Jump to content
umberto

Agora pozwała Praca.pl

Recommended Posts

Ferrero i ich domena KinderMaxiKing.pl vs producent marcepanowych penisów MaxiKing.pl i ich subdomena Kinder.MaxiKing.pl

 

Jak widać, chyba się dogadali polubownie

 

Ale co mnie obchodzi to, że ktoś się dogadał polubownie? Mówimy tu o sprawie sądowej i sprawiedliwości, ale nie że ktoś tam się dogadał.. Była sprawa? Nie, więc nie ma o czym mówić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może zrobić serwis wwwgazeta.pl i oskarżyć gazetę że po wpisaniu www.gazeta.pl odbiera ruch.

Dla mnie to jakiś paradoks i wogóle nie ma o czym mówić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale co mnie obchodzi to, że ktoś się dogadał polubownie? Mówimy tu o sprawie sądowej i sprawiedliwości, ale nie że ktoś tam się dogadał.. Była sprawa? Nie, więc nie ma o czym mówić.

Przytaczam tylko przykład, że taki głośny spór o subdomenę już był. Jest to również odpowiedź, a właściwie dopowiedzenie zdania PB "Sprawy o tego typu subdomeny już były, jesli dobrze pamiętam to np. w stosunku do *.com.net, ale nie śledziłem werdyktów. "

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałbym poznać argumentacje obu stron, bo i dla mnie oskarżenie Agory wydaje się absurdalne. Wyrok zgodny z żądaniami Agory otworzyłby furtkę do nadużyć jak to podał na przykładzie Domenator. Gazetapraca.pl nie ma wildcarda ustawionego, ciekawe czy tylko na potrzeby procesu czy tak sami z siebie.

Furtka już jest otwarta - pilkanozna.pl vs. pilkanożna.pl. Teraz o każdeg IDN-a może powalczyć posiadacz nonIDN-a i na odwrót. Precedens już jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może zrobić serwis wwwgazeta.pl i oskarżyć gazetę że po wpisaniu www.gazeta.pl odbiera ruch.

 

No właśnie, Pan Opony.info mało się postarał, a mógłby zablokować działalnośc tego wrednego portalu i cełej tej kłamliwej Agory i byłby bohaterem wielu Polaków ;) <ironia>

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie, Pan Opony.info mało się postarał, a mógłby zablokować działalnośc tego wrednego portalu i cełej tej kłamliwej Agory i byłby bohaterem wielu Polaków ;) <ironia>

 

Spokojnie.. Na niego też przyjdzie czas. Jestem pewien że Agora prędzej czy później zacznie "ścigać" za literówki swoich serwisów (o ile już nie ściga) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby Agora mocno dostala po d... za takie pozwy.

Rozumiem w druga strone czyli Agora dziala pod gazeta.praca.pl i ktos rejestruje celowo gazetapraca.pl liczac na pomylki i wpisywanie bez kropki ale w druga strone to juz calkowicie bezsensu. Jakos nie chce mi sie wierzyc ze duzo osob zamiast gazetapraca.pl wpisuja bardziej przekombinowana gazeta.praca.pl Z drugiej strony przeciez Agora moze postawic serwis na praca.gazeta.pl upsss wlasciwie tez przekierowuje. Wiec moze w tym wszystkim chodzi o pomylki pomiedzy praca.gazeta.pl a gazeta.praca.pl? ;) Tak czy inaczej bez sensu takie bicie piany o subdomene.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z drugiej strony przeciez Agora moze postawic serwis na praca.gazeta.pl upsss wlasciwie tez przekierowuje.

Praca.gazeta.pl to przecież pierwotna strona, na której był serwis, później dopiero zaczeli stosować GazetaPraca.pl, bo tak też się nazywa oficjalnie ten dodatek (Gazeta Praca). BTW PracaGazeta.pl jest we właściwych rękach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wildcard nie wildcard, tak jak na drodze kierujący pojazdem musi zadbać, aby umocowany ładunek nie spowodował zgrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tak właściciel domeny musi doglądać i sprawdzać (oczywiście bo leży to też w jego interesie), czy nie wyrządza komuś szkody (za którę będzie musiał zapłacić). Wiem że to brzmi tak górnolotnie, ale tak jest. Od drogowych nieszczęść można sie ubezpieczyć, nie słyszałem, aby komukolwiek ubezpieczono jego domeny.

