Jump to content
Mr.Tea

15k na inwestycję pod domeny - dużo / mało ?

Recommended Posts

Kolejny głos prosto z raju.

Chcecie mnie dzisiaj zdołować, że niepotrzebnie więcej kasy inwestuję ? ;)

 

Tak naprawdę 150K też może nie wystarczyć na generowanie tego upragnionego 1K/m-c. Może się okazać, ze będzie np. - 1K/m-c. Przecież żadna kwota nie zagwarantuje jej właściwego jej zagospodarowania... :) Dlatego polubiłem wpis nr 12 w tym temacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z tych kilku wypowiedzi wynika, że ta branża jest tak złożona i zmienna, że przydałoby się jeszcze jedno (narzędzie-portal) dla domainerów (a miało być o inwestycji w domeny ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mógłbyś przekazać komuś te 15k z warunkiem wypłacania co miesiąc 1k przez np 18 miesięcy. Ktoś może wiedzieć jak to zainwestować ale się tutaj nie bardzo będzie chciał pochwalić.

 

Bardzo fajny pomysł :)

Popieram i chętnie też się zainteresuję tą formą inwestowania środków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczy się nadwyżki finansowe ? ;-)

 

Faktycznie racja - ale wiadomo o co chodziło. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po przemyśleniu sprawy jeszcze raz, stwierdzam, że postawione pytanie jest retoryczne.

 

Po odpowiedzi "nie", którą udzielili niektórzy, nie mamy co kupować domen z myślą o sprzedaży, chyba, że mamy te "nadwyżki finansowe" (np. babci emeryturę ;)) i domeny mamy zamiar przekazać naszym wnukom w spadku.

 

Po odpowiedzi "tak" nasuwa się kolejne pytanie - jak? I tego właśnie próbujmy razem dociec... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

15k to trochę mało, na jakąś domenę z dobrą historią. Obecnie jakakolwiek domena która mnie interesuje kosztuje znacznie więcej niż 15k ;)

Edited by hubert7

Share this post


Link to post
Share on other sites

15k to trochę mało, na jakąś domenę z dobrą historią. Obecnie jakakolwiek domena która mnie interesuje kosztuje znacznie więcej niż 15k ;)

 

Nie napisałeś o jakie domeny chodzi, ale jeśli to domeny pokroju biznes.pl to rzeczywiście 15 tys. zł może być za mało nawet na jedną.

 

Moim zdaniem za 15000 zł można kupić trochę średnich domen, ale tutaj trzeba by było jeszcze przed wydaniem nawet pierwszej złotówki zastanowić się i poszukać okazji do zakupu - czasem się trafiają.

 

Ja bym zrobił tak, że wydał tylko 5000 zł i z tych 5000 zł spróbował zarobić w ciągu kilku miesięcy 10000 zł.

Z pozostałymi 10000 zł w rezerwie jest już 20000 zł.

Wtedy bym wydał 10000 zł i z tych 10000 zł spróbował zarobić (znów w ciągu kilku miesięcy) 20000 zł.

Z poprzednimi 10000 zł jest już 30000 zł.

 

itd.

 

Przy czym szukałbym tylko okazji zakupowych. Na każdym kolejnym progu byłoby trochę więcej strat i zysków, ale i większe doświadczenie - stąd większe kwoty. Jeśli na którymś etapie uznałbym, że idzie bardzo dobrze - czyli więcej niż w założeniach to ruszył dopiero "rezerwy".

 

A jeśli na którymś etapie bym nie osiągnął założonego progu albo zszedł na minus to zastanowiłbym się nad zainwestowaniem pozostałych pieniędzy w coś innego niż domeny albo nawet nad wycofaniem się z domen. ;) I najlepiej, żeby to się stało przed pierwszymi przedłużeniami. ;) I w obu przypadkach (na pierwszym i drugim etapie) zostałoby mi jeszcze 10 tys. zł. Myślę, że to jest najbezpieczniejszy wariant.

 

Taka domenowa progresja. ;-)

 

Myślę że dużo osób tak zaczynało w domenach, nawet od kwot kilkuset zł tyle, że kilka lat temu było łatwiej, dziś z kwotą kilkuset zł nic się nie zdziała, a 15 tys. zł to wcale nie jest tak mało.

