Jump to content
Kangur

Alternatywa dla "domeniarz"?

alternatywa dla domeniarz  

67 members have voted

  1. 1. Która nazwa jest najlepsza?

    • domener
      3
    • domainer
      14
    • domeniarz
      19
    • domenowca
      0
    • domenowiec
      0
    • deweloper domen
      2
    • broker domen
      11
    • konsultant domen
      0
    • handlarz domen
      2
    • menager domen
      1
    • domain investor
      5
    • inwestor domenowy
      5
    • inwestor domen
      5


Recommended Posts

jeżeli wątek jest na serio ;) to powinna być dogrywka miedzy 3 najlepszymi wersjami, bo niektóre są podobne i głosy się rozkładają, na koniec trzecia tura, czyli 2 nazwy do wyboru

 

ps. giełda i akcje/forex > inwestor, a nie akcjoner albo aukciarz, daje to do myślenia, także domeniarz to twór sztuczny

 

 

Z mojej strony pisze serio to co myślę nawet jeśli staram się to przedstawić na wesoło ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aktualnie:

domainer/domener 17

domeniarz 19

inwestor domen (owy)/domain investor/ 12

wychodzi na dogrywkę, bo broker znaczy coś zupełnie innego

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może by ankietę ograniczyć do 3 opcji i jeszcze raz głosować? Za jakiś czas do 2 i będzie wszystko jasne.

 

To może od razu zagłosujemy pomiędzy deweloperem a inwestorem ?

Bo wg mnie na brokera nie ma co głosować.

Broker to makler / pośrednik, którego ja nazwałem doradcą, który nie inwestuje własnych środków. Tak jest wszędzie.

Ja pisałem ostatnio o deweloperze bo dla mnie niesie konkretne skojarzenia z nieruchomościami a to pozwala na pozostawienie jakiegoś trwałego śladu w pamięci z internetowymi nieruchomościami dla ludzi z zewnątrz, do których chcemy dotrzeć.

Ale oczywiście chętnie poczytam też o inwestorach domen czy inwestujących w domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wykluczając domeniarza wychodzi na to, że króluje domainer. Tym samym powoli nabieram przekonania do tej nazwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wykluczając domeniarza wychodzi na to, że króluje domainer. Tym samym powoli nabieram przekonania do tej nazwy.

 

nie wiem dlaczego wykluczac domeniarza? :rolleyes: Nawet NASK nas tak nazywa - wystarczy przeczytac wypowiedz endrju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście że domainer jest najlepszym wyrażeniem na co dzień, między znajomymi, na fora i inne społeczności ale na salony to już broker lub domain investor, nazwa musi brzmieć poprawnie a nie koszmarek w stylu " inwestor domenowy" Domainer brzmi mięciutko i sympatycznie po prostu fajnie. Chyba wystawię aukcję na Allegro i po raz pierwszy na Allegro użyje tam nazwy broker domen internetowych - niech się ludzie oswajają :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wykluczając domeniarza wychodzi na to, że króluje domainer. Tym samym powoli nabieram przekonania do tej nazwy.

 

Czyli po prostu chcesz mówić „domeniarz”, tylko w innym języku? To tak samo jakby gliniarz przedstawiał się jako cop zamiast jako policjant...

 

[edit] Podawałem kiedyś w innym wątku link do artykułu traktującego o tym, że „domainer” źle się kojarzy i nie powinno się tego określenia używać w odniesieniu do siebie. Nie mogę teraz tego znaleźć, ale wystarczy poszperać w google aby znaleźć wiele podobnych głosów.

 

Moim zdaniem najlepiej brzmi „inwestor na rynku domen” i choć jest trochę przydługie, to najlepiej oddaje całokształt tego co robimy.

Inwestor domenowy czy inwestor domen to twory sztuczne, nie brzmią za dobrze. Domain investor z braku laku ujdzie, wiele jest zawodów o „importowanych” nazwach. Developer domen po prostu z czymś innym się kojarzy / ogranicza zakres terminu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale dlaczego wykluczając domeniarza? Jak większość właśnie chce domeniarz!

 

Sonda dotyczy (miała dotyczyć) wyboru alternatywy dla nazwy dolini... o, przepraszam, domeniarz. Domeniarz nie jest alternatywą dla domeniarz. A, jak to określiłeś, „większość” wyraźnie opowiada się za zmianą tego słowa, wystarczy policzyć sobie liczbę głosów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sonda dotyczy (miała dotyczyć) wyboru alternatywy dla nazwy dolini... o, przepraszam, domeniarz. Domeniarz nie jest alternatywą dla domeniarz. A, jak to określiłeś, „większość” wyraźnie opowiada się za zmianą tego słowa, wystarczy policzyć sobie liczbę głosów.

