Jump to content
sanit

Polityka

Recommended Posts

A czy Pan Bronek "kandydat z całej polski" jest poważny? Czy Pan Grzesiu "postep, new technology & pełna micha dla wszystkich" jest poważny? Czy Pan Pawlak "byle z kim byle jak" jest poważny? Czy Pan Olechwowski "nie donosiłem na kolegów" jest poważny?

 

Nie jestem wierzący ale nie toleruje ludzi którzy za wszystkie nieszczęścia obwiniają kościół. Nie dajesz na kościół to w czym tkwi Twój problem?

Sądzę, że twoja odpowiedź nie była do mnie skierowana (brak cytatu), ale odpowiem tak: W Niemczech jak dasz do urzędu skarbowego papierek z sądu, że się wyrejestrowałeś ze wspólnoty, to rzeczywiście nie dajesz na kościół (tych paru procent z podatku). W Polsce nie ma takiego prawa jeszcze i dobrze, aby było. Kiedyś pieniądze miały iść za pacjentem, dobrze by było, aby pieniądze szły tez za wiernymi (wierzącymi) a nie były zasysane (niebezpośrednio) z podatków tych, którzy tego nie chcą. Niestety, nie mam złudzeń, że kiedykolwiek takie prawo zostanie ustanowione.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O jakich podatkach na kościół mówisz?

A o czym ty mówisz, bo chyba wyraziłem sie jasno? Rozwiń swoją myśl/pytanie.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

O jakich podatkach mówisz? Nie widziałem w moim picie rubryki "na kościół" więc liczę że mnie uświadomisz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie jestem wierzący ale nie toleruje ludzi którzy za wszystkie nieszczęścia obwiniają kościół.

No i brawo wygrałeś suszarkę!

Każdy kogoś za coś obwinia. Teraz głównym winowajcą są samoloty latające nad naszym niebem i rozpraszające nie znane chmury. :)

I właśnie jak słucham i czytam takich troglodytów w czarnych uniformach, to mi się w głowie przewraca. Głupieje chłopie, głupieje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem? Chyba wole niegroźnych troglodytów w czarnych uniformach niż groźnych troglodytów w czerwonych uniformach którzy próbują na każdym kroku mnie okraść i skomplikować życie.

 

pozdrawiam

Edited by Adam_

Share this post


Link to post
Share on other sites
O jakich podatkach mówisz? Nie widziałem w moim picie rubryki "na kościół" więc liczę że mnie uświadomisz :)

Więc własnie to napisałem, że w Polsce nie ma JESZCZE rubryki "Na kościół" i wątpię, ABY SIĘ KIEDYKOLWIEK taka mozliwość POJAWIŁA. A tak powinno być, bo jeśli ktoś chce wspierać tę firmę, to powinien mieć do tego pełne prawo, a jak ktoś nie chce, to by po prostu nic nie wpisał, a tak to pieniądze idą Z KIESZENI KAŻDEGO (wierzącego, niewierzącego, aktywnego i biernego) w czarne łapy. W Niemczech, Kościół to po prostu organizacja/firma czerpiąca dochód m. in. ze składek członkowskich (a dokładnie z podatku /Kirchensteuer/ osób, które chcą na nią płacić). WIec jak ktoś nie chce na nią płacić, to wypisuje się w odpowiednim urzedzie i tym samym oszczedza ileś tam euro z podatku rocznie (jest to ok. 8-9% podatku dochodowego).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ja wiem? Chyba wole niegroźnych troglodytów w czarnych uniformach

pozdrawiam

Jak Ci niegroźny troglodyta w czarnym uniformie przeleci dziecko to będziesz inaczej mówił. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak Ci niegroźny troglodyta w czarnym uniformie przeleci dziecko to będziesz inaczej mówił. :-)

 

 

... a jeśli miły pan bez jakiegokolwiek uniformu przeleci Ci dziecko, to jakościowo czymś to się różni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobrze, ale O CO konkretnie Ci chodzi? Kościół dostaje jakieś dotacje z budżetu? Z tego co na szybko znalazłem chodzi głównie o wydatki na religie w szkołach i ZUS. Jeśli chodzi o religię w szkołach to jak najbardziej powinna zostać zniesiona. Jeśli chodzi o ZUS... państwo do wszystkich dokłada, więc jeśli znieść dopłaty to wszystkim. popierasz to?

