Jump to content
DD

Jakie ceny domen .pl w 2009 roku?

Ceny domen .pl w 2009 roku  

114 members have voted

  1. 1. Ile będą kosztować przedłużenia .pl w 2009 roku w NASK dla Partnerów?

    • 10 zł
      16
    • 20 zł
      18
    • 25 zł
      9
    • 30 zł
      25
    • 35 zł
      8
    • 40 zł
      21
    • 50 zł
      4
    • 60 zł
      13


Recommended Posts

Podłączam jeszcze następujący link do dyskusji, w którym widać, że cena przedłużena musi znacznie spaść, żeby dorównać standardowi czołowych państw Unii Europejskiej: http://www.dnz.pl/blog/polak-pracuje-7-god...manie-domeny-pl

 

 

bzdura!

 

polak ma 17zł/h ?

chyba ten który kradnie pieniądze podatników!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istnieją różne kryteria przy ustalaniu strategii cenowych:

1. Ceny zorientowane na koszty.

2. Ceny zorientowane na popyt,

3. Ceny zorientowane na konkurencję.

4. Mieszane.

 

Kryterium trzeciego NASK w ogóle nie musi rozpatrywać ;)

Chyba, że w sferze globalnej.

Spodziewam się, że dla nich najważniejszym kryterium będą koszty, zwłaszcza jeśli domeny będą jedynym źródłem przychodów.

 

Warto byłoby poznać planowane wydatki w 2009 roku i porównać je z rokiem obecnym.

Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku NASK będzie efektywnie wydawał nasze pieniądze ...

NASK gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia ogólnonarodowego oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

http://bip.nask.pl/run/n/StrukturyW

Share this post


Link to post
Share on other sites
Warto byłoby poznać planowane wydatki w 2009 roku i porównać je z rokiem obecnym.

Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku NASK będzie efektywnie wydawał nasze pieniądze ...

 

NASK i planowane wydatki :P Oni zawsze wydają tyle ile zarobią, więc nawet jakby w przyszłym roku zarobili 95,7 mln zł, to pewnym magicznym sposobem po stronie wydatków również będzie 95,7 mln zł :P

To jest czarna dziura, która wciągnie każdą ilość pieniędzy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie znam żadnych konkretnych danych, więc nie jestem w stanie precyzyjnie odnieść się do Twoich słów, ale *wydaje mi się*, że ci, którzy mają do przedłużenia jedna-dwie domeny (a już w szczególności firmy) nie zmienią decyzji ze względu na kilkadziesiąt złotych. Jeżeli ktoś takie dane posiada to bardzo chętnie się z nimi zapoznam i, jeśli będzie trzeba, uderzę się w pierś ;).

 

No więc właśnie – wydaje ci się. Proszę bardzo, pierwszy z brzegu przykład:

http://modnebzdury.blogspot.com/2007/10/nowy-e-mail.html

Reszty poszukaj sam, nie będzie to trudne.

 

Skąd takie myślenie?

Osoba A ma 1 domenę. Powiedzmy, że obniżka wynosi 50zł, więc osoba ta zyskuje taką właśnie kwotę.

Osoba B ma 500 domen, więc w jej kieszeni zostaje 500*50=25k zł. Pakuje walizkę i zabiera żonę na Bali ;P.

 

Aha, już powoli rozumiem: „niech mi będzie gorzej, byle innym nie było lepiej”...

 

No i z tą pensją 1220zł w obecnej sytuacji na rynku pracy też trochę przesadziłeś :P.

 

Że co, że średnia krajowa jest wyższa? Po pierwsze, średnia mówi o kwocie brutto, a po drugie, mediana jest znacznie poniżej średniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No więc właśnie – wydaje ci się. Proszę bardzo, pierwszy z brzegu przykład:

http://modnebzdury.blogspot.com/2007/10/nowy-e-mail.html

Reszty poszukaj sam, nie będzie to trudne.

I co to ma niby być? Bez urazy, ale wartość Twojego argumentu jest zerowa (ja piszę o braku poważnych analiz i badań na ten temat, a Ty mi wklejasz newsa z jakiegoś bloga, że ktoś nie ma na odnowienie domeny).

