Jump to content
gucia

Kilka pytań n/t utraconej domeny + prawo autorskie

Recommended Posts

Mam pytanie, a jestem kompletnie początkująca i do ubiegłego tygodnia nie kupowałam domen dla zarobku. Starałam się trochę pogooglać ale robi mi to w głowie tylko zamęt. Stąd moich kilka pytań które pozwolą mi trochę uporządkować rozumienie domen.

 

Zarezerwowałam sobie jednak kiedyś domenę. Po upływie terminu nie przedłużyłam jej. Oczywiście okazało się już że już jej nie ma - nie widać jej w spisie na tronie na której ją rezerwowałam...

 

Chciałam po prostu ją jeszcze raz zarezerwować na inne konto zaraz po tym jak ona wygaśnie. Czemu nie mogę?

 

 

1- Jak to się stało, że wylądowała na jakiejś takiej stronie mapadomen.pl pod nazwiskiem jakiegoś gościa za kilkanaście zł? Skąd akurat wpadło by jakiemus dzieciakowi do głowy żeby rejestrować moją domenę? Co to jest za strona? Automatyczne podkupująca wszystkie kończące się domeny?

 

2- Aha na whois jest przy niej napisane, że ona czeka na rejestrację i że została zarezerwowana.

Czeka już dosyć długo – czy to możliwe że ktoś ją zarezerwował i jeżeli nikt jej nie kupił na tym serwisie mapadomen.pl na którym są aukcje, to jej nie wykupi?

 

3- Jak sprawdzić kiedy kończy się rezerwacja tej domeny i kiedy będę ją mogła sobie ponownie zarezerwować. ? Czytam i czytam to forum i cholera nic z tego nie rozumiem.

 

4- Co to znaczy mieć opcję na domenę?

 

6- Pytanie z innej beczki – zarezerwowałam domenę która jest: 1- sloganem pewnej firmy? 2-ma w sobie nazwę tej wielkiej miedzynarodowej firmy? Jak to wygląda od strony prawnej?I czy ma znaczenie że jestem pracownikiem jednago z oddziałów tej firmy :)

Edited by gucia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mile powitanie ;)

 

Nie ma co :P

Ciekawe ile lat ma dziewczynka? ;)

 

Wracając do pytań. Wystarczy pogrzebać trochę na mapadomen.pl. Twoja domena powinna być albo w aukcjach zakończonych albo w bieżących. Jak w bieżących to może jeszcze zdążysz ją zalicytować.

A skąd wiedział? Jest tam również lista domen, które "spadają" czyli nie zostały opłacone przez poprzednich abonentów. Jeśli domena jest atrakcyjna łapie ją co najmniej kilka serwisów. Oczywiście pod warunkiem, że nikt wcześniej nie założył opcji na domenę. Tzn. w jakiś tam sposób zarezerwował ją dla siebie jak jej nie opłacisz :)

 

EDIT:

Powitanie w stylu abonentki gmail.pl ale ta domena to chyba nie spadała ostatnio? ;)

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cholera, to faktycznie masz problem jak ktoś rezerwuje twoją domenę. Myślę że powinnnaś się zgłosić do NASKU z tym faktem bo napewno coś z tym jest nie tak!

 

Nie jestem uzytkownikiem mapadomen.pl ale specjalnie dla ciebie zgłębiłem się w ten serwis i znalazłem taką podstonę gdzie myślę, że znajdują się odpowiedzi na twoje pytania http://mapadomen.pl/FAQ

Share this post


Link to post
Share on other sites
1- Jak to się stało, że wylądowała na jakiejś takiej stronie mapadomen.pl pod nazwiskiem jakiegoś gościa za kilkanaście zł? Skąd akurat wpadło by jakiemus dzieciakowi do głowy żeby rejestrować moją domenę? Co to jest za strona? Automatyczne podkupująca wszystkie kończące się domeny?

 

 

o ja pierdu :)

 

1. sa tacy ciemni wojownicy co nie dadza zarejestrowac po terminie kiedy domena wygasnie

2. jesli zaserwowana to na 14 dni

3. pacz punk 2

4.wwtedy ty jestes wojownikiem i nikt ci jej nie wyrwie

 

6. jaka to firma jaki kontekst w domenie do tej firmy i takie tam i dlaczego jako pracownica szkalujesz dobre imie swojej zacnej firmy

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za poprawienie humoru :)

 

Gucia - z domenami jest jak z partnerami.

Jeśli się ich zaniedbuje, to nie należy dziwić się, że któregoś dnia nie zastanie się kogoś bliskiego pod swym dachem.

