Jump to content
hsqva

opony.pl za 13,2 mln. zł

Recommended Posts

Panowie, po co cała ta dyskusja.

 

Wiadomo, że nie chodziło wyłącznie o domenę opony.pl , nie napiszą przecież oficjalnie, że chodziło w większym stopniu na pozyskaniu nowych klientów oraz "wyeliminowaniu" konkurencji...

No chyba właśnie po to, żeby ci co myślą, że kupiona została sama domena przestali tak myśleć ;)

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak, i nie. Dobrze jednak, żebyśmy przedstawiali rzeczywistość taką jaka ona jest, a nie taką, jaką chcielibyśmy ją widzieć.

 

DD

 

 

ok, zatem to zdanie:

 

"Zależało nam tylko na znaczącej domenie, którą posiadały Opony.pl"

 

powinno brzmieć

 

"Zależało nam także na znaczącej domenie, którą posiadały Opony.pl"

 

i wszyscy byliby szczęśliwi. aczkolwiek nie uważam się za na tyle kompetentnego i poinformanego o całej transakcji zeby podważać słowa pani z oponeo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natomiast podtrzymam znaczenie tego co wynika z tej wiadomości. Argumenty o parkingu nie są w ogóle trafne, gdyż parking tak naprawdę nie ma nic wspólnego z najlepszymi domenami. Przeznaczeniem domen nie jest parking.

 

To o czym jest mowa, to nie domena, a marka. Została przejęta internetowa marka, a nie każda domena ma szansę stać się taką marką. I co istotne, na pewnym etapie biznesu opartego na internecie, nie da się rozdzielić wartości marki od domeny. Nie sądzę, by ktoś przejmował firmę, która ma kłopoty i 15% rynku, kiedy oni sami mieli zdecydowaną jego większość, teraz łącznie 80%. Oczywiście baza klientów ma swoją wartość, warto to uwzględnić. Jednak ci klienci nie mają decydującego znaczenia dla tej transakcji, gdyż jest to rynek, który kieruje się ceną. Nie byłoby transakcji za takie pieniądze, gdyby nie domena, która była wykorzystywana przez przejęta firmę. Warto wziąć to pod uwagę.

 

Podsumowując: marka (dobra domena pl) x biznes oparty na internecie = wysoka wartość.

 

I dlatego jest miejsce na tę domenę w zestawieniu cenydomen, co prawda wygląda to nieproporcjonalnie do innych sprzedaży, więc z tego powodu można się zastanawiać czy warto ją tam umieścić, wymaga to dodatkowej informacji o zakresie transakcji.

 

Ale to co jest najważniejsze w tej informacji, to fakt, że głównym powodem transakcji jest domena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcę tylko zwrócić uwagę, że nawet przejęcie zaparkowanej domeny generycznej to zablokowanie potencjalnej konkurencji. W tym przypadku Opony.pl to serwis z klientami, 15% udziałem w rynku i kłopotami finansowymi. Z tego wnioskuję, że domena nie daje żadnej gwarancji na dobry biznes, ale jest jego bardzo dobrym uzupełnieniem dla bogatej firmy. 13,2 mln to może nie cena za domenę, ale na pewno lwia jej część. Dlaczego mamy twierdzić inaczej skoro sam kupujący to przyznaje? Ja na miejscu Michala bym ją umieścił na CenyDomen.pl. Nie wyobrażam sobie dobrego zestawienia sprzedaży domen bez takiej informacji. Byłoby niekompletne. Jeżeli już to bym załączył małą adnotację. Ostatecznie Opony.pl można umieścić na szczycie zestawienia bez ceny bo i tak ciężko będzie to przebić w najbliższym czasie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupili cala firme bez pracownikow i taka jest prawda, gdyby to byla sama domena(parkingowa) to na pewno by tyle nie zaplacili... nie ma sie co spierac ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz kolejny widać, że dobra domena jest bardzo ważnym elementem biznesu ale nie jedynym.

 

Dobra domena i dobry biznes daje efekt synergii ( 1+1 = 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
to tak jakby producent BMW publicznie twierdził, że to nierawda co ludzie mówią o niezawodnosci BMW, zdecydowanie lepsze sa japońskie auta ;)

Wiesz, co prawda nigdy nie słyszałem, żeby szef BMW mówił coś takiego, ale raz na jakiś czas ludzie z PR Hondy, Toyoty, Renault czy Fiata wygłaszają kwestie typu: To nieprawda, że auta innych firm są dobre. Prawdą natomiast jest, że nasze są najlepsze...

 

Uwierzysz im?

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście domena stanowiła ważną część kapitału, ale chodziło głównie o wyeliminowanie konkurencji. Na początku lutego kupili ode mnie elektronarzędzia*pl i widziałem, że dobrze zdają sobie sprawę z wartości domen, choćby ze względu na to, że negocjacje i zakupy od początku do końca realizują z poziomu prezesa. Od początku zależało im właśnie na tej domenie, ale na starcie nie mogli sobie pozwolić na taki zakup i musieli zadowolić się domeną opony.com kupioną za 4k PLN X lat temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie. To nie jest za samą domenę, tylko łącznie za

 

(...)

