Jump to content
arcchie

Najlepsze startupy 2010

Recommended Posts

Gratki. Jedyny z fajną domeną.

 

To oznacza tylko jedno: typowego startupu w Polsce nie stać na sensowne domeny. Powinniście obniżyć ceny :)

 

 

... może też oznaczać, że startupy w PL są na żenująco niskim poziomie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może też świadczyć o tym, że domena jest istotna, ale nie najważniejsza.

Wystarczą takie przykłady jak onet.pl, google, allegro, amazon itd.

pozdr

GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 zasada najlepszych startup'ów:

- nie pożądaj domeny bliźniego swego, tylko kupuj taką, która wolna jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Testuj.pl - platforma do testowania oprogramowania. Celem witryny jest sprawdzanie nowych programów, aby jak najszybciej wyeliminować z nich błędy i usprawnić funkcjonowanie aplikacji.

Piękna domena i ciekawy pomysł. W przypadku tworzenia platformy Testuj.pl, dobrze zostały połączone elementy decydujące o sprawnym działaniu serwisu, a mianowicie stworzył to jeden z najlepszych fachowców branży domenowej i branży testowania - czyli odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Według mnie, takie połączenie musi być skazane na sukces.

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może też świadczyć o tym, że domena jest istotna, ale nie najważniejsza.

Wystarczą takie przykłady jak onet.pl, google, allegro, amazon itd.

Podane przez Ciebie przykłady to nie tylko pomysł, czas czy realizacja ale także inwestorzy i spore pieniądze.

Na starcie często ich brakuje a łatwy adres potrafi być bardzo pomocny.

 

Wystarczy zrobić test na grupie osób, która do tej pory nie miała do czynienia z tymi nazwami.

Stawiam 3,50 :) , że po przeczytaniu im raz lub nawet dwa razy wszystkich adresów, najwięcej z nich zapamięta testuj.pl

 

Gratulacje dla wszystkich a w szczególności dla Damiana !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Grzegorz za nominację do najlepszej dziesiątki. To miło być (d)ocenionym przez ekspertów z branży.

 

A jeżeli ktoś z Was będzie kiedyś otwierał swój serwis do zachęcam do testów u nas. Jeśli chcecie sobie zaoszczędzić nerwów, publicznego tłumaczenia (i przepraszania) się z błędów, utraty klientów i kosztów związanych z poprawkami to nie widzę lepszego, efektywniejszego i tańszego rozwiązania niż testuj.pl :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
A jeżeli ktoś z Was będzie kiedyś otwierał swój serwis do zachęcam do testów u nas. Jeśli chcecie sobie zaoszczędzić nerwów, publicznego tłumaczenia (i przepraszania) się z błędów, utraty klientów i kosztów związanych z poprawkami to nie widzę lepszego, efektywniejszego i tańszego rozwiązania niż testuj.pl :-)

Nie mogę się doczekać :) Swoją drogą gratuluję pomysłu na taki serwis oraz realizacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratulacje. Idealne wykorzystanie domeny :)

 

 

 

Znaleźć się w tym rankingu oznacza być dostrzeżonym :D

 

Jakby inne startupy zgłaszały się do rankingów to tez by były dostrzeżone.

Wiele fajnych startupów powstało ale pracuje nad userbase i monetyzacją a nie rankingami ;)

Zobacz np. Co i Gdzie.

 

 

 

... może też oznaczać, że startupy w PL są na żenująco niskim poziomie ;)

 

Poziom Polskich startupów jest ok. Jak ktoś się interesuje to wie co i kiedy powstało ;)

Sporo pokazuje się także o międzynarodowym zasięgu jak filestube czy ivona.

 

To oznacza tylko jedno: typowego startupu w Polsce nie stać na sensowne domeny.
To może też świadczyć o tym, że domena jest istotna, ale nie najważniejsza.

Wystarczą takie przykłady jak onet.pl, google, allegro, amazon itd.

 

Bo tak jest. Kiedyś na konferencji Agora jasno określiła że pomimo że mają pieniądze to nie będą kupować generyków, bo im się to nie kalkuluje.

O ile pamiętam to padł tam przykład lula.pl którą sobie sami wypromowali.

 

Bogaci nie kupują a biedniejszych nie stać. A domainerom pozostaje przeglądać temat "Nigdy bym się nie spodziewał" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo tak jest. Kiedyś na konferencji Agora jasno określiła że pomimo że mają pieniądze to nie będą kupować generyków, bo im się to nie kalkuluje.

O ile pamiętam to padł tam przykład lula.pl którą sobie sami wypromowali.

