Jump to content
fandomen

Przyszłość domen .eu

Recommended Posts

ale tak dla ścisłości nie jest to poparte żadnymi badaniami, statystykami, faktami czy trendami, tylka tak sobie przypuszczasz ?

 

Masz rację :blink: ....Nie jest poparte ani dowodami za ani przeciw ...to jest tylko logiczny tok rozumowania oparty na postawie danych dostępnych dzisiaj, analizy innych rynków i procesów stochastycznych.

 

 

 

nawet bardzo dobry

 

w niemczech mamy

 

prawie 13 mln zarejestrowanych domen .de i prawie 1 mln .eu

 

 

w Polsce ponad 1,5 mln .pl i do 0,16 mln domen .eu

 

zatem czy bardziej zaawansowany i swiadomy rynek czy mniej proporcje .eu do domeny krajowej są podobne, a nawet na tym bardziej rozwinietym rynku lepiej stoją proporcjonalnie domeny krajowe

 

nie wątpię w dominację .de tak jak i .pl

te proporcje na dzień dzisiejszy nie mogą być inne

chodzi o to że Niemcy są bardziej otwarci na dywersyfikację rynku domen niz Polacy (jeszcze) :D

Edited by Alex (MisUszatek)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację :blink: ....Nie jest poparte ani dowodami za ani przeciw ...to jest tylko logiczny tok rozumowania oparty na postawie danych dostępnych dzisiaj, analizy innych rynków

 

pokażesz o jakich danych i rynkach mówisz

 

 

 

 

 

chodzi o to że Niemcy są bardziej otwarci na dywersyfikację rynku domen niz Polacy (jeszcze) :D

 

jakoś dane, które przytoczyłem nie potwierdzją tego co piszesz z tą dywersyfikacją. stosunek eu do domeny krajowej jest bardzo podobny jak w Polsce, a nawet w Polsce udział .eu jest proporcjonalnie większy

 

póki co ani informację o cenach osiaganych za domeny eu, ani udził tych domen w poszczególnych rynkach krajowych nie powinny euridu ani euinwestorów napawac optymizmem

Share this post


Link to post
Share on other sites
pokażesz o jakich danych i rynkach mówisz

 

Choćby o rynku amerykańskim gdzie do niedawna nie było mowy o inych domenach niż .com

 

 

 

jakoś dane, które przytoczyłem nie potwierdzją tego co piszesz z tą dywersyfikacją. stosunek eu do domeny krajowej jest bardzo podobny jak w Polsce, a nawet w Polsce udział .eu jest proporcjonalnie większy

 

póki co ani informację o cenach osiaganych za domeny eu, ani udził tych domen w poszczególnych rynkach krajowych nie powinny euridu ani euinwestorów napawac optymizmem

 

 

kilka ostatnich sprzedaży

 

 

hotels.eu - €250,000 - Sep 06 - Sedo

shopping.eu - €150,000 - Sep 06 - Sedo

apotheke.eu - €51,000 - Jul 08 - Sedo

Games.eu €67,500 Sedo

blackjack.eu $45.000 Sedo

slots.eu - 24,000 EUR - 2009-01-15 Sedo

dom.eu 15 200,00 zł

blog.eu 14400 EUR

skyport.eu 10000 GBP (03.2009) Sedo

B2B.eu 6500 EUR

geld.eu - €5,500 - Jun 08 - Sedo

beton.eu $5,135 Sedo

hypnose.eu 5000 EUR (02.2009) Sedo

fulltilt.eu 4500 EUR (03.2009) Sedo

mobiles.eu 4000 EUR (12.2008) Sedo

perfumes.eu 4000 EUR (12.2008) Sedo

christmas.eu 4000 EUR (12.2008) Sedo

fragrances.eu 4000 EUR (12.2008) Sedo

videoslots.eu 3200 EUR (01.2009) Sedo

digital.eu 8000 EUR (05.2009) Sedo

 

 

biorąc pod uwagę że domena ma 3 lata, jej dostepność, cenę za jaką jeszcez można kupić takie domeny i zysk ...ja jestem pełen optymizmu :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Choćby o rynku amerykańskim gdzie do niedawna nie było mowy o inych domenach niż .com

 

i dużo tam ludiz iwnestuje w eu ? :blink:

 

Games.eu €67,500 Sedo

 

 

ktoś już wspomniał przykłąd ceny takie domeny w szweckiej końćowce ze szwedzką nazwą. chyba była spora różnica

 

ale nikt tu nikomu marzeń nie odbiera. sm mam kilka .eu

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzupełnię jeszcze, że skoro mówimy o rejestracji keywordów polskich w rozszerzeniach "eu" i "pl", to w tym wątku nie padły konkretne dane statystyczne. Znamy takie statystyki?

