Jump to content
k4m0z

Pytanie.

Recommended Posts

Odrazu piszę, że jestem tu nowy. Przeszukałem forum, ale nic nie znalazłem. Czy jest jakiś sposób na ocenę domeny, którą mamy zarejestrować? Mam kilka pomysłów, ale nie wystarczająco środków na zarejestrowanie wszystkich dlatego muszę zrobić selekcje. Jak wybrać najlepsze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem z którym boryka się wielu ;-) Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi, to po prostu trzeba wyczuć... Zerknąć do google, sprawdzić (zastanowić się) kto byłby prawdobodobnie zainteresowany daną domeną, czy jest wielu potencjalnych klientów itp... Wiadomo też, że domeny typu najlepsze-na-swieta24.pl to domeny słabe, nie warte rejestracji... ogólnie, jak domena posiada za dużo 1,2,3,... oraz "-" to nie jest za dobrze :)

 

Jeśli nie stac Cię na rejestrację, zawsze tez mozna wystawic domeny na First Market na dropped.pl (aukcja po 50gr)... Wtedy zobaczysz (chociażby po obserwowanych) które domeny wzbudzają zainteresowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten domainer który wpadnie na pomysł szybkiej płatnej(za 1 sms) oceny czy warto/nie warto zarejestrować domenę, to zbije fortunę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odrazu piszę, że jestem tu nowy. Przeszukałem forum, ale nic nie znalazłem. Czy jest jakiś sposób na ocenę domeny, którą mamy zarejestrować? Mam kilka pomysłów, ale nie wystarczająco środków na zarejestrowanie wszystkich dlatego muszę zrobić selekcje. Jak wybrać najlepsze?

 

Ja praktycznie zawsze podpieram się (ale oczywiście decyduję samemu) dwoma kryteriami:

 

- wynikami w Google dla frazy w domenie np. gdybyś miał domenę ocenadomen.pl to http://www.google.pl/#hl=pl&q=%22ocena...2ocena+domen%22 - wpisywać koniecznie z cudzysłowem (8 wyników czyli bardzo, bardzo słabo), co może pomóc ocenić komu i jak szybko masz szansę sprzedać domenę oraz jeśli na własną rękę szukasz klientów to czy znajdziesz i jakich,

- liczbą wyszukań w Google dla frazy w domenie - https://adwords.google.pl/select/KeywordToolExternal co może pokazać mniej więcej, jakie jest ogólne zainteresowanie daną tematyką, im więcej tym lepiej oczywiście (przykładowo "ocena domen" = Niewystarczające dane czyli prawie jak nic),

 

A dalej to już bardziej na wyczucie:

- "generyczność" domeny (czyli im bardziej domena określa coś bardzo znanego, popularnego i bardziej jest kojarzona fraza w domenie, tym bardziej domena jest generyczna i wartościowa) np.

 

meble.pl > mebledrewniane.pl > mebledokupienia.pl > supermeble24h.pl

 

jakość czwartej domeny jest już bardzo słaba (bo podobnych domen wolnych można znaleźć setki), szansa sprzedaży trzeciej w granicach kilkuset zł graniczy z cudem, choć przy sporym szczęściu jest możliwa, pierwsza mogłaby być warta kilkaset tys. zł, druga kilka lub nawet kilkanaście tys. (tak aż wpływa na cenę domeny generyczność). Oczywiście wszystkie najlepsze generyczne domeny są zarejestrowane od lat i szansa na trafienie takiej "z palca" bardzo mała, ale przy odrobinie pomysłowości można coś jeszcze z tych wartych kilkaset zł znaleźć.

