Jump to content
Sign in to follow this  
DD

Domeny IDN nie mają żadnej wartości - to koniec

Recommended Posts

Ma, bo sms bez ogonków ma 160 znaków na wiadomość, a z ogonkami - nie pamiętam, ale chyba z 60.

 

 

Tak czy inaczej , ile myślisz zajmie czasu zanim te limity zostaną zmienione? Nowe telefony mają funkcje sugerowania słów z polskimi znakami i rozwój technologii, aplikacji internetowych i mobilnych na całym świecie idzie w kierunku szerszego supportu znaków międzynarodowych (nie tylko polskich).

 

Zakładam że skoro jeszcze niedawno TV oglądało się tylko w telewizorze a nie na internecie, skoro telefony nie miały wyszukiwarek internetowych, funkcji MMS, tethering czy robienia zdjęć .....to kwestia poszerzenia limitów SMS jest kwestią czasu ;)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja każdemu piszę SMSy z ogonkami. Uważam, że jeżeli ktoś wciąż korzysta z jakichś przestarzałych telefonów to jest to jego problem. Nie widzę powodu z którego miałbym się dopasowywać do ignorantów.

Skomentuję to tak:

 

Tyle samo mnie zadziwiasz co przerażasz. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czy inaczej , ile myślisz zajmie czasu zanim te limity zostaną zmienione? Nowe telefony mają funkcje sugerowania słów z polskimi znakami i rozwój technologii, aplikacji internetowych i mobilnych na całym świecie idzie w kierunku szerszego supportu znaków międzynarodowych (nie tylko polskich).

 

Owszem, słownik przy wpisywaniu smsa sugeruje słowa z ogonkami, ale nie bez kozery ogromną popularnością cieszą się nakładki (programy) które przed wysyłaniem automatycznie konwertują tekst na bezogonkowy. :P Ja w ogóle nie używam słownika, bo sam najlepiej wiem co chcę napisać, co więcej, mam ustawiony język tekstów na angielski, bo nie podoba mi się kolejność znaków aąbcć zamiast klasycznej abcąć, a przestawić się tego nie da. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Owszem, słownik przy wpisywaniu smsa sugeruje słowa z ogonkami, ale nie bez kozery ogromną popularnością cieszą się nakładki (programy) które przed wysyłaniem automatycznie konwertują tekst na bezogonkowy. :P Ja w ogóle nie używam słownika, bo sam najlepiej wiem co chcę napisać, co więcej, mam ustawiony język tekstów na angielski, bo nie podoba mi się kolejność znaków aąbcć zamiast klasycznej abcąć, a przestawić się tego nie da. ;)

 

tak jak wspomniaem wszystko zależy od telefonu :P

Zakładam że na rynku będą pojawiać się coraz nowsze telefony a nie coraz starsze a wiele firm coraz nowsze telefony rozdaje w promocjach za darmo.

 

Wykorzystywanie polskich znaków nie tylko można zauwazyć w telefonii ale kazdej innej dziedzinie gdzie interface jest modyfikowany aby te znaki pokazywać. Jak choćby nawigacje w Audi

 

AUDI-MMI-POLSKIE-ZNAKI-KRAKOW-02[1].jpg

 

i wiele innych

 

img-9.jpg

 

TV_SETUP_IP_01.jpg

 

5afa4446b63faad4.jpg

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do domen IDN to dam fajny przykład:

na billboardach obecnie jest prężnie reklamowane osiedle POD DĘBEM, i widnieje wielki napis "www.pod-dębem.pl" byłem przekonany, że chodzi o nie idn, a tu ostatnio miała spaść domena pod-debem.pl ale nie spadła i jedyny adres do osiedla to właśnie ten idn-owski.. pod pod-debem.pl należy do kogoś innego od dawna

 

ale tak myśle, że lokalnie dla krakowian IDN może się sprawdzić, co innego przekonanie w świadomości, że adresy internetowe wpisuje się bez ogonków...

