Jump to content
Dropped.pl

AfterMarket.pl - uwagi i sugestie

Recommended Posts

Jest domena x utrzymywana w aftermarket. Adres kończy okres rozliczeniowy w ten piątek. Dziś o 7 rano nastąpiła zmiana "ostatniej daty modyfikacji" ale domena nie zmieniła ani abonenta ani rejestratora. Czy oznacza to że wykonane zostało jakieś polecenie zapłaty i domena przedłuży się sama w ostatnim momencie?

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest domena x utrzymywana w aftermarket. Adres kończy okres rozliczeniowy w ten piątek. Dziś o 7 rano nastąpiła zmiana "ostatniej daty modyfikacji" ale domena nie zmieniła ani abonenta ani rejestratora. Czy oznacza to że wykonane zostało jakieś polecenie zapłaty i domena przedłuży się sama w ostatnim momencie?

 

Czyżbys nie zauważył, że AF zmieniło sposób przedłużania domen na dokładnie taki jak opisałeś powyżej? :)

Płacisz z góry a w ostatniej sekundzie domena zostanie przedłużona.

To nie na moje nerwy ( nie wiem również jak to się ma do niedoładowanego konta AM w NASK) więc na wszelki wypadek poprosiłem support aby mi przywrócono tradycyjny sposób przedłużania i śpię spokojnie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak ale nie mogę zrozumieć po co Aftermarket zaznacza ten fakt we whois. Przecież nie dokonuje się wtedy żadna operacja na domenie (może jest jakaś nowa komenda EPP - "zapłacimy później"? :)) a jedynie abonent przekazuje jakąś kwotę na poczet opłacenia adresu tak żeby AM mogło przez ten czas grać nimi w zakładach sportowych czy co tam sobie chłopaki preferują robić z nieswoimi pieniędzmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy wystawianiu aukcji nie zgadza się termin zakończenia. Ustawiam np. godzinę 20:00, a aukcja kończy się o 21:00. Tak jest od jakiegoś czasu. Zgłosiłem już do BOK AM, ale warto wziąć to pod uwagę wystawiając aukcję.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy wystawianiu aukcji nie zgadza się termin zakończenia. Ustawiam np. godzinę 20:00, a aukcja kończy się o 21:00. Tak jest od jakiegoś czasu. Zgłosiłem już do BOK AM, ale warto wziąć to pod uwagę wystawiając aukcję.

 

DD

 

 

może bedzie zmiana czasu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dostałem dziś ani emaila ani smsa o kończacej się obserwowanej aukcji - czy to jakis chwilowy problem czy tak juz bedzie zawsze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie dostałem dziś ani emaila ani smsa o kończacej się obserwowanej aukcji - czy to jakis chwilowy problem czy tak juz bedzie zawsze?

No to miło ze strony AM.

 

Tak przy okazji zapytam, ponieważ support nie kwapi się z odpowiedzią. Czy prowizja za wypłatę błyskawiczną jest ujęta w fakturze generowanej przez AM?

Wypłaty tradycyjne to już jawna kpina, przed błyskawicznymi przelewy były zlecane regularnie teraz regulaminowe 10 dni stały się regułą.

W ramach rewanżu chciałbym ograniczyć przetrzymywanie środków na koncie do minimum, ale okazuje się, że nie dość, że tracę prowizję to jeszcze nie można tego rozliczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

też nie dostałem. i jestem niezadowolony - zarówno jako potencjalny kupujący ( domena i opcja ) oraz sprzedający 3 domeny na aukcjach dziś wieczorem :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy wystawianiu aukcji nie zgadza się termin zakończenia. Ustawiam np. godzinę 20:00, a aukcja kończy się o 21:00. Tak jest od jakiegoś czasu. Zgłosiłem już do BOK AM, ale warto wziąć to pod uwagę wystawiając aukcję.

 

DD

może bedzie zmiana czasu :rolleyes:
Masakra, może jeszcze trzeba doliczyć trzepot skrzydeł motyla w chinach i mikro sekundowe straty czasowe wynikające z wpływu grawitacji by ustalić że jednak aukcja powinna się kończyć o 20:59...

Wystawiłem aukcję tak by ta kończyła się o 21, dostałem aukcje która kończy się o 22 - bez żadnego uzasadnienia.

Nie otrzymałem usługi która zgadzała się z tą z podsumowania przedmiotu przed wystawieniem = wybrakowany produkt = podstawa do reklamacji. Pomysł ze zmianą czasu wydaje się dosyć "racjonalny" (ktoś może żyć nie zegarkiem a własnym zegarem biologicznym i będzie mu to na rękę że AM zakrzywia rzeczywistość) - tylko czy AM chce być koniecznie pionierem w idiotycznych pomysłach?

