Jump to content
Geekboy68k

Czy końcówka ma wciąż kluczowe znaczenie?

Recommended Posts

Czołem!

Po lekturze znanego forum o pozycjonowaniu nie mam już pewności, czy stawiając startup warto przeznaczyć część środków na solidną, branżową domenę, czy może zarejestrować pierwszą lepszą, a całość budżetu zainwestować w marketing i SEO :huh:

Jako przykład podam sytuację, w której się znajduję:
Zamierzam otworzyć portal o lepieniu pierogów. Na podstawie danych z Trends wiem, że hasło lepienie pierogów ma znacznie więcej wywołań, niżeli hasło pierogi, które nie ma ich prawie w ogóle. Niestety, domena lepieniepierogow.pl jest zajęta i, pomimo że niezagospodarowana, to właściciel żąda sobie za adres astronomicznej wręcz sumy. Wolne są natomiast inne rozszerzenia (.eu, .net,. com). Opcje są więc dwie:
- zapłacić za domenę lepieniepierogow.pl, przez co okres osiągnięcia progu rentowności przedłuży mi się kilkukrotnie,
- zarejestrować z buta lepieniepierogow.pierwszalepszakońcówka, a resztę przeznaczyć na działania promocyjne/pozycjonowanie (ryzykując jednocześnie, że właściciel "peelki" postanowi wystartować z konkurencyjnym serwisem).

Osobiście skłaniam się ku opcji drugiej zwłaszcza, że ze względu na specyfikę branży, niezwykle istotny w pozyskiwaniu potencjalnych klientów będzie marketing szeptany.

Będę wdzięczny za sugestie i zapraszam do ogólnej dyskusji :)

 

Ciao! ;*

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście skłaniam się ku opcji drugiej zwłaszcza, że ze względu na specyfikę branży, niezwykle istotny w pozyskiwaniu potencjalnych klientów będzie marketing szeptany.

 

Również bym wybrał drugą opcję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepieniepierogow.pl to zajęta domena ?

 

Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, ale już tak...

 

Nazwa domeny lepieniepierogow.pl oczekuje w kolejce na rejestrację

 

:D

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepieniepierogow.pl to zajęta domena ?

 

To był chyba tylko przykład. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz zapytać o maryna.pl ( nie moja) - będzie krótko i uniwersalnie a skojarzenie z pierogami jest u nas niewątpliwe

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepieniepierogow.attorney

 

Ja wybrałbym opcję nr 3, inną domenę .pl.

 

dokładnie. domena za 15-150 zł oraz pozycjonowanie za podobną kwotę (choćby z GoDaddy SEO) i w tysiacu projekt mozna zamknac. i tak najwiecej ZUS bedzie kosztowal ;)

 

@GeekBoy68k mozna i przyjac ze koncowka nie ma znaczenia (sprowadzajac to do zero-jedynkowej odpowiedzi uznac mozna ze nie ma), ale zrob ankiete wsrod znajomych (ktorzy sa konsumentami pierogow i za nie PLACA - nie tylko je jedza) i spytaj jaka koncowke by wybrali szukajac pierogow w internecie.

 

edit: ilu ekspertow tyle opini - seowcy chca zarobic na pozycjonowaniu, domeniarze na domenach, marketerzy na marketingu etc. kazdy ma swoja racje. kazdy patrzy z innej perspektywy i kazdy ma jakies Mity i kazdy musi na czyms zarabiac by byc w branzy.

 

zobacz tutaj http://seo.zgred.pl/mity-seo-wydanie-specjalne-2973

 

pytanie retoryczne: chociaz mitem jest umieszczanie slow kluczowych w adresach to co sprawilo ze powyzszy adres tak wyglada a nie inaczej?

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

dzrob ankiete wsrod znajomych (ktorzy sa konsumentami pierogow i za nie PLACA - nie tylko je jedza) i spytaj jaka koncowke by wybrali szukajac pierogow w internecie.

ja czasem robie takie ankiety wsrod moich znajomych: blisko 100% wybiera "koncowke" google, bez wzgledu na to, czego szukaja - malo tego: wiecej niz polowa wpisujac adres (domene) nie robi tego do paska przegladarki, ale w wyszukiwarke google - co skutkuje tym, ze czasem finalnie wchodza na inna strone, niz zakladali

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja czasem robie takie ankiety wsrod moich znajomych: blisko 100% wybiera "koncowke" google, bez wzgledu na to, czego szukaja - malo tego: wiecej niz polowa wpisujac adres (domene) nie robi tego do paska przegladarki, ale w wyszukiwarke google - co skutkuje tym, ze czasem finalnie wchodza na inna strone, niz zakladali

 

to jesli Ci "znajomi" (grupa badana) jest grupa docelowa to jest to sygnal w ktora strone nalezy isc. ale czy dla tej grupy docelowej liczy sie marka czy moze znalezienie taniego/popularnego produktu?

w niektorych branzach nie ma znaczenie jaka firma sprzedaje ale licza sie np opinie czy fakt ze strona jest wysoko w SERPach? ciezko jest generalizowac, ale warto targetowac.

 

btw: chyba po rozpoczeciu watku "ktos" ruszyl do rezerwacji domeny - moze ten post to marketing szeptany ;)

lepieniepierogow.pl oczekuje w kolejce na rejestrację

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czołem!

 

Po lekturze znanego forum o pozycjonowaniu nie mam już pewności, czy stawiając startup warto przeznaczyć część środków na solidną, branżową domenę, czy może zarejestrować pierwszą lepszą, a całość budżetu zainwestować w marketing i SEO :huh:

 

Jako przykład podam sytuację, w której się znajduję:

Zamierzam otworzyć portal o lepieniu pierogów. Na podstawie danych z Trends wiem, że hasło lepienie pierogów ma znacznie więcej wywołań, niżeli hasło pierogi, które nie ma ich prawie w ogóle. Niestety, domena lepieniepierogow.pl jest zajęta i, pomimo że niezagospodarowana, to właściciel żąda sobie za adres astronomicznej wręcz sumy. Wolne są natomiast inne rozszerzenia (.eu, .net,. com). Opcje są więc dwie:

- zapłacić za domenę lepieniepierogow.pl, przez co okres osiągnięcia progu rentowności przedłuży mi się kilkukrotnie,

- zarejestrować z buta lepieniepierogow.pierwszalepszakońcówka, a resztę przeznaczyć na działania promocyjne/pozycjonowanie (ryzykując jednocześnie, że właściciel "peelki" postanowi wystartować z konkurencyjnym serwisem).

 

Osobiście skłaniam się ku opcji drugiej zwłaszcza, że ze względu na specyfikę branży, niezwykle istotny w pozyskiwaniu potencjalnych klientów będzie marketing szeptany.

 

Będę wdzięczny za sugestie i zapraszam do ogólnej dyskusji :)

 

Ciao! ;*

To zależy jak bogata jest branża w której chcesz utworzyć swój portal.

 

Powinieneś dać jeszcze 3 opcję, czyli wybór krótszej domeny - brandable dla Twojej tematyki, lub choć trochę powiązanej. A reszta kasy na SEO. I ja właśnie tą opcję bym wybrał.

 

W niektórych tematykach domeny "exact mach domain" będą lepszym wyborem niż inne, ale jak z "osram" da się zrobić rozpoznawalną markę wśród żarówek w polsce, to wybrał bym tańszą domenę i ją rozreklamował.

Oczywiście po .pl zgłosiłbym się jak już portal wypali ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×