Jump to content
Radek1980

Agora kupiła spółkę Trader.com

Recommended Posts

http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,85951...Trader_com.html

 

 

Domiporta.pl (budownictwo/ nieruchomości) - że co? Dom i Porta, Portal, Domi Portal, he ?

Autotrader.pl (motoryzacja) - tu się nie będę czepiał

Tabor24.pl (maszyny i pojazdy użytkowe) - kochane 24 B)

Kupsprzedaj.pl (ogłoszenia drobne) - jakoś mi intuicyjnie "i" brakuje pomiędzy

 

 

Czy tylko ja jestem tak zacofany, że widzę te adresy www po raz pierwszy w życiu.

 

 

PS

Dla rozrywki:

http://www.wyhacz.pl/Wyhacz/1,88542,521105...00_zlotych.html

 

podoba mi się reklama serwisu (film z YouTube)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko tabor24.pl nie byl mi znany.

BTW, ladny pieniadz. B)

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy tylko ja jestem tak zacofany, że widzę te adresy www po raz pierwszy w życiu.

Nie tylko ty - ja też pierwszy raz widzę te adresy.

Ta spółka musiała mieć spore obroty, doświadczenie i klientów skoro woleli przejąć potencjalną konkurencję zamiast wrzucić taką kasę w budowanie nowych serwisów opartych o ciekawsze domeny.

 

Przypomniał mi się też mój post #74 z wątku: Następna ciekawa domena Agory:

Czego im jeszcze brakuje oprócz finansów ? motoryzacji ? nieruchomości ? Czegoś jeszcze ?

Wystarczy kupić gazetę i można się bawić w jasnowidza.

( Swoją drogą ten wątek mozna było tam wrzucić )

 

I jeszcze coś: Trader chyba nie prowadził serwisów internetowych od 1991 roku jak możnaby pochopnie wywnioskować z artykułu? B)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież Trader.com to tylko nazwa. Ta domena nie należy do nich.

 

Same serwisy - znane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agora to dziecko we mgle.. Niby zdają sobie sprawę z potencjału domen, a często ładują się w kiepszczyznę..

Trader.com chyba udany zakup B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakisz bubel w tym artykule jest, albo ja czegos nie ogarniam:

 

Umowa została podpisana 14 maja 2008 r. 100% akcji spółki Trader.com zostało nabyte za cenę 54.350.000 USD (tj. 119.542.825 PLN). Trader.com należy do Trader Media East Limited kontrolowanej przez wiodącą turecką grupę medialną Hurriyet.

 

Whois:

Domain Name: trader.com

Created on..............: 9 Oct 2007

Expires on..............: 25 Feb 2009

Registrant Name: Trader Corporation

Organization Info:

Trader Corporation

Alison Hayman

Brookfield Place, 181 Bay Street, Suite 2500, P.O. Box 747

Toronto, ON M5J 2T7

CAN

Phone: 1 416 3074155 ()

Fax..: 1 416 3043862

Email: tmcdomains@langmichener.ca

 

http://www.trader.com

Trader Classified Media N.V. has closed its trader.com website.

 

If you are looking for information about Trader Classified Media N.V.,

please consult the website of the French Autorité des Marchés Financiers

www.amf-france.org Trader Classified Media N.V. is not affiliated with

Trader Corporation or Yellow Pages Group Co..

 

Trader.com is owned by Trader Corporation.

Trader Corporation is a Canadian leader in print and online vertical media with

approximately 200 publications and 20 web sites covering four product verticals:

Automotive, General Merchandise, Real Estate, Employment.