Edited by dawid012

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wykorzystywanie polskich znaków nie tylko można zauwazyć w telefonii ale kazdej innej dziedzinie gdzie interface jest modyfikowany aby te znaki pokazywać. Jak choćby nawigacje w Audi

 

No śliczne obrazki, tylko że nie o tym mówimy. W interfejsie mam polskie znaki "od zawsze", co nie przekłada się nijak na ich używanie przy pisaniu smsów. Na komputerze też używam "od zawsze", poczynając od kodowania xJP, potem amigapl, potem iso-8859-2, a teraz utf8. A w smsach nadal nie. Bo na początku jak się wysyłało z polskimi znakami to albo ktoś miał ten sam model telefonu, albo miał krzaczki – no to się nie używało. I tak już zostało. Może za 10 lat mi się odmieni, ale najpierw muszę dostać polskie obłożenie klawiatury w komórce takie, żeby było abcąć, a nie aąbcć. Tyle ode mnie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może za 10 lat mi się odmieni, ale najpierw muszę dostać polskie obłożenie klawiatury w komórce takie, żeby było abcąć, a nie aąbcć. Tyle ode mnie. :P

 

Ale po co masz mieć abcąć jak wpisując zloto czy lodz telefon sam pokaze ci opcje / wymieni ci na złoto czy łódź ?

Wiekszość smartphone'ów ma takie opcje a w nowszych modelach są takie opcje wprowadzane.

 

Pozostanie wtedy tylko kwestia limitów znaków u polskich operatorów o których wpomniałeś, a biorac pod uwagę szybkość zmian w technologii, to na pewno nie jest to kwestia 10 lat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale po co masz mieć abcąć jak wpisując zloto czy lodz telefon sam pokaze ci opcje / wymieni ci na złoto czy łódź ?

Wiekszość smartphone'ów ma takie opcje a w nowszych modelach są takie opcje wprowadzane.

 

Nie czytasz tego co piszę, albo nie rozumiesz. Aby wpisać "zolc" w polskim obłożeniu klawiatury, muszę kliknąć wxyz mnńo jkl aąbc, a w angielskim: wxyz mno jkl abc - to jest wg mnie zwyczajnie bez sensu, dlatego nie zamierzam używać *nielogicznego* polskiego obłożenia klawiatury, a w angielskim w ogóle nie mam polskich znaków i kółko się zamyka. Jedynie raz na jakiś czas, gdy chcę jakąś domenę idn wpisać, szybko wchodzę w ustawienia i zamieniam układ. Poza tymi przypadkami on mi tylko wadzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Nie czytasz tego co piszę, albo nie rozumiesz. Aby wpisać "zolc" w polskim obłożeniu klawiatury, muszę kliknąć wxyz mnńo jkl aąbc, a w angielskim: wxyz mno jkl abc - to jest wg mnie zwyczajnie bez sensu, dlatego nie zamierzam używać *nielogicznego* polskiego obłożenia klawiatury, a w angielskim w ogóle nie mam polskich znaków i kółko się zamyka. Jedynie raz na jakiś czas, gdy chcę jakąś domenę idn wpisać, szybko wchodzę w ustawienia i zamieniam układ. Poza tymi przypadkami on mi tylko wadzi.

Alex pewnie mówi o iPhone, a Ty np. o telefonie typu Nokia który posiada "normalną" klawiaturę komórkową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex pewnie mówi o iPhone, a Ty np. o telefonie typu Nokia który posiada "normalną" klawiaturę komórkową.

 

No ja mówię cały czas o telefonie komórkowym, a nie o gadżecie który ma m.in. funkcję telefonu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja każdemu piszę SMSy z ogonkami. Uważam, że jeżeli ktoś wciąż korzysta z jakichś przestarzałych telefonów to jest to jego problem. Nie widzę powodu z którego miałbym się dopasowywać do ignorantów.

