Jump to content
Domenatorix

Podwyżka cen dla osób fizycznych i firm nieposiadających NIP-EU o 23%

Doliczanie VAT do cen w AM  

56 members have voted

  1. 1. Czy posiadasz europejski NIP?

    • Tak.
      16
    • Nie, ponieważ nie prowadzę firmy.
      19
    • Nie i nie zamierzam go uzyskać.
      18
    • Nie, ale zamierzam go uzyskać.
      3
  2. 2. Jeżeli będzie dotyczy Cię doliczanie 23% VAT, a ceny netto będą takie, jak w obecnej wersji cennika, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., jak to na Ciebie wpłynie?

    • W ogóle nie wpłynie.
      16
    • Będę musiał się zastanowić nad opłacalnością utrzymywania i odnawiania domen w AM.
      24
    • Nie będzie mi się opłacało utrzymywać i odnawiać domen w AM.
      8
    • Przeniosę tylko najważniejsze domeny z AM do innych rejestratorów.
      2
    • Przeniosę większość domen z AM do innych rejestratorów.
      5
    • Przeniosę wszystkie domeny z AM do innych rejestratorów.
      11
  3. 3. Ile obecnie utrzymujesz domen w AM?

    • 0
      3
    • 1-10
      6
    • 11-25
      8
    • 26-50
      12
    • 51-100
      7
    • 101-500
      15
    • 501-1000
      3
    • Od 1001 wzwyż.
      2
  4. 4. Jeżeli będzie dotyczyć Cię doliczanie 23% VAT, jak wpłynie to na rejestrowanie przez Ciebie domen?

    • Będę mniej rejestrował w AM i mniej u innych rejestratorów.
      15
    • Będę mniej rejestrował w AM, ale tyle samo, co dotychczas, u innych rejestratorów.
      11
    • Będę mniej rejestrował w AM, ale więcej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      17
    • Będę mniej więcej rejestrował tyle samo, co dotychczas, i w AM i u innych rejestratorów.
      12
    • Będę więcej rejestrował w AM, ale mniej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      1
    • Będę więcej rejestrował w AM, ale tyle samo, co dotychczas, u innych rejestratorów.
      0
    • Będę więcej rejestrował w AM i więcej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      0
  5. 5. Jeżeli będzie dotyczyć Cię doliczanie 23% VAT, jak wpłynie to na przechwytywanie przez Ciebie domen?

    • W ogóle nie wpłynie.
      18
    • Będę zlecał mniej domen do przechwycenia w AM.
      24
    • Będę zlecał mniej więcej tyle samo domen do przechwycenia w AM.
      5
    • Będę zlecał więcej domen do przechwycenia w AM.
      1
    • Będę bardziej ostrożny, wybierając domeny do przechwycenia przez AM.
      8
    • Będę częściej wybierał w AM przechwycenie z niskim priorytetem.
      5


Recommended Posts

Kupuję coś czasem w sklepach internetowych i jeszcze się nie spotkałem z przypadkiem, żeby sklep NIE doliczał prowizji przy wpłacie kartą lub przez szybkie płatności. Owszem, allegro nie dolicza, a to dlatego, że payu należy do allegro...

 

 

Z mojego doświadczenia w e-zakupach widzę, że zdecydowana większość e-sklepów NIE DOLICZA takiej prowizji do kosztów (cena towaru + koszt wysyłki + prowizja za e-płatności). Na oko jedynie przy mniej niż 10% e-sklepów podczas finalizacji zamówienia jest jasno dodane, że za e-przelew trzeba dopłacić. Czy inne firmy rozbijają prowizję w kosztach (cenach towarów, usług, nie interesuje mnie to, bo to nie jest wyszczególnione). Więc nie wiem w jakich e-sklepach kupujesz, ale twoja wypowiedź, choć nie mówi wprost, że wszystkie e-sklepy obciążają nabywcę prowizją za e-płatności, to właśnie coś takiego sugeruje, skoro nie spotkałeś się z nie doliczaniem prowizji.