Share this post


Link to post
Share on other sites
... a jeśli miły pan bez jakiegokolwiek uniformu przeleci Ci dziecko, to jakościowo czymś to się różni?

Jakościowo?

Różni się to tym, że Pan w uniformie nie zaznaje kary. Jest kryty przez bandę łobuzów. Normalnie każdy pedofil jest skazywany na więzienie, nie znam "czarnego" który by został skazany i pierdział. Cała sprawa( jeżeli taka wyniknie) rozchodzi się po przysłowiowych kościach. Pretz siedzi? Nie, nie siedzi. Rządzi dalej w Poznaniu sku...l.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakościowo?

Różni się to tym, że Pan w uniformie nie zaznaje kary. Jest kryty przez bandę łobuzów. Normalnie każdy pedofil jest skazywany na więzienie, nie znam "czarnego" który by został skazany i pierdział. Cała sprawa( jeżeli taka wyniknie) rozchodzi się po przysłowiowych kościach. Pretz siedzi? Nie, nie siedzi. Rządzi dalej w Poznaniu sku...l.

 

 

Tym razem nie dam się wciągnąć w ewentualna długą polemikę :)

 

Jeśli uważasz, że nie ma przypadków (chyba, że takie przypadki są ale ich nie znasz) takich aby

konkretny ksiądz, któremu udowodniono pedofilię i został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu RP

albo wyrokiem Sądu Kanonicznego nie otrzymał w zw. z tym realnej sankcji -

można (?) złożyć skargę na działania administracji państwowej albo podjąć działania zmieniające

Konkordat miedzy RP a konkretnym Kościołem, albo podjąć działania zmieniające polskie sądownictwo. Zapewne, jak zwykle, należałoby zacząć od tego jakich reprezentantów wybierzemy do Parlamentu, Samorządów itp. ponieważ systemy tworzą ludzie.

 

 

Nic więcej Ci nie poradzę. Zwłaszcza, że nie jestem biegły w prawie. Pozdrawiam.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zaznaje kary? Odsyłam do wujka googla. Wielu było skazywanych i wielu "pierdziało". Krycie przez kościół to inna sprawa, nie zauważyłem by sąd traktował ich bardziej ulgowo gdy sprawa wycieknie.

 

Same wyroki to już inna sprawa bo zarówno dla "czernych" jak i "nieczarnych" są śmiesznie niskie. Ale przecież Wy wierzycie w resocjalizacje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tym razem nie dam się wciągnąć w ewentualna długą polemikę :)

Ok ;)

Całe szczęście, że nie mogę dorwać się do władzy, bo bym reaktywował departament do walki z kościołem. ;-)

Edited by Dzień Domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites
No dobrze, ale O CO konkretnie Ci chodzi? Kościół dostaje jakieś dotacje z budżetu? Z tego co na szybko znalazłem chodzi głównie o wydatki na religie w szkołach i ZUS. Jeśli chodzi o religię w szkołach to jak najbardziej powinna zostać zniesiona. Jeśli chodzi o ZUS... państwo do wszystkich dokłada, więc jeśli znieść dopłaty to wszystkim. popierasz to?

 

Wiesz co, napisałem kilkadziesiąt linijek tekstu, ale go skasowałem, bo szkoda w ogóle gadać. Tu po prostu nie ma co dyskutować na temat pazernej, pasożytniczej i przestepczej (np. pedofilia, kradzież i wymuszanie ziemi) działalności KK w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisz może umberto ile w zeszłym roku Kościół katolicki dostał z budżetu państwa pieniędzy. Wtedy będziemy mieli jakiś konkret. A nie zapomniałeś czasem o tym, że kościół w Polsce płaci podatki? O tym się jakoś nie mówi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

B. Komorowski zachowuje sie jak trójkąt bermudzki.

Obiecał powodzianom kupę kasy i z tego go rozliczajmy. Obiecał, ale nawet nie wie co. Rezerwa budżetowa tego nie wytrzyma, to co Ty chłopie obiecujesz?