 

;) to chyba nie do końca tak,

- nie we wszystkich telefonach jest wsparcie, a nawet jeśli jest to nie wszyscy wiedzą jak z tego korzystać

 

właśnie dlatego z szacunku dla tych niewielu piszę mniej po polsku,

o ignorancji pisałbym, gdy ktoś nie używa ogonków pisząc na komputerze (korzystając z komunikatora), a to ma jeszcze miejsce

mimo, że nie ma ku temu przeszkód technologicznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex pewnie mówi o iPhone, a Ty np. o telefonie typu Nokia który posiada "normalną" klawiaturę komórkową.

 

 

No ja mówię cały czas o telefonie komórkowym, a nie o gadżecie który ma m.in. funkcję telefonu. :P

 

Mówię o nowej generacji telefonów która wypiera starą :P Apple, Blacberry, Nokia, Samsung, HTC, Phillips, O2 i dziesiątki innych marek.

Komentarz PB przypomina trochę moich klientów sprzed kilku lat, gdy na ofertę zbudowania serwisu dla ich business'u reagowali słowami typu "A po co mi domena czy strona, jak interes dobrze idzie?" ;) O ironio sytuacja się zmieniła, tak jak wkrótce i telefony wyłacznie z numerycznymi przyciskami to będzie skansen.

 

Dzisiejsze telefony to nie gadget ...to ewolucja :P

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja każdemu piszę SMSy z ogonkami. Uważam, że jeżeli ktoś wciąż korzysta z jakichś przestarzałych telefonów to jest to jego problem. Nie widzę powodu z którego miałbym się dopasowywać do ignorantów.

Bez urazy Michał, ale to Ty wykazujesz się w tym przypadku ignorancją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z kodowaniem w komórkach nie jest tak łatwo jak na większych maszynach, ok 7-10 lat temu był z tego powodu problem w loteriach i grach wysyłanych do użytkowników. Nie pamiętam szczegółów, ale zapamiętałem z tego tyle, że pewien student wykorzystał to, że były luki w kodowawniu 7/8 bitowym, dzięki czemu wygrywał ;) (zaniedbania oczywiście wynikały z nieznajomości przez organizatorów konkursów standardów technologii)

Edited by Czyzis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czy inaczej , ile myślisz zajmie czasu zanim te limity zostaną zmienione? Nowe telefony mają funkcje sugerowania słów z polskimi znakami i rozwój technologii, aplikacji internetowych i mobilnych na całym świecie idzie w kierunku szerszego supportu znaków międzynarodowych (nie tylko polskich).

 

Zakładam że skoro jeszcze niedawno TV oglądało się tylko w telewizorze a nie na internecie, skoro telefony nie miały wyszukiwarek internetowych, funkcji MMS, tethering czy robienia zdjęć .....to kwestia poszerzenia limitów SMS jest kwestią czasu ;)

 

Podejrzewam, że prędzej przejdziemy na MMSy (które nie mają takich ograniczeń) niż długość SMSa zostanie zmieniona. Poprzez taką zmianę operatorzy GSM strzelili by sobie w stopę. Raz, że wydaliby mnóstwo pieniędzy na zmiany w używanym oprogramowaniu i sprzęcie (użycie unikodu spowodowałoby co najmniej podwojenie miejsca potrzebnego na składowanie SMSów) to jeszcze później straciliby na dochodach, które czerpią z osób wysyłających obecnie dłuższe niż trzeba SMSy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podejrzewam, że prędzej przejdziemy na MMSy (które nie mają takich ograniczeń) niż długość SMSa zostanie zmieniona. Poprzez taką zmianę operatorzy GSM strzelili by sobie w stopę. Raz, że wydaliby mnóstwo pieniędzy na zmiany w używanym oprogramowaniu i sprzęcie (użycie unikodu spowodowałoby co najmniej podwojenie miejsca potrzebnego na składowanie SMSów) to jeszcze później straciliby na dochodach, które czerpią z osób wysyłających obecnie dłuższe niż trzeba SMSy.

