Jump to content
Sign in to follow this  
Betman

Czy wystawienie domeny na sprzedaż to ryzyko odebrania jej?

Recommended Posts

Kiedyś czytałem artykuł, że wystawienie domeny na sprzedaż (czyli brak chęci zrobienia z niej serwisu) może spowodować, że łatwiej będzie można ją stracić nawet jeśli nie chodzi o zastrzeżone znaki towarowe lub jakąkolwiek ingerencję w działalność innych firm.

 

Czy to może być prawdą? Jeśli kupiłem wiele lat temu i (wtedy trzeba było) podałem cel rejestracji domeny jako "stworzenie serwisu xyz" to czy jeśli taki serwis nigdy nie powstał i chcę tę domenę dzisiaj sprzedać to może to być podstawą do odebrania mi jej (powtarzam - nie ma tu żadnego naruszenia znaków handlowych/towarowych lub dóbr osobistych innych podmiotów)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, chętnie odbiorę Tobie, jeśli są ciekawe. :)

 

Pamiętam te czasy, kiedy musiałem pisać na wniosku wytłumaczenie dlaczego chcę zarejestrować konkretną domenę.

 

Zaprezentuj kilka swoich domen. Jeśli rejestrowałeś dawno, to jest szansa, że masz coś dobrego w swoich zasobach.

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie popadajmy w paranoję, to dotyczy raczej domen które wchodzą na czyjeś pole znaków towarowych itp. – wtedy wystawienie domeny na sprzedaż może być postrzegane jako chęć wzbogacenia się na cudzej własności i podciągnięte pod rejestrację w złej wierze (nawet jeśli powód rejestracji był inny). Jeśli domena nie narusza żadnych znaków towarowych, to samo wystawienie na sprzedaż jest całkowicie normalnym przejawem działalności na rynku wtórnym.

 

PS. Jak coś ciekawego chcesz sprzedać to pisz z tym do mnie. ;-)

 

@Seles: wciąż musisz, NASK nakłada na partnerów obowiązek zapisywania podanego przez abonenta powodu przy każdej rejestracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze to poznałem te forum ponieważ prowadzę własne, w zupełnie innej dziedzinie, i jeden z użytkowników napisał u mnie że tutaj na di.pl ja opisywałem historię o tym jak mi ktoś zaoferował 1,2mln Euro za jedną z moich domen, itd.

 

To oczywiście nie byłem ja i nikt mi nigdy żadnej kwoty nawet bliskiej temu nie oferował, ale dzięki temu trafiłem tutaj.

 

Mam wiele fajnych domen, zarejestrowanych jeszcze w NASKu jak byłem na studiach i wywalałem na nie swoje ostatnie oszczędności. Mam m.in. ekstraklasa.pl , mecz.pl , boks.pl , wyniki.pl , trend.pl , czad.pl , przecena.pl , orgazm.pl i mnóstwo innych, oraz jeszcze więcej w domenie .com.

 

Osobiście liczę, że jakiś duży portal się ze mną skontaktuje jak będzie chciał stworzyć konkurencję dla sport.pl , przejmując mój portal mecz.pl (a wtedy trzeba by się zastanowić co zrobić z innymi domenami).

 

Pożyjemy, zobaczymy. Do tej pory najwyższą cenę jaką usłyszałem za jedną ze swoich domen to 30 tys. Euro, ale zdecydowałem się nie sprzedać jej. Kupujący był pewny tak więc oferty była prawdziwa, ale odnoszę wrażenie że garstka dobrych domen sportowych razem wziętych będzie miała większą wartość niż pojedyncze domeny gdybym zdecydował kiedyś je sprzedać.

Edited by Betman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam wiele fajnych domen, zarejestrowanych jeszcze w NASKu jak byłem na studiach i wywalałem na nie swoje ostatnie oszczędności. Mam m.in. ekstraklasa.pl , mecz.pl , boks.pl , wyniki.pl , trend.pl , czad.pl , przecena.pl , orgazm.pl i mnóstwo innych, oraz jeszcze więcej w domenie .com.

