Jump to content
Kangur

Stowarzyszenie

Recommended Posts

Uffff przebrnalem :) i jako ze sie tyle naczytalem, to i ja sie z Wami podziele swoimi spostrzezeniami.

Na dzien dzisiejszy nic nie macie, a jedynie kolko dobrych zyczen. Nikt nawet nie zatroszczyl sie, zeby zrobic prosta strone, gdzie mozna by sie zapisywac na liste.

 

Co do idei stowarzyszenia, to jestem jak najbardziej ZA i mnie mozecie traktowac jako przyszlego czlonka (od jesieni). Jestem zawsze zwolennikiem tego typu inicjatyw. Jako ze sam dzialam w dwoch branzach, gdzie jedna ma conajmniej kilka stowarzyszen (rolnictwo), a druga (ISP)... no wlasnie w drugiej byly juz wiele razy przymiarki do tego typu, ale w polskim spoleczenstwie polak polakowi wilkiem i ciezko jest nasz narod przekonac, ze w kupie sila.

 

Stworzenie stowarzyszenia to nie lada wyczyn. I nie chodzi tutaj o kwestie finansowe, ale wlasnie o zebranie chetnych, bo zazwyczaj entuzjazm jest na planowaniu, ale jak przychodzi co do czego, to nikt nie ma czasu, nikt nie widzi sensu, nikt nie ma kasy itd itd... A jeszcze tez slyszy sie glosy, ze "po co wspierac konkurenta za moje pieniadze?", nijak nie trafiajac do takiego osobnika, ze to dziala tez i w druga strone. Kazdy jest przeswiadczony o tym, ze jego jest najlepsze. Polacy to taki narod, gdzie lubimy wszystko robic sami-komuna nas tego nauczyla i dzis zamiast dac zarobic dziecku sasiada za skoszenie trawnika, to wolimy sami utytlac sie w sianie, ale 5zl pozalowac.Ale wracajac do tematu. Podstawa jest przedewszystkim zrobienie chociaz szkicu statutu, bo jak jestem entuzjasta tego bytu, tak nie zaakceptuje pomyslu, by mizdzyc sie do NASK lub jego partnerow. To ma byc byt niezalezny. I tutaj wlasnie wszystko sprowadza sie do tego o czym pisalem-jesli nie bedzie zainteresowania, to i nie bedzie skladek, a jak nie bedzie skladek, to nie bedzie stowarzyszenia.

 

Tak, wiem, kazdy by chcial za darmo... ale jak ktos pozwoli sobie na sponsoring, to juz nie bedzie to byt niezalezny. Bo co bedzie, jak zaistnieje konflikt czlonka z rejestratorem ktory byl sponsorem? Pamietajmy, ze sa to normalne firmy, dla ktorych liczy sie przedewszystkim ZYSK i nie zmieni nawet faktu, ze sa tu zyczliwe osoby jak DD czy moj imiennik-zawsze moze kiedys zaistniec konflikt, ktorego sie nie przewidzi.

 

Nawiazujac jeszcze do domeny, to macie chyba jakas manie :) Z jednej strony chcecie edukowac, a marudzicie na org.pl Po to wlasnie sa te org.pl zeby byly na nich strony organizacji (niekoniecznie non profit). Na sam poczatek Wam w zupelnosci wystarczy, bo nie w nazwie i w domenie sila, a w tym czym sie bedzie zajmowala taka organizacja (jak chcecie to Wam odstapie orgx.pl ;P)

 

Polecam tez przyjzec sie innym organizacom-podpatrzec jak powstawaly, jakie problemy mialy na poczatku, jak funkcjonuja itp. Ulatwi to w zalozeniu tego stowarzyszenia.

 

Co do "lokalnych oddzialow", na razie jest za wczesnie. Nie dosc, ze aktualnie nie ma nawet 10 chetnych na caly kraj, to w dodatku Polska jest na tyle mala, ze do Wawy kazdy, komu zalezy, przyjedzie. Aktualnie do Wawy podrozuje sie srednio 2,5h. Inna kwestia, to jak rozwiazac problem reprezentacji osob, ktorzy sa za granica? Poza tym domeny z definicji sa tworami internetowymi, zatem i wszelakie glosowania, spotkania i inne sprawy powinny odbywac sie w internecie.

 

Ale to i tak sprawy na pozniej... Na razie trzeba sie po prostu okreslic i o tym glownie powinno sie rozmawiac.