Im się tak tylko wydaje. Nigdy tego nie kalkulowali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gratulacje. Idealne wykorzystanie domeny :)

 

Zgadzam się, fajny serwis na dobrej domenie. Nazwa testuj.pl przede wszystkim od razu nakreśla o czym jest serwis. Z pozostałych zwycięzców jeszcze tylko szukajauto.pl i fidbek.pl ma taką cechę, innych domen zwycięzców już nawet nie pamiętam :)

 

Bo tak jest. Kiedyś na konferencji Agora jasno określiła że pomimo że mają pieniądze to nie będą kupować generyków, bo im się to nie kalkuluje.

O ile pamiętam to padł tam przykład lula.pl którą sobie sami wypromowali.

 

Hmm, czy to ta Agora, która niby nie lubi generyków, a niedługo potem kupuje kina.pl i wiadomosci.pl ? :D

 

Bogaci nie kupują a biedniejszych nie stać. A domainerom pozostaje przeglądać temat "Nigdy bym się nie spodziewał" ;)

 

To prawda jednak, że czasem bogatym nie jest potrzebna dobra domena za kilka-kilkanaście tysięcy, bo wypromują sobie każdą nazwę. Jednak dla średniaków i małych firm dobra domena może stanowić przewagę konkurencyjną nad innymi średniakami przy odpowiednim marketingu i dobrze prowadzonym projekcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakby inne startupy zgłaszały się do rankingów to tez by były dostrzeżone.

Wiele fajnych startupów powstało ale pracuje nad userbase i monetyzacją a nie rankingami :)

 

Żeby była jasność - nie zgłaszałem się do tego rankingu, chyba żaden z tych startupów tego nie robił..

Poranny mail od Grzegorza o rankingu był dla mnie kompletnym zaskoczeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żeby była jasność - nie zgłaszałem się do tego rankingu, chyba żaden z tych startupów tego nie robił..

Poranny mail od Grzegorza o rankingu był dla mnie kompletnym zaskoczeniem.

 

Nie pisałem tego w tym kontekście. ) Jakaś część zostaje wyłapana przez wszelkiego rodzaju startup blogi z których czerpią serwisy informacyjne.

I tobie się udało, bo w listopadzie było przecież parę artykułów choćby na antyweb czy webhosting.

Dlatego tym większe gratulacje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm, czy to ta Agora, która niby nie lubi generyków, a niedługo potem kupuje kina.pl i wiadomosci.pl ? :)

 

Nie przekręcaj słów....napisałem gdzieś że nie lubi?

O ich domenach generycznych też była mowa na tej konferencji, a dokładnie na temat ich domeny sport.pl

 

spróbuje odszukać ten materiał.

 

 

To prawda jednak, że czasem bogatym nie jest potrzebna dobra domena za kilka-kilkanaście tysięcy, bo wypromują sobie każdą nazwę. Jednak dla średniaków i małych firm dobra domena może stanowić przewagę konkurencyjną nad innymi średniakami przy odpowiednim marketingu i dobrze prowadzonym projekcie.

 

dobra domena za kilka-kilkanaście tysięcy? :)

Ja mówiłem o konkretnych dobrych domenach raczej w przedziałach kilkadziesiąt tysięcy +

 

Ta przewaga o której mówisz jest w realu może na poziomie 10~15%. Masz trochę łatwiej z SEO i na pewno łatwiej zapamiętać keyword, ale co dalej?

SERP, SEM, UI, UX, QA, AW, ..... i dziesiątki innych elementów które musisz ciągle doszlifowywać aby projekt był dobrze prowadzony.

 

I teraz znajdź średnią firmę która wyda kilkadziesiąt tysięcy na domenę i następne kilkadziesiąt na marketing.

Ten trend budowania polskich serwisów na domenach typu web 2.0 nie wziął się przecież z kapelusza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie przekręcaj słów....napisałem gdzieś że nie lubi?

 

Przepraszam Alex, zwykle nie kieruję do nikogo słów wprost, ale teraz muszę: masz dziwny talent dążenia do konfrontacji, jeśli ktoś zacytuje Twoje słowa, albo coś Ci się nie spodoba. Może po części dlatego dyskusje z Tobą są tak zażarte.

Tutaj nie napisałem przecież, że Ty napisałeś że Agora nie lubi domen; to moje słowa, mój żartobliwy komentarz na temat tego, że Agora mówi coś innego a zaraz potem robi coś innego.

 

O ich domenach generycznych też była mowa na tej konferencji, a dokładnie na temat ich domeny sport.pl

spróbuje odszukać ten materiał.

 

Widziałem ten materiał i właśnie dlatego napisałem co napisałem. Zakup wspomnianych domen generycznych też jest faktem. A co do niektórych domen Agory to nie zgadzam się, że to nindże. Taka lula.pl to ciekawa, krótka domena i mogę nawet powiedzieć, że jest fajna także dlatego, że nie jest to lala.pl, która przynajmniej dla mnie ma dziwne skojarzenia.

