Jump to content
umberto

Agora pozwała Praca.pl

Recommended Posts

..a dokładniej chodzi o 2 adresy www

 

GazetaPraca.pl vs Gazeta.Praca.pl

 

W 2007 roku Agora SA (właściciel portalu Gazetapraca.pl) pozwała portal Praca.pl. Chodzi o... kropkę. Podstawą pozwu Agory jest fakt, iż internauci, wpisując błędnie adres strony gazetapraca.pl w postaci „gazeta.praca.pl”, zostają przekierowani na stronę portalu Praca.pl. Agora SA uważa, że jest to działanie z zakresu nieuczciwej konkurencji.

 

Rozprawa apelacyjna JUTRO

 

http://interaktywnie.com/biznes/newsy/praw...s-praca-pl-4747

 

Ciekawe przed jakim sądem toczy sie postepowanie

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa sprawa, mam nadzieję, że werdykt będzie jedynie słuszny, inaczej blado to widzę.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawa sprawa, mam nadzieję, że werdykt będzie jedynie słuszny

 

Czyli jaki? ;)

 

Jak dla mnie jest to działanie na szkodę konkurencji. Co prawda każdy może sobie zrobić subdomenę, ale tutaj liczy się zamiar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem ;)

 

dsbh3292e287r4.praca.pl też przekierowuje na praca.pl, wszystko co przed kropką przekieruje nas na główną i zrobiłbym tak samo gdyby to był mój serwis. Dla mnie sprawa jest jasna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli jaki? ;)

 

Jak dla mnie jest to działanie na szkodę konkurencji. Co prawda każdy może sobie zrobić subdomenę, ale tutaj liczy się zamiar.

Dla mnie nie jest to takie oczywiste. Zwykle domeny są tak ustawione, że wszystko xxxx.domena.pl jest przekierowane na główną. Dlaczego miałoby to być zabronione? Chociaż w tym wypadku oczywiście sprawa jest delikatna. Ale "gazeta" to gazeta, a nie np. Newsweek - nazwa zastrzeżona.

 

Tak czy inaczej werdykt będzie ciekawy.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
dsbh3292e287r4.praca.pl też przekierowuje na praca.pl, wszystko co przed kropką przekieruje nas na główną i zrobiłbym tak samo gdyby to był mój serwis. Dla mnie sprawa jest jasna.

 

Niby jest to zwykły wildcard, może nawet nikt nie zamierzał się pod nikogo podszywać, ale z pewnego punktu widzenia wygląda to jak w tej starej anegdocie, gdzie jeden sklepikarz wywiesił sobie szyld „tu najlepsze”, inny, dwie kamienice dalej, „tu najtaniej”, a trzeci między nimi, wywiesił wielki napis „tu wejście”... Jeden sąd już zaprezentował odmienny punkt widzenia, zobaczymy co zrobi apelacyjny. Zauważcie jednak że bitwa nie toczy się tu o domenę, domena jest bezpieczna i nikt nie kwestionuje prawa do jej wykorzystania, chodzi jedynie o straty jakie Agora ponosi przez alias (wildcard) którego działanie jest de facto takie samo jak „zwykłej” literówki. Nie czytałem pozwu, ale domyślam się że chodzi w nim jedynie o zaprzestanie używania tego przekierowania oraz odszkodowanie. Sprawy o tego typu subdomeny już były, jesli dobrze pamiętam to np. w stosunku do *.com.net, ale nie śledziłem werdyktów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak dla mnie jest to działanie na szkodę konkurencji. Co prawda każdy może sobie zrobić subdomenę, ale tutaj liczy się zamiar.

 

Mam nadzieję, że sobie żartujesz. Przecież tam jest napisane, że cokolwiek wpiszesz przed kropką np. umberto.praca.pl to zawsze przekierowuje na stronę główną. Nic złego w tym nie widzę.

To w takim razie zaraz uruchomię serwis pod wypaśnydom.pl i pozwę abonenta dom.pl o kradzież ruchu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie racja jest po stronie serwisu GazetaPraca.pl

 

GAZETAPRACA.PL - to znak słowny zastrzeżony. Mysle ze to typowe celowe działanie na szkode serwosu Agory.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wg mnie racja jest po stronie serwisu GazetaPraca.pl

 

GAZETAPRACA.PL - to znak słowny zastrzeżony. Mysle ze to typowe celowe działanie na szkode serwosu Agory.