- inne domeny (opony.com.pl, opony.com i in.)

(...)

 

Te dwie domeny należały już do Oponeo.pl od jakiś 10 lat

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiesz, co prawda nigdy nie słyszałem, żeby szef BMW mówił coś takiego, ale raz na jakiś czas ludzie z PR Hondy, Toyoty, Renault czy Fiata wygłaszają kwestie typu: To nieprawda, że auta innych firm są dobre. Prawdą natomiast jest, że nasze są najlepsze...

 

Uwierzysz im?

 

Pozdrawiam!

czytam i czytam i nie widze związku między moim a twoim cytatem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla kupującego domena była raczej listkiem figowym dla przejęcia sporego kawałka rynku.

Pozdrawiam!

 

 

I tak, i nie. Dobrze jednak, żebyśmy przedstawiali rzeczywistość taką jaka ona jest, a nie taką, jaką chcielibyśmy ją widzieć.

 

DD

 

 

Jak ktoś chce wierzyć, że rekord sprzedaży *.pl został ustanowiony to niech w to wierzy. Ale bądźmy wiarygodni i sami siebie nie okłamujmy. Jak już zostało powiedziane - zdanie tej Pani to zasłona dymna przejęcia konkurencji i wzrostu udziałów w rynku.

 

Jak ślepo ktoś wierzy ze opony.pl tyle faktycznie kosztowały - to raczej nie rozwinie to rynku tylko nadmucha bańkę cenową (zwielokrotnienie wyceny swojego portfolia).

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie, nie ma co się oszukiwać. 99% klientów opony.pl dalej będzie wchodzić do sklepu i kupować tam opony, bo nie będą nawet wiedzieć, że coś takiego w tle się odbyło. Kolega kupuje tam domeny dla całej rodziny i znajomych i dam głowę, że będzie robił to dalej o ile utrzymają ceny na zbliżonym poziomie. Podsumowując, dla zwykłego konsumenta, który robi tam zakupu to co się stało nie ma żadnego znaczenia, a zyska na tym tylko OPONEO.

 

Pytanie tylko co z pracownikami i siecią warsztatów wulkanizacyjnych, u których można było odebrać i założyć stuff kupiony na opony.pl?

Przepraszam @kulasa i wszystkich za OT, ale fajnie wygląda Twój post napisany w

tej ożywionej dyskusji cyt:Kolega kupuje tam DOMENY dla całej rodziny......... ;)

PRZEPRASZAM ZA USZCZYPLIWOŚĆ

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezależnie od dyskusji jakie elementy składają się na wartość 13,2 mln zł, informacja jak sportowy wynik "pójdzie w Świat". Właściwie to już poszła.

Przeciętny Pan Kowalski albo "Firma Kowalski" nie będą wnikali w toku swojego życia w jej szczegóły. Przynajmniej nie od razu.

Wpierw otrzymają informację o domenie za miliony tak, jak docierały do nich szczątkowe informacje o megasprzedażach np. dotcom'ów. I to sobie w pierwszej chwili zanotują. I zapamiętają branże rzecz jasna. Domeniarską i branżę oponiarską. Niekoniecznie w takiej kolejności.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niezależnie od dyskusji jakie elementy składają się na wartość 13,2 mln zł, infornacja jak sportowy wynik "pójdzie w Świat". Właściwie to już poszła.

Przeciętny Pan Kowalski albo "Firma Kowalski" nie będą wnikali w toku swojego życia w jej szczegóły. Przynajmniej nie od razu.

Wpierw otrzymają informację o domenie za miliony tak, jak docierały do nich szczątkowe informacje o megasprzedażach np. dotcom'ów. I to osobie w pierwszej chwili zanotują. I zapamiętają branże rzecz jasna. Domeniarską i branżę oponiarską. Niekoniecznie w takiej kolejności.

Dokładnie. Najlepiej, żeby ta informacja dotarła głównie do firm i wbiła się w świadomość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie. Najlepiej, żeby ta informacja dotarła głównie do firm i wbiła się w świadomość.

 

Ok. Tylko, żeby przypadkiem nie wyszło tak:

 

 

Firma: Ile za domenę XXX.pl ?

Domainer: XXX.XXX(X)

Firma: Czemu tak drogo, przecież domenę można zarejestrować za XX? No ale dobra damy XX.XXX

Domainer: Nie, nie, to zdecydowanie za mało. Wie Pan za ile została sprzedana domena opony.pl ? za 13mln! A ja chcę tylko kawałek tej kwoty...