 

I jeszcze jedno pytanie: Czemu AM zakłada samodzielnie (automatycznie?) opcje na domeny własnych klientów? Przecież to jawne łamanie porozumienia NASK i wykorzystywanie zdobytych informacji przeciwko obsługiwanym abonentom, dla mnie to koszmarna utrata wiarygodności...

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jeszcze jedno pytanie: Czemu AM zakłada samodzielnie (automatycznie?) opcje na domeny własnych klientów? Przecież to jawne łamanie porozumienia NASK i wykorzystywanie zdobytych informacji przeciwko obsługiwanym abonentom, dla mnie to koszmarna utrata wiarygodności...

 

A to coś nowego? http://www.di.pl/index.php?showtopic=54414...mp;#entry342137

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, proceder od dawna raz się nasilał, raz słabł. Chyba eskalacja nastąpiła przy premierze usługi "Lista domen na które warto założyć opcje, bo przeczuwamy że zaraz spadną ale nie możemy powiedzieć tego tak na 100% bo przecież to ciągle nasi klienci" kosztowało to bodajże 3000zł/mc. Więc chyba rozsądnie że wyłączono tą opcję, szkoda jednak że nie zreflektowano się jakie szkody może to przynieść w przyszłości gdy ktoś złoży skargę do PIIT na tak zrealizowaną opcję i przy odkręcaniu sprawy wyjdzie że to partner założył opcję na domenę klienta. Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć - jakim cudem ma się to opłacić?

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od czego zalezy w am adres na fakturach zakupowych i w konsekwencji naliczony vat? Dla niektórych rejestracji domen mam adres cypryjski a dla niektorych ten z usa. W regulaminie czytalem, że dla wszystkich zakupów jest to adres cypryjski a dla sprzedazy amerykanski, ale widze w podglądzie faktur taką niekonsekwencje i nie wiem z czego ona wynika.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie dostałem dziś ani emaila ani smsa o kończacej się obserwowanej aukcji - czy to jakis chwilowy problem czy tak juz bedzie zawsze?

Dziś powiadomienia chyba też nie działają.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziś powiadomienia chyba też nie działają.

 

DD

 

Ja miałem w obserwowanych Twoją domenę i nie dostałem w ogóle powiadomienia, że się kończy i cały czas myślałem, że się kończy jutro.

 

Dopiero teraz jak napisałeś post to sprawdziłem, że dziś, a właściwie to za pół godziny. :rolleyes: sms też nie przyszedł, nie tylko e-mail, bez sensu takie powiadomienia co raz działają, a raz nie działają.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja miałem w obserwowanych Twoją domenę i nie dostałem w ogóle powiadomienia, że się kończy i cały czas myślałem, że się kończy jutro.

 

Dopiero teraz jak napisałeś post to mi się przypomniało, że dziś, a właściwie to za pół godziny. :rolleyes: sms też nie przyszedł, nie tylko e-mail.

Zważywszy, że aukcję domeny, o której mówisz, obserwuje 30 osób, to masz dużą szansę na okazyjny zakup. Bo pewnie większość z tych obserwujących nie pamięta, że ta aukcja się dziś kończy...

 

Dobrze, że chociaż ktoś korzysta na tych awariach powiadomień... :P Tylko dlaczego moim kosztem :P

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy wystawianiu aukcji nie zgadza się termin zakończenia. Ustawiam np. godzinę 20:00, a aukcja kończy się o 21:00. Tak jest od jakiegoś czasu. Zgłosiłem już do BOK AM, ale warto wziąć to pod uwagę wystawiając aukcję.

 

DD

 

Już to chyba poprawili, bo ja dziś wystawiałem aukcje i wszystkie wystawiły się o godzinach, które ustawiłem, a nie później.

 

Wydaje mi się czy w nicku na aftermarket nie można już wpisać domeny, która jest aktualnie na aukcji?

 

Nie można wpisać już zajętego nicka, może ktoś inny tak się nazwał. I tak się ciesz, że możesz tak zmieniać (bo byś został na wieki z frytkownicami). :rolleyes:

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak się ciesz, że możesz tak zmieniać (bo byś został na wieki z frytkownicami). :rolleyes:

w pierwszej chwili pomyślałem, że już zupełnie nie można zmieniać nicka i właśnie tego się wystraszyłem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jeszcze jedno pytanie: Czemu AM zakłada samodzielnie (automatycznie?) opcje na domeny własnych klientów? Przecież to jawne łamanie porozumienia NASK i wykorzystywanie zdobytych informacji przeciwko obsługiwanym abonentom, dla mnie to koszmarna utrata wiarygodności...