 

 

Natomiast co do cen brutto, to faktycznie od czasu zmian ustawy konsumenckiej powinny one być prezentowane na pierwszym miejscu i w wielu przypadkach musieliśmy to w premium zrobić, tj. zamienić netto/brutto miejscami, bo zawsze były podawane obie.

 

Osoby fizyczne, wiadomo, wolą operować cenami brutto, ale trzeba pamiętać, że *giełda* to przede wszystkim miejsce robienia interesów, interesy robią z zasady głównie przedsiębiorcy, a oni wolą operować cenami netto.

 

 

Ale już omawialiśmy tę kwestię wielokrotnie, że w Polsce obowiązują ceny brutto wszędzie tam, gdzie klientem jest również osoba fizyczna. Natomiast tak jak wspomniałeś, to raczej mały problem, aby podawać ceny brutto i netto obok siebie - tak jak to już od pewnego czasu teraz premium.pl (choć regulacje te obowiązywały od zawsze), a jak nie robi niestety jeszcze ponad 90% firm oferujących domeny, które podają ceny netto i na dole małym druczkiem o doliczeniu VAT albo w ogóle ceny brutto na innej podstronie!

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ryskadow - No dobrze, w Premium doliczają prowizję. A w setkach innych sklepów nie doliczają prowizji. I będziemy się tak teraz licytować czy więcej sklepów dolicza czy nie? :) Przecież nawet mało który rejestrator domen dolicza te prowizje i niezależnie od tego czy jest to rejestrator sprzedający przedłużenia za 50 czy 100zł.

 

jak taki home, nazwa na przedluzenie za 100zl netto, to moga nie doliczac prowizji

 

a jak ja mam ceny hurtowe w Aftermarket, = cenie hurtowej w nasku, to serwis musialby do tego doplacac!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@Marus

"Setki innych sklepów"? Pokaż mi sklep który kupuje coś po 40 złotych, sprzedaje po 41 i nie dolicza prowizji za szybką wpłatę, która wyniesie 1 złoty i 23 grosze (3% z 41 złotych).

 

EDIT: Ryskadow też dobrze podsumował. W przedziale 50-100 złotych netto można tej prowizji nie naliczać.

 

Cały czas starasz się nam wmówić, że to my nie widzimy tego "absurdu". Problem w tym, że my naprawdę wszystko widzimy. Mało tego, moi klienci jakoś też wszystko widzą, wpłacają pieniądze za domeny szybkimi przelewami i jakoś nikt nigdy nie miał jeszcze z tym problemu.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale już omawialiśmy tę kwestię wielokrotnie, że w Polsce obowiązują ceny brutto wszędzie tam, gdzie klientem jest również osoba fizyczna. Natomiast tak jak wspomniałeś, to raczej mały problem, aby podawać ceny brutto i netto obok siebie - tak jak to już od pewnego czasu teraz premium.pl (choć regulacje te obowiązywały od zawsze)

 

premium.pl podawało ceny netto i brutto *zawsze*, załączam screen z 2011 roku i z góry dziękuję za zaniechanie imputacji

http://s1.zrzut.pl/58OLpD8.png

na screenie widoczne są cztery kwoty, przy jednej jest napisane "netto", pozostałe są "brutto". Saldo zawsze było brutto. Co więcej, do grudnia 2012 (w tym także przed 2011 - w PPD.pl - screen: http://s1.zrzut.pl/dpfvcX0.png) ceny brutto było *główne*, a netto obliczane od brutto, jednak z księgowego punktu widzenia okazało się to mało praktyczne, także ze wzgledu na specyfikę rynku domen. Gdyby premium.pl sprzedawało elektronikę (tak jak sklepy, o których wyżej pisałem), lub inne bliżej niezidentyfikowane produkty (tak jak sklepy o których Ty pisałeś, że nie doliczają prowizji za e-płatności), pewnie nadal podawalibyśmy tylko/głównie ceny brutto.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ryskadow i @Anubis

Proszę bardzo:

OVH - 49,99zł brutto - 40,64 netto - (taniej niż na AM) - prowizja nie jest pobierana

Hekko - 54,12 brutto - 44,00 netto - (taniej niż na AM) - prowizja nie jest pobierana

 

Czy dalej będziecie mi coś jeszcze wmawiać?

