Jump to content
ryskadow

premium.pl - uwagi i sugestie

Recommended Posts

Dziś spotkała mnie następująca niemiła sytuacja. Uważam, że w samym założeniu jest to trochę nielogiczne i możnaby było coś z tym zrobić.
Gdy czasem składam dyspozycję przechwycenia domen, to w kilku serwisach, aby zwiększyć szansę złapania- tak było i z domeną o której piszę.
Domena została złapana w AM, po pewnym czasie wszystkie swoje domeny wraz z omawianą przeniosłem do premium.
Dziś kończył się jej okres ważności, a ja zwyczajnie chciałem domenę puścić. Niejednokrotnie byłem informowany przez premium.pl, że domena wygasa i, że mogę ją opłacić. Nie chciałem. :) A jednak dostałem wiadomość, że domena została dla mnie złapana- po tym jak ją puściłem. Dlaczego system premium pozwala na przechwytywanie swoich domen? Rozumiem, że dyspozycja była wydana w premium rok wcześniej-gdy chciałem przechwycić domenę pierwszy raz. Może rozwiązaniem byłoby wprowadzenie pojawiającego się komunikatu w panelu i możliwości akceptacji takiego posunięcia kilka dni wcześniej?

Edited by marbud

Share this post


Link to post
Share on other sites

W chwili gdy domena wygasa, a więc 15 dni przed spadem, wysyłamy powiadomienie wraz z informacją, że możesz jeszcze zrezygnować z danego zamówienia. Informacja jest wysyłana dla wszystkich zamówień starszych niż miesiąc, więc tym bardziej dla rocznych. Jeśli nie dostałeś takiego maila, napisz mi PM, a sprawdzę czy coś jest nie tak.

 

Co do przechwytywania swoich domen, to nie ma w tym nic dziwnego, ktoś może w ten sposób chcieć oszczędzić na przedłużeniu, więc bez sensu byłoby taką możliwość blokować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie działalnie z pewnością jest na korzyść Premium.pl, więcej zamówień. Można jednak taki system przemienić z większą korzyścią dla użytkownika wysyłając email z treścią:

 

"Dnia X.X.XXXX zamówiłeś domenę X.pl. Minęło od tamtego momentu sporo czasu ;) Domena ponwnie wygasa za kilka dni, jeżeli nadal chcesz ją przechwycić kliknij w poniższy link:"

 

Mnie też już to spotkało 2 razy przez moją nieuwagę. Serwis może być userfriendly lub adminfriendly ;)

 

EDIT: pewnie niektórym to nie będzie odpowiadało, gdyż mogą przez nieuwagę stracić perełkę, którą dodali do przechwycenai 4 lata wcześniej. Tworząc ustawienie globalne użytkownik mógłby wybierać pomiędzy dodaniem domen na wieki lub najbliższe 365 dni, bo jak widać są potrzeby i takie, i takie.

 

EDIT2: z mojego punktu widzenia lepiej nie dodawać domen na stałe do przechwycenia - od tego jest monitoring. Zawsze bowiem może spaść dla takiej domeny ruch, moda przeminąć czy technologia sprawi, że dany generyk jest już bez wartości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ od wprowadzenia powiadomień w chwili wygaśnięcia domeny, mieliśmy chyba tylko jeden przypadek gdy ktoś przegapił ten mail i nie usunął niechcianej już domeny, więc jak widać takie rozwiązanie w pełni wystarcza, a przy tym nie zmusza nikogo do zmiany przyzwyczajeń (naprawdę dużo osób dodaje domeny, np. swoje nazwisko czy nazwę firmy, na zapas i nie chcą musieć o tym co roku pamiętać). Zbędne jest więc też wprowadzanie rozwiązania podwójnego, bo wiadomo że byłoby ono bardziej podatne na błędy (skoro ludzie zapominają o zamówionych domenach, to nietrudno sobie wyobrazić, że będą zapominać jaką opcję ustawili - czy przypominanie o usunięciu, czy o dodaniu - więc na zmianę by tracili perełki albo łapali nindże = chaos). W wyżej opisanym przypadku prawdopodobnie mail zaginął gdzieś po drodze i z tego wynikł problem, a nie z założeń systemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT2: z mojego punktu widzenia lepiej nie dodawać domen na stałe do przechwycenia - od tego jest monitoring. Zawsze bowiem może spaść dla takiej domeny ruch, moda przeminąć czy technologia sprawi, że dany generyk jest już bez wartości.

