Jump to content
Betman

Czy sama chęć sprzedaży domeny może być podstawą do jej odebrania?

Recommended Posts

Oczywiście chodzi o domeny .pl. Załóżmy, że domena nie dotyczy zarejestrowanego znaku firmowego ani nic z tych rzeczy, np. taka domena fajnajestdzisiajpogoda.pl

 

Czy wystawienie domeny na sprzedaż może w jakikolwiek sposób przyczynić do odebrania jej, bo np. kiedyś była zarejestrowana (gdy trzeba było podawać cel rejestracji) w celu stworzenia pewnej strony internetowej a nie doszło to do skutku, itd.

 

Kilka lat temu czytałem w prasie o dziwnych przypadkach odebrania domen, i ponoć to że ktoś ją kupił w celu zarobienia na odsprzedaży może posłużyć przeciwko niemu, mimo iż nie chodzi o jakieś wykorzystanie zastrzeżonych nazw czy znaków handlowych. Jak to dzisiaj jest?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy wystawienie domeny na sprzedaż może w jakikolwiek sposób przyczynić do odebrania jej

 

 

Tak...jeszcze trochę a kto wie czy nie nastąpi system reglamentacji...

:)

Jedna domena na jeden REGON lub PESEL...

:):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozważania teoretyczne - czy chęć zarobienia na domenie jest rejestracją w "złej wierze"? Prowadzę działalność gospodarczą po to, aby zarabiać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jak wygląda sytuacja w przypadku 3literówki wystawionej na AM na sprzedaż, która jest znakiem towarowym, słyszałem już opinie Bazyli na ten temat, lecz chciałbym jeszcze waszą.

 

jeżeli nie to, to zrobić napis "kontakt z właścicielem domeny" chyba można ?

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozważania teoretyczne - czy chęć zarobienia na domenie jest rejestracją w "złej wierze"? Prowadzę działalność gospodarczą po to, aby zarabiać.

 

Stwierdzenie tak zwanej "zlej wiary" poprzez sama proces rejstracji w swietle polskiego prawodawstwa jest nie mozliwe.

Sama rejestracja i wystawinie jej na sprzedaz bez wczesniejszego inneg wykorzystania domeny nie implikuje zazwyczaj tak zwanej "zlej wiary" przy spelnieniu jednego warunku o ktorym wiekszosc zapomina .Mozna wystawic domene na sprzedaz ale nie mozna jej oferowac KONKRETNEMU podmiotowi .Tak wiec inna sytuacja jest fakt jak na domenie jest info o sprzedazy skierowanej do kazdego a co innego tak popularny wsrod poczatkujących "mailing" czy wrecz maile skierowane do konkretnej firmy .

Poza tym nie ma tak naprawde czegos takiego jak "zla wiara" w swietle polskich przepisow. Ten argumen jest przynalezny do przepisow UDRP ale to juz inna bajka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stwierdzenie tak zwanej "zlej wiary" poprzez sama proces rejstracji w swietle polskiego prawodawstwa jest nie mozliwe.

Sama rejestracja i wystawinie jej na sprzedaz bez wczesniejszego inneg wykorzystania domeny nie implikuje zazwyczaj tak zwanej "zlej wiary" przy spelnieniu jednego warunku o ktorym wiekszosc zapomina .Mozna wystawic domene na sprzedaz ale nie mozna jej oferowac KONKRETNEMU podmiotowi .Tak wiec inna sytuacja jest fakt jak na domenie jest info o sprzedazy skierowanej do kazdego a co innego tak popularny wsrod poczatkujących "mailing" czy wrecz maile skierowane do konkretnej firmy .

Poza tym nie ma tak naprawde czegos takiego jak "zla wiara" w swietle polskich przepisow. Ten argumen jest przynalezny do przepisow UDRP ale to juz inna bajka

 

 

uważasz że dotyczy to również 3literówek z zastrzeżonym znakiem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
uważasz że dotyczy to również 3literówek z zastrzeżonym znakiem ?

 

tak ,

ale nie tych "ewidentnych "posiadajcych renome " chociaz i te sa jak widac nie do ruszenia przyklad pko.pl

Jeli bedziesz mial przykladowo bmw.pl i wystwisz to jedynie na sprzedaz jak wyzej bez najminieszych konotacji z Bayerische Motoren Werke

to nic ci nie grozi oczywiscie jesli nie napisales wczesnje do nich maila ze chetnie im to sprzedaz lub zamienisz na model 850 :))

Dzisiaj uznaje sie, że samo uzycie cudzego znaku towarowego w domenie internetowej to jeszcze nie wszystko !

Musi sie to odnosic do konkretnych towarow,usług itd. Ale przepisy swoje a arbitrzy moga swoje ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
tak ,

ale nie tych "ewidentnych "posiadajcych renome " chociaz i te sa jak widac nie do ruszenia przyklad pko.pl

Jeli bedziesz mial przykladowo bmw.pl i wystwisz to jedynie na sprzedaz jak wyzej bez najminieszych konotacji z Bayerische Motoren Werke

to nic ci nie grozi oczywiscie jesli nie napisales wczesnje do nich maila ze chetnie im to sprzedaz lub zamienisz na model 850 :))

Dzisiaj uznaje sie, że samo uzycie cudzego znaku towarowego w domenie internetowej to jeszcze nie wszystko !