 

EDIT: Aha - zapomniałem dodać, bo to było kluczowe - że jeśli założyłeś pół roku na I etap i pół roku na II i się udało zrealizować to w ciągu roku masz 15 tys. zł zysku (zysk 100%) i jest to ponad 1000 zł miesięcznie. ;) Reszta starczy na odnowienia niesprzedanych domen - jeśli kupiłeś mniejszą niż większą liczbę średnich domen. I bogaty o dużo wiedzy możesz robić jeszcze lepsze zakupy.

 

No i oczywiście w wyliczeniach dla uproszczenia pominąłem kwestie podatkowe / księgowe (czyli jak 10 tys. to musi być totalnie na czysto) i założyłem, że są to środki zbędne nadwyżki finansowe znaczy się tych pieniędzy nie potrzebujesz np. na utrzymanie czy opłaty i po prostu dlatego chcesz je wydać na domeny. :)

Edited by thomaso
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przekonany, ze jest to zdecydowanie za mało. Najlepiej niech wypowiedza się Ci, którzy utrzymują się z tej działalności (a jest ich niewielu). Aktualnie u większości z nich pojawiają się zyski z wyprzedaży portfolio a nie z obrotu domenami.

Tym wszystkim wspaniałym, ktorzy mają rewelacyjne pomysły na zarobienie 1k na miesiąc a jednocześnie coś do zastawienia o wartości ponad 15k przekażę 15k na taki biznes. :P ja tego niestety nie potrafię

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przekonany, ze jest to zdecydowanie za mało. Najlepiej niech wypowiedza się Ci, którzy utrzymują się z tej działalności (a jest ich niewielu). Aktualnie u większości z nich pojawiają się zyski z wyprzedaży portfolio a nie z obrotu domenami.

Tym wszystkim wspaniałym, ktorzy mają rewelacyjne pomysły na zarobienie 1k na miesiąc a jednocześnie coś do zastawienia o wartości ponad 15k przekażę 15k na taki biznes. :P ja tego niestety nie potrafię

 

Też przeznaczyłbym na taki cel wszystkie wolne środki, a nawet kredyt zaciągnął (za 100% + rocznie). Nie jestem pazerny, 50% zysku oddam osobie, która się tym zajmie lub mnie nakieruje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przekonany, ze jest to zdecydowanie za mało. Najlepiej niech wypowiedza się Ci, którzy utrzymują się z tej działalności (a jest ich niewielu). Aktualnie u większości z nich pojawiają się zyski z wyprzedaży portfolio a nie z obrotu domenami.

 

Jeśli to było do mnie (bo mi się tak wydaje) to nie utrzymuję się tylko z domen, więc się już nie wypowiadam. ;-)

Szczególnie w kwestii wyprzedaży, bo tu też mam wrażenie, że o mnie było.

 

A ja zresztą nie zaproponowałem "złotej" metody na ulokowanie tych 5 tys. zł (bo raczej nie ma takiej), ale tylko zasugerowałem, żeby nie wydawać od razu całych 15 tys. zł, a część i zobaczyć czy coś się zwróci, bo można to stracić. Jak się nie zwróci 5 to się nie zwróci i 15. Lepiej stracić 5 niż 15.

 

Jak ktoś ma duże doświadczenie w domenach - zakupie i sprzedaży to pewnie inaczej na to patrzy. Też zdaję sobie sprawę, że apze z 15 tys. zł zarobiłby 150 tys. zł (wtedy się opłaca zaciągnąć kredyt i na 500%), ale nie każdy ma taki talent i nosa do domen (pewnie ma ułamek osób zajmujących się domenami w Polsce w ogóle), była bardziej sugestia, bo inwestycja to zyski, ale i możliwe straty, nawet całości środków.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli to było do mnie (bo mi się tak wydaje) to nie utrzymuję się tylko z domen, więc się już nie wypowiadam. ;-)

Szczególnie w kwestii wyprzedaży, bo tu też mam wrażenie, że o mnie było.