 

Tymczasowo moje poparcie macie, ale musze po prostu wiedziec pod czym sie podpisuje. W miare moich mozliwosci sluze tez pomoca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bede dziś dzwonil do pana Zajkiewicza a poniewaz jestem chyba czesciej na forum to przekaze relacje z naszej rozmowy.

Czekam na relację. Choć wcale nie oczekuję żadnych rewelacji. Wierzę jednak, że wielu może wnieść do tego projektu swoje 12 groszy.

Dostalem za pośrednictwem anglika tekst statutu ... ktory wlasnie czytam

Ufam, że przeanalizujesz go szczegółowo ale może warto podzielić się jego treścią z innymi. Być może czyjeś uwagi wniosą jakieś nowe wartości dodane ?

Co do kwestii ewentualnego szefowania stowarzyszenia to proponuje abysmy te kwestje odlozyli na pozniej .Zapoznajmy sie ze statutem, zobaczmy jakie obowiazki zostana narzucone komus kto bedzie szefem stowarzyszenia kogo ewentualnie bedzie mial do pomocy, w jakim zakresie itd .
Chyba wszystkich cieszy otwartość i brak odmowy Prezia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i Domain, o ile Bóg pozwoli, wstępnie się deklarujemy.

 

Ruszamy z Gdańska. Jak ktoś jest z 3miasta, to możemy go zabrać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osoby, które wstępnie zadeklarowały swe członkowstwo prosiłbym o wysłanie pw do kilofka by nie musiał ich szukać po każdym poście.

Ale czuję, że wymagane minimum juz jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o główne spotkanie to macie rację że Warszawa będzie najlepszym miejscem.

 

Nie chcę jednak czekać tak długo, dlatego wychodzę z propozycją wcześniejszego spotkania w mniejszej grupie osób które chcą czynnie działać w Stowarzyszeniu. My (3-4 osoby) z Łodzi możemy podjechać w dowolne miejsce w Polsce, jeśli znajdzie się grupa kilku osób przygotowanych merytorycznie do rozmów.

 

Jeśli chodzi o wybór władz to myślę że to na razie powinniśmy odłożyć, ważniejsze jest ustalenie statutu, zakresu działań, obowiązków i innych ważnych ustaleń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sprawie statutu .

Jak Apze poda mi jakiegos maila to podesle mu wersje statutu zeby posadzil na serwerze i dal link na forum chyba ze uzna ze chce w inny sposob to udostepnic .Byly pewne obawy czy udostepniac ten statut wszystkim czy wysylac tylko na maila zainteresowanym.Jednak wersja ogolnego dostepu zwyciezyla .Dla czystosci sprawy i jasnosci sytuacji nalezy sie wszystkim slowo wyjasnienia zeby nie powstalo wrazenie ze ten statut zostal napisany w dwa dni na nasze zamowienie bo jestesmy tak niesamowici ze cuda realizujemy od reki :)).Ta wersja statutu to satut opacowany na zlecenie i za srodki pana Zajkiewicza ktory wyrazil zgode na upublicznienie tego tekstu.Jednoczesnie podkreslil w rozmowie ze absolutnie nie jest zainteresowny uczestnictwem w kierownictwie stowarzyszenia a jednynie zalezy mu na powstaniu i funkcjonowaniu struktur ktore miejmy nadzieje przyczynia sie do pewnych zmian jakosciowych w temacie ktory nas wspolnie interesuje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję że w końcu wypowie się Domenator.

 

@ Domenaor - jesteś potrzebny.....

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W sprawie statutu .

Jak Apze poda mi jakiegos maila to podesle mu wersje statutu zeby posadzil na serwerze i dal link na forum chyba ze uzna ze chce w inny sposob to udostepnic .Byly pewne obawy czy udostepniac ten statut wszystkim czy wysylac tylko na maila zainteresowanym.Jednak wersja ogolnego dostepu zwyciezyla .Dla czystosci sprawy i jasnosci sytuacji nalezy sie wszystkim slowo wyjasnienia zeby nie powstalo wrazenie ze ten statut zostal napisany w dwa dni na nasze zamowienie bo jestesmy tak niesamowici ze cuda realizujemy od reki :)).Ta wersja statutu to satut opacowany na zlecenie i za srodki pana Zajkiewicza ktory wyrazil zgode na upublicznienie tego tekstu.Jednoczesnie podkreslil w rozmowie ze absolutnie nie jest zainteresowny uczestnictwem w kierownictwie stowarzyszenia a jednynie zalezy mu na powstaniu i funkcjonowaniu struktur ktore miejmy nadzieje przyczynia sie do pewnych zmian jakosciowych w temacie ktory nas wspolnie interesuje .