 

Otóż to, lepiej dodać do monitorowania. Gdyby jeszcze tylko był monitoring, który dawałby przypomnienia np na X dni przed wejściem domeny w stan wygasania, co by można było założyć opcję albo po prostu czatować. Np. "Za 5 dni domena xxxxxxxxxxxxxxxx.pl może wejść w stan wygasania". Co prawda jest powiadomienie w AM "domena zarejestrowana" co oznacza, że zarówno rezerwacja (np przechwyconej ) została opłacona, jak i że ktoś odnowił domenę, ale tu trzeba zerknąć we whois. Tak czy owak wg obecnych powiadomień monitoringu jest już za późno na działanie dotyczące zakładania opcji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy monitoringu (płatnym) w premium.pl dostajesz powiadomienie o zmianach whois + info 3 dni przed wygaśnięciem domeny. Przy obserwacji (bezpłatnej) w premium.pl dostajesz powiadomienie gdy domena znajdzie się na liście spadów, zostanie wystawiona na giełdę itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do przechwytywania swoich domen, to nie ma w tym nic dziwnego, ktoś może w ten sposób chcieć oszczędzić na przedłużeniu, więc bez sensu byłoby taką możliwość blokować.

 

Zastanawiam się jak można oszczędzić na przedłużeniu domeny w Premium przechwytując ją w Premium? ;)

 

Cennik - Koszt przechwycenia - Koszt odnowienia - Bilans

0+ 121,77 - 61,50 - strata ok. 60zł

20+ 84,87 - 59,04 - strata ok. 15zł

50+ 60,27 - 56,58 - strata ok. 4zł

100+ 60,27 - 54,12 - strata ok. 6zł

200+ 60,27 - 51,66 - strata ok. 9zł

500+ 60,27 - 50,43 - strata ok. 10zł

1000+ 60,27 - 49,20 - strata ok. 11zł

 

No chyba, że Przemek miałeś na myśli przedłużenie w Home lub Nazwie wtedy faktycznie można wyjść do przodu ;)

No ale znowu jeżeli ktoś utrzymuje domeny w Home lub Nazwie to nie ma ich w Premium, więc najpewniej korzysta z cennika 0+, gdzie płaci 121,77 za przechwycenie, a tyle samo płaci w Home lub Nazwie za przedłużenie. Po co więc miałby ryzykować utraty domeny? :)

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się jak można oszczędzić na przedłużeniu domeny w Premium przechwytując ją w Premium?

 

Można puścić domenę i dodać do przechwycenia w trybie light. Można też opłacić część przechwycenia (w trybie normalnym) punktami bonusowymi. Oczywiście jest ryzyko, że ktoś inny się nią zainteresuje, ale niektórzy lubią trochę adrenaliny. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się, że pełne zespolenie giełdy home.pl i premium.pl działa na razie tylko dla domen *.PL tych mających ustawioną opcję KUP TERAZ.

Natomiast jak wpiszesz całą nazwę typu religia*eu to zostanie wyświetlona informacja (z butonem/linkiem), że domena jest w premium.pl, ale nie można jej kupić bezpośrednio w home.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, zgadza się, bezpośredni zakup (w home.pl) domen innych niż .pl jest zaplanowany w dalszych etapach projektu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, zgadza się, bezpośredni zakup (w home.pl) domen innych niż .pl jest zaplanowany w dalszych etapach projektu.

 

tzn. kiedy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tzn. kiedy?

 

Na ten moment nie jesteśmy w stanie podać daty. Jak będziemy znać konkrety tego etapu, przekażemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Przy wystawianiu domen na giełdę w kolumnie OPCJE przydałaby się możliwość zaznaczenia hurtowo wszystkich domen, by do wszystkich zostały dołączone statystyki. W obecnej sytuacji trzeba przeklikać mnóstwo okienek, by wszystko ustawić. Jeśli to problem, to może ustawić domyślnie zaznaczenie w tej kolumnie, bo raczej rzadkością jest, by ktoś nie chciał mieć statystyk przy swojej domenie.

 

2. Już wiele miesięcy temu obiecywano kolumnę statystyk w widoku profilu sprzedawcy (np. mój poniżej w sygnaturce) nadal nic z tego, a miało to być nieskomplikowaną operacją ;) Widać tylko nazwę domeny i cenę, a tyle miejsca się tam marnuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy byłaby możliwość uzupełnienia (najlepiej od ręki) tłumaczenia w anglojęzycznej wersji Premium.pl kluczowych dla przeprowadzenia transakcji miejscach serwisu?