Ci, którzy w poprzednich postach chcieli kupić fajne domeny, mogą się teraz wykazać :)

 

Były tu już wątki o Twoich zasobach:

http://www.di.pl/index.php?showtopic=4034&...l=mecz\.pl

http://www.di.pl/index.php?showtopic=2247&...l=mecz\.pl

http://www.di.pl/index.php?showtopic=11507...l=mecz\.pl

 

Gratuluję takich domen - o nie i to zarejestrowane w dobrzej wierze, nie obawiałbym się choć w sądzie polubownym działy się już różne 'cuda'.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Choć trudno wyrokować, to powiązania pomiędzy liczbą domen, a wyższą ceną, nie za bardzo widzę, a nawet wręcz na odwrót, gdyż raczej jak ktoś tworzy serwis, to zależy mu na konkretnej domenie, i wtedy jest szansa na wyższą ofertę. Przy dobrej ofercie warto jest raczej domenę sprzedać i kupić po prostu inną, niż się nadto przywiązywać.

 

Ze względów prawnych, ale nie tylko, raczej bym nie wystawiał informacji, że domena ekstraklasa jest na sprzedaż. W sądzie arbitrażowym nie ma zbyt jasnych reguł.

 

Wystarczy zrobić prostą stronę z kontaktem, jak np. fhd.pl, można dołączyć listę innych domen, przykład skiplanet.pl. Informacja, że domena jest na sprzedaż, niekoniecznie jest atutem.

 

A odnośnie tematu, od razu napisałem, że jestem pewien tego, iż autor nie jest właścicielem domeny.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś czytałem artykuł, że wystawienie domeny na sprzedaż (czyli brak chęci zrobienia z niej serwisu) może spowodować, że łatwiej będzie można ją stracić....

 

Z regulaminu NASK:

 

26. NASK może wypowiedzieć Umowę z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia oraz formy pisemnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kangur, wielkie dzięki za linki, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś wcześniej prowadził dyskusję na temat tych i paru innych domen należących do mnie. W tym pierwszym temacie ten kto napisał o ekstraklasie jako domenie wartej (według mnie czy mojej strony) 10 mln Euro to z pewnością żartował, mimo iż reszta odpowiadała jak by taka cena rzeczywiście była ustalona z mojej strony (co nie miało nigdy miejsca). :)

 

Za 10mln Euro to bym się zastanowił czy nie sprzedać wielu swoich domen, włącznie z portalem mecz.pl , natomiast w drugim linku ktoś podał szacunkową cenę domeny mecz.pl z jakiegoś LeapFish (nie znam strony, wszedłem na .com i nadal nie widzę by ten serwis wyceniał domeny) na poziomie $991,379.00. Szczerze za tę cenę bym tej domeny nie sprzedał, bo to jest moja główna domena.

 

Andro, dzięki za przykłady stron z info o sprzedaży domen. Ja sam stworzyłem stronę pod adresem www.bethunter.com gdzie na sprzedaż wystawiłem kilkanaście domen głównie hazardowych i skierowanych do zagranicznych odbiorców.

 

Jeśli chciałbym sprzedać jakąś domenę .pl to dla pewności (aby nie można było jej odebrać) nie lepiej byłoby podpiąć pod to serwis chociaż jednostronicowy i napisać że serwis jest na sprzedaż a domena wtedy będzie dodana GRATIS?

Edited by Betman

Share this post


Link to post
Share on other sites
....ale odnoszę wrażenie że garstka dobrych domen sportowych razem wziętych będzie miała większą wartość niż pojedyncze domeny jak zacznę je wyprzedawać.

 

Moim zdaniem jest zupełnie na odwrót, każda z tych domen to gotowy pomysł na biznes skierowany do odrębnego inwestora. Sprzedaż każdej z nich osobno da ci znacznie większy zysk niż pakietu, który zawsze siłą rzeczy jest tańszy. Nie podejmę się wyceny tych domen bo są to znakomite adresy ale teoretycznie znacznie łatwiej jest znaleźć kilku klientów którzy wyłożą kilkaset tys. niż jednego który zainwestuje bóg wie ile. Po co ludziom pragnącym prowadzić serwis bokserski będzie ekstraklasa czy wyniki.pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chęć sprzedaży w pakiecie wynika z tego, że sprzedając je portalowi (lub jeśli jakiś portal będzie chciał przejąć mój serwis) to od razu dostaje cały pakiet dobrych domen sportowych. Agora i ich sport.pl posiada chyba lub jest powiązana z ekstraklasa.tv, bokser.org, itd. A ja mam ekstraklasa.pl , boks.pl (+ wiele innych) i dla dużego portalu taki "zastrzyk" domen byłby naprawdę silny jeśli chcieliby konkurować z takim serwisem.

