Jump to content
DESiGNER

Dropped - Padł ?

Recommended Posts

W takim razie czy domeny są ubezpieczone na wypadek gdy partner doprowadza do ich bezpowrotnego stracenia?

 

Dziękuję thomaso i Pan_Gerzegorz za argumenty które zmieniły mój punkt patrzenia na sprawę własności domen :)

 

Domeny są chronione w ten sposób, że jeśli nask wypowie partnerowi umowę (takie przypadki już były), wszystkie domeny z puli tego partnera trafiają do wirtualnego rejestratora vinask, skąd abonenci mogą je wytransferować do dowolnego innego rejestratora, ew. utrzymywać w cenach nask. Jednak póki domeny są u rejestratora, on odpowiada w 100% za ich obsługę. Osobiście uważam że nask powinien co najmniej w chwili wygaśnięcia domeny wysyłać mail z informacją do abonenta - w premium.pl mamy taki mail i ludzie sobie chwalą, bo to jednak co innego niż przypomnienie "że za jakiś czas wygaśnie", tym bardziej jeśli ktoś ma włączone przypomnienia hurtowe - bo mail o wygaśnięciu jest zawsze wysyłany osobno do każdej domeny (dokładnie w chwili otrzymania takiej informacji od nask poprzez epp) i nieraz pozwala na szybką reakcję (żeby daleko nie szukać - wczoraj zapomniałem przedłużyć kilku domen i gdy rano dostałem mail że jedna wygasła, szybko poleciałem do komputera i przedłużyłem pozostałe, dzięki temu oszczędzając pieniądze, które musiałbym wydać na reaktywację...).

 

Odnośnie domeny samochód.pl to przyniosła ona jedną ważną zmianę, dzięki której zarówno abonenci jak i rejestratorzy mogą spać nieco spokojniej - obecnie jeśli domena zostanie skasowana bez zgody/wiedzy/polecenia abonenta, wówczas w okresie wygasania po skasowaniu (5 dni) może ona jeszcze być przywrócona - oczywiście nask sobie za to słono liczy, bo 100 zł netto - dla jednej domeny to niby mało, ale jeśli ktoś się machnie tak jak wtedy eurodns (kasując wszystkie domeny z danego dnia), to już idzie w grube tysiące. Ta zmiana jest bezpośrednim pokłosiem tamtej sytuacji. Może dodam parę faktów, bo nie wszyscy może kojarzą: zagraniczni rejestratorzy mają obsługę .pl dostosowaną do innych systemów i nieprzedłużone domeny, zamiast wygasać normalnie, są kasowane 1-2 dni przed datą wygaśnięcia. System zazwyczaj się sprawdza, ale we wrześniu 2010 ktoś się w eurodns machnął (prawdopodobnie myląc miesiąc przez to że w php styczeń to 0, luty - 1 itd.) i we wrześniu skasował kilkadziesiąt domen z października. Wśród nich były dwie domeny z opcją, pozostałe bez. Dzięki szybkiej reakcji, nask nałożył na domeny bez opcji tymczasowy zakaz rejestracji, dzięki czemu po wygaśnięciu pozostałe one w puli wolnych i ostatecznie wróciły do klientów eurodns. W przypadku tych dwóch - samochód.pl i nie pamiętam jakiej jeszcze - oczywiście nic się nie dało zrobić, gdyż nask posiadał wiążącą umowę z abonentami opcji. Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, wprowadzono to co opisałem wyżej. Póki co widziałem to w użyciu raz, dotyczyło domeny w netarcie, której nazwy niestety teraz nie pamiętam. Domena wygasała, została reaktywowana, potem skasowana, a na koniec przywrócona.

 

Wracając do meritum: domeny mogą być utracone na trzy sposoby: poprzez skasowanie, wygaśnięcie i cesję. W chwili skasowania abonent otrzymuje maila i może szybko zareagować (5 dni). W chwili zmiany abonenta również otrzymuje mail i może zareagować w dowolnym czasie, podważając zasadność zmiany (brak wiedzy, zgody co do cesji) - oczywiście pod warunkiem że ma wpisany prawidłowy i aktywny mail oraz go sprawdzi... Pozostaje więc wygaśnięcie domeny i tu niestety odczuwalny jest brak maila z powiadomieniem z nask. Bardzo prawdopodobna i niestety częsta jest sytuacja, gdzie domena jest opłacona, ale rejestrator - zazwyczaj w wyniki błędu systemu lub człowieka - nie przedłuża domeny, o czym abonent nie ma pojęcia. Oczywiście jest to korzystne dla domainerów czyhających na spady, ale wiadomo że jest to broń obosieczna, bo mając kilkaset domen trudno jest pilnować rejestratora czy wszystkie przedłuża - a nawet jeśli ma się eksport listy domen i historii operacji, i porówna czy wszystkie domeny są - na reakcję może być już za późno. Nie mam wątpliwości że mail z nask byłby w tej sytuacji bardzo pomocny.