 

Opcja daje co prawda możliwość niedrogiego powrotu zapomnianego skarbu ale jeśli i o niej się zapomni, to rozstanie może okazać się bezpowrotne.

Ale jak to w życiu bywa, niekiedy udaje się zejść ponownie, ale zazwyczaj wymaga to poniesienia dodatkowych nakładów finansowych gdyż nowy opiekun będzie musiał sobie kupić dużo chusteczek do otarcia potoku łez po takim rozstaniu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

domena jest w mapadomen.pl w zakończonych i nie wiem jak ją wykupic. W whois status ma oczekujący na rejestrację i "osoba" rejestrującą jest osoba z mapadomen.pl.

 

Jak mam ją kupić?Kiedy będzie dostępna?

 

przepraszam ale nie orientuję się kompletnie w tych procedurach i przekopałam forum ale jest to napisane zawile. FAQ na tej witrynie też czytałam. Nic tam nie ma. Nie wiem czy tak każdy może wystawić czy oni to robią automatycznie.

 

nie wiedzialam że jest taka akcja że się poluje na te domeny żeby nie pozwolić ich wykupić. Myślałam że musiałby ktoś wpaść na tę nazwę i ja akurat zarejestrować kiedy mi się skończyła. Usługodwaca (home)poinformował mnie że tak będzie najlepiej jeżeli mi się kończy i chcę przepisać na inne konto bo ona potem wygaśnie, potem 14 dni na opłatę i mogę ją od nowa rejestrować..

Edited by gucia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plose Pani a jaka to domena? W nasej piaskownicy najlepiej pisac wplost...

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites
1- Jak to się stało, że wylądowała na jakiejś takiej stronie mapadomen.pl pod nazwiskiem jakiegoś gościa za kilkanaście zł? Skąd akurat wpadło by jakiemus dzieciakowi do głowy żeby rejestrować moją domenę? Co to jest za strona? Automatyczne podkupująca wszystkie kończące się domeny?

 

Twoja domena widocznie miala jakas tam wartosc i nie tylko Tobie sie spodobala. Dlatego ktos ja sobie przygarnal.

 

 

2- Aha na whois jest przy niej napisane, że ona czeka na rejestrację i że została zarezerwowana.

Czeka już dosyć długo – czy to możliwe że ktoś ją zarezerwował i jeżeli nikt jej nie kupił na tym serwisie mapadomen.pl na którym są aukcje, to jej nie wykupi?

 

Jezeli nie oplaci tej domeny, to ponownie stanie sie ona wolna i wtedy mozesz ja sobie zarejestrowac. Ale jak ja zarezerwujesz i znow nie oplacisz, to nie miej znowu pretensji.

 

 

3- Jak sprawdzić kiedy kończy się rezerwacja tej domeny i kiedy będę ją mogła sobie ponownie zarezerwować. ? Czytam i czytam to forum i cholera nic z tego nie rozumiem.

 

Zamiast sprawdzac, mozesz sobie ta domene juz dodac do zlapania, np w serwisie dropped.pl . Jezeli nie zostanie teraz oplacona, to prawdpodobnie system ja dla Ciebie przechwyci, co wiaze sie z wydatkiem 30 zl.

 

4- Co to znaczy mieć opcję na domenę?

 

To znaczy mniej wiecej tyle, co "miec pecha". ( definicja "opcji" jest juz powszechnie dostepna w internecie)

 

6- Pytanie z innej beczki – zarezerwowałam domenę która jest: 1- sloganem pewnej firmy? 2-ma w sobie nazwę tej wielkiej miedzynarodowej firmy? Jak to wygląda od strony prawnej?I czy ma znaczenie że jestem pracownikiem jednago z oddziałów tej firmy :)

 

Jezeli firma nie ma pojecia o domenach, to nic Ci nie grozi. Gorzej, jesli sama nie masz o tym pojecia, a firma ma. A najsmieszniej, kiedy zarowno firma, ktorej domene chcesz zarejestrowac, jak i Ty, nie macie pojecia o domenach. Zastanow sie - po co Ci ta domena? Co chcesz na niej zrobic?

 

Witamy w swiecie dzieciakow ;)

Edited by rekino

Share this post


Link to post
Share on other sites

wy sobie jaja robicie....a prawda jest smutna, że wiekszosc ludzi ma taka swiadomosc o domenach jak ta Pani.....

