Jump to content
keyword

Rynek domen w Polsce . Nowe dane NASK .

Recommended Posts

To już wiadomo, którego dziennikarza następnym razem na MD zaprosić :rolleyes:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Zgrabnie napisany artykuł.

 

DD

 

 

Krótko i rzeczowo.

 

Raczej nie ponieważ wciąż powtarzają następujący błąd:

 

Liczba adresów internetowych w domenie .pl sięgnie na koniec roku 1,3 mln.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Raczej nie ponieważ wciąż powtarzają następujący błąd:

Czepiasz się Michał. Polska specyfika zawiera takie domeny jak .com.pl. waw.pl itd. Ponieważ ich ilość jest znaczna, dlatego wlicza się je do puli domen potocznie zwanych .pl i moim zdaniem to wcale nie jest błąd.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

a moze bierze pod uwage ze 90% domen kupionych w promocji za 1zl zostanie nie oplaconych

 

zobaczymy co bedzie po styczniu 2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Danielem. Analogiczna sytuacja jest z .uk i tam nikt z tego żadnej afery nie robi.

 

EDIT: A co do Łukasza Deca - widziałem jego artykuły w różnych czasopismach komputerowych...

Edited by icered

Share this post


Link to post
Share on other sites
a moze bierze pod uwage ze 90% domen kupionych w promocji za 1zl zostanie nie oplaconych

 

zobaczymy co bedzie po styczniu 2009

Płacz i zgrzytanie zębów :rolleyes:

 

Ucieszą się natomiast "łapacze" :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Płacz i zgrzytanie zębów :rolleyes:

Ucieszą się natomiast "łapacze" :P

 

e tam, Ci madrzejsi -zaraz po ogloszeniu decyzji nasku o cenach rejestracji i odnowien w 2009r. od razu pozakladali opcje na swoje domeny z home ;-)

 

EDIT: sam artykul czyta sie z przyjemnoscia ;]

Edited by rok1978

Share this post


Link to post
Share on other sites

będzie dużo spadów w 2009, to jest pewne :rolleyes: gdyż za wzrost rzędu 70% trzeba zapłacić, utrzymanie trendu wzrostu w wysokości 40%, pozwoliłoby osiągnąć 1,5 mln domen na koniec 2009, przyśpieszenie +70% jest tylko wyłamaniem się z dotychczasowego trendu, i utrzymanie go jest bardzo mało realne, i raczej sukcesem będzie przyrost +200 tys. w 2009, tak by został utrzymany trend z ostatnich lat +40%

 

liczba domen wg kolejnych lat

rok liczba przyrost przyrost %

2004 287

2005 398 111 39%

2006 557 159 40%

2007 763 206 37%

2008 1300 537 70%

 

liczba domen, gdyby wzrost był rzędu 40%

2008 1068 40%

2009 1495 40%

2010 2094 40%

2011 2931 40%

 

wariant teoretyczny, zachowanie przyrostu +70% bardzo mało realne

2008 1300

2009 2210 910 70%

 

prawdopodobny przyrost w 2009, przy założeniu średniego trendu z kilku poprzednich lat rzędu +40% (nawet trochę mniej)

odreagowanie rynku na wysoki przyrost z 2008

2008 1300

2009 1495 195 15% (lub nawet mniej)

 

istnieje nawet pewne prawdopodobieństwo, że zbyt wolne obniżanie cen przez nask w 2009 (bo wzrost liczby rejestracji w 2008 świadczy, że spadek był duży, jeżeli chodzi o cenę rejestracji domen) oraz nowe czynniki, jak kryzys i recesja, nowe tld, mogą spowodować w ogóle załamanie się dotychczasowego trendu +40%, tak, że 2008 rok z przyrostem 70% może okazać się kulminacją, oznaką zaburzeń tego rynku, i na kolejne lata średni przyrost będzie dużo niższy jak dotychczasowe +40%

 

przykładowy wariant, liczba domen dla średniego wzrostu rzędu +15% (oby nie niższy)

2008 1300

2009 1495 15%

2010 1719 15%

2011 1977 15%

2012 2274 15%

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artykuł rzeczowy ale czy w tych statystykach nie zapomniano gdzieś o USA ?

 

Pocieszające jest też poniższe zdanie w kontekście kolejnych lat:

"Andrzej Bartosiewicz przyznaje, że obniżanie cen jest korzystne, bo w efekcie rośnie rokrocznie całkowita wartość rynku."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba malo.

