Jump to content
necik

Od jesieni wielkie zmiany w systemie płatności za domeny .PL

Recommended Posts

Kilka ciekawych fragmentów z artykułu: http://webhosting.pl/Od.jesieni.wielkie.zm...ci.za.domeny.pl

 

Po wprowadzeniu zmian system opłat za rejestrację będzie działał na zasadzie przedpłat. Partnerzy będą mogli zarejestrować tyle domen, ile wpłacili wcześniej na konto NASK-u. Zniesiona zostanie kwota minimalna wpłat, nie będzie też wymaganej częstotliwości „doładowywania” konta. Pozwoli to NASK-owi wyeliminować ryzyko przypadkowych opóźnień w opłacaniu faktur i utraty przez to atrakcyjnych rabatów, jakich operator domeny .pl udziela swoim największym partnerom.

O planowanym systemie prepaid słyszeliśmy już jakiś czas temu. Ale rabaty dla największych, hmm pierwsze słyszę :)

 

Teraz najciekawsze:

 

Druga z planowanych przez NASK zmian uderzy przede wszystkim w inwestorów domenowych. Osoby te kupują domeny nie po to, aby zakładać pod nimi serwisy internetowe, ale w celach spekulacyjnych. W tym celu wykorzystują m.in. serwisy do przechwytywania „spadających” domen, czyli takich, które właśnie wygasają.

 

(...)

 

Może się to zmienić dzięki wprowadzeniu przez NASK opłaty za każdą próbę rejestracji, niezależnie od tego, czy będzie ona udana. Kwota ta nie jest duża – wynosi 10 groszy – ale w sytuacji, gdy ktoś dokonuje tysięcy prób rejestracji, może stać się pewnym hamulcem dla praktyk inwestorów domenowych. NASK bowiem jasno daje do zrozumienia, że zależy mu nie na walce o istniejące adresy, ale o rejestrowanie nowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może się to zmienić dzięki wprowadzeniu przez NASK opłaty za każdą próbę rejestracji, niezależnie od tego, czy będzie ona udana. Kwota ta nie jest duża – wynosi 10 groszy – ale w sytuacji, gdy ktoś dokonuje tysięcy prób rejestracji, może stać się pewnym hamulcem dla praktyk inwestorów domenowych. NASK bowiem jasno daje do zrozumienia, że zależy mu nie na walce o istniejące adresy, ale o rejestrowanie nowych.

 

ehh no to dali po całości...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha no to ciekawe co na to dropped.pl :)

Czy przy złożeniu domeny do przejęcia będzie trzeba płacić z góry np. te 30 zł (gdy jest zainteresowanych więcej osób na tą domenę jest licytacja, przegranym oddają te 30 zł a wygrany pokrywa koszty przechwycenia i licytacji)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogą sobie wprowadzać zmiany które nic nie zmienią i zlikwidować wszystko co się da zostawiając minimum, ale niech zmniejszą ceny przedłużeń bo to głównie zabija domaining.

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Haha no to ciekawe co na to dropped.pl :)

Czy przy złożeniu domeny do przejęcia będzie trzeba płacić z góry np. te 30 zł (gdy jest zainteresowanych więcej osób na tą domenę jest licytacja, przegranym oddają te 30 zł a wygrany pokrywa koszty przechwycenia i licytacji)

Dla dropped.pl to niewielki problem, bo zapłaci tylko za "Testy przechwytywania" albo z nich zrezygnuje. Wszystkie inne domeny, które łapie i tak są opłacane, a w przypadku zwolnienia (gdy jedna osoba przechwytuje) pobiera opłatę 10 zł, a więc pokryje z tego 10 groszy.

 

Gorzej z innymi serwisami jak MapaDomen.pl, ale w zasadzie zawsze widzę tam ok 50 domen, z czego przynajmniej kilka jest licytowanych, a więc opłata 5 zł raczej nie będzie problemem.

