Jump to content
Kangur

Alternatywa dla "domeniarz"?

alternatywa dla domeniarz  

67 members have voted

  1. 1. Która nazwa jest najlepsza?

    • domener
      3
    • domainer
      14
    • domeniarz
      19
    • domenowca
      0
    • domenowiec
      0
    • deweloper domen
      2
    • broker domen
      11
    • konsultant domen
      0
    • handlarz domen
      2
    • menager domen
      1
    • domain investor
      5
    • inwestor domenowy
      5
    • inwestor domen
      5


Recommended Posts

Ja w takim, razie ja na poczatek wstawie banner na http://iname.pl ;)

 

W treści masz drobny błąd: domenierzy a nie domeniarzy.

 

A swoją drogą może by tak przy tej okazji pozbyć się tego określenia i wprowadzić nowe do powszechnego języka ?

Domeniarz nie brzmi zbyt szczęśliwie i wiem, że wielu z was też to się nie podoba.

Choć sam nie wiem co by było lepsze: domener ? inwestor internetowy ? domestor :)

Macie jakieś ciekawsze propozycje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze by było zrobić uproszczone badanie opinii publicznej i zapytać znajomych ludzi spoza branży jakie mają skojarzenia z określeniem 'domeniarz' żeby zobaczyć jak jest to odbierane na zewnątrz ?

Czy przypadkiem nie będzie im się to kojarzyło ( bez urazy ) np. z gówniarzem, straganiarzem lub dresiarzem, który doradza super inwestycję, wystawiając na Allegro domeny typu: e-u-r-o-2-0-1-2.biz.pl za 2 mln zł ?

 

Analogicznie należy zapytać czy dobrze byłoby odbierane określanie inwestora giełdowego np. giełdziarzem ?

Albo konesera sztuki 'konesiarzem' ? :)

 

Jeżeli chcemy dotrzeć z jakimś konkretnym i pozytywnym przekazem do mediów oraz poważnych inwestorów to należy starannie dobierać słowa i nie lekceważyć takich skojarzeń bo mogą one być bardziej kosztowne niż się to może wydawać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobrze by było zrobić uproszczone badanie opinii publicznej i zapytać znajomych ludzi spoza branży jakie mają skojarzenia z określeniem 'domeniarz' żeby zobaczyć jak jest to odbierane na zewnątrz ?

Zapytałem 10 osób z mojej listy na Gadu-Gadu.

Na dziesięć osób 7 odpowiedziało:

"handlujący domenami" x 4 , "król domen" x 1, "ktoś kto zna się na domenach" x 2

Trzy pozostałe osoby napisały +/- jednogłośnie, że "coś związane z domenami, ale nie jestem pewna/y".

Średnia wieku powyżej 20 lat. :)

 

@Kangur: Tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szybki jesteś margas.

Powinieneś zatrudnić się w OBOPie lub innej instytucji badawczej :)

Rozumiem, że badana przez ciebie grupa jest opiniotwórcza i odpowiada tej do której kierujemy swoją ofertę ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiste jest, że „domeniarz” będzie się kojarzył z domenami, jednak dla wielu osób słowo to ma – podobnie jak gówniarz, kociarz, cinkciarz – wydźwięk pejoratywny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiste jest, że „domeniarz” będzie się kojarzył z domenami, jednak dla wielu osób słowo to ma – podobnie jak gówniarz, kociarz, cinkciarz – wydźwięk pejoratywny.

 

Spytalem osoby z rodziny, ktore rzadko korzystaja z internetu, czy domeniarz to slowo ladne czy brzydkie. 7 na 8 stwierdzilo, ze raczej brzydkie. Osma nie odpowiedziala, bo sama jest domeniarzem [moj kuzyn]. Czyli dla 100% badanych slowo nie jest "ladne".

 

Mnie osobiscie domeniarz kojarzy sie z cinkciarzem, czyli zle, ale juz sie przyzwyczailem.

 

Wiec moze domener? Najpowazniej brzmi deweloper domen, ale to sie nie przyjmie bo za dlugie :)

 

I jeszcze jedno pytanie: czy "srodowisko" di.pl jest na tyle silne, zeby wykreowac nowe slowo w jezyku polskim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiec moze domener? Najpowazniej brzmi deweloper domen, ale to sie nie przyjmie bo za dlugie :)

 

Ci, którzy nie lubią „działaczy rynku wtórnego” ;-) nadal będą używać słowa „domeniarz”.