 

zgadza się... to jest prawdopodobne...a nawet posunąłbym się dalej i zaryzykował że po popularyzacji nowych technologii mobilnego przesyłania danych jak Wimax czy 4G i innych ... będziemy po prostu używali email'a częściej niż przestarzałego SMSa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Ja w ogóle nie używam słownika, bo sam najlepiej wiem co chcę napisać, co więcej, mam ustawiony język tekstów na angielski, bo nie podoba mi się kolejność znaków aąbcć zamiast klasycznej abcąć, a przestawić się tego nie da. :P

 

U mnie to samo, graba! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W iPhone już teraz MMS i SMS wysyła się z jednej aplikacji.

Komentarz PB przypomina trochę moich klientów sprzed kilku lat, gdy na ofertę zbudowania serwisu dla ich business'u reagowali słowami typu "A po co mi domena czy strona, jak interes dobrze idzie?" ;) O ironio sytuacja się zmieniła, tak jak wkrótce i telefony wyłacznie z numerycznymi przyciskami to będzie skansen.

 

Dzisiejsze telefony to nie gadget ...to ewolucja :P

Dokładnie. Teraz są pewnie bankrutami.

 

Zawsze można wysłać kartkę pocztową, bo telegramów już nie ma. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mówię o nowej generacji telefonów która wypiera starą :) Apple, Blacberry, Nokia, Samsung, HTC, Phillips, O2 i dziesiątki innych marek.

Komentarz PB przypomina trochę moich klientów sprzed kilku lat, gdy na ofertę zbudowania serwisu dla ich business'u reagowali słowami typu "A po co mi domena czy strona, jak interes dobrze idzie?" :) O ironio sytuacja się zmieniła, tak jak wkrótce i telefony wyłacznie z numerycznymi przyciskami to będzie skansen.

 

Dzisiejsze telefony to nie gadget ...to ewolucja :)

 

 

1) Telefony z klawiaturami beda nadal produkowane i uzywane. Dotykowce maja jedna wade - na mrozie nie da sie z tegko korzystac, a nie wszedzie jest taki sam klimat, jak u Ciebie na Florydzie (niech bedzie, ze w Chicago ;P)

 

2) klawiatura tu nie ma nic do rzeczy. po prostu smsy ze znakami narodowymi sa wysylane w kilku egzeplazach. Moze Ty posiadasz taryfe, gdzie za smsy nie placisz, ale ... my zyjemy w innym klimacie ;P

 

3) Nie ciesz sie, ze nagle wszyscy operatorzy rzuca sie na nowe technologie. Gdyby tak mialo byc, zrobiliby to juz dawno temu. Nowe technologie beda jedynie tam, gdzie jest duze natezenie ruchu, badz potrzebna szybka transmisja danych, czyli 5-20% powierzchni kraju. Nawet Play, dostawszy koncesje na 900MHz nie wprowadzil telefonow UMTS900, tylko nadal korzysta ze starego GSM900. Myslisz, ze dlaczego tak zrobil? Bo zwyczajnie maniakow nowych technologii jest malo i wciaz ludzie uzywaja telefonow glownie do dzwonienia i wysylania smsow. Nawet MMSy wprowadzone kilka lat temu, nie ciesza sie popularnoscia.

 

4) Nie kazdy jest snobem i gadzeciazem.

 

 

Osobiscie wysylam bez polskich znakow. Szybciej, wygodniej i taniej.