J. Kaczyński bredzi coś o tym, że jak by był premierem to by powodzianie więcej pieniędzy dostali.

Pieprzą jeden z drugim a ludzie na pomoc czekają. Czy jakaś osoba z Lewicy opowiada takie bajki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz na wstępie. Nie nazywaj Komorowskiego i Kaczyńskiego prawicą.

 

Lewica opowiada większe bajki. Oni by włączyli drukarkę i wszystkim dali :)

Edited by Adam_

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napisz może umberto ile w zeszłym roku Kościół katolicki dostał z budżetu państwa pieniędzy. Wtedy będziemy mieli jakiś konkret. A nie zapomniałeś czasem o tym, że kościół w Polsce płaci podatki? O tym się jakoś nie mówi.

 

Dochody kościelne z Budżetu Państwa 2009:

 

KOSZTY STAŁE

 

1. Katecheci - 42 tys. katechetów, 13 tys. księży, 1,6 tys. zakonników i 3,5 tys. sióstr zakonnych

= 1 800 000 000 zł

 

2. Subwencje do prowadzonych przez Kościół placówek oświatowych (wyznaniowych)

= 1 400 000 000 zł

 

3. Dotacje na kościelne szkolnictwo wyższe

= 200 000 000 zł

 

4. Kapelani

= 43 500 000 zł

 

5. Prowadzone przez kościół placówki opieki zdrowotnej

= 186 000 000 zł

 

6. Fundusz kościelny

= 99 500 000 zł

 

KOSZTY ZMIENNE

 

1. Darowizny instytucji państwowych lub spółek z udziałem Skarbu Państwa

= 50 000 000 zł

 

2. Akcje i inwestycje PFRON

= 30 000 000 zł

 

3. Dotacje ekologiczne (wymiana systemów grzewczych, docieplanie budynków itp.

= 35 000 000 zł

 

4. Sprzedaż gruntów i budynków przez samorządy z rutynowymi bonifikatami - 99,9% (jest to kwota prawdopodobnie kilkukrotnie zaniżona, bo cena urzędowa często jest celowo kilkukrotnie zaniżana w stosunku do prawdziwej ceny rynkowej dla nie swoich)

= 30 000 000 zł

 

5. Dotacje do remontów zabytkowych obiektów sakralnych i przy okazji i po cichu plebanii

= 55 000 000 zł

 

RAZEM

 

3 743 000 000 zł

Słownie: trzy miliardy siedemset czterdzieści trzy miliony złotych

 

Według spisu ludności z 2006 roku, w Polsce żyje 38 125 000 ludzi. Każdy obywatel płaci co roku na Kościół katolicki 98,18 zł (ponad 8 zł na miesiąc), nie licząc dobrowolnych datków i darowizn.

 

Dane pochodzą z listu otwartego skierowanego do premiera Donalda Tuska, przez redaktora naczelnego Faktów i Mitów, Romana Jonasza Kotlińskiego.

 

Te powyższe dane troszeczkę różnią się od tych

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dotacje_pa%C5...iowych_w_Polsce

 

Stałymi źródłami finansowania Kościoła katolickiego, uwzględnionymi w budżecie są:

 

* Dotacje na Fundusz Kościelny[5][6]. W budżecie na 2008 przeznaczono na ten cel 97,9 mln zł.[7]

* Finansowanie uczelni katolickich. W 2008 wyniosło ono łącznie 273,7 mln zł (w tym dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który ma status uczelni publicznej[8]); ponadto udzielana jest dotacja na pomoc materialną dla alumnów seminariów duchownych oraz w strukturze uczelni publicznych znajdują się wydziały teologiczne, finansowane na zasadach ogólnych.

