Jump to content
korneliusz.com

Profesjonalna wycena domen.

Recommended Posts

Wszyscy wiemy, że największą bolączką wycen jest zaniżanie wartości domen, przez nabijaczy postów czy totalnych laików.

 

Uważam, że wyceny nie powinny dokonywać osoby które nie posiadają 500 domen, albo przynajmniej 5 sprzedanych.

 

Proponuje stworzenie zalążka kolektywnej wyceny domen, co umożliwi uruchomienie profesjonalnej wyceny domen w przyszłości. Co Wy na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie ograniczenia nie są dobre dla żadnego forum. Ja, np. liczę się z opinią (czyt. wyceną) zaledwie kilkunastu osób z tego forum i mam święty spokój. Inna sprawa, że te kilkanaście osób coraz rzadziej wycenia i opiniuje :huh:

 

Pozdrawiam

 

Slawko - 30 domen, 1 w trakcie sprzedaży,

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uważam, że wyceny nie powinny dokonywać osoby które nie posiadają 500 domen, albo przynajmniej 5 sprzedanych.

 

1. Jak zamierzasz to weryfikować?

2. Ja się w te limity łapię, a często zaniżam wycenę, także własnych domen; po prostu jestem większym sceptykiem niż niektórzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

B):);) bardzo mnie rozbawiles

 

Na prawde myslisz sylyx, ze to jest jakas łaska, ze mozemy wyceniac domeny?? Juz widze, jak ustawia sie kolejka z listami posiadnych domen i kopiami umow sprzedazy, zebys mogl policzyc czy jest tam 500 domen czy nie ma. :huh:

 

ps. zastanow sie tez, czy masz taki autorytet na tym forum, zebys moglbys znalezc sie w takim "doborowym towarzystwie profesjonalnych wyceniaczy" bo chyba pilujesz galaz, na ktorej siedzisz...

Share this post


Link to post
Share on other sites
B):);) bardzo mnie rozbawiles

 

Na prawde myslisz sylyx, ze to jest jakas łaska, ze mozemy wyceniac domeny?? Juz widze, jak ustawia sie kolejka z listami posiadnych domen i kopiami umow sprzedazy, zebys mogl policzyc czy jest tam 500 domen czy nie ma. :huh:

 

ps. zastanow sie tez, czy masz taki autorytet na tym forum, zebys moglbys znalezc sie w takim "doborowym towarzystwie profesjonalnych wyceniaczy" bo chyba pilujesz galaz, na ktorej siedzisz...

Wyceniaj co chcesz. Tylko odpowiedz mi dlaczego wyceny są zaniżane, a nie zawyżane?

 

Weryfikacja nie jest problemem.

 

Nie czuję się autorytetem, to jest tylko propozycja. Nie interesuje mnie pozycja profesjonalnego wyceniacza. Interesuje mnie tylko, żeby ktoś profesjonalnie wycenił moje domeny. I żebym mógł przedstawić ją np. w banku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyceniaj co chcesz. Tylko odpowiedz mi dlaczego wyceny są zaniżane, a nie zawyżane?

 

Weryfikacja nie jest problemem.

 

Nie czuję się autorytetem, to jest tylko propozycja. Nie interesuje mnie pozycja profesjonalnego wyceniacza. Interesuje mnie tylko, żeby ktoś profesjonalnie wycenił moje domeny. I żebym mógł przedstawić ją np. w banku.

 

ja mam wrazenie, ze predzej zawyzane...poza tym, ja tak robie i mysle ze wiekszosc osob na forum rowniez, pisze to co mysli, a kazdy myslacy czlowiek bierze pod uwage to ze roznice miedzy wycena a rzeczywista cena moga byc ogromne...

 

nie wiem o czym ty do mnie mowisz z tym bankiem, jakies sf, moze cos przespalem, ale nie slyszalem ze ktos w Polsce wzial kredyt pod domene i pewnie dlugo nie uslysze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sylyx,

"każdemu wolno kochać ..." i wyceniać domeny.