Some of our websites: www.Autotrader.ca www.BuySell.com www.Homebase.ca www.Hebdo.net www.Occasion.ca

 

Trader Media East Limited

http://www.tmeast.com

Croatia www.oglasnik.hr

www.nekretnine.net www.auti.hr www.posao.hr

Hungary www.expressz.hu

Poland www.kupsprzedaj.pl www.autotrader.pl www.domiporta.pl

Russia & CIS www.job.ru www.irr.ru

 

Wtf? B)

Edited by cabona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intuicyjnie, bez znajomości szczegółów, to nie jest dobry ruch, z poczuciem zdecydowanie złego, na tle możliwości jakie mają. Trzeba pamiętać, że jedyna rzecz, która udała się dotąd Agorze to Gazeta, i to nie dlatego, że byli dobrzy w biznesie, tylko, że gazeta została stworzona w specyficznym czasie, an fali pewnych emocji, a potem umieli być w centrum wydarzeń politycznych i umiejętnie wykorzystywali potencjał reklamowy. Wszystkie inne działania Agory, to w kategorii, której oni startują, czyli waga superciężka, to pchły i totalne porażki. Co prawda kierownictwo się zmieniło, ale to wcale nie znaczy, że teraz będą mieli dużo lepiej. Odciąć od Agory Gazetę, i ta spółka jest utopiona.

 

"Umowa została podpisana 14 maja 2008 r. 100% akcji spółki Trader.com zostało nabyte za cenę 54.350.000 USD (tj. 119.542.825 PLN)"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakisz bubel w tym artykule jest, albo ja czegos nie ogarniam:

Nie ogarniasz. Jak pisałem wyżej -- Trader.com to tylko nazwa spółki, a nie domena. Ta domena nie należy do nich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ogarniasz. Jak pisałem wyżej -- Trader.com to tylko nazwa spółki, a nie domena. Ta domena nie należy do nich.

 

Turecki Sweter i wszystko jasne B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ogarniasz. Jak pisałem wyżej -- Trader.com to tylko nazwa spółki, a nie domena. Ta domena nie należy do nich.

poważnie? B) jaki idiota nazywa firmę trader.com nie mając takiej domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites
poważnie? B) jaki idiota nazywa firmę trader.com nie mając takiej domeny

Taki sam, ktory nazywa firme np. Ad.net.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Agora pracuje nad przejęciami

 

Pytany o kolejne akwizycje prezes powiedział: - Linia kredytowa została zwiększona, bo musimy być przygotowani na sfinansowanie różnego rodzaju projektów. Mamy dosyć obfity "pipeline" z różnego rodzaju projektami, nie podajemy prognoz kiedy i co konkretnie. Nie jesteśmy na etapie przyglądania się rynkowi, jesteśmy na różnym etapie zaawansowanie kilku projektów, dlatego musimy być przygotowani na sfinansowanie przynajmniej części z nich - powiedział Sowa.

 

W środę Agora podpisała umowę kupna wszystkich udziałów spółki Trader.com (Polska), za 119,54 mln zł.

 

Spółka prowadzi działalność w segmencie ogłoszeń dla branż budownictwo/nieruchomości oraz motoryzacyjnej, poprzez 4 serwisy internetowe i 6 wydawnictw ogłoszeniowych. Są wśród nich:

 

Domiporta.pl i Autotrader.pl oraz Tabor24.pl (maszyny i pojazdy użytkowe) i Kupsprzedaj.pl (ogłoszenia drobne).

 

Źródło informacji: PAP

 

Jak widać Agora jeszcze nie raz nas zaskoczy w najbliższym czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agora rwie do przodu ... zbudowanie nowego serwisu ogłoszeniowego (skupie się na nieruchomościach) od podstaw to przede wszystkim czas, który jak widać jest cenniejszy niż te 120 mln. Serwis szybko.pl mimo bardzo dobrego PR i reklamy budował pozycję przez blisko 1,5 roku i praktycznie pozostał darmowy (podobnie jak gumtree.pl) A konkurencja jest o wiele wieksza: oferty.net, gratka.pl. Agora miała wybór - albo wpompować kasę w podumierajacy serwis aaaby.pl (notabene szukajac ogłoszeń jesteś przekierowywany na gazetadom.pl) albo kupić serwis z górnej półki, ergonomiczny, z dobrym leyautem, pozycją na rynku, współpracującym z takimi portalami jak wp.pl, onet.pl, interia.pl

Dobry ruch.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak widać Agora jeszcze nie raz nas zaskoczy w najbliższym czasie.