 

No to każdy musi wprowadzić we wszytskich swoich domenach miliard blokad na milard zastrzeżonych nazw. Przykładowo mercedes.perseusz.pl też narusza ochronę znaku towarowego, gdyż zawiera zastrzeżone słowo. A takich słów jest niezliczona ilość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to każdy musi wprowadzić we wszytskich swoich domenach miliard blokad na milard zastrzeżonych nazw. Przykładowo mercedes.perseusz.pl też narusza ochronę znaku towarowego, gdyż zawiera zastrzeżone słowo. A takich słów jest niezliczona ilość.

 

Albo takie domeny, jak:

nokia.354.pl

lub

daytona.675.pl

 

Generalnie, jak dla mnie, to dziwny pomysł, aby w ogóle udać się z czymś takim do sądu. Nie mam pojęcia, co ich do tego mogło skłonić, może jakaś oferta odsprzedaży ruchu albo coś innego - nie wiem, ale jeśli wpadli na to "tak po prostu", to na prawdę dziwne.

Edited by jamiko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest kord
Generalnie, jak dla mnie, to dziwny pomysł, aby w ogóle udać się z czymś takim do sądu. Nie mam pojęcia, co ich do tego mogło skłonić, może jakaś oferta odsprzedaży ruchu albo coś innego - nie wiem, ale jeśli wpadli na to "tak po prostu", to na prawdę dziwne.

Podobno Umberto pilotował sprawę pozwu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie, jak dla mnie, to dziwny pomysł, aby w ogóle udać się z czymś takim do sądu.

Mamy tu do czynienia z dwiema firmami konkurującymi z sobą na rynku, w dodatku "praca, human resources" to ostatnio branża na topie i bardzo konkurencyjna, po trzecie: Agora jest posiadaczem znaku towarowego, po czwarte: Praca.pl nie prowadzi żadnej gazety, aby użycie takiej subdomeny było uzasadnione w kontekście całego zwrotu.

 

Ogólnie jest to bardzo ciekawy przykład walki o swoje w nowej kategorii, czyli gdy o wszystkim decyduje kropka. Najczęściej bowiem mamy do czynienia z klasycznymi literówkami lub cybersquattingiem.

 

TUTAJ poruszałem już w pewnym sensie ten problem. Pisałem co prawda na co trzeba uważać, dobierając nazwy domen, i jak widać w punkcie 12 nadmieniłem, że tego typu tworzenie nazw z kropką może przysporzyć kłopotów. Odmianą tego typu sporów mogą być domeny i serwisy tworzone według schematu w punkcie 9a, ale o tego typu sporze chyba jeszcze nie słyszałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie, jak dla mnie, to dziwny pomysł, aby w ogóle udać się z czymś takim do sądu...

 

Widać dyletantów-pieniaczy nie brakuje. Kiedyś osobiście pisałem opinię dla pewnej firmy farmaceutycznej, która została oskarżona o nieuczciwą konkurencję, gdyż posiadała stronę, przykładowo (tu podam celowo zmienione słowa) astma.pl, a roszczenie wnosiła inna firma, która pod adresem, dajmy na to, astma.leczenie.pl miała serwis dla lekarzy. Zarzut dotyczył nieuczciwego wykorzystania subdomeny leczenie.astma.pl - niby celowo upodobnionej. Był to oczywiście wildcard.

 

To było zwyczajna roszczeniowa postawa zrodzona z głupoty i agresji rynkowej wobec firmy absolutnie niewinnej. Tu pewnie jest podobnie. Pieniactwo jakiegoś dyletanta z Agory dało upust w takim żenującym wykwicie jak cytowany pozew. Sory za emocje ale w czymś podobnym musiałem uczestniczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mamy tu do czynienia z dwiema firmami konkurującymi z sobą na rynku, w dodatku "praca, human resources" to ostatnio branża na topie i bardzo konkurencyjna, po trzecie: Agora jest posiadaczem znaku towarowego, po czwarte: Praca.pl nie prowadzi żadnej gazety, aby użycie takiej subdomeny było uzasadnione w kontekście całego zwrotu.

 

Ogólnie jest to bardzo ciekawy przykład walki o swoje w nowej kategorii, czyli gdy o wszystkim decyduje kropka. Najczęściej bowiem mamy do czynienia z klasycznymi literówkami lub cybersquattingiem.

 

TUTAJ poruszałem już w pewnym sensie ten problem. Pisałem co prawda na co trzeba uważać, dobierając nazwy domen, i jak widać w punkcie 12 nadmieniłem, że tego typu tworzenie nazw z kropką może przysporzyć kłopotów. Odmianą tego typu sporów mogą być domeny i serwisy tworzone według schematu w punkcie 9a, ale o tego typu sporze chyba jeszcze nie słyszałem.