Tak nie można liczyć! Zrób dwie opcje w sondzie. Domeniarz i jakieś angielskie słowo, dla Polaków z kompleksem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak nie można liczyć! Zrób dwie opcje w sondzie. Domeniarz i jakieś angielskie słowo, dla Polaków z kompleksem.

 

Ok, mogę zrobić sondę: domeniarz vs domainpimp. Tylko po co?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie z moich obserwacji wynika, iż wszystkie "spersonalizowania" pochodzące od rzeczowników a nie od czasowników są często źle odbierane i kojarzone przez mózg.

 

Nie obędzie się tu bez analizy przynajmniej podstawowych prawideł dotyczących choćby organizacji słownika umysłowego, czyli prawdopodobieństwa semantycznych i emocjonalnych skojarzeń wywołanych przez dane słowo, czy zasad według których wypełniają się pola asocjacyjne.

 

Dla przykładu:

 

rzeczowniki:

 

kataryna - kataryniarz,

melina - meliniarz,

glina - gliniarz,

domena - domeniarz

 

są rzeczownikami nie posiadającymi czasowników pochodnych czyli:

 

katarynuję

melinuję

glinuję

domenuję

 

 

a przynajmniej są mało używane... jak "melinuję" choć czasem nie jednemu się zdarza a od czasu do czasu może i warto... :P

 

natomiast:

 

malunek - malarz,

rzeźba - rzeźbiarz,

koło - kolarz,

 

posiadają pochodne w czasownikach: maluję, rzeźbię, kołuję stąd są dla ludzkiego mózgu uważane za "swoje", przyswajalne, często używane w sensie, gdzieś się już o nich obiło o uszy temu mózgu...

 

Mózg ludzki jest w pewnym sensie mózgiem dziecka, pewne słowa "lubi" inne nie.

 

i teraz np

 

domainer brzmi akurat lepiej... tak mi się wydaje

 

istnieją co prawda:

 

bankier, makler - nie posiadające czasowników "bankuję" "makluję"

ale są na tyle pozytywnie odbierane i tak się zakorzeniły że możliwe ze to te słowa i wiele innych z "er" jako "extention" pozytywnie też wpływają na domainer,

 

mimo iż mamy też:

 

hochsztapler, gangster,

 

to mimo wszystko potęga takich słów jak rewolwer, rottweiler, budweiser :P, monster, twister i ich siły, emocji jakie się z nimi kojarzą, a wręcz ich potęgi

 

tak jak dla:

 

"domenator" - terminator, predator, dominator, kreator, lokator - niesłychanie semantycznie silnie zakorzenione zostały bardziej pozytywnie niż negatywnie stąd możliwe ze bardziej pozytywne odczucia co do tych słów jak własnie:

domenator czy domainer.

 

Niestety czy na szczęście w procesie namingu - nazewnictwa bardzo istotne jest znać pewne narzędzia lingwistyczne a w sumie trzy podstawowe, po analizie których specjalnie dobierane są dla potrzeb namingu odpowiednie słowa, które bez wcześniejszej analizy mogą zostać źle dobrane, chodzi tu o:

 

• semantykę (nauka o znaczeniu wyrazów),

• morfologię (nauka o budowie i odmianie wyrazów),

• symbolizm fonetyczny (nauka o znaczeniu dźwięków języka czyli jak w nazwie odbierane są samogłoski i które samogłoski lepiej a której gorzej, a jak spółgłoski i które z nich lepiej lub gorzej a ma to ogromne znaczenie, dźwięczne, bezdźwięczne itd).

 

 

No nic takie moje fanaberie, z którymi jak najbardziej można się niezgodzić, gdyż język każdego dnia ewoluuje i to jest piękne, dając ogromne możliwości :rolleyes:

 

fanaberier.pl wolna ... :)

 

dlatego kończąc pozwolę sobie pozdrowić tak jak to pozdrawiał pewien ksiądz, chcący mówić slangiem młodzieży, ktorej język ewoluuje najszybciej, gdyż jest najbardziej otwarta na wszelkie nowinki i zmiany a zatem:

 

nara, siema, pochwa...

 

 

----------------------------------------

 

45 3-literowych domen na Allegro za jedyne 9777 zł pilnie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

... a mnie "domeniarz" kojarzy się z "misjonarz" :rolleyes:

I coś w tym jest ... :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wg mnie tutaj powinno jeszcze sie znalezc

 

"Broker dealer domen"

 

wiem, ze dlugie ale encyklopedycznie pasuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×