 

 

Aha, już powoli rozumiem: „niech mi będzie gorzej, byle innym nie było lepiej”...

Teraz to ja nie rozumiem o co Tobie chodzi, chyba o nic poza poawanturowaniem się. Czy ja gdziekolwiek napisałem, że nie chcę obniżenia cen? Poruszyłem jedynie wątek rozdrobnienia rynku domen w Polsce i jego ewentualnego wpływu na zmiany cen, bez określania czy jestem za obniżkami (uznałem, że to oczywiste, że TAK), a Ty na mnie naskakujesz.

 

 

Że co, że średnia krajowa jest wyższa? Po pierwsze, średnia mówi o kwocie brutto, a po drugie, mediana jest znacznie poniżej średniej.

Też. I na to są konkretne dane (raport GUS + konwersja brutto > netto za infor.pl ) - 2292,52 zł netto w sektorze przedsiębiorstw. Nawet uwzględniając kwestię położenia mediany (chociaż nie wiem skąd masz tego typu dane) i tak wychodzi sporo ponad 1200zł, tyle że to już jest mocno OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceny powinny być następujące:

 

Rejestracja w pierwszym roku:

 

10 PLN

 

Przedłużenie:

 

20 PLN dla partnerow

30-35 PLN dla klienta koncowego

 

35PLN to wciąż ponad 10EUR!!! to jest niedopuszczalne w tak zacofanym informatycznie kraju jak Polska.

 

A najlepiej jakby wszystko sie wyrownalo (rejestracja plus przedluzenie):

 

10 PLN dla partnerow

20-30 PLN dla klienta koncowego

 

Opcja 30 PLN wraz z rejestracja (w koncu opcja to opcja, ma sluzyc swojemu pierwotnemu przeznaczeniu a nie przedluzaniu wlasnych domen, z czego i tak korzystaja nieliczni)

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

glosowalem na 40 ( i tyle pewnie bedzie, bo o takiej kwocie byla mowa ) chcialbym by bylo 30 ( to najbardziej realna w tym momencie kwota jezeli chodzi o mozliwosci nasku )

 

jezeli chodzi o rejestracje to powinno zostac na tym poziomie - 10

 

czas pokaze - kazda kwota nizej bedzie sukcesem tak dla rynku, jak i dla nasku

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz rację umberto ale czy te pieniądze wystarczyłyby na utrzymanie całej organizacji http://bip.nask.pl/run/n/OrganizacjaB wraz z wszystkimi kosztami, które NASKowi towarzyszą ?

Czy ilość nowych i przedłużonych domen pokryłaby utracone przez niższe ceny przychody ?

Żeby obniżyć ceny 3-krotnie, trzeba mieć ok. 3 milionów zarejestrowanych i przedłużanych domen.

 

Bo czyż koszty nie będą ważniejszym kryterium przy ustalaniu nowych cen niż troska o rozwój informatyczny kraju ?

Statutowym zadaniem NASK jest "prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych" i podlegając Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewne nie odpowiadają personalnie za bezpośredni rozwój całego kraju. Choć mają w tym spory udział.

 

Poza tym to kwestia umiejętnego redagowania raportów i wykazania w nich realizacji zadań statutowych i wspomnianego rozwoju.

Dane dotyczące rynku domen w Polsce też zapewne są ministerstwu pozytywnie przedstawiane.

Ostatecznie przybywa ich z roku na rok i w dodatku tanieją ...

 

Poszczególni ministrowie nie będą z kolei naciskali na obniżkę cen domen gdyż łatwiej im jest zaakceptować stopniowe obniżki niż liczyć się z wysupłaniem dodatkowych kosztów w razie ew. niedoboru.

Poza tym prawdopodobnie minister sam nie zna się na wszystkich szczegółach i w sprawie domen poprosi o opinię ... Zarząd NASK ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASK niby nie jest zorientowany na zysk, ale Pan kierownik Andrzej Bartosiewicz boi się obniżek, bo większa ilość zarejestrowanych domen może zmniejszyć dochody. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Im mniej tym lepiej, osobiście obstawiam jednak za 40 PLN. To już była by znośna cena dla większości społeczeństwa. Firmom posiadającym z reguły do 10 domen i tak nie robi to najmniejszej różnicy.