 

Z dołu przepraszam że tyle nasmarowałem. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozostaje więc wygaśnięcie domeny i tu niestety odczuwalny jest brak maila z powiadomieniem z nask. Bardzo prawdopodobna i niestety częsta jest sytuacja, gdzie domena jest opłacona, ale rejestrator - zazwyczaj w wyniki błędu systemu lub człowieka - nie przedłuża domeny, o czym abonent nie ma pojęcia.

 

Gdyby rejestratorzy zlozyli taki wniosek/ prosbe to czy NASK wprowadzily taki system wysylania emaila po wygasnieciu domeny?

 

Tak jak pisales moga sie zdarzyc ktorych nie ma w panelu, a sa zarejstrowane i wtedy rejestrator moze nie wyslac emaila o wygasaniu danej domeny.

 

Szczegolnie jest to wazne gdy jest ustawiony nowy system odnawiania domen (w ostatniej sekundzie waznosci domeny) ....co sie stanie gdy partner nie bedzie mial kasy w NASKu.?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdyby rejestratorzy zlozyli taki wniosek/ prosbe to czy NASK wprowadzily taki system wysylania emaila po wygasnieciu domeny?

 

Niewykluczone.

 

Szczegolnie jest to wazne gdy jest ustawiony nowy system odnawiania domen (w ostatniej sekundzie waznosci domeny) ....co sie stanie gdy partner nie bedzie mial kasy w NASKu.?

 

Oczywiście domena nie zostanie przedłużona i w takiej sytuacji partner będzie musiał ją reaktywować na własny koszt - oczywiście tutaj znów abonent nie ma żadnej kontroli. Pisałem już o tym tutaj:

http://www.di.pl/index.php?showtopic=13766...mp;#entry473955

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co z tymi bledami przedluzenia w dropped? nadal cisza a zbliza sie data wygasniecia... pisalem o tym jedna czy dwie strony wczesniej! ktos sie wreszcie tym zajmie? na email cisza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostał Ktoś dzisiaj odpowiedź z supportu w sprawie "wiszących rejestracji zagranicznych domen" ?

 

Mi już ponad 30 godzin .eu się rejestruje. Wysłałem 2 maile na ticketserver i zero odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

już nawet przelew elektroniczny do AM nie jest przelewem ekspresowym. 5min temu wysłałem przez mtransfer, zawsze dochodziło po sekundzie, a teraz jak na razie nie ma...

 

Edit : przelew po ponad 65 min jednak doszedł :)

Edited by Icebreaker

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIe wiem, czy to tylko u mnie -przy próbie wystawienia domeny na aukcje, mam wielki problem z samym wyborem domeny z listy... ( zarówno pod IE jak i Opera )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowsza ciekawostka z dropped.pl:

 

Opcja na domenę xxx wygasa 2012.04.05(co można zobaczyć nawet we whois), przed chwilą próbuję ją przedłużyć po czym dostaję komunikat, że opcja wygasła, automatycznie opcja zostaje usunięta z panelu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak wyglada nowy system odnowien domen (czyli odnawianie domeny w ostatniej sekundzie waznosci domen)

 

 

 

2012-04-02 23:03:19 -10.00 PLN Odnowienie monitoring.wroclaw.pl

 

 

info w panelu

monitoring.wroclaw.pl wygasa 2013-04-03 08:02:28

 

 

a whois

 

Dane WHOIS dla domeny

Domena: monitoring.wroclaw.pl » WWW

Adres IP: 212.91.6.58

Status: Domena wygasa po rejestracji

Opcja: Brak opcji

Rejestator: Dropped.pl

Abonent: (osoba fizyczna)

Pokaż dane abonenta

Utworzona: 2010.04.03 08:02:28

Zmodyfikowana: 2012.04.02 23:03:18

Opcja: Brak

 

Dane WHOIS dla domeny:

 

DOMAIN NAME: monitoring.wroclaw.pl 's billing period had finished

 

created: 2010.04.03 08:02:28

last modified: 2012.04.02 23:03:18

expiration date: 2012.04.18 08:02:28

no option

 

 

 

 

teraz czeka mnie sprawdzanie whois kazdej domeny z ostatniego tygodnia

post-764-1333444196_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tejże przyczyny przeniosłem się gdzieś, gdzie odnawianie odbywa się na starych, dobrych, sprawdzonych zasadach. W AM zostało mi tylko kilkanaście domen globalnych na razie, a dziś wytransferowałem także wszystkie opcje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jest dokładnie tak, jak pisał pb, bo wczoraj nie można było dokonać operacji na domenach, bo skończyły się środki w dropped.pl na prepaid. I wtedy rzeczywiście nie odnawia domen w ostatniej sekundzie. :)

 

W tym temacie z dziś tez o tym jest, że środków nie ma:

http://www.di.pl/index.php?showtopic=82724...mp;#entry490220

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli jest dokładnie tak, jak pisał pb, bo wczoraj nie można było dokonać operacji na domenach, bo skończyły się środki w dropped.pl na prepaid. I wtedy rzeczywiście nie odnawia domen w ostatniej sekundzie. :)

