Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Michal

Trzydniowa żałoba narodowa

Recommended Posts

Może i tak być ;). Jednak w życiu są inne, większe tragedie.

Np. nie spłonąłem. I z tego, jak na razie wypada mi być zadowolonym

Jakie większe tragedie? Może ja już w życiu przeżyłem za dużo tragedii, pochowałem mamę, pochowano kilku kumpli i może dlatego jestem taki gruboskórny. Duchowe podejście do takich spraw i zaduma nad tym wszystkim prowadzi do destrukcji i destabilizacji podstaw życia społecznego i struktur ekonomicznych. Jak będziemy tak podchodzili do wszystkich tragedii które nas otaczają (nawet w naszym prywatnym świecie), to połóżmy się krzyżem, zmówmy kilka zdrowasiek i płaczmy całymi dniami nad dolą i nie dolą.

 

Stało się i tyle i zapomnijmy o tym. Tak im było pisane i nie chorujmy na sraczkę z tego powodu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słusznie czy nie słusznie żałoba jest. Miejsce czy ilość ofiar jest rzeczą względną tak samo jak pobudki kierujące Prezydentem pomijam fakt, że nie każdy musi lubić tę czy inną osobę lub opcję polityczną to mi na wątrobie leży to że najwięcej do powiedzenia mają zawsze ludzie na obczyźnie. Faktem jest natomiast, że nie codziennie zdąża się tak tragiczny w skutkach wypadek jak ten pożar. Spójrzmy na całość z perspektywy innych tragedii mówię o np. wybuchu w warszawskiej rotundzie, zamachach na WTC itp. niezależnie od powodu jest to tragedia w skali makro lub mikro w skali światowej czy w skali krajowej moim skromnym zdaniem nie należy oceniać wprowadzenia tej żałoby przez pryzmat wyłącznie polityczny ponieważ gdyby to był Tusk i też by to zrobił to wszyscy by "klaskali". Moim zdaniem krytykować można wszystko, ale są pewne "aksjomaty", których krytykowanie jest jak plucie na pamięć w tym wypadku osób, które zginęły w tym pożarze. Obrazu powiem żeby nie było że zdaje sobie sprawę z tysięcy wypadków drogowych ze skutkami śmiertelnymi, ale jak sklasyfikować śmierć jednej osoby czy kilku w wypadku przez śmierć nader tragiczną w pożarze, który miał miejsce teraz czy powodzi w latach dziewięćdziesiątych? Nie da się pewnych rzeczy rozgraniczyć można mieć do nich stosunek obojętny lub nie to zupełnie tak samo jak mordowanie tysięcy ludzi w obozach koncentracyjnych i zabijanie się przez żołnierzy w czasie wojny jedno i drugie jest tragedią samo w sobie, ale jak to sobie przyrównać czy podejść do tego obojętnie. Jestem zdania, że śmierć jest pewnym elementem istnienia, który człowiek musi zaakceptowac, a decyzja o w prowadzeniu żałoby narodowej należy do Prezydenta czy to komuś się podoba czy nie.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiedziałem, że tak to sie skończy jak tylko rano usłyszałem tego neswa. Od razu sobie pomyślałem, że ogłoszą żałobę. Normalnie chyba jasnowidzem zostane, albo coś ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam pytanie do zwolenników wprowadzenia żałoby: ile was osobiście to będzie kosztować? nic? Dlatego możecie sobie pozwolić na bycie szlachetnymi empatami czyimś kosztem.

 

A co byście powiedzieli, jakby ktoś zarządził, że w związku z żałobą odebrana wam zostanie połowa pensji albo, że macie zakaz prowadzenia działalności gospodaczej?

Każdy lokal o pojemności pow. 300 osób to impreza masowa. Takich lokali w Polsce są tysiące. Tysiące osób którym odmówiono prawa wykonywania swojego zawodu i odebrano szansę zarabiania pieniędzy nie mówiąc o organizatorach imprez czy koncertów którzy w ich przygotowanie włozyli dziesiątki tysięcy pln.