 

że apze z 15 tys. zł zarobiłby 150 tys. zł (wtedy się opłaca zaciągnąć kredyt i na 500%), ale nie każdy ma taki talent i nosa do domen

 

oj thomaso, dziśiaj jesteś chyba przewrażliwiony i zmęczony di.pl

nie bylo o Tobie (niestety inni mieli lepsze pomysły), a watek apze dotyczył chyba czegoś zupełnie innego (przynajmniej ja tak zrozumiałem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

oj thomaso, dziśiaj jesteś chyba przewrażliwiony i zmęczony di.pl

 

To od tej pogody chyba raczej. :) Obecny lipcopad na mnie niestety nie za dobrze działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomaso zaproponował projekcję inwestycji względnie bezpiecznej dla osób o umiarkowanym apetycie na ryzyko. Apze natomiast zaproponował zakupienie 1 lub 2 "generyków" (w domyśle: od niego), czyli postawienie na jedną kartę, bo Mr.Tea nie będzie miał okazji się przekonać, czy to co kupił, to w ogóle jest to. Swoją drogą jeśli ktoś sprzedaje "generyka" za 15K, takiego co ma być najlepszy, dla kupującego, to niech uzasadni dlaczego rezygnuje z tego zysku, który ma wygenerować w przyszłości, bo chyba nie robi tego z dobroci serca.

 

 

Wybór jest pomiędzy sparingiem za 5K, a walką na ringu bokserskim, w której mamy tylko 1 lub 2 ciosy do wyprowadzenia za 15K... You choose.

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apze natomiast zaproponował zakupienie 1 lub 2 "generyków" (w domyśle: od niego).

 

Nie miałem tego na myśli. Nie wiem nawet skąd takie przypuszczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na podstawie moich obserwacji doszedłem do takiego dość przewrotnego wniosku - im skromniejszym kapitałem się dysponuje tym lepsze domeny trzeba kupować. Bogaty inwestor może pozwolić sobie na utrzymywanie wielu średnich i słabych domen, taki nie odczuwa presji wynikającej z braku środków na przedłużenia i może sobie pozwolić na trzymanie wyższych cen, nawet jeżeli będzie musiał utrzymywać domeny latami. Ktoś dysponujący mniejszymi zasobami kapitału powinien zredukować ilość zakupów do minimum i skupić się wyłącznie na domenach na których z pewnością nie straci, tak żeby po roku nie musiał dawać ogłoszenia: sprzedam portfolio, a tam 40 ninji, żadna nie warta przedłużenia.

 

Tutaj przykład jak można było rozdysponować taką sumę na zakupy, na aukcjach w ciągu ostatnich kilku miesięcy:

 

depilacja.pl 6.900 PLN

sklepmeblowy.pl 7.900 PLN

bucik.pl 1.655 PLN

 

Wyszło 16.455 PLN, jeżeli ktoś ma możliwość odliczenia VAT-u to będzie poniżej 15k. Szansa straty - bardzo mała, dylemat co do przedłużeń - żaden, zarobek - nie szybki, ale raczej pewny.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewien obecnego rynku ale tak z poltora roku temu jakbym zainwestowal 15k czyli 5000 usd, to jestem pewien ze by sie mi zwrocilo w niecale pol roku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj przykład jak można było rozdysponować taką sumę na zakupy, na aukcjach w ciągu ostatnich kilku miesięcy:

 

depilacja.pl 6.900 PLN

sklepmeblowy.pl 7.900 PLN

bucik.pl 1.655 PLN

 

 

Można było rozdysponować też część tak:

 

netpay.pl 8.160 zł

pd.wroclaw.pl 2.550 zł

 

A potem stracić 95% z tej kwoty (netpay.pl sprzedana potem na aukcji za 880 zł, a pd.wroclaw.pl za 10 zł).

 

Zakupy te które wymieniłeś dobre, ale takie mogłaby wykonać osoba nie tylko z pieniędzmi, ale i dużym doświadczeniem. :) A ja osobiście uważam (może to staroświeckie), że doświadczenie w domenach można nabywać tylko sprzedażami i zakupami, nawet tymi chybionymi - oby ich było najmniej.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy 1000 zł oraz trafne wybory lub dużo pracy, a najlepiej obie te rzeczy.

