Jump to content
Saint

Domeny polskich miast i miejscowości

Recommended Posts

Już chyba nie:

 

Co 2 tygodnie stają się wolne i tylko NASK z automatu regularnie rezerwuje a po rezerwacji daje komunikat, że to "nazwa jednostki administracyjnej" i nie wolno jej zarejestrować ale to tylko zagrywki NASK-u, bo jest wiele nazw miejscowości, które mają odpowiedniki w potocznych słowach ale wybiórczo sobie zdecydowali jakie wypuszczą w eter a jakie nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy rejestracji takich domen w NASK jest komunikat "UWAGA: Nazwa domeny X odpowiada nazwie jednostki administracyjnej! Patrz punkt 6c Regulaminu nazw domeny .pl". Nie zarejestrują, a jak zarejestrują będziemy mieć kolejną aferę. :)

Edited by icered

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odswierzę troszke ten topic, czyli reasumując, jesli mam domene (teoretycznie) eWroclaw.pl to jest to niezgodne z prawem? Czy sprawa tyczy sie wylacznie domen wroclaw.pl , olsztyn.pl a te z dodatkami typu "e", "i", "24" ect. sa zgodne z obowiazujacym prawem?

 

Dzięki za odpowiedz,

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odswierzę troszke ten topic, czyli reasumując, jesli mam domene (teoretycznie) eWroclaw.pl to jest to niezgodne z prawem? Czy sprawa tyczy sie wylacznie domen wroclaw.pl , olsztyn.pl a te z dodatkami typu "e", "i", "24" ect. sa zgodne z obowiazujacym prawem?

 

Dzięki za odpowiedz,

Pozdrawiam

 

Domeny z "e", "i" "24" oraz z końcówkami com. com.pl, eu, biz itd. jest to wszystko zgodnie z prawem.

 

6. NASK może odmówić przyjęcia Oferty w szczególności, gdy: (...)

c. Oferta dotyczy Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl, chyba że Oferentem jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy organ administracji ; Oferta dotycząca Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl może być złożona tylko bezpośrednio w NASK...

 

Przeczytaj to dokładnie ze zrozumieniem - dotyczy tylko nazwy własnej z końcówką PL (nie dopatruj się podtekstów bo było by to zaznaczone w tym regulaminie).

Znam to z autopsji (lub jak ktoś woli sprawdziłem organoleptycznie :rolleyes: ) prowadziłem portal miejski (eGarwolin.pl) i działał on zgodnie z prawem, a ponieważ dotyczył on miasta Garwolin (i promował go w sieci), musiałem zarejestrować to jako tytuł prasowy (wtedy możesz dostawać info min. z Policji) dostawałem również z UM informacie o tym co będzie sie działo i info np. o sesji RM.

 

Teraz mam domeny z końcówkami mobi (Sopot i Zakopane - dla Zakopanego już robię serwis w drupalu) oraz eSzczytno.pl. Tutaj ze Szczytnem jest o tyle ciekawie że miasto zrezygnowało z nazwy Szczytno.pl i używa e-szczytno.eu, tutaj też powstaje serwis ale nie typowy portal a raczje informacja dla turystów co warto zwiedzać, info o imprezach itp.

Edited by fenix75

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem juz facetem w podeszlym wieku ale jesli mnie pamiec nie zawodzi to ten idn zawsze nalezal do Nasku .

Zobacz sobie abonenta "id abonenta: nsk001 (FIRMOWA)" :)

 

Edit

 

Widac firma SI KSIĄŻKI.PL SP. Z.O.O. zaczela mocniej kombinowac zeby miec jakies argumenty na bezprawne uzywanie przez 6 latek domeny bo kiedy jak rejestrowala nazywala sie jedynynie SI SP. Z.O.O.

Ale widac ktos uczony w pismie doradzil im zmiane nazyw co jest totalnie bez znaczenia ale ten "doradca" widac ma wiedze z gazet :) Ciekawe kiedy w KRSie byla ta zmiana ?

A z drugiej strony to firma SI KSIĄŻKI.PL SP. Z.O.O powinni NASKOWI jako obecnemu abonentowi idna wytoczyc sprawe w arbitrazu :D

Czemu nie można założyć opcji na ksiazki.pl skoro istnieje na książki.pl? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czemu nie można założyć opcji na ksiazki.pl skoro istnieje na książki.pl? :)

Niedawno komuś udało się zarejestrować PIATEK.PL w domeny.tv

 

Wcześniej także była traktowana była jako "nazwa jednostki administracyjnej".

Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czemu nie można założyć opcji na ksiazki.pl skoro istnieje na książki.pl? :)

 

Nie wiem czy to w tym wątku, ale parę razy już pisałem na forum że zablokowane systemowo są tylko:

 

miejscowosc.pl

miejscowosc-dwuczlonowa.pl

 

a pozostałe są normalnymi domenami, jedyną różnicą jest że wersje IDN zostały zarejestrowane prewencyjnie przez NASK:

 

miejscowość.pl

miejscowoscdwuczlonowa.pl

miejscowośćdwuczłonowa.pl

miejscowość-dwuczłonowa.pl

 

ale jeśli taki np. IDN zostanie przekazany uprawnionemu podmiotowi, a ten go potem nie przedłuży, domena normalnie spada i może być zarejestrowana, np. hrubieszów.pl

 

Powyższe przykłady są tylko ilustracją, pula obejmuje: nazwy wszystkich miast (np. kalisz.pl, kalisz-pomorski.pl - zastrzeżone, kaliszpomorski.pl - 'normalna'), powiatów (np. laski.pl - zastrzeżona, łaski.pl - 'normalna' ale zarejestrowana prewencyjnie), gmin (ropa.pl, trawniki.pl, ksiazki.pl itp. - zastrzeżone; książki.pl - 'normalna'). Jakby coś jeszcze było niejasne, to chętnie wyjaśnię, 100 zł za post. ;-)

 

 

[edit] Jeszcze przykład dwuczłonowej z IDN – ksiaz-wielkopolski.pl - wolna i zablokowana systemowo; ksiazwielkopolski.pl - normalna domena; książwielkopolski.pl i książ-wielkopolski.pl – 'normalne', ale zarejestrowane prewencyjnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
np. laski.pl - zastrzeżona

To chyba nie był najlepszy przykład zastrzeżenia domeny przez NASK :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To chyba nie był najlepszy przykład zastrzeżenia domeny przez NASK :)

 

Bo gdyż?

 

Opcja na laski.pl jest niedostępna

4011 – Zarejestrowanie domeny o nazwie regionalnej jest zabronione

 

to jest właśnie *najlepszy* przykład zastrzeżonej (skądinąd bezsensownie – jak wiele innych) domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezły burdel. Dzięki PB za bezpłatne wyjaśnienia.

To chyba nie był najlepszy przykład zastrzeżenia domeny przez NASK :)

Hehe. Dlatego jesteś wrogiem NASK?

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo gdyż?

 

 

 

to jest właśnie *najlepszy* przykład zastrzeżonej (skądinąd bezsensownie – jak wiele innych) domeny.

Miałem na myśli domenę a nie opcję na nią .

Zablokowana opcja na tą domenę faktycznie jest bezsensowna gdyż NASK by na tym zarobił biorąc bliskie zeru prawdopodobieństwo jej realizacji :)

 

@Korneliusz - nie jestem wrogiem NASK. Nie jestem niczyim wrogiem.

Nie pisz patrząc w lustro :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miałem na myśli domenę a nie opcję na nią .

Zablokowana opcja na tą domenę faktycznie jest bezsensowna gdyż NASK by na tym zarobił biorąc bliskie zeru prawdopodobieństwo jej realizacji :)

 

Przecież ta domena *jest* zablokowana! Gdyby spadła, nie można by było jej ponownie zarejestrować, tak jak całkiem niedawno www.nom.pl (nie regionalna, ale też zablokowana, temat na osobną historię ;p).

Share this post


Link to post
Share on other sites
powiatów (np. laski.pl - zastrzeżona, łaski.pl - 'normalna' ale zarejestrowana prewencyjnie), gmin (ropa.pl, trawniki.pl, ksiazki.pl itp. - zastrzeżone; książki.pl - 'normalna').

 

laski.pl jest zablokowana? hmmm a to ciekawe, bo pod http:// laski.pl/ są faktycznie laski :)

Domena zarejestrowana na osobę fizyczną - opcji brak. Czy o tych "laskach" mowa?

łaski- zarejestrowne na NASK.

ksiazki.pl nie ma Nasku są książki i to te z małej litery.

książki.pl NASK.

tylko trawniki.pl wskazują na Trawniki.

 

O jakich zatem zastrzeżeniach mowa?