Rozumiem, że wszyscy zainteresowani, chciałby mieć domeny oceniane/wyceniane jak najwyżej, ale istotą demokracji, jest wielość poglądów, i szacunek dla każdego z nich ...

Mam wrażenie, że to Forum, jest odzwierciedleniem demokracji w swoim zakresie. Wydaje mi się rownież, iż możliwość wyrażania swoich pogladów, przez osoby "nowe" (a każdy kiedyś był "nowy"), jest siłą a nie osłabieniem. Możliwość owa, pracuje na popularność całego di.pl.

-------

Zawsze przecież, można sobie w jakiś sposób "uśrednić" te wyceny B).

Poza tym, "wycena domen, to tylko zabawa ..." ;).

 

Edit: słowo "przywilej" w przypadku możliwości wyceny domen na tym Forum, osobiscie nie podoba mi się.

Jeśli oczekujesz tzw. profesjonalnej wyceny domen, to jak wiesz, za takową usługę pewnie trzeba zapłacić :).

O ile mi wiadomo, to Ktoś z tego Forum, zajmuje się profesjonalną wyceną domen za opłatą :huh:.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja mam wrazenie, ze predzej zawyzane...poza tym, ja tak robie i mysle ze wiekszosc osob na forum rowniez, pisze to co mysli, a kazdy myslacy czlowiek bierze pod uwage to ze roznice miedzy wycena a rzeczywista cena moga byc ogromne...

 

nie wiem o czym ty do mnie mowisz z tym bankiem, jakies sf, moze cos przespalem, ale nie slyszalem ze ktos w Polsce wzial kredyt pod domene i pewnie dlugo nie uslysze...

Wycenę powinno się przeprowadzać według jakiś kryteriów, a nie "Myślę, myśli, myślący" :)

 

Jeżeli takie ogromne mogą być różnice, to po co wyceniać?

 

Właśnie po to, żebyś usłyszał, że w Polsce można dostać kredyt pod/na domenę, wycenić jako składnik majątku, czy też określić jej wartość w sporze sądowym.

 

Sylyx,

"każdemu wolno kochać ..." i wyceniać domeny.

Rozumiem, że wszyscy zainteresowani, chciałby mieć domeny oceniane/wyceniane jak najwyżej, ale istotą demokracji, jest wielość poglądów, i szacunek dla każdego z nich ...

Mam wrażenie, że to Forum, jest odzwierciedleniem demokracji w swoim zakresie. Wydaje mi się rownież, iż możliwość wyrażania swoich pogladów, przez osoby "nowe" (a każdy kiedyś był "nowy"), jest siłą a nie osłabieniem. Możliwość owa, pracuje na popularność całego di.pl.

-------

Zawsze przecież, można sobie w jakiś sposób "uśrednić" te wyceny B).

Poza tym, "wycena domen, to tylko zabawa ..." :huh:.

 

Edit: słowo "przywilej" w przypadku możliwości wyceny domen na tym Forum, osobiscie nie podoba mi się.

Jeśli oczekujesz tzw. profesjonalnej wyceny domen, to jak wiesz, za takową usługę pewnie trzeba zapłacić ;).

O ile mi wiadomo, to Ktoś z tego Forum, zajmuje się profesjonalną wyceną domen za opłatą ;).

Jeżeli tak by było, to każdy by sobie sam wyceniał dom, samochód i firmę.

 

Poza tym, jeżeli chcesz wyceniać domeny dla zabawy, to ja Ci tego nie bronię. Piszę tylko o potrzebie stworzenia profesjonalnej wyceny, bo nie ma w Polsce nikogo kto się tym zajmuje. Co prawda istnieje parę firm i osób które takie usługi oferują, ale nie posiadają one żadnych podstaw prawnych do tej działalności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wycenę powinno się przeprowadzać według jakiś kryteriów ...

Właśnie po to, żebyś usłyszał, że w Polsce można dostać kredyt pod/na domenę, wycenić jako składnik majątku, czy też określić jej wartość w sporze sądowym.

 

Jedyne rozsądne kryteria jakie dostrzegam to analiza porównawcza podobnych domen, które zostały sprzedane.

Należy brać pod uwagę także potencjał jaki może nieść.