 

Moim zdaniem opłata ta zniweluje "dziwne" rezerwacje, właściwie wszystkie domeny, których nie opłaciłem były kolejno przechwytywane przez kolejnych rejestratorów, a potem zwalniane i tak przez 2 miesiące, na końcu oczywiście były zwalniane, bo każdy dochodził do wniosku, że nie ma sensu ich rejestrować (to były "literówki" za 1.10 z home.pl, które zarobiły 5-10 zł przez rok).

Zastanawiałem się nawet, czy przypadkiem rejestratorzy nie łapią wszystkiego, co tylko spada, tak aby złapać :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

by brać udział w aukcji trzeba będzie wcześniej doładować konto - to żadna przeszkoda,

gorzej z tymi 0,10 groszami za próbę, ale i tak z tego co spada to już niewiele jest warte łapania.

Skutek będzie raczej taki, że opcje staną się jeszcze bardziej popularne.

w efekcie mniej zarobią snajperzy, więcej NASK a następnie ceny dobrych domen na rynku wtórnym dla klienta końcowego wzrosną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawi mnie jedno, ile zapytań musi wygenerowac taki np. Dropped.pl żeby przechwycić dobrą domenę o którą walczą również inni przechwytywacze, opłata 10gr to opłata za każdą próbę czyli jak rozumiem każde odpytanie serwera. Jesli wystarczy 10 prób to nie ma problemu, 1 pln to żaden pieniądz, jeśli jednak jest ich więcej to już inna sprawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie denerwuje wsród lapaczy, ze lapia co tylko spada.

Domeny typu literowki sa wciaz rezerwowane i nie mozna ich przetestowac,...czasami na taka domene czeka sie tygodniami.

 

Ostatecznie ktorys z lapaczy moglby wszystkie je lapac na testy i aukcje tworzyc np po 10 dniach testu, mysle ze wtedy byloby nimi wieksze zainteresowanie....

Share this post


Link to post
Share on other sites
... dzięki wprowadzeniu przez NASK opłaty za każdą próbę rejestracji, niezależnie od tego, czy będzie ona udana. Kwota ta nie jest duża – wynosi 10 groszy ...

Mnie z kolei interesuje aspekt prawno - księgowy "próby rejestracji".

Rozumiem, że jest tzw. swoboda gospodarcza.

Art. 353[1] Kodeksu Cywilnego pozwala na swobodę kształtowania umów, więc zapewne NASK wprowadzi aneks do umowy a ich partner będzie zmuszony do jego podpisania i realizowania.

Art. 384. § 1 KC: Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.

Jestem jednak ciekaw jak będzie nazwany i księgowany ten produkt / ta usługa skoro jedna ze stron umowy nie spełnia tak naprawdę żadnego świadczenia na rzecz drugiej strony ...

Chyba jedynie jako kara za to, że nie udało się zarejestrować domeny.

Ale to może prowadzić do nadużyć i wydłużania okresu wygasania domen.

 

Płatna próba świadczenia usług może okazać się hitem a dla wielu firm sposobem na pokonanie kryzysu.

Bo któż by nie chciał zarabiać na próbie świadczenia usług lub na próbie sprzedaży czegokolwiek ? :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to chyba skończy się czas łapania wszystkiego co się rusza... :)

Skoro już mowa o zmianach, to proponuję aby NASK wprowadził także możliwość przedłużenia ważności opcji...

Ograniczy to sytuacje, w których domena jest przedłużana przez osoby do tego nie uprawnione w celu osiągnięcia późniejszych korzyści wynikających z wygaśnięcia opcji...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Płatna próba świadczenia usług może okazać się hitem a dla wielu firm sposobem na pokonanie kryzysu.