Jezeli Pan Wiktor wyraził zgodę na pełną publikację to sam możesz dodać to jako załącznik. W skrypcie forum jest taka możliwość (3cm niżej).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z przykroscia stwierdzam, ze nie bede mogl uczestniczyc w dzisiejszym spotkaniu na czacie. Dlatego bardzo prosze o zapis rozmowy.

Pozostaję jednak do dyspozycji pod koniec czerwca (obojetnie czy Lodz czy W-wa).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam nadzieję że w końcu wypowie się Domenator.

 

ostatnio cierpię na brak czasu na wszystko...

więc z mojej strony mocno trzymam kciuki za powstanie Stowarzyszenia, gdyż uważam, że jest bardzo potrzebne, czego sam ostatnio doświadczyłem. sprawa dotyczyła pewnej domeny, którą ktoś chce mi zabrać powołując się na różne paragrafy, a że nie znam się na prawie zbytnio sprawa na pierwszy rzut oka wydała się przegrana. na szczęście wiedziałem do kogo się zwrócić o pomoc (kilofek) i okazuje się, że nie jest tak źle jak by się wydawało. dobrze byłoby więc gdyby istniała organizacja, do której mógłby się zwrócić każdy, i gdzie za drobną opłatą mógł otrzymać wstępną "diagnozę" - tak jak to napisał kilofek - jakie są szanse na wygranie ew. procesu przed SP itd..

jeśli chodzi o mnie to z chęcią wstąpię do Stowarzyszenia, nie wiem jak z przyjazdem do Wa-wy na spotkanie, gdyż u mnie plany zmieniają się z dnia na dzień i nie wiem co będę robił pod koniec czerwca. po prostu nie robię tak dalekobieżnych planów :-) jeśli będę mógł to pojadę.

 

jeśli chodzi o prezesa to także w tym momencie nie widzę innej osoby na to stanowisko niż kilofek, ale to jest już jego decyzja.

 

postaram się pojawić dzisiaj na czacie, ale szanse są 50/50...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dotąd tylko czytałem posty dotyczące stowarzyszenia. Nie "siedzę" w domenach długo i nie mam ich za wiele (raptem koło 1000) ale też deklaruję chęć przystąpienia i tworzenia stowarzyszenia chociaż nie wiem jakie muszę spełniać warunki. :)

Jeśli to możliwe to deklaruję chęć przystąpienia w charakterze jednego z członków założycieli :)

Edited by Heden

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Które decyzje: demokratycznie czy zarząd

 

W stowarzyszeniach stosowane są zapewne różne rozwiązania, ale poniższe punkty oznaczają, nie demokratyzację, ale centralizację podejmowania decyzji, i w takim duchu został napisany cały statut.

Bardzo często używane są słowa władza i zarząd.

 

1a) przyjęcie nowych członków zwyczajnych:

"&14 (...)

2. Zarząd Stowarzyszenia może wprowadzić procedurę kwalifikacyjną i powołać organ uprawniony do jej przeprowadzania.

3. O przyjęciu danej osoby w poczet członków zwyczajnych Stowarzyszenia decyduje Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały."

 

1b) przyjęcie członka wspierającego (czyli dowolna firma, nawet nie popularna)

 

"§ 11. 1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.

2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia."

oraz

"§ 15. 1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być krajowa lub zagraniczna osoba fizyczna lub prawna, popierająca cele Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansowa, lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.

2. O przyjęciu członka wspierającego decyduje Zarząd Stowarzyszenia, w drodze uchwały, na wniosek ubiegającej się o to osoby określonej w ust. 1."

 

---

 

2) Daleko idący statut

 

"§ 25. 1. Najwyższa władza Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków lub Walne Zebranie Delegatów zwane dalej Walnym Zebraniem. (...) 3. Od momentu przekroczenia ilości stu (100) członków, do udziału w Walnym Zebraniu z prawem głosu stanowiącym, uprawnieni są wszyscy członkowie Rady Programowej, oraz delegaci wybrani przez członków zwyczajnych "

 

"§ 21. 1. Władzami naczelnymi Stowarzyszenia sa:

1) Walne Zebranie Stowarzyszenia,

2) Zarząd Stowarzyszenia,

3) Rada Programowa,

4) Komisja Rewizyjna"

 

"§ 22. 1. Jednostkami terenowymi Stowarzyszenia są odziały. Oddziały powołuje Zarząd Stowarzyszenia.