 

Ceny powinny być dużo niższe, znam wiele osób, których zwyczajnie nie stać na przedłużenie swojej domeny (która nic nie zarabia a jak zarabia to grosze). Sam na początku swojej działalności w Internecie borykałem się z takimi problemami i doskonale je rozumiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dyskusja na temat ceny jaka "powinna być" byłaby wskazana, gdybyśmy mieli na nią wpływ.

- trochę przypomina mi to temat podatków.

 

Było 200 netto za przedłużenie, jest 65 netto, jak będzie 30 netto to też nie będzie źle.

Przydałaby się dogłębna analiza jak zachowa się rynek (właściciele małej ilości domen),

na czym zyskamy jako handlowcy, w ogóle brakuje jakiegoś przewodnika (np. w formie czasopisma).

 

Jak dla mnie większe znaczenie niż cena przedłużenia ma informacja komu najkorzystniej sprzedać domenę,

gdzie jest popyt na domeny, jak się zmienia, wartość takiej informacji z pewnością doceni każdy

i bardziej zaważy to na jego zyskach (na takich oszczędnościach jakie serwuje NASK trudno się wzbogacić).

 

Tomek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... (na takich oszczędnościach jakie serwuje NASK trudno się wzbogacić).

Poniekąd masz rację ale zdanie, które tutaj cytuję chyba nie jest kierowane do osób, które mają lub planują mieć portfolia posiadające kilka tysięcy domen ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poniekąd masz rację ale zdanie, które tutaj cytuję chyba nie jest kierowane do osób, które mają lub planują mieć portfolia posiadające kilka tysięcy domen ...

 

 

Tu nie chodzi o ilość, tylko o nastawienie, jeśli chcesz większość domen przedłużać, to fakt, każda złotówka się liczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
NASK niby nie jest zorientowany na zysk, ale Pan kierownik Andrzej Bartosiewicz boi się obniżek, bo większa ilość zarejestrowanych domen może zmniejszyć dochody. ;)

 

To niech pokaze jakies sensowne dane dotyczace tych "spadkow dochodow przy obnizeniu cen domen" bo z tego co sie orientuje, to naukowcy zazwyczaj pokazuja konkretne dane potwierdzajace ich tezy. Tylko jakos NASK sie wzbrania, jako instytucja ponoc naukowo-badawcza, z przedstawieniem jakichkolwiek danych. Jednak nie ma co sie dziwic, polska nauka jest jeszcze w wtyle z "marketingiem naukowym", co przy okazji jest doskonala wymowka do nic nie robienia.

 

A w ogole jest to tym bardziej niezrozumiale, ze NASK jest monopolista, wiec nie musi sie obawiac konkurencji. Ciezko tez pomyslec "naukowcom" z NASKu, ze obnizka domen nie jest "czynem szkodniczym" czy tez "wystepkiem przeciw kasie NASKu", a inwestycja i to dlugofalowa - wzrost ilosci przedluzen, zmiana wizerunku NASK jako monopolisty, ale jak pisalem wyzej, marketing jest naukowcom jeszcze obcym pojeciem

Share this post


Link to post
Share on other sites

a tak w ogóle czego dotyczy ta ankieta :) cen spodziewanych czy naszych życzeń, pewnie głosy są podzielone, tak było już w niejednej ankiecie, w zależności jak kto zrozumiał pytanie, tak to już z ankietami, chyba, że teraz czas na 2 nowe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy okazji małego podsumowania, po oddaniu 77 głosów w naszej sondzie można zauważyć następujące prawidłowości:

 

- 88% osób twierdzi, że cena odnowienia .pl w 2009 roku będzie zawierała się w przedziale 10-40 zł netto dla Partnerów NASK

- aż 61% uważa, że cena będzie wynosiła 10-30 zł

- najwięcej głosów zebrała cena 30 zł - blisko 25%, na drugim miejscu - 40 zł z blisko 20% udziałem w liczbie głosów

 

Powyższe wyniki świadczą, że jesteśmy realistami i mimo, że większość z nas uważa, że domeny powinny kosztować 10-15 zł, to wiemy, że zapewne NASK nie zdecyduje się na takie posunięcie w najbliższym roku.