 

Domeny to biznes o wysokim ryzyku, czyli można dużo zyskać i wszystko stracić. Więc wydanie na starcie całości gotówki to duża szansa na jej stratę. Lepiej jest zainwestować tylko niedużą część środków, licząc się ze stratą. W takim wypadku zostanie nam jeszcze 14 tys., czyli im mniejszą część przeznaczymy na inwestycje, tym mamy więcej szans na ponowny start. Pieniądze wydaje się łatwo, więc to nie jest problem wydać każdą kwotę. Na początku w domenach im mniej się ich ma, tym lepiej.

 

Im bardziej długoterminowa inwestycja, tym więcej trzeba gotówki, wtedy zysk można liczyć w skali roku. Im obrót jest szybszy, tym gotówki trzeba mniej, tak więc 1000 zł całkowicie wystarczy, jak będzie szybko obracany. Wtedy kluczowym kosztem jest czas i koszt pracy, potrzebne są też trafne wybory. Jednak trafne wybory są dużo ważniejsze przy inwestycji długoterminowej. Przy szybkim obrocie, jest szybka nauka i szybka weryfikacja działania.

 

Czy na rynku są dostępne domeny, tak by kupić za 1000 zł i szukać dalej nabywcy. Aż za dużo, jest mnóstwo domen po kilkaset złotych oraz aukcji od 10 zł, na wielu z nich można zarobić odsprzedając dalej. Do tego jest ich więcej niż parę lat temu, gdyż wolnych domen jest coraz mniej i coraz trudniej jest klientowi zarejestrować całkiem nową domenę.

 

Dlaczego na rynku domen jest coraz trudniej ze sprzedażą domen, gdyż ludzie głosują na socjalizm, a ten jak rak niszczy gospodarkę, co przede wszystkim odbija się na kondycji małych firm. To nie edukacja klienta powoduje mniejszy popyt na rynku wtórnym, tylko oszczędności i brak środków na większe inwestycje. Firmy oszczędzają na czym mogą, normalnie skupiałyby się na zarabianiu, a nie oszczędzaniu.

 

Przy droższych domenach większe firmy nie mają wyjścia i kupują jak muszą. Dla małych firm i przy tańszych domenach jest zawsze alternatywa. Z powodu upadania gospodarki UE (ZSRE) domeny stają się coraz słabszą inwestycją długoterminową, tak jak większość inwestycji.

 

Obracając szybko kapitał, gdzie kluczem jest dotarcie do klienta, który zapłaci więcej, nawet nieduży jednostkowy zysk, daje nam duży zysk w dłuższym czasie. Dzięki konkurencji wśród rejestratorów, giełd oraz powstaniu wielu narzędzi, rynek domen jest idealny do takiego działania.

Edited by Andro
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym zaczerpnąć Waszej opinii.

Gdybyście mieli wolne 15k i postanowili przeznaczyć je na działalność związaną z domenami, czyli zwykły handel.

Myślicie, że dałoby radę się z tego utrzymywać?

 

Sprawa wbrew pozorem nie jest taka prosta.

Kupujemy domeny, sprzedajemy i miesięcznie chcemy mieć z nich około 1000 zł na rękę (reszta ceteris paribus), czyli powiedzmy, że podwoić kwotę bazową.

 

Czy około 1k miesięcznie na inwestycje to mało / dużo ?

Załóżmy, że będą to w większości generyki bez egzotyki.

 

Zapraszam bardzo do dyskusji.

15 tysięcy złotych to już przyzwoita kwota, żeby zacząć inwestować w domeny, ale nie liczyłbym na to, że od pierwszych miesięcy ta inwestycja zacznie przynosić zyski, a już na pewno nie liczyłbym na to, że wartość domen / środków finansowych za rok będzie 2x wyższa!

 

Natomiast przy rozsądnym inwestowaniu można przez rok kupić kilka - kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt domen z rynku wtórnego (od innych inwestorów czy na aukcjach domen przechwyconych), w tym czasie sprzedać kilka - kilkanaście domen, odzyskać część zainwestowanych pieniędzy i wciąż mieć część kupionych domen. Jednak do tego potrzeba doświadczenia, wyczucia i znajomości rynku oraz trochę szczęścia.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można było rozdysponować też część tak:

 

netpay.pl 8.160 zł

pd.wroclaw.pl 2.550 zł

 

A potem stracić 95% z tej kwoty (netpay.pl sprzedana potem na aukcji za 880 zł, a pd.wroclaw.pl za 10 zł).

