Jump to content
hsqva

opony.pl za 13,2 mln. zł

Recommended Posts

To jeszcze może napisz skąd wziąłeś te 500 tysięcy zł zysku w rok na samym ruchu z "czystej" domeny opony.pl (a nie np. 100 tys., 300 tys., albo 2 mln zł) i dlaczego użyłeś mnożnika 10 lat, a nie np. 5 czy 25? :)

 

DD

 

nie powiedziałem że z czystej domeny która leży na parkingu.

 

cena wg mnie tej domeny to max 5.000.000 zł, składa się na to zysk wypracowany ze sprzedaży opon na przestrzeni 10 lat. Myślę że pod domeną opony.pl można spokojnie zarobić 500. tyś zł ( zakładając że zaczynamy swój biznes bez bazy klientów, jednak wspieramy go dobrym marketingiem ) mnożąc to przez 10 lat otrzymamy 5 mln i przy tym bym został.

 

mój znajomy ma dobrze prosperującą firmę wulkanizacyjną, zysk około 300 tyś rocznie. Z dobrą domeną i marketingiem można by ten zysk pomnożyć.

 

dla czego 500 tyś x 10 lat - jeśli miałbym rezygnować z domeny pod którą działa firma przynosząca zysk, osobiście poprosił bym za nią 10 letnie zarobki które firma na niej wypracowuje.

 

to moja subiektywna opinia, Ja bym tak zrobił, co nie znaczy że każdy ;)

 

Pozdrawiam wszystkich biorących udział w dyskusji.

Edited by app

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest nrod
Po prostu ktoś na siłę próbuje uwierzyć, że można sprzedać domenę za taką kwotę. Najsmutniejsze jest to, że w tym klimacie wypowiadają się domainerzy lub co gorsza serwisy komentujące transakcje domenowe. Rozumiem pudelki i inne fuckty ale żeby tak w branży kity wciskać... ;)

O to, to, ten komentarz mi najbardziej odpowiada.

 

Mi się też fajnie przeczytało ten cały news i tez zacząłem wierzyć, że chodzi o domenę, ale im bardziej w las tym więcej drzew. Nie chcę tu ciągnąć tej telenoweli (jak to zostało określone), ale czasem warto ostudzić głowę zanim się coś napisze na stronie o domenach, która ma być w jakiś sposób reprezentatywna.

 

 

Co do Waszej kłótni DD-owo-Michałowej to polecam przeczytanie Kodeksu Boziewicza, bo zamiast się wykluczać z portali społecznościowych warto zabrać się do szabli. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twój kolega takie bzdury napisał?

 

Czy domena, która ma określone przychody, zyski, odwiedziny klientów, linki, wiek, historię, pozycje w Google to nie jest domena? Czy to nie ma wpływu na wartość domeny? W swoim blogu oddzieliłeś domenę od tego co ona generuje, dalej nazywając ją generyczą, a autor to bezmyślnie powtarza. Tego wszystkiego nie można oddzielić nawet jak domena wygaśnie i zarejestruje się ją na nowo.

 

Powiedz mi co brałeś pod uwagę w Twej "suchej" wycenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Czy domena, która ma określone przychody, zyski, odwiedziny klientów, linki, wiek, historię, pozycje w Google to nie jest domena? Czy to nie ma wpływu na wartość domeny? W swoim blogu oddzieliłeś domenę od tego co ona generuje, dalej nazywając ją generyczą, a autor to bezmyślnie powtarza. Tego wszystkiego nie można oddzielić nawet jak domena wygaśnie i zarejestruje się ją na nowo.

Kwintesencja całego sporu, której większość nie jest w stanie pojąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mi się wydaje, że logikę. ;)

Napisz mi proszę jak się bierze pod uwagę logikę. :)

 

Ile jest warta spółka Fawonia bez domeny opony.pl?

 

Jest warta zero, albo jeszcze mniej, bo miała długi.

 

Odejmując zero od kwoty sprzedaży otrzymamy wartość domeny opony.pl.

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ile jest warta spółka Fawonia bez domeny opony.pl?

 

Jest warta zero, albo jeszcze mniej, bo miała długi.

 

Odejmując zero od kwoty sprzedaży otrzymamy wartość domeny opony.pl.

Ile jest warta spółka Google bez domeny google.com? $0. Odejmując zero od kapitalizacji spółki 180 miliardów dolarów otrzymamy wartość domeny google.com :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
To nie jest generyk

Niech ci będzie, no to apple.com :);)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest domena marki Apple i jest nazwą własną. Domeną stricte generyczną by była gdyby sprzedawano pod nią jabłka. Twoje porównania są bezsensowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest domena marki Apple i jest nazwą własną. Domeną stricte generyczną by była gdyby sprzedawano pod nią jabłka. Twoje porównania są bezsensowne.