Musi sie to odnosic do konkretnych towarow,usług itd. Ale przepisy swoje a arbitrzy moga swoje ! :)

 

Kilofek...ja już MU to tłumaczyłem na różne sposoby ale jak widać...jara dalej...

Z nałogiem trudno walczyć

:):):P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kilofek...ja już MU to tłumaczyłem na różne sposoby ale jak widać...jara dalej...

Z nałogiem trudno walczyć

:):):)

 

Przy okazji tego tematu pozwole sobie wstawic jeszcze cieply program planowanego seminarium o ktorym pisalem juz wczesniej :)

Mysle ze wiekszosc z tego forum powinna sie postarac byc obecnym

 

 

Prawo autorskie w działalności on-line.

 

1. Wykorzystanie utworów w reklamie internetowej

 

2. Prawnoautorska ochrona stron www

 

3. Ochrona programów komputerowych

 

4. Ochrona elektronicznych baz danych

 

5. Naruszenie praw autorskich w Internecie

 

III. Własność przemysłowa w Internecie

 

1. Rejestracja domeny w charakterze znaku towarowego

 

2. Domena internetowa jako oznaczenie przdsiebiorstwa

 

2. Używanie cudzych oznaczeń odróżniających w domenach internetowych

 

3. Wykorzystywanie oznaczeń odróżniających w promocji i reklamie on-line

 

3.1. Używanie cudzych znaków towarowych w meta-tagach

 

3.2 Reklama przy pomocy ?słów kluczowych? odpowiadających cudzym znakom towarowym

 

3.3. Wysyłanie niezamówionej informacji handlowej

 

4. Patentowanie rozwiązań wykorzystywanych w handlu elektronicznym

 

IV. Odpowiedzialność usługodawców świadczących usługi droga elektroniczną z tytuły naruszenia praw własności intelektualnej .

 

Przewidywany termin prawie na 99% to 1 marca Warszawa ,

Niestety tylko dla MŚP , uczestnictwo totalnie darmowe !

 

EDIT

jesli administarcja forum uzna ze warto to wydzielic w osobnym watku to moze wiecej osob sie o tym dowie ?

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak...jeszcze trochę a kto wie czy nie nastąpi system reglamentacji...

:)

Jedna domena na jeden REGON lub PESEL...

:):):)

W Estonii tak mają.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy okazji tego tematu pozwole sobie wstawic jeszcze cieply program planowanego seminarium o ktorym pisalem juz wczesniej :)

Mysle ze wiekszosc z tego forum powinna sie postarac byc obecnym

[...]

 

Będę. :)

Jest planowane jakaś integracja później? Myślę, że ilość chętnych zwiększy się. :P

Poza tym, jak mnie pamięć nie myli, to wisisz mi piwo: http://www.di.pl/index.php?s=&showtopi...st&p=120638 :)

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites
Będę. :)

Jest planowane jakaś integracja później, myślę, że ilość chętnych zwiększy się. :)

Poza tym, jak mnie pamięć nie myli wisisz mi piwo: http://www.di.pl/index.php?s=&showtopi...st&p=120638 :)

Ty to masz pamięć - prawie 1,5 roku minęło a piwo z głowy nie wywietrzało :P

 

Dajcie znać jak jakieś spotkanie zorganizujecie.

Może uda mi się dotrzeć wcześniej lub zostać dłużej ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postaram się być jednak rzeczywiście lepiej stworzyć osobny wątek aby gdzie ta informacja nie zaginęła w zalewie innych :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Postaram się być jednak rzeczywiście lepiej stworzyć osobny wątek aby gdzie ta informacja nie zaginęła w zalewie innych :)

 

 

Podepnijcie to może pod stowarzyszenie...wiem, wiem że to nie od nas wyszło za to nie zginie a przy okazji może DI.pl zrobi to naszą zakładkę...wreszcie

:)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przewidywany termin prawie na 99% to 1 marca Warszawa ,

Niestety tylko dla MŚP , uczestnictwo totalnie darmowe

 

 

Seminarium doskonały pomysł! Ale czy nie lepszym pomysłem byłoby zorganizowanie tego spotkania w jakiś weekendowy dzień (sobota, niedziela)? Wtedy (przynajmniej w moim mniemaniu) można liczyć na większą liczbę uczestników, bo w końcu nie każdy może sobie pozwolić na dzień wolny w poniedziałek, a spotkanie weekendowe byłoby miłym połączeniem przyjemnego z pożytecznym!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Seminarium doskonały pomysł! Ale czy nie lepszym pomysłem byłoby zorganizowanie tego spotkania w jakiś weekendowy dzień (sobota, niedziela)? Wtedy (przynajmniej w moim mniemaniu) można liczyć na większą liczbę uczestników, bo w końcu nie każdy może sobie pozwolić na dzień wolny w poniedziałek, a spotkanie weekendowe byłoby miłym połączeniem przyjemnego z pożytecznym!