 

Powtarzam jeszcze raz - niezależnie czy domeny są po 50 czy 100zł, to nie znam innych przypadków gdzie pobiera się prowizje (poza oczywiście Premium, które jest argumentem na wszystko). Niezależnie czy sklep sprzedaje herbatę za 10zł, czy garnki za 300zł - nie pobiera się prowizji od klienta. Nawet jak idziecie do sklepu i płacicie kartą, to sklep nie dolicza Wam do paragonu opłaty za korzystanie z karty.

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ryskadow i @Anubis

Proszę bardzo:

OVH - 49,99zł brutto - 40,64 netto - (taniej niż na AM) - prowizja nie jest pobierana

Hekko - 54,12 brutto - 44,00 netto - (taniej niż na AM) - prowizja nie jest pobierana

 

Czy dalej będziecie mi coś jeszcze wmawiać?

 

Powtarzam jeszcze raz - niezależnie czy domeny są po 50 czy 100zł, to nie znam innych przypadków gdzie pobiera się prowizje (poza oczywiście Premium, które jest argumentem na wszystko). Niezależnie czy sklep sprzedaje herbatę za 10zł, czy garnki za 300zł - nie pobiera się prowizji od klienta. Nawet jak idziecie do sklepu i płacicie kartą, to sklep nie dolicza Wam do paragonu opłaty za korzystanie z karty.

 

 

wiesz nie lubię takich dyskusji...wolę sprzedawać domeny na giełdzie na którą tak narzekasz....

 

z okazji zbliżającej się okrągłej liczby zrobiłem małą promocja ;) możesz wygrać domenę gratis

 

http://di.pl/topic/104685-100-domen-3lit-z-x-bez-innych-nieporzadanych-znakow-od-100zl-za-szt-gratis/

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ryskadow - Aha, czyli najpierw jako kontrargument słyszę że się nie da zrobić tak jak mówię, a potem jak udowadniam że się da, to mówisz że nie lubisz takich dyskusji i podajesz link do swojej reklamy na forum? :) No cóż, można i tak.

 

Ja naprawdę lubię AM. Jest bardzo wygodny i to jest jego ogromna zaleta. Ba, nawet za tę wygodę jestem w stanie płacić, bo lubię takie fajne rozwiązania. Ale nie potrafię zrozumieć jak firma, która dba o prostotę działań potrafi tak komplikować nawet najbardziej banalne sprawy.

 

Po prostu chciałem o tym porozmawiać, bo dostrzegam pewne wady obecnej sytuacji. Wady, które sprawiają że część osób przejdzie do Premium, część sprzeda domenę na Allegro, a jeszcze inni po prostu zrobią to wszystko bez pośredników. Dopóki za wygodę płaciło się 5%, to było to fajne rozwiązanie. Ale jak dziś te same osoby tracą na AM względem Premium czy Allegro jakieś 30%, to już zaczynają się wątpliwości. I tak jak mówię - nie chodzi mi o to, że zmieniło się prawo, bo to nie wina AM. Chodzi o to jak AM się do tego prawa dostosowało, a mogło zrobić to lepiej, o czym świadczy konkurencja.

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

premium.pl podawało ceny netto i brutto *zawsze*, załączam screen z 2011 roku i z góry dziękuję za zaniechanie imputacji

http://s1.zrzut.pl/58OLpD8.png

na screenie widoczne są cztery kwoty, przy jednej jest napisane "netto", pozostałe są "brutto".