Mogłoby się okazać np. że w Polsce rejestrujemy teraz po prostu mniej domen "eu" z obcojęzycznymi słowami kluczowymi niż w jakimś konkretnym okresie a więcej domen z polskimi keywordami [oczywiście mogłoby być również odwrotnie ...].

Share this post


Link to post
Share on other sites
i dużo tam ludiz iwnestuje w eu ? :D

 

proszę cie nie ironizuj...na pewno jesteś obecny na forach domenowych DN czy NP to sprawdź jak przedstawia sie tendencja rejestracji domen w innych rozszerzeniach dla biznesów w USA.

 

Można obrażać się na inne końcówki ile się chce, tak jak mówiłem ...nie zalezy mi na przekonywaniu kogokolwiek.

Ale ROI jest łatwiejsze do osiagnięcia w nowych przedziałach rynku domen. Wiekszość domainerów to dostrzegła juz dawno :blink:

 

zapytaj Ricka Latonę dlaczego kupił job.us za grosze a póżniej sprzedał za €25,200 :D

Do niedawna .us też nie było wogóle popularne. Czas i dostepność.com zrobiło swoje.

 

albo dlaczego domainerzy kupują takie domeny:

 

Pisos.net - sprzedane za $187,500

Rencontre.org - sprzedane za $31,250

Voyance.net - sprzedane za $31,250

 

 

Jezeli technologia nie spłata nam figla i domeny nie zostaną zastapione czymś innym to dlaczego z .eu miało by być inaczej niż z innymi końcówkami.

.eu poza paroma innymi to chyba naturalna alternatywa dla .pl w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest smg
Uzupełnię jeszcze, że skoro mówimy o rejestracji keywordów polskich w rozszerzeniach "eu" i "pl", to w tym wątku nie padły konkretne dane statystyczne. Znamy takie statystyki?

Mogłoby się okazać np. że w Polsce rejestrujemy teraz po prostu mniej domen "eu" z obcojęzycznymi słowami kluczowymi niż w jakimś konkretnym okresie a więcej domen z polskimi keywordami [oczywiście mogłoby być również odwrotnie ...].

No nie no. Takie gadanie to jet jakiś socjologiczny absurd na poziomie licealisty który dostał dwóję. Ktoś wyszedł na polowanie na zające, a nagle się okazuję, że po lufę wszedł dzik ryjący w kartoflisku.

 

I w co strzelać? Do wyboru prestiż i ruch z wyszukiwarek. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
No nie no. Takie gadanie to jet jakiś socjologiczny absurd [...]

 

... No i trafiłeś w socjologa :D ,

ale liczby podaj misu [nie Misiu Uszatku] liczby :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Nie wiem dlaczego ale domeny .eu coraz bardziej mi przypadają do gustu :blink: Taka intuicja która mi mówi, że polski keyword + .eu pasują do siebie, tak jakby czuję ich przynależność/wzajemne przyciąganie się :D Ale jeszcze nie aż tak bardzo jak w przypadku .pl, ale z dnia na dzień ta grawitacja wydaje się stawać coraz większa ;) Na szczęście zostawiłem sobie najlepsze keywordy w portfolio a pozbyłem się do tej pory tylko syfów :D

 

Jeżeli chodzi o targeting na rynek Polski to mam obecnie następującą opinię nt wartości:

.pl > .eu > .com

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

nie ironizuję i nie obrażam się na .eu, jak napisałem sam mam kilka, mze będe miał więcej, ale na dzień dzisiejszy na domenę .eu nie wydałbym kilku tysięcy, zresztą na polskie słowo w .com też nie. z dwóch powodów: nie stawiałbym tam swojego serwisu nie majac .pl, i nie lubie być drugi ( za tym co ma na sprzedaż to samo słowo w .pl

 

każdy ma jakąś swoją wizje przyszłości, ale na dzień dziejszy polskie słowo jest najbardziej wartościowe w połaczeniu z .pl. czas pokaże co bedzie kiedyś, ale póki co zadne dane nie wskazują, ze polskieslowo.pl będzie mniej warta na rynku wtórnym od polskieslowo.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem dlaczego ale domeny .eu coraz bardziej mi przypadają do gustu :blink: Taka intuicja która mi mówi, że polski keyword + .eu pasują do siebie, tak jakby czuję ich przynależność/wzajemne przyciąganie się :D Ale jeszcze nie aż tak bardzo jak w przypadku .pl, ale z dnia na dzień ta grawitacja wydaje się stawać coraz większa :D Na szczęście zostawiłem sobie najlepsze keywordy w portfolio a pozbyłem się do tej pory tylko syfów ;)

