wpisywac, np wynajemmieszkan.pl, a Ci reprezentujacy starsze roczniki wynajemmieszkań.pl :D

 

:D calkiem prawdopodobne, nastepny fenomen naszej-klasy, nie tylko reklamuja myslniki, ale i IDNy :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, że jest powrót do czasów przed googlowych, jest raczej wyczekiwanie na inteligentne wyszukiwarki, więc rynek domeniarski czeka kiedyś załamanie, będzie tylko prestiż z posiadanie fajnej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie sądzę, że jest powrót do czasów przed googlowych, jest raczej wyczekiwanie na inteligentne wyszukiwarki, więc rynek domeniarski czeka kiedyś załamanie, będzie tylko prestiż z posiadanie fajnej domeny.

 

 

No w sumie masz racje, ze jest wyczekiwanie na inteligentne wyszukiwarki:)

Tak jak jest "wyczekiwanie" na zmiane sposobu komunikacji np. przez teleportacje a z rzeczy bardziej przyziemnych na ogolna umiejetnosc lewitacji :D

A serio i bez sarkazmu to wez rozwin mysl o tych inteligentnych szukarakch bo jesli nawet powstana to w jaki sposob maja ominac cos co sie nazwywa "adresem" ?

Kazda zawrtosc pod obojetenie jaka postacia mowie tu o zawrtosci dokumentow uzywanych w szerokopojetej sieci musie miec swoje miejsce "siedzenia" tak wiec tak czy owak w jakis sposob trzeba sie do tego odowlac ! Z tym zalamaniem rynku domen bym sie tak nie spieszyl bo nie bardzo umiem sobie to wyobrazic ale moze to kwestia braku wyobrazni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×