OK, postaram się bardziej :)

 

To może gazeta.pl? Domena warta 1,25 miliarda PLN? :P

 

Albo wiem, wiem - Domeny.pl - przykład idealny ;) Trzeba ich spytać na ile się wyceniają i będziemy mieli wartość domeny z branży przynajmniej :o

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gazeta.pl - bezsensowny. Ale domeny.pl dobry przykład. Dla mnie bez domen nic nie są warci. A dla Ciebie ile ta firma jest warta bez domen? Ile sama domena? Przy okazji proszę żebyś odpowiedział na wcześniejsze pytania.

Korneliusz.com jak wyliczyłeś to zero wartości spółki, bo to zaiste ciekawe jest.

Nie liczyłem. Zakładam to. Uważam, że skoro firma wcześniej została przejęta za długi, a kupujący zrezygnował z jej pracowników i innych składników majątku to nic nie była warta.

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel popełnił dobry wpis na blogu.

 

Wartość samej domeny opony.pl wyceniam na około 1 milion złotych. To wartość samej domeny, gdyby nie było pod nią żadnego serwisu, klientów przyzwyczajonych do niej, wszystkich linków kierujących pod adres opony.pl itd. Oczywiście w tej chwili nie da się już oderwać domeny opony.pl od serwisu, dlatego te rozważania na temat ceny samej nazwy są czysto hipotetyczne.

 

Wycena czystej domeny na około 1 milion złotych jest rozsądna. Jednak na dziś dzień wycena samej domeny w oderwaniu od jej historii jest hipotetyczna. Z całym majdanem jest warta dużo więcej. Taka wycena jest bardzo złożona. Trzeba brać pod uwagę parametry mierzalne i niemierzalne (jak np. wspomniany prestiż). Nie podejmę się dokładnej wyceny bo nie znam wielu z nich. 13,2 mln to wartość spółki Favonia Polska Sp. z o.o. z domeną opony.pl oraz aktywa niezbędne do prowadzenia działalności e-commerce. Na wycenie spółek się nie znam wiec się nie wypowiem. Gdyby przyjąć (jak korneliusz.com), że spółka była warta mało to domena dużo :) Żeby się spierać o konkretne liczby trzeba mieć dokładne dane spółki albo domeny.

 

Sama domena allegro.pl w oderwaniu od jej parametrów jest warta mało, ale każda inna z podobnymi parametrami jest warta krocie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd Wy bierzecie pojęcia "sucha domena" czy "czysta domena"? Które parametry odrywamy od rzeczywistości? Jaka jest rozsądna wycena? Dla wiekszości ludzi 1000000 zł jak wycenia rozsądnie DD to i tak absurd. Dla DD 13 baniek to absurd. Dla kilku domeniarzy 400K za urlopy.pl to też był absurd. Ale dla panów z Oponeo nie, bo wreszcie stać ich było na kupno, a polowali na tę domenę 6 lat. Rynek ją wycenił, gdyż domena jest tyle warta ile zapłacił za nią klient. A klient powiedział, że chodziło mu o domenę. Uważam, że panowie z Oponeo zrobili świetny interes i że są tego świadomi. Teraz nikt im nie podskoczy. Wiecie ile osób na świecie pluje sobie w brodę, że za grosze sprzedali domeny, gdyż kilkaset razy więcej to dla nich był absurd, a teraz te domeny są tyle warte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie Korneliusz.com i Michał - wiem, że wychodzę na idiotę dyskutując tu z Wami na temat tego czy ktoś zapłacił za domenę opony.pl 13 mln pln czy nie... myślę, że gdyby zrobić sondę na di.pl byłyby 2 głosy za tym, że faktycznie domena kosztowała 13 baniek ;)

 

Ale jako, że jestem twardy to co tam - spróbuję użyć innego argumentu.

 

Oboje uważacie, że domena opony.pl jest warta 13,2 mln PLN, czyli w przeliczeniu będzie to około $4,5 mln. Zgadza się?

 

Za $4,5 mln można było w zeszłym lub tym roku kupić (różne warianty):

 

1) Toys.com ($5,1 mln, ale nie czepiajmy się o te $600k)

2) Fly.com, Auction.com, Ticket.com (łącznie $4,98M)

3) Russia.com, Brazil.com, Rio.com, Top.com, Best.com, Payment.com, Software.co.uk, Talk.com, DiamondRings.com (razem $4,5M)

4) Poker.org, Credit.fr, Guns.com, PartySupplies.com, MusicVideos.com, Biking.com, Boating.com, LoanCalculator.com, Metal.com, Free-SMS.de, Website.de (razem $4,5M - 11 największych sprzedaży w 2010 roku na świecie)

 

Czyli uważacie, że domena opony.pl jest warta mniej więcej tyle ile powyższe pakiety domen 1, 2, 3 lub 4?