 

Ręka do góry kto odda swoją kwietniową pensję na rzecz ofiar, zobaczmy na ile żarliwa jest wasza żałoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nie powinien z tego kpić ani się śmiać z ludzkiej tragedii . Ale jest to jawna promocja ze strony polityków . Tego samego dnia był w TV był piękny spot prezydenta i premiera " pomóż biednym ". Ciekawe jak polacy zapamiętają tego prezydenta . W ściganiu się z Tuskiem do brukseli albo na katastrofy ? czy z samych katastrof

Edited by DESiGNER

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja rozumiem, że niektórzy mają bardziej rozwiniętą empatię od innych ale przecież można odczuwać żałobę osobiście a nie pod szyldem "żałoba narodowa" i te osoby chyba nie powinny się kłócić że ktoś nie chce czegoś takiego obchodzić. Swoją drogą żałoba narodowa to jest czyste chamstwo ze strony p... bo jak można czyimś kosztem nabijać sobie punkty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Ja mówię takim praktykom zdecydowanie STOP! ...

Jedni są przeciwni wprowadzaniu żałoby narodowej, inni globalizacji, zabijaniu zwierząt, elektrowniom atomowym, emisji CO2, etc. etc. a politycy i tak robię swoje.

Wy tu dyskutujcie a ja zabieram się do pracy czyli też będę robił swoje - może to coś da, kto wie ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ręka do góry kto odda swoją kwietniową pensję na rzecz ofiar, zobaczmy na ile żarliwa jest wasza żałoba.

 

Za dużo wymagasz. ;)

 

Ręka do góry kto się pomodlił za ofiary, wtedy zobaczymy jak żarliwa jest żałoba. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

warto pamiętać, że w tym temacie każdy wyraża swój rzeczywisty stosunek do tego wypadku, a nie do wprowadzenia żałoby

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciekawe, że każdy, nawet niezbyt sprawny umysłowo prezydent, potrafi wprowadzić żałobę nawet trzydniową. Ciekawe, że każdy niezbyt rozgarnięty papież potrafi wznieść rączki, pomachać i pomodlić się za ofiary np. trzęsienia ziemi. Ciekawe, że te tak ważne osoby nie są w stanie poza górnolotnymi gestami i frazesami w obliczu tragedii załatwić nic, np. dać od razu z kieszeni pieniążków (choć mają takie możliwości) na tak przyziemne sprawy jak jak najszybsze załatwienie lokum i godnych warunków bytowania dla poszkodowanych. te tak ważne , wydawałoby się, osobistości, potrafią tylko grać sobie piarowsko na własne konto, a nie potrafią załatwić najbardziej przyziemnych potrzeb dla ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawe, że każdy, nawet niezbyt sprawny umysłowo prezydent, potrafi wprowadzić żałobę nawet trzydniową. Ciekawe, że każdy niezbyt rozgarnięty papież potrafi wznieść rączki, pomachać i pomodlić się za ofiary np. trzęsienia ziemi. Ciekawe, że te tak ważne osoby nie są w stanie poza górnolotnymi gestami i frazesami w obliczu tragedii załatwić nic, np. dać od razu z kieszeni pieniążków (choć mają takie możliwości) na tak przyziemne sprawy jak jak najszybsze załatwienie lokum i godnych warunków bytowania dla poszkodowanych. te tak ważne , wydawałoby się, osobistości, potrafią tylko grać sobie piarowsko na własne konto, a nie potrafią załatwić najbardziej przyziemnych potrzeb dla ludzi.

 

 

dokładnie... a może ktoś z forum podejmie się wyceny przelotu helikopterem i ochrony na meijscu Pana prezydenta oraz premiera ;) ciekawe jaki to koszt takiej miłosiernej wycieczki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
dokładnie... a może ktoś z forum podejmie się wyceny przelotu helikopterem i ochrony na meijscu Pana prezydenta oraz premiera ;) ciekawe jaki to koszt takiej miłosiernej wycieczki ;)

 

 

Może na pokrycie kosztów budowy nowego hotelu by wystarczyło ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.joemonster.org/filmy/15636/ - Na prawdę warto obejrzeć :)

 

Sądziłem, że już będzie "ciszej nad tą trumną" ... ;)

 

Przeżyliśmy tę straszną i siejącą spustoszenia w umysłach i gospodarce, żałobę ... Ten okres wielkich wyrzeczeń dla polskiego społeczeństwa. Przetrwaliśmy te koszmarne trzy dni. Jest niedziela.