Zwłaszcza dla domen bez historii gdzie nie pojawiają się żadne wskaźniki typu PR, Alexa, itp.

Ponadto nie da się dokładnie wycenić wartości niesprzedanej domeny.

Można jedynie próbować ustalić prawdopodobny przedział cenowy.

 

Banki i sądy biorą pod uwagę opinię biegłych rzeczoznawców a nie uczestników forum bez względu na ilość posiadanych czy sprzedanych domen.

Nie słyszałem o tym by ktoś miał takie uprawnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zawsze mozesz złosic domene do specjalisty doci wyceni ,ale wtedy bedziesz musiał zapłacic na kilka domen troche kasy :huh: Tylko wiadomo kazdy domene wyceni po swojemu.Bo sa przykłady wyceniania ale kazdy wyceni inaczej i nie ma cerfikatu przymusowego posiadania dla domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyceniaj co chcesz. Tylko odpowiedz mi dlaczego wyceny są zaniżane, a nie zawyżane?

 

W wielu przypadkach są zawyżane, czasem absurdalnie. Zaniżane – dużo rzadziej.

 

Interesuje mnie tylko, żeby ktoś profesjonalnie wycenił moje domeny. I żebym mógł przedstawić ją np. w banku.

 

Jak chcesz profesjonalną wycenę z certyfikatem, to osobnik o pseudonimie krzepa ostatnio sprzedawał coś takiego na allegro. Możesz też korzystać z super-profesjonalnych (czyt. maksymalnie zawyżających cenę) usług domeny.pl lub wycena-domen.pl. Albo skorzystaj z wyceny sedo, biorąc poprawkę na to, że nie mają pojęcia o polskim rynku.

 

W kroku ostatecznej desperacji, możesz próbować namówić gosela, on chyba jako jedyny wyceniał domeny „wg kryteriów”:

http://www.di.pl/index.php?showtopic=30

http://www.di.pl/index.php?showtopic=32

Share this post


Link to post
Share on other sites
Banki i sądy biorą pod uwagę opinię biegłych rzeczoznawców a nie uczestników forum bez względu na ilość posiadanych czy sprzedanych domen.

Nie słyszałem o tym by ktoś miał takie uprawnienia.

 

A ja znam kogoś takiego, choć rzeczoznawcą domenowym nie można go nazwać bo coś takiego póki co w Polsce nie funkcjonuje - to Marcin Prys który teraz chyba jako jeden z nielicznych lub w ogóle jedyny w Polsce posiada certyfikat Polsko-Amerykańskiego Instytutu teorii i zarządzania obejmujący zakres wyceny domen, serwisów i usług IT. Miałem zresztą z nim dość nieprzyjemne starcie na tym polu no ale co ja tam mogę wiedzieć :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
a czemu miałes nie przyjemne starcie w jakim sensie?

Wycena domen była wysoko nieadekwatna do ich rzeczywistej wartości, choć z drugiej strony warto wziąć pod uwagę rynek domen który jest czasem nieobliczalny i nieprzewidywalny. Więc może miał rację?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja znam kogoś takiego, choć rzeczoznawcą domenowym nie można go nazwać bo coś takiego póki co w Polsce nie funkcjonuje

 

E tam nie funkcjonuje...

 

nazwa domeny: rzeczoznawcadomenowy.pl

utworzona: 2008.02.17 22:15:28

ABONENT: firma: Sylyx Sp. z o.o

 

;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
E tam nie funkcjonuje...

 

nazwa domeny: rzeczoznawcadomenowy.pl

utworzona: 2008.02.17 22:15:28

ABONENT: firma: Sylyx Sp. z o.o

 

;-)

 

Kurcze nie sprawdziłem :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie to pomysł nie za bardzo nadający się na jakiekolwiek forum.

 

Ja tam bym się cieszył gdyby wiele osób wyceniało moją domenę, a z czyim

zdaniem się liczę to już moja sprawa, lecz im więcej uwag i sugesti tym dla mnie lepiej.