 

Jeżeli chodzi o targeting na rynek Polski to mam obecnie następującą opinię nt wartości:

.pl > .eu > .com

 

szybko zmieniasz zdanie/poglady ;)

http://www.di.pl/index.php?s=&showtopi...st&p=231503

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie ironizuję i nie obrażam się na .eu, jak napisałem sam mam kilka, mze będe miał więcej, ale na dzień dzisiejszy na domenę .eu nie wydałbym kilku tysięcy, zresztą na polskie słowo w .com też nie. z dwóch powodów: nie stawiałbym tam swojego serwisu nie majac .pl, i nie lubie być drugi ( za tym co ma na sprzedaż to samo słowo w .pl

 

każdy ma jakąś swoją wizje przyszłości, ale na dzień dziejszy polskie słowo jest najbardziej wartościowe w połaczeniu z .pl. czas pokaże co bedzie kiedyś, ale póki co zadne dane nie wskazują, ze polskieslowo.pl będzie mniej warta na rynku wtórnym od polskieslowo.eu

 

rozumiem twoje stanowisko...sporo w tym sensu.

 

 

zapytam jednak tak z czystej ciekawości , bo chce poznac Twoją opinie (nawiazującą do wytłuszczonego druku).

 

Sytuacja jest taka..posiadam domenę wycieczki*com i wycieczki*eu ....wycieczki*pl jest zajeta przez klienta końcowego i temat odkupienia jest zamkniety (.pl jest niedostepna)

Czy według ciebie jest sens stawiania serwisu o wycieczkach nie pokrywajacego sie z zakresem domeny na .pl ?

To znaczy oni uzywaja domeny do bookowania wycieczek a ja myslalem bardziej o spolecznosci / social network na podlozu turystycznym.

 

 

Jaka jest Twoja opinia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jaka jest Twoja opinia?

 

na dzień dzisiejszy nie stawiałbym polskiego serwisu na domenie inne niż .pl, chyba, że plka jest tez moja i robie przekierowanie. podobnie z idn-ami. nie postawiłbym serwisu nie mając IDN/nonIDN do pary

 

nawet jeżli na peelce byłby serwis nie zwiazany z branżą. sukces mojego serwisu prędzejc zy póxniej "zmusiłby" mnie do odkupienia peeleki. ale zakąłdam, zę właściciel nie jest totalnym ignorantem i słsyzałby już o moim serwisie. więc cena byłby sporo większa. zatem miałbym dwie opcje: wybrac inną domenę w .pl, nękać włąściciela peelki o sprzedaż przed startem projektu

Share this post


Link to post
Share on other sites

albo sprzedać właścicielowi wycieczki.pl swoje obie domeny i nie mieć już rozterek :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wpadłem na moją byłą opinię w ten dzień, posiadałem ją przez dłuższy czas. Ostatnio przemyślałem tą sprawę i doszedłem do takich wniosków :blink:

 

OMG :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sytuacja jest taka..posiadam domenę wycieczki*com i wycieczki*eu ....wycieczki*pl jest zajeta przez klienta końcowego i temat odkupienia jest zamkniety (.pl jest niedostepna)

Czy według ciebie jest sens stawiania serwisu o wycieczkach nie pokrywajacego sie z zakresem domeny na .pl ?

To znaczy oni uzywaja domeny do bookowania wycieczek a ja myslalem bardziej o spolecznosci / social network na podlozu turystycznym.

 

odpowiedź jest na tak, ale jeśli myślisz o serwisie dla Polonii to zdecydowanie com, choć dla dobrego keywordu serwis z .eu ma też swoje racje, jednak w przypadku takiej samej nazwy, nie może być podobny, choćby ze względu na kwestie prawne, a także marketingowe, jeżeli będzie stanowił sensowne uzupełnienie serwisu .pl, to może być nawet jego dodatkowy atut

 

ale dla większej firmy (także mniejszej innowacyjnej), która ma możliwość wypromowania swojej marki, nie polecałbym innej domeny niż .pl, jednak dla serwisu o ograniczonych możliwościach promocji, mocny keyword to duży atut, gdyż najbardziej będziesz liczył na ruch z google i szybkie zapamiętanie, ale jeżeli chcesz trafić też do prasy i serwisów informacyjnych, co jest częstym sposobem promocji, ale też kosztuje sporo pracy, to ciekawa nazwa ma dużo większy atut i łatwiej będzie rozpoznawalna, i wtedy obowiązkowo .pl