 

Najlepiej jakby jednak bylo tygodniowe w polaczeniu z wyjazdem do jakiegos cieplego kraju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety tylko dla MŚP , uczestnictwo totalnie darmowe !

 

Nierozumiem dlaczego zwykłe osoby traktowane sa po macoszemu i sa wykluczane z tego grona? Zapewne dla wielu takie seminarium byłoby bodźcem do założenia własnej działalności gospodarczej. Organizując takie seminarium tylko dla MŚP poprostu nie daje się innym równych szans!! Szans które przynajmniej na początku próby zaistnienia są najistotniejsze!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kilka lat temu czytałem w prasie o dziwnych przypadkach odebrania domen, i ponoć to że ktoś ją kupił w celu zarobienia na odsprzedaży może posłużyć przeciwko niemu, mimo iż nie chodzi o jakieś wykorzystanie zastrzeżonych nazw czy znaków handlowych. Jak to dzisiaj jest?

Sam fakt rejestracji domeny może w określonych sytuacjach być podstawą do odebrania domeny. Musi tutaj zaistnieć choćby fakt blokowania konkurencji dostępu do rynku poprzez wykupienie domeny tożsamej z nazwą przedsiębiorstwa lub towarów oferowanych przez niego. Mowa oczywiście o nazwach nie znajdujących się w słowniku języka polskiego. Ładnie opisane jest to tutaj:

Marek Wiński, radca prawny z Kancelarii Wiński: „Skupywanie domen internetowych (nawet hurtowe) jako takie nie stanowi czynu bezprawnego i nie jest karalne. Obowiązuje tutaj zasada »kto pierwszy, ten lepszy«. Rejestracja domeny internetowej na własny użytek nie stanowi bowiem naruszenia czyichkolwiek praw. Naruszenie praw osób trzecich zachodzi natomiast wskutek określonego sposobu używania domeny w praktyce. Jeżeli osoba rejestrująca domenę umieszcza pod tą domeną strony internetowe WWW zawierające treści naruszające prawa osób trzecich (np. podszywanie się pod konkurencję, używanie cudzych znaków towarowych, wprowadzanie internautów w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy etc.), to wtedy mówimy o bezprawności działania. W skrajnych przypadkach naruszenie praw osób trzecich może przejawiać się już w samym utrzymywaniu domeny bez umieszczania pod tą domeną jakichkolwiek treści (np. w celu blokowania dostępu konkurencji do rynku).

Handel domenami nie jest również zabroniony, dopóki handlarzowi nie można zarzucić blokowania dostępu przedsiębiorcy do rynku, spekulacji czy wyłudzania pieniędzy od koncernów o uznanej renomie lub innego rodzaju nieuczciwej konkurencji (np. sprzedaż domeny przez przedsiębiorcę z innej branży na rzecz przedsiębiorcy niekonkurencyjnego)”.

 

(źródło)

 

W przypadku domen generycznych podobna sytuacja nie powinna być podstawą do odebrania domeny, o czym można choćby przeczytać w uzasadnieniu wyroku dla domeny armatura.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy okazji tego tematu pozwole sobie wstawic jeszcze cieply program planowanego seminarium o ktorym pisalem juz wczesniej :)

Mysle ze wiekszosc z tego forum powinna sie postarac byc obecnym

 

.............

............

...........

Przewidywany termin prawie na 99% to 1 marca Warszawa ,

Niestety tylko dla MŚP , uczestnictwo totalnie darmowe !

 

EDIT

jesli administarcja forum uzna ze warto to wydzielic w osobnym watku to moze wiecej osob sie o tym dowie ?

 

Oczywiście cieszy mnie ten fakt, tylko chyba nikt nie zapytał:

Kto za to płaci ??? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście cieszy mnie ten fakt, tylko chyba nikt nie zapytał:

Kto za to płaci ??? :)

 

Zapewne Unia.

 

Dobrze że zajrzałem do tego wątku, bo bym nawet nie wiedział...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przewidywany termin prawie na 99% to 1 marca Warszawa ,

Niestety tylko dla MŚP , uczestnictwo totalnie darmowe !

 

Rozumiem, że miejsce i godzina pojawi się później, tak? Bardzo chętnie przyjadę.

 

No i myślę, że trzeba założyć osobny temat bo przypadkowo tu zajrzałem i widzę taaakie niusy. A informacja fajna i szkoda, żeby nie dotarła do wszystkich zainteresowanych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Handel domenami nie jest również zabroniony, dopóki handlarzowi nie można zarzucić blokowania dostępu przedsiębiorcy do rynku, spekulacji czy....[/i]

 

Czyli spekulacja może być podstawą do odebrania domeny? I jak to zdefiniować, np. kupowanie i sprzedawanie na rynku wtórnym, czy także pierwsza rejestracja z myślą o możliwości późniejszej sprzedaży?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×