 

No ale komuś się dzieje krzywda, że jest założona opcja na jego domenę? Ja osobiście w tym problemu nie widzę, w rejestrze domen globalnych są rejestratorzy, którzy dobre domeny wygasłe "u siebie" wystawiają na aukcje przed zwolnieniem tych domen i na tym zarabiają, niby też godne potępienia, ale zgodne z prawem, bo jak ktoś nie przedłuża domeny to przecież traci do niej prawa. dropped.pl kupuje sobie przecież tylko jakby pierwsze miejsce w kolejce po domenę, która i tak może być odnowiona.

 

Co do opcji dropped.pl to w ogóle ktoś chyba dzisiaj pobił jakiś rekord w przedłużeniu opcji z założoną opcją dropped.pl na domenie obcegi.pl, bo domena odnowiona niecałe 4 minuty przed tym, jak by się zwolniła, a raczej została złapana na aukcję w dropped.pl, niezły hazard ktoś uprawia. :rolleyes:

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ale komuś się dzieje krzywda, że jest założona opcja na jego domenę? Ja osobiście w tym problemu nie widzę, w rejestrze domen globalnych są rejestratorzy, którzy dobre domeny wygasłe "u siebie" wystawiają na aukcje przed zwolnieniem tych domen i na tym zarabiają, niby też godne potępienia, ale zgodne z prawem, bo jak ktoś nie przedłuża domeny to przecież traci do niej prawa.
ICANN ma własne regulacje w tym zakresie, cykl życia gTLD jest inny i IMHO domena może zostać u rejestratora (stan Pending Delete) i zostać sprzedana bez wiedzy poprzedniego abonenta. Nie wiem czy umowa Partnerska NASK jest jawna (wielu mówi że nie) ale wykorzystywanie zgromadzonych informacji o użytkowniku bez jego zgody nie jest to zgodne z prawem UOKIK, i raczej na pewno łamie warunki porozumienia NASK - głupio by było jakby się przed tym nie zabezpieczyli...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ICANN ma własne regulacje w tym zakresie, cykl życia gTLD jest inny i IMHO domena może zostać u rejestratora (stan Pending Delete) i zostać sprzedana bez wiedzy poprzedniego abonenta. Nie wiem czy umowa Partnerska NASK jest jawna (wielu mówi że nie) ale wykorzystywanie zgromadzonych informacji o użytkowniku bez jego zgody nie jest to zgodne z prawem UOKIK, i raczej na pewno łamie warunki porozumienia NASK - głupio by było jakby się przed tym nie zabezpieczyli...

 

No ale ja cały czas nie rozumiem. Domeny, na które dropped.pl ma opcje mogą być spokojnie przedłużane przez abonentów 3 lata i opcja przepada. Tak? A piszesz tak, jakby dropped.pl był w stanie zgromadzić dane typu "nie będę przedłużał tej domeny", a takich informacji nie idzie zebrać. Dużo osób / firm przedłuża domeny na ostatnią chwilę już po końcu okresu rozliczeniowego. Taka sama szansa "złapania" na opcję domeny, która nie została przedłużona u siebie jak gdziekolwiek indziej.

 

A zbieranie dat rejestracji domen, przecież to nic nie łamie - przecież każdy serwis przechwytujący domeny zbiera takie dane (na własny użytek), bo przecież inaczej nie da się nic złapać, trzeba wiedzieć kiedy domena wygasa. I nie potrzeba żadnych baz abonenckich, wystarczą dane zebrane z whois. Podejrzewam, że automat dropped.pl po prostu zakłada masowo opcje po takiej bazie z whois i statystycznie jakiś tam odsetek domen jest zarejestrowany w dropped.pl właśnie i dorabianie do tego dodatkowej ideologii przypomina jakieś polowanie na czarownice. :rolleyes:

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja podejrzewam że automat dropped.pl przy podejmowaniu decyzji analizuje WSZYSTKIE możliwie dostępne informacje wliczając w to:

Twoją ostatnią datę logowania do serwisu

Aktualny stan salda na koncie

Częstotliwość wykonywania operacji pieniężnych

Jak często domeny w okresie spadania są przedłużane

 

Wiadomo że to tylko teoria spiskowa ale skoro robi się to tyle lat i nigdy się do tego oficjalnie nie ustosunkowano to w sumie dlaczego by tak właśnie nie mogło być? Pokusa musi być bardzo silna, a nikt z zewnątrz nie ma nad tym żadnej kontroli.

 

EDIT:

Ostatnio bardzo aktywnie udzielam się w tym temacie, nie mam nic przeciwko AM - utrzymuje tam wszystkie swoje domeny! Ale jeżeli duża firma w mętnym komunikacie kończy swoją obecność na największym forum Inwestorów i generalnie podejmuje bardzo złe decyzje bez konsultacji z zainteresowanymi to proszę się nie dziwić że takie dyskusje mają miejsce.

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thomaso szkoda, że przy Twoim poście nie mogę kliknąć "Lubię to!" :-)

 

Istotnie szanse na ocene czy domena będąca w AM spadnie są takie same jak dla każdej innej domeny...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×