2. Władzami Oddziału są:

1) Walne Zebranie Członków Oddziału,

2) Rada Oddziału."

 

"§ 23. 1. Kadencja Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej trwa cztery lata a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, "

 

"&34.

2. W razie zawieszenia Rady Oddziału Zarząd Stowarzyszenia powołuje Tymczasową Radę, która pełni

funkcje Rady Oddziału do czasu wyboru nowej Rady Oddziału przez Walne Zebranie Członków Oddziału."

 

---

 

3) Regulamin: stworzenie przed powołaniem Stowarzyszenia czy po

"&31.1Do kompetencji Walnego Zebrania należy: (...) uchwalenie Regulaminu Stowarzyszenia,"

 

"§ 19. 1. Członkowie zwyczajni zobowiązani są do:

1) przestrzegania niniejszego Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,

2) propagowania celów i programu Stowarzyszenia,

3) aktywnego przyczyniania się do rozwoju Stowarzyszenia w szczególności poprzez wpływanie na zwiększenie się liczebności członków Stowarzyszenia,"

 

"§ 20. 1. Członkostwo zwyczajne Stowarzyszenia ustaje na skutek:

(...)

działalności niezgodnej ze Statutem, regulaminami i uchwałami władz Stowarzyszenia,"

 

---

 

3a) Czy przewidywany jest "kodeks etyki" lub podobne punkty w ramach regulaminu.

 

"&9. 5) działanie na rzecz przestrzegania reguł uczciwego obrotu i konkurencji na rynku kapitałowym w stosunku do posiadaczy domen internetowych"

 

---

 

4) Ryzykowne założenie > Punkt widzenia w zależności, czy ktoś widzi "potencjalne dochody" czy odpowiedzialność członków związaną z działalnością, przy znikomej kontroli.

 

"§ 5. 1. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

2. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarcza na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach prawa. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy w całości realizacji celów statutowych."

 

"&10 (...)

2. Głównymi formami realizacji celów Stowarzyszenia realizowanymi odpłatnie są:

1) krajowe i międzynarodowe projekty naukowe

2) działalność edukacyjna i szkoleniowa

3) działalność wydawnicza

4) inne projekty własne Stowarzyszenia"

 

---

 

5) Czy jest określony lub znany zakres odpowiedzialności członków oraz zarządu (prawnej i finansowej).

 

"§ 20. 1. Członkostwo zwyczajne Stowarzyszenia ustaje na skutek:

1) pisemnego wypowiedzenia członkostwa po uprzednim uregulowaniu wszystkich zobowiązań wobec Stowarzyszenia, w trybie wykreślenia ze skutkiem natychmiastowym. "

 

"Rozdział VI Majątek i fundusze Stowarzyszenia" -

"§ 53.1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

2. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:

1) opłaty wpisowe i składki członkowskie,

2) dochody i pożytki z majątku Stowarzyszenia,

3) dotacje,

4) darowizny, zapisy i spadki,

5) wpływy z działalności statutowej,

6) dochody z ofiarności publicznej,

7) zyski z działalności gospodarczej prowadzonej przez Stowarzyszenie,

8) dywidendy należne Stowarzyszeniu z tytułu uczestnictwa w spółkach kapitałowych."

 

 

"§ 34.1. Do zakresu działania Zarządu Stowarzyszenia należy:

11) organizowanie działalności gospodarczej oraz nadzór i kontrola nad tą działalnością,

12) określenie wysokości opłaty wpisowej i składek członkowskich,

17) uchwalanie regulaminów nie zastrzeżonych do właściwości innych władz Stowarzyszenia,

25) nakładanie na Oddziały Stowarzyszenia sankcji przewidzianych w statucie i Regulaminie

Stowarzyszenia,"

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...)

W stowarzyszeniach stosowane są zapewne różne rozwiązania, ale poniższe punkty oznaczają, nie demokratyzację, ale centralizację podejmowania decyzji, i w takim duchu został napisany cały statut.

Bardzo często używane są słowa władza i zarząd.

(...)

 

Chciales powiedziec przerobiony wg wersji dostepnej w sieci. Jesli ktos za to zaplacil to gratuluje :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Zapiszę rozmowę z czata.