 

W tym temacie z dziś tez o tym jest, że środków nie ma:

http://www.di.pl/index.php?showtopic=82724...mp;#entry490220

 

tylko dzis jest kasa, a system nie zauwazyl ze musi je odnowic????? czyli pewnie spadna

Share this post


Link to post
Share on other sites
tylko dzis jest kasa, a system nie zauwazyl ze musi je odnowic????? czyli pewnie spadna

 

Niestety, autorenew na poziomie rejestru działa tylko w danej sekundzie i oczywiście wymaga obecności wystarczających środków na saldzie. W przypadku gdy środków nie ma, domena wygasa i musi być "ręcznie" reaktywowana przez rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W przypadku gdy środków nie ma, domena wygasa i musi być "ręcznie" reaktywowana przez rejestratora.

 

Oby reaktywowali domeny w dropped.pl szybciej niż w terminie 10 dni roboczych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oby reaktywowali domeny w dropped.pl szybciej niż w terminie 10 dni roboczych.

 

Przy wygaśnięciu każdej domeny NASK przesyła informację o tym przez epp (na tym zresztą bazują wysyłane przez premium.pl powiadomienia w chwili wygaśnięcia domeny) - tak że dropped na pewno ma taką listę, na pewno też porównuje czy nie ma na niej żadnych domen, które w systemie są jako przedłużone, i pewnie reaktywuje je wkrótce. Podejrzewam że jeszcze dziś domena będzie reaktywowana, w końcu na niektórych przedłużanych w ten sposób domenach stoją serwisy, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w działaniu, Michał na pewno zdaje sobie z tego sprawę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O utratę domeny z tego powodu raczej bym się nie martwił. Problemem może być przerwa w działaniu serwisu pod dana domeną.

Pozdrawiam,

Ores

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy wygaśnięciu każdej domeny NASK przesyła informację o tym przez epp (na tym zresztą bazują wysyłane przez premium.pl powiadomienia w chwili wygaśnięcia domeny) - tak że dropped na pewno ma taką listę, na pewno też porównuje czy nie ma na niej żadnych domen, które w systemie są jako przedłużone, i pewnie reaktywuje je wkrótce. Podejrzewam że jeszcze dziś domena będzie reaktywowana, w końcu na niektórych przedłużanych w ten sposób domenach stoją serwisy, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w działaniu, Michał na pewno zdaje sobie z tego sprawę.

 

zobaczymy, bo to nie jedyna domena ktora wygasla mimo jej przedluzenia duzo wczesniej.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy wygaśnięciu każdej domeny NASK przesyła informację o tym przez epp (na tym zresztą bazują wysyłane przez premium.pl powiadomienia w chwili wygaśnięcia domeny) - tak że dropped na pewno ma taką listę, na pewno też porównuje czy nie ma na niej żadnych domen, które w systemie są jako przedłużone, i pewnie reaktywuje je wkrótce. Podejrzewam że jeszcze dziś domena będzie reaktywowana, w końcu na niektórych przedłużanych w ten sposób domenach stoją serwisy, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w działaniu, Michał na pewno zdaje sobie z tego sprawę.

 

Dobrze że mnie uspokoiłeś bo się poważnie zastanawiałem nad przejściem do Was :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a ja mam szczerą nadzieję, że AM się "podniesie" (o ile można już mówić, że upadło) i wynagrodzi swoim klientom wszystkie "niedogodności" AM do roboty! C'mon!

Pozdrawiam,

Ores

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwaga!

Po zmianie na stary system przedłużania... domeny nie są przedłużane. :)

Przedłużyłem domenę i okazuje się, że w panelu AM jest przedłużona a w whois za kilka dni wejdzie w stan wygasania

Czyli dupa..

 

To po co te e-maile?

 

28093897.jpg

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najnowsza ciekawostka z dropped.pl:

 

Opcja na domenę xxx wygasa 2012.04.05(co można zobaczyć nawet we whois), przed chwilą próbuję ją przedłużyć po czym dostaję komunikat, że opcja wygasła, automatycznie opcja zostaje usunięta z panelu. :(

kolejna opcja, tym razem wygasa 2012.04.18, próba przedłużenia -> wykasowanie z konta

Share this post


Link to post
Share on other sites
kolejna opcja, tym razem wygasa 2012.04.18, próba przedłużenia -> wykasowanie z konta

 

A czy nie jest tak, że opcje są przedłużanie metodą skasuj/załóż? Może za chwilę wróci na konto?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy nie jest tak, że opcje są przedłużanie metodą skasuj/załóż? Może za chwilę wróci na konto?

niestety tak nie jest, opcja nie zostaje ani skasowana, ani przedłużona, jedyny efekt to usunięcie jej z panelu oraz informacja, że opcja wygasła, nie wiem czy jest tak tylko u mnie, czy u innych też, ale jeżeli nie jestem sam to czuję że wkrótce będzie można od czasu do czasu fajną opcję przechwycić :(

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×