 

Zakupy te które wymieniłeś dobre, ale takie mogłaby wykonać osoba nie tylko z pieniędzmi, ale i dużym doświadczeniem. :) A ja osobiście uważam (może to staroświeckie), że doświadczenie w domenach można nabywać tylko sprzedażami i zakupami, nawet tymi chybionymi - oby ich było najmniej.

 

Masz pełną rację, ja dla uproszczenia przyjąłem że inwestor już zna się na domenach, żeby pokazać jak optymalnie rozdysponować taką kwotę. To jak stracić najmniej żeby nauczyć się inwestowania na tym rynku to inna sprawa i może okazać się, że z tych 15 tys. dobrze ulokowane zostało 10, 5 a może nic i wszystko poszło na naukę. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Tutaj przykład jak można było rozdysponować taką sumę na zakupy, na aukcjach w ciągu ostatnich kilku miesięcy:

 

depilacja.pl 6.900 PLN

sklepmeblowy.pl 7.900 PLN

bucik.pl 1.655 PLN

 

 

 

Tradycyjnie już zgadzam się z Tobą.

 

15 k to przyzwoita kwota można było za nią kupić kostki.pl, segment.pl za trochę ponad 1k lub jajka.eu za 10 zł z tego co pamiętam.

Bardzo ładną sonata.pl na promocji u Networkera złapał Seles.

Do 15 k trzeba dodać dużo pracy, spokoju i czekania na okazję.

Możliwy jest wynik 1k netto miesięcznie ale w rozliczeniu np rocznym.

Oczekiwanie co miesiąc na 1k zysku netto może spowodować zniecierpliwienie i błędne decyzje.

Warto kupić kilka domen, trochę złapać i dobrze poszukać opcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do 15 k trzeba dodać dużo pracy, spokoju i czekania na okazję.

Możliwy jest wynik 1k netto miesięcznie ale w rozliczeniu np rocznym.

Tylko czy dla takiej kwoty nie lepiej poświęcić tej dużej ilości czasu na inne działania ?

Chociażby na pracę - minimalna krajowa jest dzisiaj większa.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...może okazać się, że z tych 15 tys. dobrze ulokowane zostało 10, 5 a może nic i wszystko poszło na naukę. ;)

 

Ot to. Poza tym, jak juz wielokrotnie zauwazono, nie sztuka zainwestowac, ale tez sie utrzymac, by do tego nie doplacac. Domeny, wielokrotnie porownywane do nieruchomosci, maja ten feler, ze w przeciwienstwie do tych drugich, sa koszmarnie drogie w utrzymaniu. Dzialka/pole za 15k to kilkaset zl podatkow. Domeny to ich ilosc x ~50zl/szt. Im ich wiecej tym wieksze koszta. Mozna wprawdzie miec jedna dwie domeny kupione po kilka tys. zl, ale wowczas i stopa zwrotu z takiej inwestycji jest o wiele mniejsza, niz przy kilkudziesieciu szt. pozyskanych za ulamek tej kwoty.

 

Poza tym, dzialke, predzej czy pozniej ktos odkupi przynajmniej w przyblizonej kwocie, a na domeny, nawet te kupione za wysokie kwoty, nikt takiej gwarancji nie daje.

 

Uzyskac tysiaka/m-c (srednia roczna, bo wiadomo, ze sa okresy na minusie i na plusie) z domen przy zainwestowaniu 15 tys. jest mozliwe, ale trzeba miec naprawde duzo szczecia, ogromna wiedze i doswiadczenie, byc aktywnym w pozyskiwaniu klientow (nie tylko posiadac, ale i sprzedawac).

 

Jesli juz, to ustawilbym mniejszy prog zysku niz 1 tys zl, a wszystko powyzej traktowalbym jako dodatkowy bonus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zaczynałem od 100zł, które kiedyś wpłaciłem w dropped żeby zakupić pewną domenę na aukcji. Ostatecznie domeny nie wygrałem a kaucja została, więc postanowiłem kupić jakaś domenę i się zaczęło... ;)

 

15k to dobra kwota żeby zakupić kilka dobrych adresów, z tym że nie polecałbym wydawania takiej kwoty osobie która jest zielona w temacie domen, bo nie wróżę sukcesów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×