Oczywiście można napowrót dokonywać zestawień liczb itp ...

Ja np., nie życzę sobie aby ZUS przymusowo zdzierał ze mnie pieniędzy ... I co z tego?

Napiszę do ZUS-u może mnie wysłucha. Jeżeli ktoś uważa, iż Rząd RP nie ma zobowiązań wobec swoich własnych pogorzelców (spalonych w budynku "zawiadowanym" przez instytucje publiczne) - to może napisać do właściwego Adresata:

 

- Ministerstwo Finansów RP

 

albo lepiej:

 

- Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Donald Tusk.

 

 

 

Amen?

Mam nadzieję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polacy przeboleją tę i inne podjęte w niepelni spraw umysłowych decyzje prezydenta Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Naród to przeboleje, ponieważ do końca kadencji pozostało jeszcze tylko 612 dni. Wtedy zapanuje powszechna radość i ostatnią decyzją najbardziej nielubianego w historii Polski prezydenta będzie ogłoszenie swojej malutkiej prywatnej żałoby, której nawet nikt nie usłyszy. Wszystkie żałoby prezydenta włącznie z tym żałosnym człowiekiem pokryją się już tylko kurzem historii i Lech Aleksander Kaczyński znajdzie się tam, gdzie najbardziej lubi... w historii politycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyszła pora na aktualizację.

 

Żałoby L. Kaczyńskiego: 5 (w ciągu 3,5 lat, a dokładniej niecałe 40 miesięcy, czyli żałoba co osiem miesięcy)

Żałoby A. Kwaśniewskiego: 6 (w ciągu 10 lat, czyli żałoba co dwadzieścia miesięcy)

Żałoby L. Kaczyńskiego: 6 (w ciągu niespełna 4 lat, a dokładniej niecałe 45 miesięcy, czyli żałoba co siedem i pół miesiąca)

 

Żałoby w Polsce ogólnie (od 1924 roku) 19 z czego 11 w ciągu ostatnich 12 lat...

Żałoby w Polsce ogólnie (od 1924 roku) 20 z czego 12 w ciągu ostatnich 12 lat...

 

zalobanarodowa.pl - dzisiaj zarezerwowana

żałobanarodowa.pl - jeszcze wolna

zalobanarodowa.pl - zarejestrowana

żałobanarodowa.pl - na testach

 

W latach 1924 - 2009 wydarzyły się 24* katastrofy górnicze z liczbą ofiar równą lub większą niż 15 osób, jedna z nich (Halemba 2006) została uczczona żałobą narodową.

 

* W tym jedna, podczas okupacji, dwie przed II wojną światową i dwadzieścia jeden po II wojną światowej (dziesięć w latach 1970 - 2009).

 

Edycja:

tylko jedna została uczczona żałobą narodową, bo katastrofa Wujek - Śląsk 2009, którą wcześniej policzyłem nie mieści się w kryterium przedstawionych statystyk.

 

 

 

--

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBa%C5%82oba_narodowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofy_g%...rnicze_w_Polsce

Edited by jamiko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Doliczyłeś tą dzisiejszą ? ( 2 dniowa ).

 

Tak, właśnie przypomniało mi się dzisiaj,że coś takiego już liczyłem, poszukałem na forum i postanowiłem zaktualizować o "dzisiejszą" (w zasadzie poniedziałkowo-wtorkową).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żałoby L. Kaczyńskiego: 6 (w ciągu niespełna 4 lat, a dokładniej niecałe 45 miesięcy, czyli żałoba co siedem i pół miesiąca)

 

Żałoby A. Kwaśniewskiego: 6 (w ciągu 10 lat, czyli żałoba co dwadzieścia miesięcy)

 

 

W latach 1924 - 2009 wydarzyły się 24* katastrofy górnicze z liczbą ofiar równą lub większą niż 15 osób, jedna z nich (Halemba 2006) została uczczona żałobą narodową.

 

* W tym jedna, podczas okupacji, dwie przed II wojną światową i dwadzieścia jeden po II wojną światowej (dziesięć w latach 1970 - 2009).