 

Tak więc jeśli się kiedyś zdecyduję na sprzedaż serwisu głównego lub niektórych domen (na razie nie została podjęta taka decyzja) to pewnie wolałbym to w pakiecie zrobić.

Edited by Betman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chęć sprzedaży w pakiecie wynika z tego, że sprzedając je portalowi (lub jeśli jakiś portal będzie chciał przejąć mój serwis) to od razu dostaje cały pakiet dobrych domen sportowych. Agora i ich sport.pl posiada chyba lub jest powiązana z ekstraklasa.tv, bokser.org, itd. A ja mam ekstraklasa.pl , boks.pl (+ wiele innych) i dla dużego portalu taki "zastrzyk" domen byłby naprawdę silny jeśli chcieliby konkurować z takim serwisem.

 

Obawiam się, że żaden polski portal czy nawet grupa kapitałowa nie jest w dzisiejszych czasach w stanie przełknąć takiego pakietu w oczekiwanej przez ciebie cenie. Mówisz zdaje się o kwocie rzędu wielu milionów euro!

Nastawiasz się na Agorę, tymczasem oni ostatnimi czasy zdecydowanie odeszli od inwestowania w dobre domeny i wychodzą z założenia, że maja juz takie zaplecze medialne, że są w stanie wypromować sami nawet najgorszego domenowego gniota :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o ekstraklasa*pl to radze się zastanowić. Tak naprawdę jest tylko jedna firma, która byłaby zainteresowana tą domeną, lecz oferowanie jej im nie stawia Cię w dobrym świetle. Każda inna firma będzie obawiała się pozwu, jeśli serwis będzie dotyczył piłkarskiej Ekstraklasy. Domenę zarejestrowałeś wcześniej i jeśli nic na tej domenie nie będzie, oprócz formularza kontaktowego to nic nie mogą zrobić. W przypadku, gdy będzie tam strona (bądź przekierowanie na stronę) dot. Ekstraklasy to domena może zostać przejęta. Przykładem może być myspace.co.uk: [1] [2].

 

Jeśli chcesz rozmawiać - wiesz z kim. Na aukcje tej domeny nie wystawiaj i nie stawiaj tam czegoś co jawnie będzie odnosić się do Ekstraklasy.

Edited by icered

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam wiele fajnych domen, zarejestrowanych jeszcze w NASKu jak byłem na studiach i wywalałem na nie swoje ostatnie oszczędności.

 

Wydając majątek musiałeś być naprawdę wizjonerem. Nie znam się na piłce, ale słowo ekstraklasa egzystowało zdaje się normalnie przed powstaniem wspominanej spółki ?

 

Za 10mln Euro to bym się zastanowił czy nie sprzedać wielu swoich domen

 

Pewnie jestem w dużym błędzie, ale chyba czekasz na księcia z bajki, który się raczej nie pojawi.

 

M

Edited by mario1973

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie trzeba koniecznie pisać "domena jest na sprzedaż" można przecież napisać "Kontakt w sprawie domeny"

Można też napisać tylko "Kontakt".

... teoretycznie znacznie łatwiej jest znaleźć kilku klientów którzy wyłożą kilkaset tys. niż jednego który zainwestuje bóg wie ile.
Obawiam się, że żaden polski portal czy nawet grupa kapitałowa nie jest w dzisiejszych czasach w stanie przełknąć takiego pakietu w oczekiwanej przez ciebie cenie. Mówisz zdaje się o kwocie rzędu wielu milionów euro!
Pewnie jestem w dużym błędzie, ale chyba czekasz na księcia z bajki, który się raczej nie pojawi.