 

Umberto, piszesz, o sprawach o których już wiemy. Jest Agora i GazetaPraca.pl która działa w HR, jest sprawa kropki, jest Praca.pl i pozew.

Niezaprzeczalnym jest też fakt, że subdomena gazeta.praca.pl to nie aktywna subdomena a własny adres wewnętrzny który jak setki innych wygenerowanych w tej domenie chociażby przypadkowo przekierowuje do strony głównej. Podobny schemat można zastosować dla wszystkich domen. Właściciele/operatorzy serwisów internetowych z dużym ruchem najzwyczajniej w świecie zabezpieczają się w ten sposób przed jego utratą. Jest to zabieg czysto techniczny.

Gdzie tu motyw działania na szkodę pozywającego, gdzie chociażby możliwość domniemania takiego zdarzenia? Jedyna szkoda jaka może się dziać z tytułu takiej sytuacji to fakt, że praca.pl ma po prostu lepszą domenę. To ich atut na rynku.

Jeżeli nie ma żadnego drugiego dna tej sprawy albo czegoś innego w tle to sam pozew jest zwyczajnie nielogiczny.

Proponuję używać sensownych argumentów. Takie tłumaczenie podważa w ogóle działanie subdomen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie ta sprawa to "oczywista oczywistosc". Przychylam sie do domenatora. Dziwi mnie w ogole, ze sad od razu nie umorzyl takiej sprawy.

 

Agora jest tak slaba, ze lapie sie takiej glupiej metody zeby powalczyc z konkurencja.

 

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie widzę tutaj działań typu "nieuczciwa konkurencja"

Jest włączony wildcard na domenę praca.pl, każda subdomena prowadzi na stronę główną praca.pl to oczywiste, by nie tracić ruchu.

A to że akurat agora ma serwis na gazetapraca.pl to nie znaczy że serwis praca.pl powinien ustawić adres gazeta.praca.pl przekierowując na gazetapraca.pl to jakieś chore.

to GazetaPraca.pl powinni zmienić sobie adres.

Dla mnie sprawa jest jasna, ciekawe czy tak jasna będzie dla sądu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Powołani biegli skwitowali sprawę krótko i uznali jednoznacznie, że to internauta popełniając błąd, ponosi za niego całkowitą odpowiedzialność, a nie podmiot na stronie którego znajdzie się użytkownik, wpisując błędnie adres do wyszukiwarki.

 

Czyżby literówki były jednak legalne? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyżby literówki były jednak legalne? ;-)

 

Zauwaz tylko, ze gazeta.praca.pl nie jest celowo wydzielona subdomena :)

 

EDIT:

W ktorym temacie byla mowa o wyswietlaniu reklam prze dostawce interentu przy blednie wpisanym adresie. Moze tutaj Agora tez powalczy. W sumie to to samo. Nie ma zarejestrowanej domeny gzaetapraca.pl ale ktos tak wpisze wiec wyswietli mu reklamy. Zapewne beda dotyczyly ogloszen o prace wiec sytuacja podobna ;)

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Serwis Praca.pl działa z powodzeniem na polskim rynku od 2003 roku. Trzy lata później powstał serwis Gazetapraca.pl. Jest to sprawa bez precedensu i odbieramy to jako atak na świetnie prosperującą konkurencję, bo jak ktoś, kto uruchamia nowy konkurencyjny serwis, może pozwać inny serwis, który działa w ten sam, niezmienny sposób od wielu lat, o stasowanie praktyk nieuczciwej konkurencji i to akurat w momencie uruchomienia swojego serwisu? Czy to oznacza, że wcześniej Praca.pl działało zgodnie z prawem, a po uruchomieniu serwisu gazetapraca.pl nagle zaczęło stosować praktyki nieuczciwej konkurencji?

 

To niech jeszcze powiedzą, kiedy (przed czy po wystartowaniu GazetaPraca.pl) włączyli wildcard i będzie wszystko jasne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta odpowiedź pozwanego też jest bardzo ważna:

 

Pozwani odpowiadali, że adres internetowy zarejestrowali już w 1998 r. (a Agora swój - w 2006 r.) oraz że nie odpowiadają za pomyłki internautów, którzy wstawiają niepotrzebną kropkę w adresie www.

 

Kto pierwszy ten lepszy - pomijając naruszenia prawa - kto pierwszy zarejestruje domenę ten ma do niej prawo (również do subdomen jak zostało to potwierdzone).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jednak coś było na rzeczy :)

 

Pozew Agory uznali oni za zemstę, spowodowaną niepowodzeniem negocjacji, bo spółka wcześniej chciała kupić od nich prawa do tego adresu, ale nie osiągnięto porozumienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×