Dzięki, apze, liczę na to. Ja niestety nie bedę mógł się pojawić na czacie. Czekają mnie zajęcia w terenie :)

 

Jestem jeszcze początkującym, ale fakt, że "starsi wyjadacze" z rynku domen podejmują takie inicjatywy jest dla mnie bardzo budujący i utwierdza mnie w przekonaniu, że warto zająć się domenami na poważnie. Trzymam kciuki za powstanie stowarzyszenia i nie wykluczam, w miarę zdobywania doświadczenia, pomogę jak będę potrafił.

 

Dodatkowo mam jeden pomysł. Możnaby utworzyć coś na wzór certyfikatu zaufanego domainera, podobnego do DNOA.ORG (Domain Name Owners Association).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetnie 0 osób na czacie. Takim sposobem stowarzyszenie powstanie na pewno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Świetnie 0 osób na czacie. Takim sposobem stowarzyszenie powstanie na pewno :)

Ja Apze nie mogę się zalogować.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Świetnie 0 osób na czacie.

A ja myślałem, że nie potrafię się po nim poruszać :)

Niestety mam tak zawaloną końcówkę miesiąca, że nie zdążyłem zapoznac się jeszcze z projektem statutu stowarzyszenia.

Ale gdyby co jestem już na forum i chętnie wejdę na czat jeśli będzie z kim wymieniać się uwagami.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dodatkowo mam jeden pomysł. Możnaby utworzyć coś na wzór certyfikatu zaufanego domainera, podobnego do DNOA.ORG (Domain Name Owners Association).

 

W razie czego dysponuję tekstami DNOA przetłumaczonymi, bo tłumaczyłem je na PL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak podejrzewałem, najszybciej będą rodzić się pomysły podziału na lepszych i gorszych, niestety. Stowarzyszonych i nie, z certyfikatem i bez, z ... i bez ... . A cel powinien być jasno sprecyzowany, konkretny, związany z działaniem na rzecz całego rynku, bo to będzie świadczyć o potrzebie istnienia jakiejś organizacji. Natomiast tworzenie klubów wtajemniczonych, czy lepszych, będzie prowadzić, że niektórzy ulegną takiemu przymusowi, ale na dłuższą metę takie działanie się nie sprawdzi, załatwi może parę prywatnych interesów.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety na czacie nie wiele się wydarzyło (kto był to wie :)) jednak przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Z całego wątku wyszukałem wszystkich chętnych poniżej lista osób z którymi się skontaktuję.

Jeżeli kogoś przegapiłem proszę o tel. "668 siedem33 siedem33"

 

Temat będziemy kontynuować na własną rękę :)

 

Kangur

Kemiz - anglik

Kilofek

Michal

Pb

Seles

Sylyx

TomNice

Heden

Opony

Domenator

Zaan

Empireus

Rok1978

Andro

apze

Share this post


Link to post
Share on other sites
... jednak przyszedł mi do głowy pewien pomysł.

...

Kangur

Kemiz - anglik

Kilofek

Michal

Pb

Seles

Sylyx

TomNice

Heden

Opony

Domenator

Zaan

Empireus

Rok1978

Andro

apze

Czekamy na szczegóły tego pomysłu.

Przy okazji jedno drobne spostrzeżenie - tym postem zrobiłeś wrażenie bardzo skromnego człowieka.

Wszystkie nicki wpisałeś bowiem z dużej litery a swój z małej ...

 

Ja przyjęłem nieco inną zasadę i wpisuję zazwyczaj tak jak każdy sam zadeklarował w swoim opisie.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja przyjęłem nieco inną zasadę i wpisuję zazwyczaj tak jak każdy sam zadeklarował w swoim opisie.

 

 

Bardzo słuszna zasada.

 

 

 

@apze: co do chata, sam jesteś sobie winien. Ustaliłeś dogodny dla siebie termin, no to przyszli wszyscy którym pasował, razem jedna sztuka. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo słuszna zasada.

 

 

 

@apze: co do chata, sam jesteś sobie winien. Ustaliłeś dogodny dla siebie termin, no to przyszli wszyscy którym pasował, razem jedna sztuka. ;-)

Dogadywalibyśmy się miesiąc tak samo jak meeting domeniarzy i inne dogadywania. Nigdy wszystkim nie będzie pasowało tego samego dnia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dogadywalibyśmy się miesiąc tak samo jak meeting domeniarzy i inne dogadywania. Nigdy wszystkim nie będzie pasowało tego samego dnia.

 

No ale bez żartów, o 18.? Zresztą, teraz jest na czacie 10 osób, i co? I nic. Siedzą i patrzą na siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×