 

- komercyjność - im bardziej na domenie jest szansa postawić coś zarabiającego pieniądze, portal lub stronę firmową tym większa szansa, że ktoś wyłoży na nią pieniądze większe niż koszt rejestracji,

- długość domeny (nie jest decydująca, ale ogólnie im krótsza domena i mniej ma wyrazów tym lepiej),

- końcówka domeny (.pl najlepsza, inne końcówki słabsze, a wyłączając .com i .eu nawet dużo słabsze),

- brzmienie, łatwość zapamiętania, zapisu, skojarzenia,

- potencjalny klient (innym budżetem na promocję w internecie może dysponować klient na maszynyrolnicze.pl, a innym na ukladaniekwiatow.pl, tu trzeba bardziej brać na logikę i znajomość rynku, nie tylko tego domenowego),

- jak najmniej zbędnych elementów typu myślniki, cyfry, które utrudniają odbiór i przekazanie domeny np. przez telefon.

 

ogólnie takich sztywnych kryteriów nie ma, ale wydaje mi się, że większość osób się takimi kieruje.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli nie stac Cię na rejestrację, zawsze tez mozna wystawic domeny na First Market na dropped.pl (aukcja po 50gr)... Wtedy zobaczysz (chociażby po obserwowanych) które domeny wzbudzają zainteresowanie.

 

FM to może i dobry sposób na ocenę, ale jak ciekawa domena pójdzie za 20 zł z 7 zł zarobku i wzbudzi zainteresowanie to pewnie super nie jest.

 

A tak naprawdę to gdyby istniał jakiś stuprocentowy sposób na ocenę wartości domen to byłoby super, takie kryteria pozwalają oszczędzić tylko często zbędnych wydatków. Prawda jest jednak taka, że coraz trudniej coś sensownego znaleźć i często szukanie pochłania okrutną masę czasu (ja rejestruję jedną domenę na 20 rezerwacji czy coś), a najlepsze domeny to są w serwisach przechwytujących po byłych abonentach lub czekają na złożenie oferty cenowej. :)

 

@k4m0z - nie ma sprawy, powodzenia. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

osobiście uważam, że większość domen w dziale sprzedane, sprzedane za kwoty miedzy 1000zł do 3000zł zostały zarejestrowane z palca, np. ostatnio e-palenie.pl krztusiec.pl, niewiem jak z allekonie.pl lub luksusowe.pl ale też wyglądają mi na palcówki, także nie zgadzam się z tym że aż tak trudno znaleźć coś dobrego i wolnego, bo wydać pieniądze można łatwo ale później trzeba to sprzedać. jak do tej pory, to na zakupach domen powyżej 100 zł (oprócz 3literówek) tylko straciłem. na szczęście też troszkę rejestrowałem, co mi zrekompensowało straty.

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
osobiście uważam, że większość domen w dziale sprzedane, sprzedane za kwoty miedzy 1000zł do 3000zł zostały zarejestrowane z palca, np. ostatnio e-palenie.pl krztusiec.pl, niewiem jak z allekonie.pl lub luksusowe.pl ale też wyglądają mi na palcówki, także nie zgadzam się z tym że aż tak trudno znaleźć coś dobrego i wolnego, bo wydać pieniądze można łatwo ale później trzeba to sprzedać. jak do tej pory, to na zakupach domen powyżej 100 zł (oprócz 3literówek) tylko straciłem. na szczęście też troszkę rejestrowałem, co mi zrekompensowało straty.

 

Oczywiście masz absolutną rację - aukcje przechwyconych domen to miejsca, na których można wydać nieograniczoną ilość pieniędzy i wpaść w sporą pułapkę kosztów. :)

 

Wydając 12 zł na domenę czy 30 zł (przechwycona bez aukcji) i w następnym roku nie opłacając domeny nic praktycznie nie tracisz, bo to po przysłowiowych "kosztach".

Wydając nawet 500 zł na aukcji, nie sprzedając domeny i w następnym roku nie opłacając jej (zabraknie pieniędzy czy coś) tracisz te 500 zł bezpowrotnie, żeby koszt utrzymania domeny zrównał się z tą "z palca" musiałbyś tę "z palca" przedłużyć aż o 10 lat.