 

dobra domena za kilka-kilkanaście tysięcy? :)

Ja mówiłem o konkretnych dobrych domenach raczej w przedziałach kilkadziesiąt tysięcy +

 

A ja piszę o właśnie takich domenach, za kilka-kilkanaście tysięcy, bo mogę tu mówić na podstawie własnych doświadczeń. Może to nie są topdomeny, ale przy dobrym pomyśle taka mała nawet firma jest w stanie się wybić na rynku ponad przeciętność.

 

Ta przewaga o której mówisz jest w realu może na poziomie 10~15%. Masz trochę łatwiej z SEO i na pewno łatwiej zapamiętać keyword, ale co dalej?

SERP, SEM, UI, UX, QA, AW, ..... i dziesiątki innych elementów które musisz ciągle doszlifowywać aby projekt był dobrze prowadzony.

 

I teraz znajdź średnią firmę która wyda kilkadziesiąt tysięcy na domenę i następne kilkadziesiąt na marketing.

Ten trend budowania polskich serwisów na domenach typu web 2.0 nie wziął się przecież z kapelusza :)

 

Tutaj już nie będę ciągnął tematu, bo zmieni się w kolejny topic o przewadze (lub nie) domen generycznych nad słowotworami, a takich tematów na forum jest sporo, choćby ten. A ja nie jestem wielkim entuzjastą, który mówi, że dobra (i droga) domena generyczna to podstawa w każdym projekcie. Bo jak napisałeś (i tu się zgadzam), że na sukces serwisu składa się wiele rzeczy.

Edited by seller

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nazwa testuj.pl przede wszystkim od razu nakreśla o czym jest serwis. Z pozostałych zwycięzców jeszcze tylko szukajauto.pl i fidbek.pl ma taką cechę...

Fidbek podobnie jak testuj nakreśla o czym jest serwis ... ?

Dobrze, że słabo znam angielski bo pomyślałbym, że to jakaś literówka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fidbek podobnie jak testuj nakreśla o czym jest serwis ... ?

Dobrze, że słabo znam angielski bo pomyślałbym, że to jakaś literówka :)

 

Tak, dla mnie nakreśla o czym jest serwis. Jasnym jest, że lepiej byłoby, jakby to była poprawna nazwa a nie zapis tego jak się czyta "feedback", ale z braku laku... przynajmniej ma jakieś plusy, bo minusów mnóstwo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, dla mnie nakreśla o czym jest serwis. Jasnym jest, że lepiej byłoby, jakby to była poprawna nazwa a nie zapis tego jak się czyta "feedback", ale z braku laku... przynajmniej ma jakieś plusy, bo minusów mnóstwo :)

Z braku laku to przy głodzie erotycznym, po zbyt dużej dawce alkoholu wyrywa się czasami "niewypały" :D

To jaką wg Ciebie domenę potencjalny konkurent Damiana powinien zarejestrować by jasno nakreślić serwis ?

testooy.pl ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z braku laku to przy głodzie erotycznym, po zbyt dużej dawce alkoholu wyrywa się czasami "niewypały" :)

To jaką wg Ciebie domenę potencjalny konkurent Damiana powinien zarejestrować by jasno nakreślić serwis ?

testooy.pl ? :)

 

Po pierwsze: nie twierdzę, że fidbek.pl to dobra nazwa. Ma dużo wad i jest literówką. Podałem tylko jedną z wielu cech dobrej nazwy, czyli że po nazwie można domyśleć się, o czym jest serwis i taką cechę ma moim zdaniem fidbek. I tyle. Ja bym nie postawił na takiej domenie serwisu.

Po drugie, żeby daleko nie szukać: a co to jest bookmacherka ? :D albo seownik? Wprawdzie nie ma na nich jeszcze serwisu, ale chyba nie zostały zarejestrowane wyłącznie po to, żeby dać zarobić NASK-owi? ;)

Edited by seller

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobrze, że słabo znam angielski bo pomyślałbym, że to jakaś literówka :)

 

...dokładnie, albo nawet parodia :)

Już kiedyś podsumowywałem ten serwis na innym forum. Fidbek to dla mnie taki MajkelDżekson.

O wiele lepiej byłoby użyć nowego mniej przekombinowanego i poważnego słowa na którym można budować brand.

 

Zresztą tego typu cuda naming'owe to wytwór wzmożonej aktywności w sferze startupów. Sezon ogórkowy minie, sporo z tych serwisów przekona się że wygenerowanie userbase jest trudniejsze niż sadzenie truskawek w zimie,

a wieksza część z nich będzie powolutku umierać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×