 

Edycja:

tylko jedna została uczczona żałobą narodową, bo katastrofa Wujek - Śląsk 2009, którą wcześniej policzyłem nie mieści się w kryterium przedstawionych statystyk.

 

statystyki można przedstawiać jak się tylko chce, dlatego często się nimi manipuluje

 

w tak krótkim okresie (10 lat) porównanie samej liczby żałób, nie ma wartości statystycznej, można tylko przeprowadzić szczegółowe porównanie, analizując zdarzenia

 

a w latach 90 nie było żadnej katastrofy powyżej 10 ofiar, co podaje wikipedia w zestawieniu, więc nie było podstaw do takich żałób

 

 

nie jestem zwolennikiem wprowadzania długich żałób narodowych, a szczególnie dla całego kraju, ale z innego powodu, powinni zadbać nie o żałobę, a o poprawienie bezpieczeństwa

 

Dane Wyższego Urzędu Górniczego wskazują na ludzkie błędy jako główne przyczyny wypadków[2]. Powstają one w większości podczas transportu oraz obsługi maszyn i urządzeń[2]. Najczęstsze naturalne przyczyny katastrof to wybuchy pyłu węglowego, wybuchy metanu oraz pożary powstałe od zapalonego metanu[4].

Share this post


Link to post
Share on other sites
statystyki można przedstawiać jak się tylko chce, dlatego często się nimi manipuluje

 

w tak krótkim okresie (10 lat) porównanie samej liczby żałób, nie ma wartości statystycznej, można tylko przeprowadzić szczegółowe porównanie, analizując zdarzenia

 

Dlatego dodałem również statystyki dotyczące katastrof górniczych.

 

a w latach 90 nie było żadnej katastrofy powyżej 10 ofiar, co podaje wikipedia w zestawieniu, więc nie było podstaw do takich żałób

 

1990 KWK Halemba Ruda Śląska 19 ofiar śmiertelnych. - źródło: Wikipedia

 

Jednak nie o same liczby tutaj chodzi, a o podejście. Udawane współczucie i populistyczne łączenie się z prawdziwymi poszkodowanymi. Świadczy o tym na przykład rozpoczęcie żałoby od poniedziałku, tak aby przypadkiem nie zaszkodzić euro basketball i innymi imprezom, które będą się jutro odbywały.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlatego dodałem również statystyki dotyczące katastrof górniczych.

 

 

 

1990 KWK Halemba Ruda Śląska 19 ofiar śmiertelnych. - źródło: Wikipedia

 

Jednak nie o same liczby tutaj chodzi, a o podejście. Udawane współczucie i populistyczne łączenie się z prawdziwymi poszkodowanymi. Świadczy o tym na przykład rozpoczęcie żałoby od poniedziałku, tak aby przypadkiem nie zaszkodzić euro basketball i innymi imprezom, które będą się jutro odbywały.

 

Z mojej strony, nie zdecyduję się na wałkowanie od początku, i przy nowej niestety tragedii tematu "żałoba cz nie", więc odniosę się jedynie do stanu faktycznego (ogłoszonej żałoby):

 

zauważ, że gdyby żałoba trwała od dzisiaj to znowu pioruny jasne leciałyby, że to była kretyńska decyzja, która koliduje z jasną stroną życia.

Zawsze będą "za" i "przeciw". To jedna z tych decyzji, którą Prezydenci Polski podejmowali jednoosobowo (nie licząc ich "doradców") i według własnego sumienia. Tak jest nadal. Nie posuwałbym się do tego, że decyzja wynika z udawanego współczucia. Tego nie wiemy. Staram się nie podejrzewać już z góry, ludzi o celowe czynienie zła.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę też to:

 

http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowie...ie-w-spale.html

 

Nie popadajmy w skrajności. Skoro niezdecydowano się przy okazji katastrofy prawdziwej w kopalni, na katastrofę organizacyjną Eurobasketu (ewentualne zawieszenie rozgrywek) i kompromitacji Polski, i postrzegania Polski w kontekście przyszłych Euro 2012 jako partnera niestabilnego ... Czyli poniedziałkowa żałoba jest w istocie kompromisem dla wielu grup społecznych w Polsce, to nie dostrzegam problemu w wizycie Prezydenta w Spale - ale przy korekcie charakteru tej uroczystości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×