 

JAK KTOŚ SMIAŁ jej wlasnosc zabrac !!!! przeciez ona ta domene juz ZAREZERWOWAŁA !!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się wydaje, że ta Pani przez pojęcie zarezerwowana rozumie zarejestrowana i opłacona. Z opisu wynika, że już ją miała przez rok po czym jej nie opłaciła co wiązało się z jej utratą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie. ja chciałam się dowiedzieć jak to się stało że akurat ktos się tą domeną zainteresował.

domena firmowa jest dobra. teraz juz mam kupionych trochę fajnych domen, jednej nawet zrobiłam sprzedaż i cesję ale nadal nie rozumiem czy ktoś moją starą domenę kupił czy zarezerwował bo wypatrzył na jakimś portalu że się akurat konczy.

Dostawca poinformował mnie że po wygaśnięciu 14 dniu jeżeli nazwa nie jest chodliwa to pewnie będzie możliwość wykupienia ponownie. nie zależało mi bardzo po prostu lepiej był by ją miec ale skoro komus się chciało ją kupowac i komus potrzebna to trudno.

 

Jezeli nie oplaci tej domeny, to ponownie stanie sie ona wolna i wtedy mozesz ja sobie zarejestrowac. Ale jak ja zarezerwujesz i znow nie oplacisz, to nie miej znowu pretensji.
nie mam pretensji. chodzi o to, że się zdziwiłam że domena ma dla kogoś wartość i akurat ktoś ja kupił. chciałam ją kupić na luzie jeżeli będzie to ok. i się sory rozczarowałam bo nie miałam pojęcia że aż tak ludzie domenami handlują..znaczy miałam ale nie wiedziałam, że akurat są takie strony że można się czaić na domenę. Ja je sobie po prostu kupowałam, płaciłam i już. Dobrze wiedzieć, chyba każdy z Was się kiedyś tego uczył co? :)

 

OT- serwis mapadomen.pl jest zaprojektowany bardzo mało przejrzyscie i dla osoby, ktora nie wie o co chodzi FAQ ma małą wartość.mało użyteczna strona od strony graficznej i ciężko się po niej porusza. ja sobie do tej pory rezerwowałam domeny, kupowałam...i nie miałam pomysłu czy chcę je potem np po roku jeszcze miec jezeli nikt ich nie kupi.

 

 

Jezeli firma nie ma pojecia o domenach, to nic Ci nie grozi. Gorzej, jesli sama nie masz o tym pojecia, a firma ma. A najsmieszniej, kiedy zarowno firma, ktorej domene chcesz zarejestrowac, jak i Ty, nie macie pojecia o domenach. Zastanow sie - po co Ci ta domena? Co chcesz na niej zrobic?

 

Wzięłam ją bo wiem że firma będzie musiała zarejestrować tę domenę bo przy każdym nowym produkcie rejestruje takową z nazwą produktu i określonymi wyrazami. Po prostu kuleją jeżeli chodzi o uprzedzanie faktów. Nie wiem raczej im tę domenę oddam zaznaczając, że mógł to zrobić ktokolwiek inny tym bardziej że informacje prasowe o produkcie już się pojawiały tu i tam..szukałam jakiegoś paragrafi na to..LOL że np jeżeli mam domenę to mieć mogę ale jeżeli czerpię z niej korzyści finansowe to już wtedy jest mogiła i naruszam prawo..coś co pozwoli mi ją zatrzymać bo teraz się czuję jak minie ;)

 

 

jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś serwis, w którym mozna zobaczyć odwiedzalność strony lub ilość jej wyszukiwań np w googlach czy muszę sobie to dodać do analytics swojego żeby wiedzieć..bo serwera nie kupowałam więc nie mogę wrzucić sobie kodu chyba...?

Edited by gucia

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie. ja chciałam się dowiedzieć jak to się stało że akurat ktos się tą domeną zainteresował.

domena firmowa jest dobra. teraz juz mam kupionych trochę fajnych domen, jednej nawet zrobiłam sprzedaż i cesję ale nadal nie rozumiem czy ktoś moją starą domenę kupił czy zarezerwował bo wypatrzył na jakimś portalu że się akurat konczy.

Dostawca poinformował mnie że po wygaśnięciu 14 dniu jeżeli nazwa nie jest chodliwa to pewnie będzie możliwość wykupienia ponownie. nie zależało mi bardzo po prostu lepiej był by ją miec ale skoro komus się chciało ją kupowac i komus potrzebna to trudno.

 

nie mam pretensji. chodzi o to, że się zdziwiłam że domena ma dla kogoś wartość i akurat ktoś ja kupił. chciałam ją kupić na luzie jeżeli będzie to ok. i się sory rozczarowałam bo nie miałam pojęcia że aż tak ludzie domenami handlują..