 

Odpowiedzcie TAK lub NIE i nie mam więcej pytań :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

Rzeczywistosci sie nie tworzy - rzeczywistoscia sie manipuluje pod kątem swoich korzysci ;-) Ty wiesz, ja wiem i 99% osob z tego forum wie, ze domena ta nie miala takiej wartosci. Jednak za rok, dwa ktos poczatkujacy, badz jakis klient zajzy na strone Michala i zrobi wielkie "oooooooo", bez zaglebiania sie w szczegoly, czy faktycznie ta domena tyle kosztowala. Przyklad juz mamy w postaci publikacji w Dzienniku. A ze Michal ostatnio zablysnal z ogromnego zakompleksienia, to musial cos zrobic, by pokazac nam wszystkim, jaki to on twardziel i ze jego racja jest jejszo... I chocbys na msze dal, to go nie przekonasz, bo ... na upartych nie ma sposobu... trzeba z nimi po prostu zyc obok, a swoje wiedziec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DD jakie mają znaczenie sprzedaże innych domen skoro domeny są unikatowe, a na cenę ma wpływ wiele czynników włącznie z tym kto kupuje? Wszystkie te sprzedaże możemy oceniać jedynie przez pryzmat tego czy dana transakcja wydaje się nam opłacalna czy nie.

 

Empireus dla Twojej korzyści może są lepsze niskie ceny domen, gdyż chcesz ich zgromadzić jak najwięcej. To i tak nie ma znaczenia, skoro nam się wydaje inaczej niż większości. Przekonywać to można do uwierzenia w coś. Mam uwierzyć w wycenę samozwańczego boga polskiego domeniarstwa tylko dlatego tłum domeniarzy oddaje mu cześć? :) To, że mamy odmienne zdanie wynika z tego, że nie ma jednoznacznych argumentów.

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie Korneliusz.com i Michał - wiem, że wychodzę na idiotę dyskutując tu z Wami na temat tego czy ktoś zapłacił za domenę opony.pl 13 mln pln czy nie...

 

Czyli robisz to świadomie? ;) (joke)

 

A tak serio to jeśli będziecie kontynuować ten temat to chyba wiele osób tak pomyśli. Nie mam zamiaru pisać nawet jednego argumentu, bo wszyscy je znamy, jednak dwie osoby mają swoje teorie.

Jakbym mógł to bym ustawił przekierowanie domeny żal.pl na ten temat :)

 

@Empireus - pozwolisz że będę używał Twojego cytatu: "Rzeczywistosci sie nie tworzy - rzeczywistoscia sie manipuluje pod kątem swoich korzysci"

Edited by SWAGGER

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z dedykacją dla... wiecie kogo. :)

Dla wszystkich dorosłych.

Dla mnie też ;)

Co prawda niekoniecznie musi być to powiązane z domenami czy oponami ale samo przesłanie jest bardzo cenne :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiecie ile osób na świecie pluje sobie w brodę, że za grosze sprzedali domeny, gdyż kilkaset razy więcej to dla nich był absurd, a teraz te domeny są tyle warte?

 

Przykladem (nawet ta sama branza) moze byc Harry A. (adomino.com) .

W polowie roku 2002, Harry A. przejmuje za 5k € domene reifen.de (opony.de) . Na poczatku roku 2003 domena zostaje sprzedana za kwote 200k €, firmie Delticom AG (w Polsce pod adresem oponytanio.pl) . W 2008 roku prezes zarzadu Delticom AG wyrazil opinie, iz dzieki przejeciu domeny reifen.de, obroty Delticom-u wzrosly o kilkaset procent i wycenil jej wartosc w chwili obecnej na co najmniej kilka milionow € .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest lpg
Przykladem (nawet ta sama branza) moze byc Harry A. (adomino.com) .

W polowie roku 2002, Harry A. przejmuje za 5k € domene reifen.de (opony.de) . Na poczatku roku 2003 domena zostaje sprzedana za kwote 200k €, firmie Delticom AG (w Polsce pod adresem oponytanio.pl) . W 2008 roku prezes zarzadu Delticom AG wyrazil opinie, iz dzieki przejeciu domeny reifen.de, obroty Delticom-u wzrosly o kilkaset procent i wycenil jej wartosc w chwili obecnej na co najmniej kilka milionow € .

Jeżeli są jakieś linki do tego to ja poproszę ale w temacie, bo na PW to nie wiem ile jeszcze tu pożyję. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×