 

http://premium.pl/index.html

W wersji EN obecnie jest link: "Załóż nowe konto".

Propozycja: "Create an Account"

 

https://premium.pl/finances/payment.html

W wersji EN zakładka nazywa się: "Zasil konto".

Propozycja: "Add Funds"

 

W wersji EN na liście metod płatności jest: "Szybkie płatności - PayU (+3%)".

Propozycje (analogicznie do poz. PayPal) "Instant payments - PayU (+3%)"

(choć tu warto byłoby wskazać zagranicznym klientom, że ta opcja umożliwia płatność kartami kredytowymi Visa i MasterCard, bez ponoszenia wyższej 6% prowizji za kanał PayPal)

 

W wersji EN przycisk nawigacyjny nazywa się: "DALEJ"

Propozycja (analogicznie do kroku następnego): "NEXT"

 

Może się to wydać banalne, ale dla niektórych klientów nie znających naszego języka, takie braki w tłumaczeniu kluczowych elementów nawigacyjnych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji mogą być niestety pewnego rodzaju barierą (lub przynajmniej czynnikiem skutecznie ich zniechęcającym).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wy to normalne, aby wyświetlał się taki komunikat (na wszystkich przeglądarkach)?

 

66a9a388e082eef7m.jpg

Jak możesz, to prześlij na pomoc@ albo mi na PM dokładne wersje przeglądarek (string useragent), można to sprawdzić np. tutaj:

http://whatsmyuseragent.com/

Jeśli masz aktualne, to pewnie jest jakiś błąd, a to nam ułatwi jego odnalezienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi też

 

DOK działa :) ale niektóre zgłoszenia wymagają dodatkowej weryfikacji i czas oczekiwania na odpowiedź może być dłuższy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostałem maila o wygasającej domenie i info:

- Najstarszy wpis w Archive.org dla tej domeny pochodzi z 08.10.2009 (zobacz)

 

Klikam "zobacz", zaznaczam wszystkie dane, "sprawdź" a tam null:

 

 

 

Page Rank: 0

Alexa: -
Archive:
Google Strony: -
Google Linki: -

 

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś "pod ręką" była chyba zakładka "zgłoś sugestię"... ;)

 

W sumie sugestia dla obu Giełd. Czasem przydałaby się opcja "zaakceptuj ofertę, jeśli Nabywca posiada środki na pokrycie należności". Podkreślam: czasami ;) w chwilach słabości finansowej w danej godzinie :) Poza tym można uniknąć - w przypadku nierzetelnego nabywcy -, że domena nie będzie dostępna do nabycia przez okres oczekiwania na wpłatę (przez 2 lata miałem 2 takie przypadki na Premium i 2 na AM).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam taki luźny pomysł na zautomatyzowanie zmian ceny w premium.pl ale ze względu na dość spore skomplikowanie wolę podać go tutaj niż wysyłać jako sugestię:

 

Otóż chodzi mi o wprowadzenie takiej funkcjonalności, która skutkowałaby zmianą ceny KT domeny bez każdorazowej ingerencji sprzedającego. Rozwiązanie wydaje się proste.

 

#

Zmień cenę: "lista rozwijana": zmniejsz/zwiększ

O parametr: "lista rozwijana" procent/wartość w PLN .................

Wartość parametru: "lista rozwijana" ............

Co okres: "lista rozwijana" dzień/tydzień/miesiąc/kwartał/rok

#

 

Tłumacząc to na polski:

1. mam np. domenę która jest ważna jeszcze 100 dni i wiem że jej nie będę przedłużał więc ustawiam jej cenę kup teraz np. na 1200PLN i ustawiam zmniejszenie ceny o 10 zł każdego dnia - w ten sposób uzyskuję namiastkę aukcji holenderskiej bez przejmowania się ceną danej domeny,

2. mam domenę, której wartość wg mojej oceny wzrośnie z czasem (np. wejście w życie jakiegoś przepisu lub dyrektywy) - ustawiam wzrost ceny o zadaną wartość/procent do roku xxxx (wejście w życie dyrektywy) i przestaję się przejmować ceną tej domeny.

 

Wiem, że jest wiele ważniejszych funkcjonalności ale ta nie wydaje mi się jakoś mega skomplikowana do wprowadzenia a jednocześnie mogłaby być przydatna.

 

Pytanie: czy tylko ja myślę, że mogłoby się to przydać?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×