Firma: No dobrze, ale Pan nie sprzedaje domeny opony.pl tylko XXX.pl :P :P (zakładam, iż osoba nie będzie na tyle lotna, by wychwycić, co poszłp faktycznie za 13mln)

 

Cieszymy się z transakcji. Ale lepiej rozwijajmy biznesy pod naszymi domenami a nie ślepo windujmy ceny na formularzach parkingowych ;)

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może być też tak, że ludziska i firmy rzucą się teraz rejestrować za "0 zł" u naszego lokalnego Świętego Mikołaja, którego nazwa.pl jakoś mi z głowy wypadła ;)

 

I umocni on pozycję rynkowego "hegemona :P " (na literalnie, papierowych nogach).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przepraszam @kulasa i wszystkich za OT, ale fajnie wygląda Twój post napisany w

tej ożywionej dyskusji cyt:Kolega kupuje tam DOMENY dla całej rodziny......... ;)

 

Najciekawsze posty na forum zwykle pozostają niezauważone :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to news poszedł w świat.

Oto cytat z Onet.pl:

Wartość transakcji to 13,2 mln zł. Byłby to rekord w Polsce, jeśli chodzi o zakup domen internetowych, gdyby nie fakt, że przejęcie Favonii Polska oznacza przejęcie dodatkowych 15 proc. rynku.

Rośnie oponiarski monopol?

Edited by p0zer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok. Tylko, żeby przypadkiem nie wyszło tak:

 

 

Firma: Ile za domenę XXX.pl ?

Domainer: XXX.XXX(X)

Firma: Czemu tak drogo, przecież domenę można zarejestrować za XX? No ale dobra damy XX.XXX

Domainer: Nie, nie, to zdecydowanie za mało. Wie Pan za ile została sprzedana domena opony.pl ? za 13mln! A ja chcę tylko kawałek tej kwoty...

Firma: No dobrze, ale Pan nie sprzedaje domeny opony.pl tylko XXX.pl :P :P (zakładam, iż osoba nie będzie na tyle lotna, by wychwycić, co poszłp faktycznie za 13mln)

 

Cieszymy się z transakcji. Ale lepiej rozwijajmy biznesy pod naszymi domenami a nie ślepo windujmy ceny na formularzach parkingowych ;)

ja tam nie zamierzam dokładać kolejnych zer do swoich domen ( większość lepszych ma swoją cenę, która jest taka sama na każde zapytanie). częsciej mamy problem raczej z tym, że potencjany klient liczy na zakup domen za 50, 100 czy 500 pln i uważa że to wielka szczodrość. jakiekolwiek informacje o wysokich sprzadażach, czy tym, że domena była istotną częścią duzej transakcji sa dla mnie korzystne, tak samo, jak to że biznes był pod czystym generykiem, a wielu twierdzi (także domeniarz), zę nie da się zbudowac firmy, czy marki pod generykiem

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja tam nie zamierzam dokładać kolejnych zer do swoich domen ( większość lepszych ma swoją cenę, która jest taka sama na każde zapytanie). częsciej mamy problem raczej z tym, że potencjany klient liczy na zakup domen za 50, 100 czy 500 pln i uważa że to wielka szczodrość. jakiekolwiek informacje o wysokich sprzadażach, czy tym, że domena była istotną częścią duzej transakcji sa dla mnie korzystne, tak samo, jak to że biznes był pod czystym generykiem, a wielu twierdzi (także domeniarz), zę nie da się zbudowac firmy, czy marki pod generykiem

 

Oczywiście się zgadzam. I Twoja strategia (cenowa) jest rozsądna i zrównoważona - nie uzależniona całkowicie od pozornego "wiatru rynkowego") . Tak jak napisałeś, niedowiarek wreszcie może uwierzy, że biznes pod generykiem jest możliwy ;)

 

Ja swoje argumenty kieruje głównie do zaczynających domainerów by nie szaleli z cenami po zapytaniach i ostrożnie powoływali się na doniesienie rynkowe (lub żeby powoływali się na fakty)

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
zapewne gdyby ktoś z nas miał tą domenę i wrzucił do wyceny na forum, szacowano by ją na "wysokie xx.xxx"

 

 

Bzdury wypisujesz . W 2004 roku, jak Continental zdecydowal, ze wchodzi ze sprzedaza online do Polski, oferowal za nia poprzedniemu wlascicielowi (zdaje sie, ze byla to bydgoska firma Sowkan, czy jakos tak) z tego co wiem minimum 600k PLN . Moja oferta z konca 2003 w wysokosci 250k za ta domene pozostala bez jakiejkolwiek reakcji .

 

keyword.pl / Patong Beach / Phuket :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='keyword' post='291164' date='pią, 26 lut 10'][...]

 

keyword.pl / Patong Beach / Phuket :)

 

 

Przenosisz siedzibę do Tajlandii :) ?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przenosisz siedzibę do Tajlandii :) ?

 

Gdybym mial gdziekolwiek, jakakolwiek siedzibe, z cala pewnoscia przenioslbym ja do LOS ( Land of smile ) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×