 

Rynek ocenil ten ruch inwestycyjny na minus 10% z poczatkiem sesji pozniej o 3% odbicie i koncowka na minus 7% to znak ze inwestorzy ocenili to jako masakra biznesowa !

Nie nadarmo nazywaja ich AgoraPieniedzy skoro tak lekka raczka wydaja 120 milionow zlotych :) Moze te kupione poratle maja duze zaplecza wydawnicze ale jako same w sensie internetowym sa warte co najwyzej kilku procent tej ceny .Nazwy domen daja wiele do zyczenia .Nie znalem wczesniej tych poratli ale po przeczytaniu artykulu musialem sie dobrze zastanowic zeby te nazwy powtorzyc B) Z tym autotrader zeby nie nazwa spolki w artykule to smialo mozna to pomylic z auto market czy auto cos inneg ! Ale jest w tym bardzo wazna rzecz swiadczaca o tym ze pod kazda obecnie jeszcze wolna domena mozna spokojnie przez pare lat stworzyc serwis i sie pozniej tak sprzedac jak ta turecka spolka . A ja mylslalem ze turek to glowie robi swetry i kebaby ;) Czyli tak naprawde sami widzimy ze domena to nie wszystko a moze niewiele jak w tym wypadku .I co warto tyle kasy placic za generyki ;)????

Share this post


Link to post
Share on other sites
kasy placic za generyki B)????

 

to zalezy za jakie :) wg mnie portale nie potrzebuja zadnych generykow, lepiej promowac wlasna nazwe, ale juz konkretne firmy powinny inwestowac w generyki oprocz promocji wlasnej nazwy, przedsiebiorstwo scisle wyspecjalizowane, np w sprzedazy paneli podlogowych znacznie bardziej potrzebuje domeny ze slowem "panele podlogowe" niz jakiegos dziwolaga ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rynek ocenil ten ruch inwestycyjny na minus 10% z poczatkiem sesji pozniej o 3% odbicie i koncowka na minus 7% to znak ze inwestorzy ocenili to jako masakra biznesowa !

Nie nadarmo nazywaja ich AgoraPieniedzy skoro tak lekka raczka wydaja 120 milionow zlotych :)

http://webhosting.pl/kategorie/e_biznes_i_...rszawska_gielde

 

Tak jak piszesz. Spodobał mi się ten tekst:

 

"Wygląda na to, że Agora w ogóle ma problemy z rynkiem internetowym. W ostatnich latach spółka ta w ostatnich latach nie potrafiła samodzielnie wypromować własnych serwisów o podobnej tematyce. Podobnie też było z jej inicjatywami na rynku serwisów społecznościowych – uruchomienie polskiego Bebo.com czy restart Cafe.pl przez znawców branży odbierane są jako niepewne ruchy firmy, która nie do końca rozumie specyfikę Internetu."

 

A Wy się dziwicie, że dobierają takie domeny a nie inne i nie są w stanie zapłacić głupich kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy na porządne generyki.. :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem o tym przejęciu parędni temu....

 

Co do wyjaśnienia nazwy trader.com, bo widzę ze niektórzy są zdrowo zagubieni :)

Ja śledzę co się dzieje z Trader'em od 4 lat, ze względu na pokrewną branże.

 

Trader Polska odłączył sie od Trader.com lata temu i jest częścią Trader Media East kontrolowanej przez Turecką firmę Huttiyet. Firma trader.com nadal istnieje i nie została nigdzie sprzedana.

Niestety nazewnictwo użyte dla polskiego oddziału spółki było mylnie przedstawiane jako Trader.com Polska (być może żeby nadać prestiżu? pojęcia nie mam).

Polski oddział operuje pod nazwą trader.pl pod którąjeszcez bodajże 2 lata temu był serwis ogłoszeniowy, dziś podzielony na mniejsze serwisy (moim zdaniem kiepskie posunięcie)

 

Tak więc Agora przejmuje spółkę o nazwie Trader.com Polska z domeną trader.pl (i podległymi) , i z tego co się orientuję jest to tylko i wyłącznie Polski oddział a nie cały Trader Media East.