 

Rzeczywiście, przepraszam, wycofuję się z mojej przytoczonej wypowiedzi. Sprawdziłem najstarsze dostepne cenniki w archive.org i rzeczywiście, były zawsze podawane ceny netto i brutto.

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marus

 

Zauwaz,że w premium podczas wystawiania domeny na giełde też podaje cenę netto (bo to jest wygodne dla sprzedających firm)

 

Podaje np cene 950 netto....bo za tyle chce sprzedac, a nie kombinuje liczbe z zakresu 1200-1300zl....

 

 

 

pewnie jak to teraz napisalem, to PB zaraz to zmieni ;)

 

Chyba, ze uwzglednia profil sprzedawcy? (lub gdzies to kiedyś w statym panelu wyklikalem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marus

 

Zauwaz,że w premium podczas wystawiania domeny na giełde też podaje cenę netto (bo to jest wygodne dla sprzedających firm)

 

Podaje np cene 950 netto....bo za tyle chce sprzedac, a nie kombinuje liczbe z zakresu 1200-1300zl....

 

 

 

pewnie jak to teraz napisalem, to PB zaraz to zmieni ;)

 

Chyba, ze uwzglednia profil sprzedawcy? (lub gdzies to kiedyś w statym panelu wyklikalem)

 

Nie zmieni, bo to jest uniwersalne. Firma dostanie 950 zł netto minus prowizję, i os.fiz. też dostanie 950 zł netto minus prowizję (oraz ew. minus podatek jeśli kupujący wybierze FV od premium.pl). Różnica pojawia się w rozliczeniu sprzedający<>premium.pl. Firma vatowa wystawi premium.pl fakturę doliczając VAT, firma nievatowa wystawi rachunek bez vat, a osoba fizyczna podpiszę umowę bez vat. We wszystkich przypadkach bazowa kwota jest identyczna dla sprzedającego jak i kupującego. I to jest jeszcze jeden powód aby lubić netto, nawet jak się nie ma firmy. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy w związku z tym zamieszaniem premium ma jakieś promocje dla przenoszących domeny do nich ( oczywiście chodzi o domeny, których nigdy nie było w premium ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb

A jak kupujacy w Premium bedzie mieszkał w Luxeumburga (inny vat) , to jaką cenę zapłaci za domenę która kosztuje w Polsce 1000zl netto ?

 

raczej nie 1230zl brutto ???

Edited by ryskadow

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb

A jak kupujacy w Premium bedzie mieszkał w Luxeumburga (inny vat) , to jaką cenę zapłaci za domenę która kosztuje w Polsce 1000zl netto ?

 

raczej nie 1230zl brutto ???

 

Aktualnie nie mamy automtycznej obsługi takich sytuacji, natomiast księgowe zadbają o wystawienie poprawnej faktury i naliczenie odpowiedniej stawki VAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tę chwilę przenoszę wszystkie domeny do ovh.pl

jesli ktos zna jakies lepsze wyjscie to proszę o info.

Jeśli kiedyś poprawi sytuacja na aftermarket zastanowie sie nad powrotem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tę chwilę przenoszę wszystkie domeny do ovh.pl

jesli ktos zna jakies lepsze wyjscie to proszę o info.

Jeśli kiedyś poprawi sytuacja na aftermarket zastanowie sie nad powrotem.

 

a co Ci przeszkadza w utrzymywaniu zarejestrowanych domen ktore wygasna np za pol roku?

 

wszystkie, czyli ile ?

 

w AM / premium jak sprzedam domene to czesto kase ma w ciagu godziny.......teraz wrocilem od rodzicow z obiadu....loguje sie na konto a tam prawie 900zl...sprzedala sie kolejna domena...

 

a gdybym mial w ovh, az....to musialbym napisac wniosek o wydanie kodu, potem moze jakis skan dowodu...i za 2 tyg kod.....w tym czasie kupujacy moglby sie wkurzyc.....

 

mozna marudzic, ze cos nie dziala w AM....ale jako miejsce do szybkich sprzedazy jest dobre (mysle z premium tez).