 

tylko kolejny raz, sam kłócisz się ze sobą, bo w innym temacie, o domenach generycznych, z dużym przekonaniem udowadniałeś konieczność stosowania "wymyślonej" marki

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciekawa byłaby opinia konkurenta dla uroda.pl czyli uroda.com (serwis startował w sierpniu) kolegi blaugrana - szkoda że uroda.eu parkuje ale tu też ciekawe jaki ruch i czy zwiększenie po uruchomieniu dotcoma..

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawa byłaby opinia konkurenta dla uroda.pl czyli uroda.com (serwis startował w sierpniu) kolegi blaugrana - szkoda że uroda.eu parkuje ale tu też ciekawe jaki ruch i czy zwiększenie po uruchomieniu dotcoma..

 

W kontekście domen .eu niewiele mogę powiedzieć, bo nie znam statystyk dla uroda.eu. Z tego co widzę domena nie ma Alexy, więc pewnie ruch jest mizerny, ale ciężko to stwierdzić na 100%.

 

Odnośnie Uroda.com ruch na serwisie stale rośnie, choć jeszcze nie ruszyliśmy z SEO, ani promocją serwisu. Z pewnością jest tak, że część ruchu będzie uciekać do .pl, ale nie uważam, żeby stawianie serwisu pod .com nie miało sensu. Wychodzenie z takiego założenia oznaczałoby po pierwsze, że wszystkie inne rozszerzenia poza .pl są de facto bezwartościowe, albo można jedynie je sprzedać właścicielowi .pl.Wydaje mi się, że sensowniej jest stawiać serwis pod domeną uroda.com niż np. portaluroda.pl, szczególnie kiedy wiadomo, że domena uroda.pl nie jest żadną miarą do kupienia.

 

Po drugie zgadzam się z Misiem Uszatkiem, że najważniejsza na serwisie jest treść. Użytkownika danego serwisu naprawdę guzik obchodzi pod jaką domeną postawiony jest serwis, jeśli znajdzie tam interesujące dla siebie treści to będzie do serwisu wracał. Doda go sobie do zakładek, zapamięta układ strony, czy frazę na jaką znalazł go w wyszukiwarce.

 

Nie kwestionuję oczywiście bezdyskusyjnej przewagi .pl nad resztą końcówek w polskim internecie, .eu, czy .com mają jednak moim zdaniem rację bytu i wciąż będą stawiane pod nimi serwisy.

Edited by blaugrana

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Przykładem może być tu casus Wislakrakow.com vs Wislakrakow.pl. Strona pod .com ma znacznie większą oglądalność właśnie ze względu na treść, która bardziej interesuje kibiców Wisły niż ta zamieszczana pod stroną .pl.

 

[...]

 

Nie neguję zasadniczej treści Twojej wypowiedzi, ale muszę zareagować jako kibic i 'korzystacz" ze strony tzw. nieoficjalnej wislakrakow.com :D .

Treść na obydwu ww. stronach jest taka sama :D z przyczyn oczywistych.

Natomiast Klub korzysta z domeny użyczonej przez Miasto, czyli [wisla]krakow.pl.

Poza tym: niby odbiorca obydwu stron [nieoficjalnej i oficjalnej] ten sam ... ale nie taki sam :blink: .

 

 

 

---------

 

hutnik*net

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie neguję zasadniczej treści Twojej wypowiedzi, ale muszę zareagować jako kibic i 'korzystacz" ze strony tzw. nieoficjalnej wislakrakow.com :blink: .

Treść na obydwu ww. stronach jest taka sama :D z przyczyn oczywistych.

Natomiast Klub korzysta z domeny użyczonej przez Miasto, czyli [wisla]krakow.pl.

 

Masz rację - mój błąd, który już poprawiam. Byłem przekonany, że peelka kieruje na stronę oficjalną, będę jak widać musiał poszukać innego przykładu :D . Jeśli chodzi o odbiorcę obu serwisów to zdaje się prawie 65% użytkowników obu serwisów to te same osoby.

Edited by blaugrana

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację - mój błąd, który już poprawiam. Byłem przekonany, że peelka kieruje na stronę oficjalną, będę jak widać musiał poszukać innego przykładu :blink: . Jeśli chodzi o odbiorcę obu serwisów to zdaje się prawie 65% użytkowników obu serwisów to te same osoby.