 

Troche dziwia mnie te liczby, gdyz mowilo sie ze na swiecie parkowanych jest 10% domen, a jesli chodzi o .pl nawet 11%

Z jednej strony to dobrze, że tak mało, bo wytrąca to niektórym krytykom inwestorów domenowych, że niedługo większość domen będzie zarejestrowanych przez nich i zaparkowanych. Jak widać nie jest to faktem.

 

Druga sprawa, że ciężko jednak sklasyfikować wszystkie domeny i podzielić je na te zaparkowane i nie. Duże firmy korzystają ze swoich własnych rozwiązań monetyzacji i nie korzystają z usług firm NameDrive czy Sedo. Są też praktykowane tzw. mini sajty, które też podciągnąłbym jednak pod definicję domen zaparkowanych a pewnie nie były one brane pod uwagę w tym zestawieniu. Myślę, że bezpiecznie będzie jednak stwierdzić, że domen zaparkowanych (w różny sposób - niekoniecznie tylko poprzez najprostszą formę skierowania do ND lub Sedo) jest w Polsce w przedziale 7-9%.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi podoba się jeszcze forma reklamy na tej stronie, uważam że jest to przyszłość reklam w poważnych serwisach.

 

Edit:

sprawdziłem jeszcze raz i jest po staremu (znowu wyskakują na całe okno i trzeba automatycznie naciskać X

Ps. chodziło mi o wysuwaną po najechaniu kursorem.

Edited by Adam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Warto przy tym zaznaczyć, że Polacy i polskie firmy korzystają nie tylko z adresów w domenie .pl. Popularne są też zagraniczne rozszerzenia adresów, zwłaszcza europejskiej domeny .eu.

 

? Można szacować, że Polacy dysponują około 165 tys. adresów w domenie .eu i około 200 tys. adresów w innych, globalnych domenach ? ocenia Piotr Kapcio, dyrektor marketingu i współwłaściciel Home.pl.

 

Czytając ten artykuł dotarłem do cytowanego fragmentu. Domen .eu w Polsce jest więc blisko tyle co .com, .net, .org, .info i innych globalnych razem wziętych. Domena .com w Polsce w ciągu kilkunastu lat nie zyskała takiej liczby rejestracji jak .eu w ponad trzy lata. Wniosek się nasuwa sam..... Końcówka .com już przegrała batalię w Polsce o klienta z .eu :D Co na to Sylyx? ;)

Edited by blazej

Share this post


Link to post
Share on other sites

.eu to chyba Daniel ma wiekszosc :D i moze stad te statystyki ;) Dla mnie .eu to zywy trup. Zdecydowanie wolalbym com.

 

A odnosnie domen zaparkowanych, to te procenty lekko mnie zaskoczyly

Share this post


Link to post
Share on other sites
A odnosnie domen zaparkowanych, to te procenty lekko mnie zaskoczyly

Mnie zaskoczyła interpretacja statystyk dokonana przez Pana Bartosiewicza, dotycząca zwiększenia udziału w rynku przez Sedo. Moim zdaniem Sedo nie zwiększyło udziału o 3,3 % tylko o 1,3%.

Mając na uwadze, że 20.10.2008 został wprowadzony świąteczny bonus w ND, należało się spodziewać spadku liczby domen zaparkowanych w Sedo w listopadzie.

 

Moim zdaniem wniosek jaki wyciągnął Pan Bartosiewicz z przedstawionych słupków jest błędny.

Edited by sanit

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.webhosting.pl/Udzial.firm.w.ryn...c.stycznia.2009

 

 

Moim zdaniem spadek o 1,5 punktu procentowego na rzecz NameDrive, może być pierwszym symptomem połączenia Dropped.pl z ND.

Dropped.pl z całą pewnością będzie zwiększał swój udział w rynku, z korzyścią dla NameDrive. Myślę że w najbliższych miesiącach, będziemy świadkami podkradania Sedo (małymi kroczkami) udziału w rynku przez ND.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOże warto zapytać Kryształowej Kuli o rynek domen w Polsce?

 

Umberto pyta:

 

Jak będzie się kształtował rynek domen w 2009 roku w Polsce?

 

Odpowiedź Kryształowej Kuli:

 

Kto wie?

 

:wacko::);)

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mnie się ta kula podoba :wacko:

 

Przemo pyta:

 

Czy przemowild będzie bogaty?

 

Odpowiedź Kryształowej Kuli:

 

Zapomnij o tym!

 

 

 

:-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×