Wydając 2000 zł na aukcji na domenę wartą kilkaset zł masz spory problem i której nikt nie kupi nigdy za wyższą kwotę też jesteś stratny.

 

Pułapka polega również na tym, że do czasu aż nie znajdzie się klient za odpowiednią kwotę rokrocznie musisz opłacać domenę, bo inaczej koszt zakupu przepadnie, ktoś musiał to w końcu napisać, że na domenach można w skrajnym przypadku nawet stracić i to sporo. Kupno domeny na aukcji czy od abonenta (poza 3-literówkami jak piszesz), obarczone jest większym ryzykiem niż domena "z palca" i czasem zarobi na tym tylko serwis przechwytujący.

 

Wcale nie odradzam szukania domen "z palca", głównie dlatego, że mam więcej niż połowę takich domen, ale uważam też, że jeśli pewne kryteria się uwzględnia to można zminimalizować straty zarówno przy szukaniu domen czy ich kupowaniu, wszak i w zakładach bukmacherskich wygrywają tylko ci, którzy uwzględniają sobie tylko znane kryteria, a reszta (poza kilkoma osobami, które mają to przysłowiowe szczęście) traci, ktoś kiedyś nawet napisał, że domeny to hazard jest. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgodnie z regulaminem forum, nie można oceniać domeny przed rejestracją :)

 

Chyba źle zrozumiałeś to co napisałem bo ja nie proszę o ocenę moich domen ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsza forma oceny domeny to... przeczucie :)

 

Co prawda można się wspomagać wynikami w Google, Alexą i jeszcze paroma innymi narzędziami, ale na końcu o rejestracji większość z nas decyduje na podstawie właśnie przeczucia czy inaczej instynkt.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Najlepsza forma oceny domeny to... przeczucie "

Normalnie :) , Daniel "guru domainingu" Dryzek stosuje takie irracjonalne metody 8-O

Muszę poszukać jakiejś wróżki lub różdżkarza i chodzić po poradę z listą domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Najlepsza forma oceny domeny to... przeczucie "

Normalnie :) , Daniel "guru domainingu" Dryzek stosuje takie irracjonalne metody 8-O

Muszę poszukać jakiejś wróżki lub różdżkarza i chodzić po poradę z listą domen.

 

Daniel nazwał to przeczuciem, ale tu chodzi bardziej o przeczucie połączone z doświadczeniem... Po kilku latach spoglądając na listę domen wystarczy sekunda aby lampka się zapaliła ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zawszę rozważam dwa kryteria:

 

- skoro to taka świetna domena, to dlaczego ktoś jej wcześniej nie zarejestrował?

- czy jest jakaś firma, osoba która obiektywnie mogłaby kupić tę domenę?

 

W większości przypadków pomaga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba źle zrozumiałeś to co napisałem bo ja nie proszę o ocenę moich domen :)

 

Żart ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno Google weryfikuje wartość domeny.

 

Ja również często przy rejestracji domen kieruje się intuicją.

 

Jestem laikiem domenowym, ale np. zarejestrowałem KatolickiGlos.pl pod swój projekt na razie nic z niego wyjdzie, ale okazuje się że domena jest dobra.

 

Może więc skuteczną metodą jest szukanie domen pod swój projekt internetowy, a w przypadku jego niepowodzenia spróbować sprzedać domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanim zarjestrujesz domenę, najlepiej jest wykonać szereg czynności, które nierzadko pozwolą na zaoszczędzenie tych kilku złotych, aby później być może wydać je na coś innego (karton soku pomarańczowego?). Bo aby zarabiać, najpierw trzeba nauczyć się rozsądnie wydawać...