 

OT- serwis mapadomen.pl jest zaprojektowany bardzo mało przejrzyscie i dla osoby, ktora nie wie o co chodzi FAQ ma małą wartość.mało użyteczna strona. ja sobie do tej pory rezerwowałam domeny, kupowałam...i nie miałam pomysłu czy chcę je potem np po roku jeszcze miec jezeli nikt ich nie kupi.

 

jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś serwis, w którym mozna zobaczyć odwiedzalność strony tzn ilość jej wyszukiwań np w googlach?

 

Wzięłam ją bo wiem że firma będzie musiała zarejestrować tę domenę bo przy każdym nowym produkcie rejestruje takową z nazwą produktu i określonymi wyrazami. Po prostu kuleją jeżeli chodzi o uprzedzanie faktów. Nie wiem raczej im tę domenę oddam zaznaczając, że mógł to zrobić ktokolwiek inny tym bardziej że informacje prasowe o produkcie już się pojawiały tu i tam..szukałam jakiegoś paragrafi na to..LOL że np jeżeli mam domenę to mieć mogę ale jeżeli czerpię z niej korzyści finansowe to już wtedy jest mogiła i naruszam prawo..coś co pozwoli mi ją zatrzymać bo teraz się czuję jak minie :)

 

Niby dorosła ale język trochę tęgi ;) Roześmiałem się kolejny raz czytając ten temat ;)

 

btw. Firma może odebrać ci domenę nawet jeśli nie czerpiesz z niej żadnych korzyści finansowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś serwis, w którym mozna zobaczyć odwiedzalność strony lub ilość jej wyszukiwań np w googlach czy muszę sobie to dodać do analytics swojego żeby wiedzieć..bo serwera nie kupowałam więc nie mogę wrzucić sobie kodu chyba...?

 

Mozesz to zrobic parkujac domene np na Sedo. Poczytaj na googlach jak to zrobic, lub uzyj wyszukiwarki na di.

Share this post


Link to post
Share on other sites

super dzięki. czyli siedzę na minie :)extra. chce ktoś taką domenę? LOL

jeszcze jedno pytanie bo chyba jednak chciałabym tę domenę bo była nie droga. była wystawiona na aukcji ale aukcja się skończyła jakiś czas temu.

wczoraj miałam nadzieję że może ktoś ją tylko zarezerwował na 14 dni i że tak jest procedura i że może nawet to się dzieje z automatu że wszystko za free rejestrują i jak nikt nie kupi to puszczają. Ale dzisiaj widzę, że domenka już nie oczekuje, a jest kupiona.

Mam czekać aż ją ktoś wystawii kupić ?

Aha jeżeli ktos ją kupił dokładnie w sekundach kiedy wygasła tzn że ustawił się na nią na dropped?

Bo data rezerwacji -pamietam- była taka sama jak wygaśnięcia z tego co widzę.

Edited by gucia

Share this post


Link to post
Share on other sites
super dzięki. czyli siedzę na minie :)extra. chce ktoś taką domenę? LOL

jeszcze jedno pytanie bo chyba jednak chciałabym tę domenę bo była nie droga. była wystawiona na aukcji ale aukcja się skończyła jakiś czas temu.

wczoraj miałam nadzieję że może ktoś ją tylko zarezerwował na 14 dni i że tak jest procedura i że może nawet to się dzieje z automatu że wszystko za free rejestrują i jak nikt nie kupi to puszczają. Ale dzisiaj widzę, że domenka już nie oczekuje, a jest kupiona.

Mam czekać aż ją ktoś wystawii kupić ?

Aha jeżeli ktos ją kupił dokładnie w sekundach kiedy wygasła tzn że ustawił się na nią na dropped?

Bo data rezerwacji -pamietam- była taka sama jak wygaśnięcia z tego co widzę.

 

podaj nazwę domeny, na 99% to ktoś z forum więc pewnie się dogadasz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo jestem ciekawy jakiej firmy gucia jest reprezentantem? ;) o stanowisku jakie zajmuje nie pytając :)

 

chyba pasuje :) dzięki za pomoc. moze nawet mi się tu spodoba;]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pani gucio - tak szczerze skończ Pani ten bełkot i podaj nazwę domeny bo to jęczenie jest męczące i nic z tego nie rozumiem.

 

Trochę szacunku. Nie każdy musi się znać na domenach..coś tam zasłyszał, czytał, coś kojarzy, ale może nie do końca. No i może nie chce podawać nazwy domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie ten cały temat wygląda na prowokację.