Firm, które są gotowe zainwestować wiele milionów w internet, nie brakuje na polskim rynku.

Jest też bardzo prawdopodobne, że pojawią się następni wielcy inwestorzy.

Wystarczy poczytać o przygotowaniach właściciela Polsatu do umocnienia swej pozycji w internecie.

W marcu Cyfrowy Polsat kupił 11 proc. Sferii za 53,4 mln zł...

( Cyfrowy Polsat inwestuje w internet )

Grupa Zygmunta Solorza zatrudniła wiceprezesa Gemiusa i podobno skupuje niezależne serwisy internetowe...

( Polsat wkracza do internetu ... )

Największy problem w tym przypadku może polegać jednak na tym, że znaczna część takich graczy nie będzie chciała budować od podstaw nowych serwisów, opartych nawet na ładnych domenach lecz będą woleli zainwestować w już istniejące serwisy, posiadające spory udział w rynku aby jak najszybciej osiągnąć silną pozycję i przewagę nad konkurencją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W marcu Cyfrowy Polsat kupił 11 proc. Sferii za 53,4 mln zł, ale przy braku akceptacji akcjonariuszy mniejszościowych dla tej transakcji odsprzedał je z odsetkami.

 

Zygmunt Solorz-Żak, który jest głównym akcjonariuszem obu firm poinformował, że wobec braku akceptacji mniejszościowych akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu na zaangażowanie w Sferię, sam będzie finansował rozwój tej spółki.

 

Gdyby miały pojawić się bardzo wysokie transakcje dla domen pl, to potrzebne jest, by ukształtował się taki trend, i było słychać o takich sprzedażach, tak jak jest to dla domen com. Bo tak "znienacka" to mogą zdarzyć się pojedyncze transakcje, ale w drodze wyjątku.

 

Jeżeli transakcje odbywają się bez rozgłosu, wskazywałoby na to, że firmy nie chcą się tym chwalić i w ten sposób nie kształtują rynku. Zdecydowanie większe szanse na dużą sprzedaż, jest postawienie tam serwisu, zdobycie ruchu, i wtedy wysoka sprzedaż dla serwisu nie jest czymś wyjątkowym. Bo są nawet metody wycen, a domena byłaby dodatkową wartością.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Firm, które są gotowe zainwestować wiele milionów w internet, nie brakuje na polskim rynku.

 

Masz rację, są firmy inwestujące miliony w internet, ale myślisz, że nie pytały one już o te domeny ? Sądzisz, że Polsat i inni nie chcieli już ich kupić ? Kupa poważnych inwestorów widziała te domeny i miała na nie poważne zastosowania, ale oferta żadnego z nich nie 'spotkała się' z ceną oczekiwaną przez właściciela.....zatem księżniczka dalej czeka na księcia i może się okazać, że zostanie starą panną...

 

 

 

Zdecydowanie większe szanse na dużą sprzedaż, jest postawienie tam serwisu, zdobycie ruchu, i wtedy wysoka sprzedaż dla serwisu nie jest czymś wyjątkowym. Bo są nawet metody wycen, a domena byłaby dodatkową wartością.

 

dokładnie, tutaj bez problemu firmy są w stanie wydawać miliony.

 

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....zatem księżniczka dalej czeka na księcia i może się okazać, że zostanie starą panną...

Staropanieństwo ma też swoje zalety.

Czasami lepiej zostać starą panną niż wydawać się za pierwszego napotkanego 'dziada' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czasami lepiej zostać starą panną niż wydawać się za pierwszego napotkanego 'dziada' :)

 

No właśnie ja pewnie bym już dawno wziął jakiegoś 'dziada' z milionem ojro - mam wyjątkowo małe wymagania odnośnie kasy i nie czekał bym na 10....

 

Napisałem zresztą, że pewnie się mylę w ocenie. Tak naprawdę nie można przecież wykluczyć księcia z bajki.

 

Biorąc pod uwagę jednak 'wartość' polskiego sportu, piłki nożnej, boksu itp, to raczej przyjdzie długo czekać...

 

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te 10mln Euro to ktoś inny napisał żartobliwie, a ja się do tego odnosiłem w podobny sposób... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×