 

Przedział 30-40 zł wydaje się najbardziej realny i podobnego zdania jest większość z nas (52% głosujących). Tak jak niektórzy zauważyli - obniżka do 40 zł będzie jednak porażką i nie wpłynie praktycznie w żaden sposób na poprawienie sytuacji właścicieli domen internetowych.

 

Przeciętny "Kowalski" czy też jego firma tego nie odczują, bo 20 zł obniżkę skonsumują w większości rejestratorzy, odbijając sobie straty powstałe na skutek promocyjnych rejestracji za 1 zł. Dla domainerów sytuacja również pozostanie bez zmian, bo cena zrówna się ceną opcji + rejestracji.

 

Obniżenie ceny do 30 zł nieznacznie poprawi sytuację zarówno "Kowalskiego" jak i domainera, jednak nie zyskają oni więcej niż 10-20 zł / domenie na tej obniżce, czyli znów nie odczują raczej drastycznej poprawy. Taka obniżka nie przełoży się też raczej na to, że więcej ludzi zacznie rejestrować domeny bez obaw, że nie będzie ich stać na przedłużenie.

 

Dopiero obniżka cen domen .pl do przedziału 20-25 zł w 2009 roku mogłaby sprawić, że rynek domen na nowo mógłby się ożywić. Na rynek mogłyby wejść osoby, które dotychczas nie posiadały domeny - tym razem już bez obaw, że po roku promocji trzeba będzie za domenę zapłacić 10x więcej. Również domainerzy mogliby przeznaczyć wolne środki na rejestrację nowych domen. Obawiam się jednak, że ta cena pozostanie na razie tylko w sferze naszych marzeń.

 

Jeśli domeny od 2009 roku będą kosztowały 30 zł lub nawet 40 zł - to przyszły rok będzie okresem stagnacji i spadających domen.. (z czego akurat zadowoleni mogą być Dropped, Złapane i inni "łapacze").

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja licze na normalność i ceny zrównane 20 reg fee i 20zl przedłużenie,

w tych czasach nie powinno być różnic w cenach rejestracji i przedłużenia i tez nie powinno być takiego wyzysku na przedłużeniach,

mam nadzieję że spełnią się moje oczekiwania :|

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja licze na normalność i ceny zrównane 20 reg fee i 20zl przedłużenie,

w tych czasach nie powinno być różnic w cenach rejestracji i przedłużenia [...]

Trudno nie przyznać Ci racji. Sam wolałbym, żeby ceny wyglądały 20 zł / 20 zł niż 10 / 40 czy nawet 10 / 30 (rejestracja / przedłużenie).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trudno nie przyznać Ci racji. Sam wolałbym, żeby ceny wyglądały 20 zł / 20 zł niż 10 / 40 czy nawet 10 / 30 (rejestracja / przedłużenie).

 

DD

 

Jak by nie patrzeć więcej byś zarabiał :) A to i nawet dobrze, może były by pieniądze na porządną reklamę i wyprzedziło by się takich gniotów jak nazwa.pl :)

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tak naprawdę rejestratorzy napędzają rynek domen oferując je za 1zł a nawet 10groszy... nawet jak domeny spadna do 30zl (50 dla koncowego) to dalej beda po 1zl a nagle po roku 50zl i dalej bedzie to samo, moim zdaniem nask powinien ustalic minimalna cene za domene na poziomie sprzedazy i nie pozwolic jej obnizac.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To tak naprawdę rejestratorzy napędzają rynek domen oferując je za 1zł a nawet 10groszy... nawet jak domeny spadna do 30zl (50 dla koncowego) to dalej beda po 1zl a nagle po roku 50zl i dalej bedzie to samo, moim zdaniem nask powinien ustalic minimalna cene za domene na poziomie sprzedazy i nie pozwolic jej obnizac.

Mam podobne odczucia, że sprzedaż domen za 1 zł ma negatywny wpływ na rynek. Jednak nie wprowadzałbym ograniczeń, które zabraniałoby takich praktyk - lepiej gdyby sam rynek wyregulował tę sytuację. Gospodarka nakazowa się jednak nie sprawdziła.