Bo któż by nie chciał zarabiać na próbie świadczenia usług lub na próbie sprzedaży czegokolwiek ? :P

 

Dobrze zauważyłeś. Musi to być jakaś kara w umowie bo inaczej rzeczywiście nie wyobrażam sobie pobierania opłaty za próbę świadczenia usługi. Może za przykładem NASKu inni pójdą też w tym kierunku i już panienka w kiosku Ruchu będzie miała spokój bo nikt nie bedzie się jej w kółko pytał: "Czy ma już Pani nowy numer np. "Przeglądu Sportowego"? Jesli kolporter wprowadzi opłaty za zadawanie pytań :)

 

 

Ograniczy to sytuacje, w których domena jest przedłużana przez osoby do tego nie uprawnione w celu osiągnięcia późniejszych korzyści wynikających z wygaśnięcia opcji...

 

;)

 

A kto wg Ciebie jest uprawniony do opcji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)

 

A kto wg Ciebie jest uprawniony do opcji?

Nie zrozumiałeś mnie...

Mam na myśli sytuacje w których osoby trzecie w jakiś "cudowny" sposób przedłużają nie swoje domeny... w nadziei założenia opcji po wygaśnięciu aktualnej - wiąże się to z 3 letnim obowiązkiem przedłużania, ale nie jest to niemożliwe.

Ktoś na forum kiedyś pisał, że stosował podobny sposób w przypadku domen wygasających.

Pewnie takie przypadki zdarzają się sporadycznie, jednak nadal podtrzymuję Swoją opinię dotyczącą możliwości przedłużania opcji...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie zrozumiałeś mnie...

...

Pewnie takie przypadki zdarzają się sporadycznie, jednak nadal podtrzymuję Swoją opinię dotyczącą możliwości przedłużania opcji...

 

OK. Już wiem o co chodzi :P

Też nie mogę zrozumieć jak część domen z pewnego portfolio "cudownie" została przedłuzona :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawi mnie jedno, ile zapytań musi wygenerowac taki np. Dropped.pl żeby przechwycić dobrą domenę o którą walczą również inni przechwytywacze, opłata 10gr to opłata za każdą próbę czyli jak rozumiem każde odpytanie serwera. Jesli wystarczy 10 prób to nie ma problemu, 1 pln to żaden pieniądz, jeśli jednak jest ich więcej to już inna sprawa.

 

hehe :)

10 prob to dla niektorych malo zeby zdac dzis prawko a nie zarejestrowac domene !

Ja juz nie lapie domen od ponad pol roku bo to co mnie inetresuje jest w opcjach a to co spada nazwijmy to jest mniej atrakcyjne.

Ciekawy jestem wypowiedzi tych ktorzy teraz czynnie lapia ale na moje oko do domeny ktora jest w miare atrakcyjna kara moze byc nie 1 zl a a 50-70 zl :P No ale moze sa teraz inne sposoby niz byly pol roku temu ....choc nie podejrzewam .

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
... to co spada nazwijmy to jest mniej atrakcyjne.

... kara moze byc nie 1 zl a a 50-70 zl ...

Po pierwsze mam wrażenie, że wyraziłeś się bardzo świątecznie o tym co spada dla kogoś o tak wysublimowanych oczekiwaniach jak Ty :)

Po drugie byłem przekonany, że w skrajnych przypadkach kwoty mogą być wyższe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po pierwsze mam wrażenie, że wyraziłeś się bardzo świątecznie o tym co spada dla kogoś o tak wysublimowanych oczekiwaniach jak Ty :P

Po drugie byłem przekonany, że w skrajnych przypadkach kwoty mogą być wyższe.