Gucio niby nie zna się na domenach i nie wie co się dzieje a później pisze coś o wstawianiu kodu analytics i coś o serwerach :) Nie chce mi się teraz szukać cytatów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to się nie wypowiadam w temacie autentyczności, bo znowu zaraz będzie, że w każdym poście widzę Anglika. ;)

 

Niemniej bez względu na to czy to autentyk (co też jest możliwe) czy też prowokacja, czytanie tego tematu = wielki banan od ucha do ucha. ;)

 

p. gucio:

 

Jeśli domena została wylicytowana, można jeszcze spróbować ją odkupić, bo ona przecież nie zniknie ani nowy abonent nie zakopie jej w ogródku obok pepeszy z 1944 r. ;) i najpewniej stanie się z nią tylko jedna z trzech rzeczy:

 

- trafi na parking z reklamami, czyli przybierze taki wygląd strony jak np. talerze.pl (Sedo) lub taką jak tu - znaczenia.pl (Namedrive), wtedy najprawdopodobniej można się skontaktować z właścicielem klikając w link "kontakt" i pisząc do właściciela przez odpowiedni formularz lub składając ofertę na domenę, jeśli ma dobre serce to odda tanio, a może i za cenę, za która ją wylicytował, kto wie, taniej na pewno nie odda, bo domainerzy nie Caritas. :)

- nowy właściciel zarejestrował ją na firmę i jego dane są publicznie odkryte i widoczne we whois, dostępnym na stronie http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl, wystarczy napisać wtedy na podany mail kontaktowy albo zadzwonić na telefon kontaktowy i spróbować się dogadać, :)

- zarejestrował ją na osobę prywatną lub ukrył swoje dane we whois, a pod stroną nie umieścił kompletnie nic - wtedy zostaje tylko szukać igły w stogu siana albo napisać nazwę domeny tu, na di.pl, bo na 99% wylicytował ją ktoś stąd. ;)

 

Pozdrawiam i szczerze powodzenia życzę. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie, jestem lekko rozczarowany całym tym wątkiem.

 

Smutna prawda jest taka - że domaining w Polsce niestety będzie miał wydźwięk pejoratywny. Generalnie potrzebna jest praca u podstaw jak widzę. Jeśli ktoś przychodzi na to forum i grzecznie się pyta o kwestie formalne, bo NIE MA O TYM POJĘCIA - to należy mu pomóc a nie piętnować.

 

Oczywiście zdarzają się pustostany umysłowe jak ta od gmail.pl ale to inna sprawa.

 

Coraz więcej ludzi, którzy mnie znają i wiedza czym się zajmuję, raportują, że domaining to cwaniactwo, które powinno być zakazane. A dlaczego? W pewnych przypadkach faktycznie ktoś jest zły, że nie stać go na dobrego generyka ale czasem sytuacja wygląda tak, iż poziom korespondencji z domainerem jest poniżej wszelkiej krytyki. Styl jest niechlujny, niekulturalny, a cena lekko mówiąc dyskusyjna.

 

Napisałem kiedyś do człowieka maila w sprawie domeny jakieś tam X.pl. Zarządał wielką sumę 15k (domena średnia obiektywnie :) ). To mu odpisałem, że jak zejdzie z ceny wyjściowej to możemy dalej negocjować dalej. Co odpisał? Ze jesli uważam, ze cena jest z kosmosu, to może mi ją sprzedac za 30k. Czy to jest poważne?

 

Nawet jesli komus piszemy cenę 5k za domenę a on mowi ze moze dac max 200 PLN to nie odpisujmy w stylu "Zapomnij", "z choinki sie urwałes" czy "takie rzeczy to tylko w Erze". Są ludzie którzy potrzebuja domeny na własne potrzeby i nie mają kasy co nie oznacza ze mamy im sprzedawac za bezcen.

Czasem jak klient jest zaskoczony moją ceną - to staram się zasugerowac inną domenę (nie zawsze moją), czy tez inną końcówkę.

 

Nie każdy musi być profesjonalistą, ale pewne podstawy savoir vivre'u domenowego powinny byc przez każdego zachowane.

 

____

 

Nawet jeśli pod nickiem gucia kryje się cały zarząd Agory to i tak wątek powinien być przede wszystkim merytoryczny.

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie każdy musi być profesjonalistą, ale pewne podstawy savoir vivre'u domenowego powinny byc przez każdego zachowane.

 

Ja ostatnio dostałem zapytanie o cenę jakiejś mało ważnej domeny. Odpisałem 1000 zł . Dostałem coś w stylu " Życzę powodzenia. Ciekawe kto Ci da tyle za niewypromowaną domenę?"

 

I teraz nie wiem jak Keyword to zrobił, że sprzedał swoje "niewypromowane" urlopy.pl za średnie xxx xxx € jak pisał ;)

O tym, że ktoś mi wali na wstępnie na "Ty" już nie wspomnę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×