 

Jeśli przyjrzymy się rejestratorom, to zauważymy, że liderzy tego rynku (pod względem ilości obsługiwanych domen) liczą sobie za przedłużenie .pl 100 zł netto, czyli marża wynosi 40 zł i jednocześnie 40%. Oczywiście jeśli klient ma więcej domen przewidziane są rabaty, ale mówimy o standardowej cenie dla "przeciętnego" klienta max. kilku domen.

 

40% marża to niezły kąsek trzeba przyznać... dlatego zapewne opłaca się sprzedawać domeny po 1 zł, żeby odbić sobie straty z marży w przyszłym roku. Co więcej ci liderzy rynku wcale nie są zainteresowani specjalnie obniżką cen domen, właśnie przez wysokie marże, które mogą narzucać. Dla nich sytuacja 1 zł za rejestrację i 100 zł za przedłużenie jest bardzo korzystna.. tak im się przynajmniej wydaje.

 

Gdyby ceny domen faktycznie kosztowały w NASK 20 zł rejestracja i 20 zł przedłużenie i firmy sprzedawały domeny po 20 zł a przedłużenia np. po 30 zł, to okazuje się, że takie rozwiązanie byłoby bardziej korzystne dla rynku. Przy 5x niższej cenie na pewno można liczyć na duży przyrost ilości domen. Jeśli zaś popatrzymy na marżę, to wynosi ona 33% a część firm zapewne sprzedawałaby przedłużenia nawet i za 50 zł przy marży 60%.

 

Jeśli dodamy do tego dużo większą ilość domen utrzymywanych w strefie .pl - okazałoby się, że na nowych niższych cenach zyskaliby wszyscy - NASK, rejestratorzy, mali i duzi właściciele domen, domainerzy, Internet w Polsce jako taki.

 

I jeszcze jedno - to że teraz mamy 1.1 mln domen nie oznacza, że te domeny opłacane są po cenie przedłużenia 60 zł. Coraz więcej z nich to nowe rejestracje po 10 zł. Jak tak dalej pójdzie to zatrzymamy się na pół miliona domen przedłużanych a drugie pół będzie każdego roku rejestrowana. Tak więc na wysokich cenach domen nawet NASK nie skorzysta..

 

Już pomijam cierpliwość ludzką, która też się wkrótce skończy.. :) Jak długo jeszcze ludzie będą akceptowali fakt, że Polska jest trzecim domenowym światem??

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma się co łudzić, że obniżka będzie duża. 30zł to najmniejsza możliwa kwota dlatego, że NASK narobił sobie tyle kosztów, że nie może drastycznie zmniejszyć przychodów. Żeby cena odnowień wynosiła 10 zł to NASK musiałby mieć 6000000 zarejestrowanych domen, a żeby cena odnowień wynosiła 20 zł to 3000000. NASK to chciwa bestia i swoje musi dostać. Następną rzeczą, o której już pisałem, to blokada opcji na własne domeny (czy to jest zgodne z prawem?). Wprowadzili ją z chciwości i nie miałaby ona sensu, gdyby odnowienie miało kosztować 30 zł lub mniej. Myślę, że decyzja jest przewidywalna i cena będzie wynosiła 40 zł. W takim przypadku NASK dostanie swoją dolę, gdy będzie zarejestrowanych 1500000 domen, a ta liczba niedługo zostanie osiągnięta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam podobne odczucia, że sprzedaż domen za 1 zł ma negatywny wpływ na rynek. Jednak nie wprowadzałbym ograniczeń, które zabraniałoby takich praktyk - lepiej gdyby sam rynek wyregulował tę sytuację. Gospodarka nakazowa się jednak nie sprawdziła.

 

A jednak wprowadzanie cen dumpingowych np. przez hipermarkety jest karane przez UOKiK... widocznie domeny to za mały rynek żeby ktoś się tym zainteresował.

 

Im bliżej września tym bardziej czuję w kościach że NASK nas zaskoczy i cena odnowienia będzie wynosiła jeśli nie 10, to max 20 zł... no cóż, niedługo się dowiemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×