Uważam ze była by to ignorancja gdyby swoją opinie mógł wyrażać tylko ktoś kto "niby"

czyimś zdaniem zna się na trafnej wycenie.

 

Pomysł więc wydał mi się dziwny, ale...

 

nazwa domeny: rzeczoznawcadomenowy.pl

utworzona: 2008.02.17 22:15:28

ABONENT: firma: Sylyx Sp. z o.o

 

 

teraz to już wydaje się oczywiste :]

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazwa domeny: rzeczoznawcadomen.pl

utworzona: 2006.12.08 11:49:37

ABONENT:

firma: PPHU Wiktor Zajkiewicz

 

Wielu o tym myśli ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem dział wyceny daje odpowiedz czy domenta to ninja - srednia - dobra. I tak moim zdaniem powinno się to traktowac. Ewentualnie czasami wycena xxx moze byc jeszcze brana pod uwage. Trudno, zeby ktos napisal, ze domena warta jest 960 zl - bo wszystkie domeny sa indywidualne i zalezy czy ktos znajdzie firme zainteresowana powaznia dana domene. Wyceny mozna sie podjac jedynie dla domen z ruchu bo to przeklada sie na konkretne zyski.

 

Domen > 600

Sprzedanych > 10

 

i nie uważam się za wielkiego wyjadacza.

 

Moim zdaniem mowiac o osobie doświadczonej, ktora moze się podjac bardziej profesjonalnej wyceny powinnismy brac pod uwage osoby, które maja za soba xxx sprzedanych domen użytkownikom końcowym. Można jeszcze ew. analizować sprzedaże na dropped.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem mowiac o osobie doświadczonej, ktora moze się podjac bardziej profesjonalnej wyceny powinnismy brac pod uwage osoby, które maja za soba xxx sprzedanych domen użytkownikom końcowym. Można jeszcze ew. analizować sprzedaże na dropped.pl.

 

Mam juz grubo ponad 100 sprzedanych, musialbym dokladnie policzyc ale blisko 150 chyba bedzie - koncowym odbiorcom wlasnie. Z pewnoscia niektorzy zauwazyli, ze czesto moje wyceny diametralnie roznia sie od innych i niemal zawsze "zanizam". Wyceniajac nie biore jednak sum z sufitu i krainy marzen, lecz swiata realnego, w ktorym zyja wlasnie moi odbiorcy posiadajacy budzet od xx.xxx.xxx w gore. I to oni w wielu przypadkach uswiadomili mi pewne sprawy po ciekawych dyskusjach i negocjacjach.

Zastanawialem sie nad posrednictwem sprzedazy na wieksza skale, bo juz z kilkoma osobami z forum tak wspolpracuje i sprzedalem ich domeny, no ale to nie temat do tego dzialu.

 

Analiza rynku przez Dropped nie ma sensu - wielu inwestorow nie ma pojecia , ze taki serwis istnieje i przede wszystkim czasu.

 

Natomiast "nominowanie" na forum osob upowazninych do wyceniania nie ma sensu. Wielu nowych "zawodnikow" ma wcale nie mniejsze pojecie, niz starsi forumowicze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem mowiac o osobie doświadczonej, ktora moze się podjac bardziej profesjonalnej wyceny powinnismy brac pod uwage osoby, które maja za soba xxx sprzedanych domen użytkownikom końcowym.

 

W zasadzie słusznie - im większa ilość sprzedanych domen tym mniejsze prawdopodobieństwo błędnej wyceny.

Ale nawet bardzo doświadczona osoba nie jest w stanie przewidzieć wszystkich aspektów, które może brać pod uwagę potencjalny kupiec.

Brzydkie kaczątko też potrafi się zamienić z czasem w pięknego łabędzia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

A to, że ktoś sprzedał kilkaset domen, nie znaczy, że sprzedał za ich faktyczną wartość :huh:

 

Prawdziwej wyceny domen raczej w najbliższym czasie nie będzie na świecie.

 

Pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie wycen domen zachęcam do przeczytania, co myśli na ten temat Rick Schwartz na swoim blogu :huh:

 

http://www.ricksblog.com/my_weblog/2008/02...tion-is-in.html

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×