 

Przy przychodach 18mln za 2007 rok, i przyroście 7~20% ten deal powinien im sie zwrócić w ciagu 2-3 lat.

Nie jest to zbytno ryzykowne przejecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy przychodach 18mln za 2007 rok, i przyroście 7~20% ten deal powinien im sie zwrócić w ciagu 2-3 lat.

Nie jest to zbytno ryzykowne przejecie.

Przychodach czy dochodach (zysk), bo to jednak różnica.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przychodach. W przypadku przejęć nie uwzglednia sie kosztów które określają dochody tylko przychód.

Od Agory zależy jak rozłoży koszta które odliczone od przychodów określą faktyczny dochód.

 

Z jakiej strony by na to nie spojrzeć nie jest to transakcja wysokiego ryzyka.

Agora zresztą z tego co sięorientuję przymiarzała sie do wejścia na rynek ogłoszeń już od Kwietnia 2006 roku

także mieli wystarczająco czasu aby sie dobrze przygotować i opracować taktykę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przychodach. W przypadku przejęć nie uwzglednia sie kosztów które określają dochody tylko przychód.

Od Agory zależy jak rozłoży koszta które odliczone od przychodów określą faktyczny dochód.

A wiesz może jaki jest średni współczynnik dla tej branży przy wycenie firmy? Bo współczynnik 6.60 wydaje mi się jednak dość wysoki..

 

Ale ten zakup świadczy na pewno o tym, jak trudno jest rozwinąć "porządny" serwis, który będzie jeszcze generował konkretne przychody i dochody.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedynym ryzykiem które ewentualnie można by brać pod uwagę jest fakt że Agora moim zdaniem opiera w dużej części swoją argumentacje zakupu na podstawie prognoz rynku reklamy.

Sugerując się tym współczynnikiem mozna założyć nawet przewidywany przez Agorę wzrost o 33% i 17% odpowiednio dla ogłoszeń nieruchomości i motoryzacji.

 

Nawet przy pesymistycznym scenariuszu, wzrost reklamy w internecie może co najwyżej rozciągnąć sie w czasie ale nie zatrzymać.

 

Wydaje mi się że właśnie taki scenariusz skłonił ich do decyzji przejęcia Trader'a teraz a nie za rok czy dwa. Tworzenie nowej bazy ogłoszeń (vs. istniejąca baza trader.pl), było by zbyt czasochłonne nie wspominajac że przy zakupie eliminują automatycznie konkurencyjny serwis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy przychodach 18mln za 2007 rok, i przyroście 7~20% ten deal powinien im sie zwrócić w ciagu 2-3 lat.

Nie jest to zbytno ryzykowne przejecie.

 

Możesz przedstawić wyliczenie, bo z tego co napisałeś to takiego wniosku nie można wyciągnąć, a wręcz na odwrót.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz przedstawić wyliczenie, bo z tego co napisałeś to takiego wniosku nie można wyciągnąć, a wręcz na odwrót.

 

Koszt przejęcia spólki to ~54 mln

 

3 letni przychód (zakładając przychód na tym samym poziomie) to okolice 54 mln.

Zakładany przez specjalistów rozwój reklamy w internecie to 33% w ciągu następnego roku ale przyjmując pesymistyczny scenariusz 7~20%

to wzrost przychodów rocznie może sięgnąć 1.2~3.6 mln co w skali 3 lat daje 3.6~10.8 mln. I jest to wariant pesymistyczny.

Jakby wierzyć specjalistom bankowym od planowania mediów to przychód z reklamy mógłby sięgnąć w tym/przyszłym roku prawie 30 mln a w następnych latach może nawet więcej.

 

Oczywiście wszystko przy założeniu że tendencja się utrzyma na przewidywanym poziomie.

Serwisy ogłoszeniowe mają to do siebie że przeżywają boom w kazdym extremalnym rynku a cały medialny rynek przechodzi proces transformacji z tradycyjnych mediów na internet.

Dlatego nie widzę w takim przejeciu wielkiego ryzyka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×