 

Cóż więc przez te 14 dni powinnaś/powinieneś zrobić? Oto kilka sugestii:

 

* nie idź na domenowe forum i nie pytaj ludzi co myślą o tej domenie; dając do wyceny domenę zarezerwowaną narazisz się na nieprzyjemności,

* za to jak najbardziej zapytaj o to żonę, matkę, siostrę, sąsiada, czy choćby psa; jeśli popukają się w głowę, to już pierwszy sygnał że warto decyzję o rejestracji domeny jeszcze przemyśleć (ale uwaga! oceny innych należy zawsze przyjmować z ograniczony zaufaniem; niektórzy już sam fakt rejestracji domeny uważają za zbytnią ekscentryczność),

* włącz google i sprawdź czy wymyślone przez Ciebie słowo często występuje w wynikach; dla domen .pl pamiętaj o zaznaczeniu wyszukiwania na polskich stronach (ten punkt nie dotyczy słowotworów typu ceneo czy inne zumi),

* jeśli myślisz o domenie w kontekście nazwy dla firmy czy portalu, spróbuj wyobrazić sobie, a jeszcze lepiej – narysuj, jak wyglądałby szyld/banner z tą nazwą,

* jeśli wymyślona przez Ciebie domena to literówka, zastanów się jakie są szanse powodzenia źródłowej strony, ile osób będzie ją odwiedzać itp.,

* jeśli jest to literówka znanej strony, zastanów się dlaczego w ogóle była wolna... zresztą trzeba było wziąć ją na testy zamiast rezerwować, a teraz to już za późno, ;-)

* jeśli Twoja domena to wyraz z przedrostkiem „e”, „e-”, „i”, „i-”, albo przyrostkiem „24”, zastanów się, czy aby na pewno taka konfiguracja ma sens,

* jeśli nie jest to ani pospolity wyraz, ani literówka, sprawa jest szczególnie skomplikowana... napisz nazwę domeny na kartce papieru i przyjrzyj się jej wnikliwie, pod różnymi kątami, wymów ją kilkukrotnie na głos, spróbuj ją wpisać na klawiaturze i zobaczyć w pasku adresu przeglądarki...

 

Jeśli rezultaty wszystkich powyższych kroków nie wzbudziły w Tobie wątpliwości, jeśli nadal myślisz o domenie z tym samym entuzjazmem co na początku... to połóż się spać. Wszyscy wiedzą, że z decyzją najlepiej się przespać. Następnego dnia, pomyśl o domenie podczas mycia zębów, przy obiedzie, może jeszcze przy paru innych okazjach. Możesz też zapytać swoich wcześniejszych rozmówców, czy nie zmienili zdania na temat tej nazwy... Jeśli do wieczora nic się nie zmieni... rejestruj! i ciesz się swoją nową, piękną domeną. :-)

 

 

http://przekombinowane.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeśli nadal myślisz o domenie z tym samym entuzjazmem co na początku... to połóż się spać. Wszyscy wiedzą, że z decyzją najlepiej się przespać. Następnego dnia....

....prawdopodobnie będzie już zarejestrowana przez inną osobę :)

 

Sorry za żart ale miałem tak kilka razy - warto to także wziąć pod uwagę.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
....prawdopodobnie będzie już zarejestrowana przez inną osobę :)

 

Sorry za żart ale miałem tak kilka razy - warto to także wziąć pod uwagę.

 

Rezerwacja trwa 14 dni. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
....prawdopodobnie będzie już zarejestrowana przez inną osobę :)

Sorry za żart ale miałem tak kilka razy...

 

Też miałem kilka razy ale raz to tak krew mnie zalała, że kilka dni nie mogłem się z tym pogodzić. Mianowicie:

 

Chciałem uruchomić jeden serwis i wymyśliłem domenę. Sprawdziłem ją - była wolna. Przespałem się i dalej wolna. Wziąłem na testy ale nie zarejestrowałem bo zmieniłem plany co do serwisu. Po pół roku wrócił pomysł strony więc sprawdziłem tamtą "starą" domenę. Znowu była wolna. A że był wieczór to poszedłem usypiać dzieciaki. Wracam, żeby ją zarejestrować i ... dwie jeb...ne minuty wcześniej, ktoś ją zarejestrował :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×