 

Michal - to Ty jestes bucem i ignorantem, a nie osoby, do ktorych wysylasz te smsy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) Telefony z klawiaturami beda nadal produkowane i uzywane. Dotykowce maja jedna wade - na mrozie nie da sie z tegko korzystac, a nie wszedzie jest taki sam klimat, jak u Ciebie na Florydzie (niech bedzie, ze w Chicago ;P)

 

nie wiem skąd ci się ta Floryda wzieła (rozumiem że wymyślona na potrzeby argumentu :) ),...w Chicago jest raczej zimno ale z telefonami jakoś problemu nie ma. Zresztą byłem w zeszłym miesiącu w Krakowie chyba w najgorszą możliwą pogodę (-23C) i też nie miałem problemów z klawiaturą.

 

 

2) klawiatura tu nie ma nic do rzeczy. po prostu smsy ze znakami narodowymi sa wysylane w kilku egzeplazach. Moze Ty posiadasz taryfe, gdzie za smsy nie placisz, ale ... my zyjemy w innym klimacie ;P

 

W zeszłym roku były limity na SMSy u mojego operatora, w tym już nie ma. Zakładam że konkurencja i postęp technologiczny prowadzi do polepszenia oferty i obniżania cen, a nie na odwrót. Nieprawdaż? :)

 

 

3) Nie ciesz sie, ze nagle wszyscy operatorzy rzuca sie na nowe technologie. Gdyby tak mialo byc, zrobiliby to juz dawno temu. Nowe technologie beda jedynie tam, gdzie jest duze natezenie ruchu, badz potrzebna szybka transmisja danych, czyli 5-20% powierzchni kraju. Nawet Play, dostawszy koncesje na 900MHz nie wprowadzil telefonow UMTS900, tylko nadal korzysta ze starego GSM900. Myslisz, ze dlaczego tak zrobil? Bo zwyczajnie maniakow nowych technologii jest malo i wciaz ludzie uzywaja telefonow glownie do dzwonienia i wysylania smsow. Nawet MMSy wprowadzone kilka lat temu, nie ciesza sie popularnoscia.

 

Zgoda...MMSy nie przyjeły się nawet w Stanach czy Kanadzie. Uzywa sie albo SMS albo email

 

 

4) Nie kazdy jest snobem i gadzeciazem.

 

Nie musi być ...jak byłem w Polsce miesiąc temu, moja Mama pokazała mi telefon jaki dostała po przedłużeniu kontraktu w Erze. Samsung z dotykowym ekranem i pełną klawiaturą za 0 pln. Bez problemu piszesz SMSy z polskimi znakami. Zakładam że moja Mama nie jest ani snobem ani gadgetciarzem ;)

 

 

Ale po co ta duskusja o telefonii ....jak pierwszy raz miałem styk z internetem to jedyną przeglądarką i do tego mało popularną był Mosaic i Netscape a 90% ludzi siedziało na IRCu, dziś oglądamy telewizję w sieci a podmioty komercyjne i reklama przeniosła się do internetu. Jeżeli ktoś nie widzi postępu i to na przeciągu ostatnich lat to ja nie mam więcej pytań :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwszego MMSa wysłałem miesiąc temu razem z zdjęciem córeczki :) Generalnie fajny sposób na wysłanie zdjęcia, jeśli ktoś nie korzysta z emaila.

 

Ale chyba spory OT nam się zrobił :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja każdemu piszę SMSy z ogonkami. Uważam, że jeżeli ktoś wciąż korzysta z jakichś przestarzałych telefonów to jest to jego problem. Nie widzę powodu z którego miałbym się dopasowywać do ignorantów.

 

Nie musisz dopasowywać się do ignorantów. Ale wprost idealnie dopasowałeś się do buców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Nie musisz dopasowywać się do ignorantów. Ale wprost idealnie dopasowałeś się do buców.

A więc Twoim zdaniem każdy, kto pisze poprawnie po Polsku jest "bucem"? Dobre. Wymuszanie nowej technologii na reszcie społeczeństwa tylko przyspiesza jej przyjęcie na większą skalę, więc traktuję takie zachowanie jak moje jako bardzo pozytywne i rozwojowe.

 

Czasy się zmieniły, osoby lubiące status quo i negujące sensowny postęp przegrywają.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×