 

edit. usunąłem url z lasek.pl szkoda ich pozycjonować :)

Edited by Arcanis

Share this post


Link to post
Share on other sites
O jakich zatem zastrzeżeniach mowa?

 

Zamiast się unosić, przeczytaj jeszcze parę razy, aż zrozumiesz. :)

Zastrzeżenia zostały wprowadzone regulaminem jakoś z 2003? 4? roku, nie pamiętam teraz. W każdym razie laski czy ksiazki były zarejestrowane wcześniej. A o ropie czy trawnikach nikt nie pomyślał (albo może spadły) i leżały wolne do niedawna (ropa nadal leży).

 

Podaj dane do faktury.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Korneliusz - nie jestem wrogiem NASK. Nie jestem niczyim wrogiem.

Nie pisz patrząc w lustro :)

To był sarkazm. Przepraszam, że nie umieściłem :).

 

NASK nie jest moim wrogiem, bo ja też ich nie mam. Wszyscy nie żyją. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się, czy PSID (stowarzyszenie, gdyby ktoś nie skojarzył), dałby radę pozyskać odpowiednie informacje i dojścia (działając oczywiście w imieniu abonentów i inwestorów domen), żeby dowiedzieć się skąd taki burdel i chaos mogący rodzić patologie (bo jak inaczej jak coś jest blokowane, coś zostało odblokowane i nikt nie wie kiedy / komu) się dokładnie wywodzi, bo w 2003 / 2004 roku to ja nawet nie wiem, czy miałem dostęp do Internetu (na oko i szybki rachunek to nie) - ale są być może jeszcze aktywne w NASK-u osoby, które współtworzyły te zasady i powiedzieć, że nie są one za mocno dopracowane to mało.

 

Jak będę w najbliższym czasie rozmawiał z Saintem w sprawach stowarzyszeniowych - na 100% ta kwestia będzie poruszona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zastanawiam się, czy PSID (stowarzyszenie, gdyby ktoś nie skojarzył), dałby radę pozyskać odpowiednie informacje i dojścia (działając oczywiście w imieniu abonentów i inwestorów domen) [...]

 

Myślę, że to dobry pomysł.

 

1. Stowarzyszenie, instytucja działająca w imieniu konkretnej, zainteresowanej społeczności zadaje formalnie pytanie.

2. Następnie, NASK zobowiązany jest odpowiedzieć [w trybie kpa?].

3. Jeśli odpowiedź cechować będzie nieprzejrzystość [pokrętność, jak kto woli], to zapytanie wraz z odpowiedzią można upublicznić i równolegle przesłać tę korespondencję do czynników ustawowo kontrolnych wobec NASK.

4. Jeśli odpowiedź NASK na zapytanie Stowarzyszenia nie nastąpiłaby w stosownym, wynikającym z odpowiednich przepisów terminie, można postąpić analogicznie jak w pkt 3.

5. Jeśli zaś odpowiedź NASK będzie mam nadzieję przejrzysta jak źródlana woda, to również pytanie wraz z odpowiedzią należałoby podać do publicznej wiadomości.

 

Zresztą, taki sposób postępowania byłby wyobrażalny i w wielu innych kwestiach w stosunku do NASK oraz w odniesieniu do innych instytucji publicznych.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamiast się unosić, przeczytaj jeszcze parę razy, aż zrozumiesz. :)

Być może wyglądało to jak uniesienie, ale to było najzwyklejsze niedowierzanie. Nadal na pierwszy rzut oka wydaje się to co najmniej zastanawiające.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak będę w najbliższym czasie rozmawiał z Saintem w sprawach stowarzyszeniowych - na 100% ta kwestia będzie poruszona.

No, to czekamy na oficjalne stanowisko NASK... :)

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abonentem Olsztyn.pl jest

ABONENT:
firma: NAUKOWA I AKADEMICKA SIEĆ KOMPUTEROWA
ulica: UL. WĄWOZOWA 18
miasto: 02-796 WARSZAWA
lokalizacja: PL
telefon: +48.223808300
ostatnia modyfikacja: 2008.08.05

Ale widnieje na niej ogłoszenie

Sprzedam tę domenę lub poszukuję pozyczki pod zastaw tej domeny

tel: XXX XXX XXX

Wiecie może, o co chodzi :huh:?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To już przeglądarka, a nie domena.

 

$ host -t a olsztyn.pl
olsztyn.pl has no A record

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×