* Finansowanie nauczania wyznaniowego zgodnie z art. 12 ust. 1 Konkordatu. Finansowanie nauczania religii w szkołach. Według MENiS w 2002 wynosiły one ok. 560 milionów złotych samych pensji w szkołach (bez przedszkoli). Do tego dochodzi bezpłatne udostępnienie sal i innej infrastruktury.

* Utrzymywanie kapelanów w armii[9]. Państwo utrzymuje kapelanów wojskowych na etatach oficerskich. Kapelani pracują też w innych służbach mundurowych, m.in. w policji, straży granicznej i państwowej straży pożarnej.

* Inne wpłaty od spółek skarbu państwa. Według szacunków ministerstwa skarbu, w 2001 r. wynosiły one 3,78 mln zł w gotówce i 1,06 mln zł w majątku rzeczowym[potrzebne źródło].

 

Oprócz tego, pośrednie wsparcie finansowe od Państwa, Kościół uzyskuje przez

 

* Zwolnienie księży z podatku dochodowego. Księża nie pracujący etatowo płacą jedynie ryczałt.

* Ulgi celne przysługujące Kościołowi[potrzebne źródło].

 

Inne źródła finansowania Kościoła to:

 

* Dotacje na konserwacje obiektów zabytkowych znajdujących się w ich posiadaniu.

* Dotacje na budowę obiektów sakralnych, jak Świątynia Opatrzności Bożej (30 mln zł. w budżecie na 2008 rok[10])

* Przekazanie Kościołowi nieruchomości na ziemiach zachodnich i północnych, które przed wojną należały bądź do niemieckiego Kościoła katolickiego, bądź ewangelickiego

 

Nie istnieją dokładne podsumowania rozmiaru dotacji przekazywanych przez Państwo Polskie Kościołowi Katolickiemu i innym kościołom.

 

Całkowity ich wymiar został oszacowany przez tygodnik Polityka na 1–1,5 mld złotych rocznie. (to stan na 2002 rok!)

 

 

Obecnie to kilka razy więcej, tym bardziej, że pojawiła sie możliwość zasysania pieniędzy z Funduszy unijnych (przeciw którym to pieniądzom, przypominam, Kosciół był jeszcze przed 2004 rokiem) np pod pretekstem renowacji zabytkowych kościołów.

 

 

Jesli chodzi o podatki płacone przez kościół,to proboszcz 10 tysięcznej parafii zarabiający 30 tysięcy miesięcznie płaci zryczałtowany podatek równy 370 zł za kwartał! Ja też chcę taki podatek!

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz na wstępie. Nie nazywaj Komorowskiego i Kaczyńskiego prawicą.

Ok. To jak mam ich nazywać?

Komorowski jest skrajnym konserwatystą ale J. Kaczyńskiemu nie dorasta do pięt w swoich skrajnościach. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jesli chodzi o podatki płacone przez kościół,to proboszcz 10 tysięcznej parafii zarabiający 30 tysięcy miesięcznie płaci zryczałtowany podatek równy 370 zł za kwartał! Ja też chcę taki podatek!

 

Głosując na czerwonych nigdy go się nie doczekasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Głosując na czerwonych nigdy go się nie doczekasz.

Masz w swoim słowniku jakieś inne słowa/sformułowania?

...a może tak piszesz co Ci ślina na palec przyniesie..?

Tą całą firemkę kościelną trzeba rozliczyć od stóp do głów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Człowieku otwórz oczy! Państwo codziennie Cię okrada a Ty jesteś zaślepiony nienawiścią do kościoła. Kończę rozmowę na ten temat bo to nie ma sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Człowieku otwórz oczy! Państwo codziennie Cię okrada a Ty jesteś zaślepiony nienawiścią do kościoła.

No ja mam otwarte oczy i nie strzelam tekstów o czerwonych. To Twoje Państwo mnie okrada; państwo B. Komorowskiego i J. Kaczyńskiego i państwo Rydzyka, to o co Ci chodzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×