Ale my raczej nie powinniśmy im wtórować. Nie mam jednak żadnej sensownej propozycji. Domainer? Domenator? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jeszcze jedno pytanie: czy "srodowisko" di.pl jest na tyle silne, zeby wykreowac nowe slowo w jezyku polskim?

 

Czasami trzeba podejmować trudne ale odpowiedzialne, racjonalne i perspektywiczne decyzje nawet jeśli pozornie nie wydają się łatwe.

Jeśli chcemy być postrzegani jako profesjonalni partnerzy to chyba warto będzie zmienić niektóre dotychczasowe nawyki.

Jeśli środowisko di.pl nie będzie silne to kto za nas rozwinie ten rynek ?

Czemu deweloper domen jest za długi ?

A inwestor giełdowy czy koneser sztuki jest krótszy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Domener" jako to nie jest złą nazwą. Sam kiedyś szukałem polskiego znaczenia słowa "domainer" i właśnie na to wpadłem, gdyż najbardziej do niego pasuje. Pytanie jest tylko takie: Czym się specjalnie różni "domeniarz" od "domener"?

 

Michał

 

patrzac na whoisa domeny jest to zrozumiale, ze bedziesz promowal ta nazwe.

 

przepraszam, ale czy to jest watek o tym jak nazywac sie beda osoby zajmujace domenami czy o tym jak ma wygladac dzien domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiec moze domener? Najpowazniej brzmi deweloper domen, ale to sie nie przyjmie bo za dlugie ;)

 

I jeszcze jedno pytanie: czy "srodowisko" di.pl jest na tyle silne, zeby wykreowac nowe slowo w jezyku polskim?

 

Zamiast kreować nowe słowo w języku polskim jak domeniarz, czy angielsko-polsko przmiący domener, może lepiej użyć angielskiego nazwy - Domainer [czyt. domejner] ?

 

ps. - cieszę się, że paru osobom spodobało się moje logo Dnia Domeny :)

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie każdy domeniarz/domener jest deweloperem domen.

 

Michał

 

I tu by się przydało rozwinięcie powyższych różnic i definicji.

Czy domeniarz to wg ciebie 'gówniarz' czy 'cinkciarz', o których pisano wcześniej a dewoloper to prawdziwy internetowy inwestor ?

 

Wierzę, że Pietia i inni w tym czasie pracują nad wyglądem strony i pozostałymi treściami ale jestem przekonany, że warto byśmy ten temat dopracowali przed umieszczeniem szczegółów na stronie dd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeniarz wg mnie to osoba zajmująca się domenami. Nie kojarzę tej nazwy negatywnie. Także IMO określenie to jest OK, lecz nie obrażę się, jeżeli zdecydujecie się na "domener" :)

 

Michał

 

Domeniarz brzmi jak brzmi, nie wymyslono jednak chyba nic latwiejszego do zapamietania. Osobiscie wolal bym, zeby przyjal sie domainer-domainerzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem tracimy czas :) Domeniarz jest OK. Nie ma lepszego tłumaczenia słowa "domainer" na polski.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem tracimy czas :) Domeniarz jest OK. Nie ma lepszego tłumaczenia słowa "domainer" na polski.

 

Domeniarz *jest* trafnym tłumaczeniem słowa „domainer”, bo oba słowa mają wydźwięk, nazwijmy to, niezbyt pozytywny.

Określeniem neutralnym, a zarazem najszerszym (w przeciwieństwie do developera) jest „domain investor”, czyli po prostu inwestor domenowy. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje zdanie jest takie, żeby nie "spolszczać" na siłę :)

 

Webmaster ma się dobrze ... a jaka jest wersja polska ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytając ten wątek, nie mogę oprzeć się chęci by zacytować znaną polską komedię "No i co tak kręci? Jeszcze talerz przekręci".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moje zdanie jest takie, żeby nie "spolszczać" na siłę :)

 

Webmaster ma się dobrze ... a jaka jest wersja polska ?

 

Webmajster.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co kto lubi - jedni będą używać inwestor domenowy, inni domeniarz, jeszcze inni domainer - chyba nie ma co na siłę wymuszać używania jednej lub innej nazwy.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam wole domeniarz. Tak potocznie ja i znajomi mówimy.

 

A co z Domenowca i Domenowiec ;):)

Moze być też Dominator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×