 

 

... a to mnie zaskoczyłeś... Podejrzewałem intuicyjnie, że to może być nieduży procent.

 

Jednak ostatnio strona oficjalna zmieniła i swoją szatę i sposób przekazywania informacji [np. "WisłaTube"]. Zmiany wg mnie na "plus.

 

Przepraszam za OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
na dzień dzisiejszy nie stawiałbym polskiego serwisu na domenie inne niż .pl, chyba, że plka jest tez moja i robie przekierowanie. podobnie z idn-ami. nie postawiłbym serwisu nie mając IDN/nonIDN do pary

 

nawet jeżli na peelce byłby serwis nie zwiazany z branżą. sukces mojego serwisu prędzejc zy póxniej "zmusiłby" mnie do odkupienia peeleki. ale zakąłdam, zę właściciel nie jest totalnym ignorantem i słsyzałby już o moim serwisie. więc cena byłby sporo większa. zatem miałbym dwie opcje: wybrac inną domenę w .pl, nękać włąściciela peelki o sprzedaż przed startem projektu

 

 

a powiedz dla dopełnienia mojej minisondy :D czy posiadasz jakieśserwisy czy czujesz siębardziej domainerem i zajmujesz sie tylko handlem domenami?

Takie informacje są dla mnie o tyle cenne bo mam mniej wiecej obraz kto i co oczekuje od poszczególnych domen.

 

 

 

 

albo sprzedać właścicielowi wycieczki.pl swoje obie domeny i nie mieć już rozterek :blink:

 

Nie mam rozterek :D Kupiłem bardzo okazyjnie a dotychczas miałem 4 oferty na poziome niskiego xx,xxx Euro

Tak czy inaczej zdecydowałem nie sprzedawać tylko powoli rozwijać.

 

 

 

tylko kolejny raz, sam kłócisz się ze sobą, bo w innym temacie, o domenach generycznych, z dużym przekonaniem udowadniałeś konieczność stosowania "wymyślonej" marki

 

 

Mylisz się, przeczytaj jeszcze raz co napisałem w tamtym temacie... nie zmieniłem zdania i napewno nie jest ono takie jak przedstawiłeś tutaj ;)

Jezeli przytoczysz mi konkretny cytat to się chętnie do niego odniosę (najlepiej w osobnum temacie bo i tak się trochę OT zrobił)

 

 

odpowiedź jest na tak, ale jeśli myślisz o serwisie dla Polonii to zdecydowanie com,

 

 

a propos .com dla Polonii,

miałem kiedyś takie same przemyślenie że .com będzie bardziej popularne dla polonii niż polskiego odbiorcy.

Postawiłem wiec analytics na pustej stronie (tylko body tags i analytics) postawionej na keywordzie .com i ku mojemu zdziwieniu w pierwszym miesiącu weszło 2,720 osób z Polski i 952 z USA (i niskie kilkaset z Niemiec , UK itd )

W drugim miesiacu traffic się zwiększył ale proporcje nie bardzo ;)

 

Powtórzyłem to na paru domenach .com z polskimi keywordami i sytuacja przedstawia się podobnie.

Nie mam bladego pojęcia dlaczego tak jest ale nie ukrywam że jestem bardzo zadowolony ;)

 

 

 

 

Odnośnie Uroda.com ruch na serwisie stale rośnie, choć jeszcze nie ruszyliśmy z SEO, ani promocją serwisu.

 

Robiłeś może jakieś testy traficu przed postawieniem strony? Patrz w kontekscie tekstu powyżej ^^^^

Edited by Alex (MisUszatek)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robiłeś może jakieś testy traficu przed postawieniem strony? Patrz w kontekscie tekstu powyżej ^^^^

 

Wcześniej była zaślepka informująca o starcie serwisu z podpiętym Analitycsem. Ruch był na poziomie kilkuset UU miesięcznie, głównie z Polski. Teraz wzrósł głównie z tego powodu, że google zaindeksowało domenę na kilkaset fraz i z nich są wejścia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a propos .com dla Polonii,

miałem kiedyś takie same przemyślenie że .com będzie bardziej popularne dla polonii niż polskiego odbiorcy.

 

o Polonii napisałem, w kwestii wyboru com, jako przewagi nad eu, jeżeli ma się takie same nazwy, a nie w kontekście kto ostatecznie tam trafia, takie statystyki byłyby ciekawe jako porównanie com i eu,

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×