 

Jasne ze moga w wypadku Michala ktory ma 5 czy nie wiem ile teraz profili

Przy mocnym floodzie na te maszynki nasku co ledwo zipia niektore skuteczne komendy moga wychodzic i powinny z wyprzedzeniem kolo 6-8 s. Poniewaz i tak nikt nie przestrzega limitow to ilosc zapytan ktore maja sens to jakies min 400-600/s

Czyli w wypadku jedengo konata daje to srednio 45-50 zl ale razy ilosc profili ( np 5 w dropped ?) to daje kolo i ponad 200 zl w porywach do 300 na domene :)

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli w wypadku jedengo konata daje to srednio 45-50 zl ale razy ilosc profili ( np 5 w dropped ?) to daje kolo i ponad 200 zl w porywach do 300 na domene :P

No to wszystkich, którzy dają domeny do przechwycenia, m.in. w przynajmniej siedmiu firmach Michała:

  • Michau Enterprises, LLC
  • First Dropcatchers, LLC
  • Second Dropcatchers, LLC
  • Third Dropcatchers, LLC
  • Fourth Dropcatchers, LLC
  • Fifth Dropcatchers, LLC
  • Sixth Dropcatchers, LLC

czeka wkrótce ponowna zmiana regulaminu :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to wszystkich, którzy dają domeny do przechwycenia, m.in. w przynajmniej siedmiu firmach Michała:

  • Michau Enterprises, LLC
  • First Dropcatchers, LLC
  • Second Dropcatchers, LLC
  • Third Dropcatchers, LLC
  • Fourth Dropcatchers, LLC
  • Fifth Dropcatchers, LLC
  • Sixth Dropcatchers, LLC

czeka wkrótce ponowna zmiana regulaminu :P

Zapomniałeś wymienić firmę z Nevady jeszcze :)

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zapomniałeś wymienić firmę z Nevady jeszcze :)

Powoli tracę kontrolę nad pączkowaniem kolejnych podmiotów Michała więc dla pewności zapisałem

w przynajmniej siedmiu firmach Michała

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to wszystkich, którzy dają domeny do przechwycenia, m.in. w przynajmniej siedmiu firmach Michała:

  • Michau Enterprises, LLC
  • First Dropcatchers, LLC
  • Second Dropcatchers, LLC
  • Third Dropcatchers, LLC
  • Fourth Dropcatchers, LLC
  • Fifth Dropcatchers, LLC
  • Sixth Dropcatchers, LLC

czeka wkrótce ponowna zmiana regulaminu :P

 

To sorry i respect dla Michala ...nie sledze jak On sie rozmnarza :)

Myslalem ze ma 5 a tu widze jestem nie na bierzaco ;)

Moja wiedza na ten temat zatrzymala sie na jakos na pierwszej polowie 2008 r .

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe czy telefoniczni operatorzy wprowadza oplate za probe polaczenia z abonentem ktory aktualnie prowadzi rozmowe....

Nie tylko z tymi, z którzy nie odbirają aktualnie telefonu ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to wszystkich, którzy dają domeny do przechwycenia, m.in. w przynajmniej siedmiu firmach Michała:

  • Michau Enterprises, LLC
  • First Dropcatchers, LLC
  • Second Dropcatchers, LLC
  • Third Dropcatchers, LLC
  • Fourth Dropcatchers, LLC
  • Fifth Dropcatchers, LLC
  • Sixth Dropcatchers, LLC

czeka wkrótce ponowna zmiana regulaminu :P

Na dzień dzisiejszy jest mowa o dziesięciu groszach, a nie kilkudziesięciu złotych. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe czy telefoniczni operatorzy wprowadza oplate za probe polaczenia z abonentem ktory aktualnie prowadzi rozmowe....

 

Niestety z wielka troska i poczuciem bezradnosci musze przyznac ze regulamin Nasku to przyklad typowych umow adhezyjnych o mocnych cechach klauzul abuzywnych o czym juz bylo wspomniane :)

Sprowadza sie to do prostej zasady ze jak sie ktos nie godzi na regulamin na ktory nie ma wpywu ma wyjscie , moze domen wogole nie rejstrowac .Bede chyba wyrazicielem sporej wiekszosci jesli zapeluje do wladz i decydentow NASKU w refleksyjnym czasie Triduum Paschalnego o zmiane polityki i mozliwie inne postepowanie, pozbawione restrykcji .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×