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co się dzieje teraz na AM to chyba jakaś parodia. Ceny domen są podawane netto i:

 

1. Sprzedałem dzisiaj domenę za 400zł netto (492 zł brutto)

2. Odjeli mi prowizję 5 % 20 zł

3 Od kwoty 400zł netto odjeli Korekta VAT 71zł

 

Po tranzakcji moje konto zostało zasilone kwotą netto 309 zł a przecież powinno być zasilone kwotą netto 400zł- 20zł prowizji czyli 380zł BO PRZECIEŻ KWOTY NA AM SĄ NETTO.

 

Przecież to jest jakaś paranoja od kwoty netto (400zł) odejmować podatek 23% !!!! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież to jest jakaś paranoja od kwoty netto (400zł) odejmować podatek 23% !!!! :angry:

 

Pokazuje netto, bo wszystkie ceny wyrażone są w netto.

A jeśli będziesz przelewał na konto to będzie brutto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokazuje netto, bo wszystkie ceny wyrażone są w netto.

A jeśli będziesz przelewał na konto to będzie brutto.

 

Zabaco nie rozumiemy się. Sprzedaję domenę za 400zł netto więc taką kwotę powinienem mieć na koncie w AM bo kwoty podawane są netto (oczywiście -5% prowizji) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kulas @cannot @understand ;)

 

Wiem, że to jest skomplikowane, ale najprościej jak się da:

Sprzedajesz za 400 netto

Dostajesz 380 - tyle zarobiłeś i tyle możesz wypłacić

Zarobiona kwota dzięki korekcie VAT staje się kwotą brutto, za którą możesz robić zakupy na AM jako osoba fizyczna.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kulas @cannot @understand ;)

 

Wiem, że to jest skomplikowane, ale najprościej jak się da:

Sprzedajesz za 400 netto

Dostajesz 380 - tyle zarobiłeś i tyle możesz wypłacić

Zarobiona kwota dzięki korekcie VAT staje się kwotą brutto, za którą możesz robić zakupy na AM jako osoba fizyczna.

 

Sprzedałem domenę za 400zł netto na konto wpływa 310zł netto i za 310zł mogę zrobić zakupy.

 

Reasumując sprzedałem za 400zł netto a zakupy mogę zrobić za 310zł netto :blink:

 

Jestem ciekaw ile za domenę zapłacił kupujący. 400zł netto czyli brutto 492zł ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem ciekaw ile za domenę zapłacił kupujący. 400zł netto czyli brutto 492zł ?

 

492zł. 92zł idzie do US, bo tyle musi zapłacić AM.

Od kwoty 400 odejmujemy prowizje 20zł,, następnie kwota 380zł jest przekazana dla Ciebie, ale w panelu widnieje kwota 308,94zł czyli KWOTA NETTO.

Przy wypłacie na konto dostaniesz 308,94 + 71,06= 380zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedałem domenę za 400zł netto na konto wpływa 310zł netto i za 310zł mogę zrobić zakupy.

 

Reasumując sprzedałem za 400zł netto a zakupy mogę zrobić za 310zł netto :blink:

 

Jestem ciekaw ile za domenę zapłacił kupujący. 400zł netto czyli brutto 492zł ?

 

Kupujący zapłacił 492 zł brutto gdyż AM musiał odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego. Ty jako osoba fizyczna lub nie płatnik VAT sprzedajesz domenę za 400 zł brutto minus prowizja - VAT który powinieneś odprowadzić do US jeśli prowadzisz DG. Na zakupy możesz wydać kwotę po korekcie czyli 310 zł netto / 400 zł brutto - za domenę płacisz np. 10.95+VAT ale VAT nie jest widoczny ponieważ jest zawarty w korekcie która będzie widoczna dopiero przy wypłacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz wszystko rozumiem. Szkoda tylko, że nie wiedziałem tego przed sprzedażą.

Edited by cannot
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×