 

ale o czym Ty piszesz? Przecież wszystko co wpiszesz przed kropką przekieruje Cię na stronę główną Praca.pl! wpisz Jaca869.praca.pl ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale o czym Ty piszesz? Przecież wszystko co wpiszesz przed kropką przekieruje Cię na stronę główną Praca.pl! wpisz Jaca869.praca.pl ...

 

Faktycznie, to zmienia troszkę postać rzeczy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam nadzieję, że sobie żartujesz. Przecież tam jest napisane, że cokolwiek wpiszesz przed kropką np. umberto.praca.pl to zawsze przekierowuje na stronę główną. Nic złego w tym nie widzę.

To w takim razie zaraz uruchomię serwis pod wypaśnydom.pl i pozwę abonenta dom.pl o kradzież ruchu...

 

Oczywiście, bedziesz miał prawo pozwać, jak www.dom.pl zrobi subdomenę wypaśny.dom.pl i uznasz, że twoje prawa są naruszone

 

Wildcard nie wildcard, tak jak na drodze kierujący pojazdem musi zadbać, aby umocowany ładunek nie spowodował zgrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tak właściciel domeny musi doglądać i sprawdzać (oczywiście bo leży to też w jego interesie), czy nie wyrządza komuś szkody (za którę będzie musiał zapłacić). Wiem że to brzmi tak górnolotnie, ale tak jest. Od drogowych nieszczęść można sie ubezpieczyć, nie słyszałem, aby komukolwiek ubezpieczono jego domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście, bedziesz miał prawo pozwać, jak www.dom.pl zrobi subdomenę wypaśny.dom.pl i uznasz, że twoje prawa są naruszone

 

Praca.pl nie utworzyło subdomeny gazeta.praca.pl. Jest tak, że cokolwiek nie wpiszesz przed kropką znajdziesz się na stronie głównej.

W jaki sposób Gazeta Praca chce udowodnić ile traci ruchu i jakie straty przez to ponosi? Przecież nie są w stanie stwierdzić jak dużo osób wpisuje gazeta.praca.pl.

 

PS. wypaśny.dom.pl przekierowuje na www.dom.pl

Edited by domenator

Share this post


Link to post
Share on other sites
właściciel domeny musi doglądać i sprawdzać (oczywiście bo leży to też w jego interesie), czy nie wyrządza komuś szkody (za którę będzie musiał zapłacić). Wiem że to brzmi tak górnolotnie, ale tak jest.

No chyba jednak tak nie jest bo wcześniejszą rozprawę przegrali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No chyba jednak tak nie jest bo wcześniejszą rozprawę przegrali.

Może sędzia miał gorszy dzień?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ich własna subdomena, adres wewnętrzny. Jak wpiszę popapranasprawa.praca.pl to również zostanie uzyskane przekierowanie. Wiele innych portali/serwisów tak robi, przekierowują ruch z subdomen na główną lub inną podstronę. Również tych subdomen których czynnie nie używają.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ich własna subdomena, adres wewnętrzny. Jak wpiszę popapranasprawa.praca.pl to również zostanie uzyskane przekierowanie. Wiele innych portali/serwisów tak robi, przekierowują ruch z subdomen na główną.

 

Np. onet.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może sędzia miał gorszy dzień?

A może świat nie kręci się tylko wokół Agory. Rozumiem jakieś pretensje gdyby to była stała subdomena, promowana przez praca.pl, ale przeciwnie to Internauci sami tworzą ten adres więc oskarżenie jest absurdalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja może przypomnę inny przypadek, który nie tak dawno miał miejsce

 

Ferrero i ich domena KinderMaxiKing.pl vs producent marcepanowych penisów MaxiKing.pl i ich subdomena Kinder.MaxiKing.pl

 

Jak widać, chyba się dogadali polubownie, bo choć sobie wpiszesz np. fhgjduydj.maxiking.pl i otworzy się strona www, to pod Kinder.MaxiKing.pl mamy ERROR. A więc można! I czy ktoś tu tłumaczył to jakimś wildcardem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślicie że przed pójściem do sądu, Agora próbowała wykupic tę subdomenę od praca.pl ? Ciekawe ile musialaby zaplacic...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wniosła jednak apelację i jutro (19.08.2008 r.) w Warszawie rozpoczyna się rozprawa.

 

To jutro czy byla rok temu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym poznać argumentacje obu stron, bo i dla mnie oskarżenie Agory wydaje się absurdalne. Wyrok zgodny z żądaniami Agory otworzyłby furtkę do nadużyć jak to podał na przykładzie Domenator. Gazetapraca.pl nie ma wildcarda ustawionego, ciekawe czy tylko na potrzeby procesu czy tak sami z siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×