Jump to content
DD

Jakie ceny domen .pl w 2009 roku?

Ceny domen .pl w 2009 roku  

114 members have voted

  1. 1. Ile będą kosztować przedłużenia .pl w 2009 roku w NASK dla Partnerów?

    • 10 zł
      16
    • 20 zł
      18
    • 25 zł
      9
    • 30 zł
      25
    • 35 zł
      8
    • 40 zł
      21
    • 50 zł
      4
    • 60 zł
      13


Recommended Posts

Zagłosowałem na 30 zł. Byłaby to najbardziej rozsądna cena za przedłużenie. O los opcji nie ma się co martwić. Moim zdaniem tak szybko zacznie rosnąć zainteresowanie opcjami, że NASK zacznie myśleć o zakładaniu opcji na opcję ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja myślę, że nie zrezygnują z opcji. Pewnie większość jest jedfnak zakładane na własne domeny więc straciliby kasę. :P

Przedłużenie będzie kosztowało tyle co teraz opcja. Dlatego wcześniej uniemożliwili zakładanie opcji na własne domeny. Proste. :P

 

Nie może być tańsze, gdyż nie wprowadzili by tej zmiany. Droższe też nie, bo wtedy ich zaatakuję. :P

 

Też pozdrawiam szpiegów z NASK-u. ;)

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASK stoi przed trudna decyzją. Ilość domen gwałtownie wzrosła od ubiegłego roku - ale czeka nas za niecały rok bomba przy przedłużeniach.

Nie sadzę, żeby NASK był zainteresowany informacjami w prasie na wiosnę, o gwałtownym spadku ilosci domen .pl.

Polacy potrafią kombinować (piszę to w sensie pozytywnym) więc wymyslili przełużenie przez opcję. I zamiast martwić sie, że wydają zbyt dużo (40PLN dla NASK) to cieszą się, że oszczędzają 20PLN. Biorąc pod uwagę prowizję rejestratorów to się robi 60 PLN brutto.

Dla uzdrowienia sytuacji uważam, ze cena powinna wynosić 15PLN za rok dla NASK. Ewentualnie - czasowe promocje na nowe rejestracje.

bradiaga

PS

Może druga ankieta - ile powinny kosztować ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może druga ankieta - ile powinny kosztować ;)

Tutaj myślę, że nie byłoby zaskoczenia - 10 zł :P No może ewentualnie 15 zł..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, ze dobrze by było i to jest odpowiedni moment, aby wysłać do Nasku jakieś pismo ( od "najbardziej zasłużonych" reprezentantów całej społeczności Di.pl ;) ) z konkretnymi propozycjami odnośnie cen rejestracji, odnowień itp.

 

Chyba to odpowiedni czas na miesiąc przed oficjalnym cennikiem. Domainerze to jakąś % rynku i Nask jeżeli poważnie podchodzi do sprawy powinien liczyć sie z głosem :P "ludu" od którego dostaje niemała cześć kasy.

 

Jestem ciekaw czy/jakby była ich odpowiedz ? Jakie argumenty itp. :P

Edited by krystekm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba to odpowiedni czas na miesiąc przed oficjalnym cennikiem. Domainerze to jakąś % rynku i Nask jeżeli poważnie podchodzi do sprawy powinien liczyć sie z glosę "ludu" od którego dostaje niemała cześć kasy.

 

Ja myślę, że miesiąc przed to już za późno. Pewnie już jest wszystko skalkulowane a teraz się głowią jak dobrze sprzedać taki "pasztet" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, ze dobrze by było i to jest odpowiedni moment, aby wysłać do Nasku jakieś pismo [...] z konkretnymi propozycjami odnośnie cen rejestracji, odnowień itp.

 

Chyba to odpowiedni czas na miesiąc przed oficjalnym cennikiem. Domainerzy to jakiś % rynku i Nask jeżeli poważnie podchodzi do sprawy powinien liczyć sie z głosem "ludu" od którego dostaje niemałą część kasy.

 

Jestem ciekaw czy/jakby była ich odpowiedź ? Jakie argumenty itp. ;)

Interesujący pomysł - takie zadanie najlepiej spełniłoby Stowarzyszenie, które miało / ma powstać..

 

Ja myślę, że miesiąc przed to już za późno. Pewnie już jest wszystko skalkulowane a teraz się głowią jak dobrze sprzedać taki "pasztet" :P

Faktem jest, że obiecanych konsultacji z Partnerami i innymi uczestnikami tego rynku nie było. I choćby nawet było za późno, to oświadczenie ze strony właścicieli domen internetowych powinna trafić do NASK.

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie to czy NASK obniży ceny przedłużeń zależy w głównej mierze od tego jaką część rynku stanowią ludzie zajmujący się domenami, przy czym im większą tym większe widzę szanse na zmiany.

 

Jeżeli jakaś osoba, a tym bardziej firma ma 1-2 domeny to czy zapłaci 25, czy 125zł nie robi jej de facto większej różnicy. Skoro nie robi różnicy to czemu NASK ma "oddawać" te kilkadziesiąt złotych * ilość domen?

 

Co innego jeśli lwia część domen znajduje się w rękach osób posiadających znaczną ich ilość - dla nich, biorąc pod uwagę efekt skali, każda obniżka ma znaczenie, a jako duża grupa mogą na NASK naciskać.

 

O podanie konkretnych kwot się nie pokuszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Interesujący pomysł - takie zadanie najlepiej spełniłoby Stowarzyszenie, które miało / ma powstać..

Stowarzyszenie jest w organizacji. Jak ktoś jest chętny to PM.

Wg mnie to czy NASK obniży ceny przedłużeń zależy w głównej mierze od tego jaką część rynku stanowią ludzie zajmujący się domenami, przy czym im większą tym większe widzę szanse na zmiany.

Już wiadomo, że obniży.

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

od jakiegoś czasu mówi się o 40zł, więc pewnie tak będzie. niestety! bo wg mnie cena przedłużenia nie powinna być wyższa niż 25zł. i to już nie chodzi o to czy firmie, która ma 1-2 domeny nie robi różnicy cena taka czy inna, a właścicielowi 1000 domen robi. tylko jak my wyglądamy na tle innych krajów? śmiesznie.

niestety Polska stoi w miejscu nie tylko w sporcie, infrastrukturze itp. ale także w internecie. a świat idzie do przodu! jak dla mnie obniżka do 40zł i tak będzie porażką...

 

edit: oddałem głos i patrzę na wyniki... cóż, chyba nie wszyscy zrozumieli treść pytania. NASK nie obniży cen do 10 czy 20zł jak sobie tego życzy znaczna część głosujących ;-)

Edited by domenator

Share this post


Link to post
Share on other sites
od jakiegoś czasu mówi się o 40zł, więc pewnie tak będzie. niestety! bo wg mnie cena przedłużenia nie powinna być wyższa niż 25zł. i to już nie chodzi o to czy firmie, która ma 1-2 domeny nie robi różnicy cena taka czy inna, a właścicielowi 1000 domen robi. tylko jak my wyglądamy na tle innych krajów? śmiesznie.

niestety Polska stoi w miejscu nie tylko w sporcie, infrastrukturze itp. ale także w internecie. a świat idzie do przodu! jak dla mnie obniżka do 40zł i tak będzie porażką...

 

Dla mnie tak samo, ale wątpie aby NASK zdecydował się na tak gwałtowną obniżkę cen przedłużen - dlatego postawiłem na 40 zł / rok.

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli jakaś osoba, a tym bardziej firma ma 1-2 domeny to czy zapłaci 25, czy 125zł nie robi jej de facto większej różnicy. Skoro nie robi różnicy to czemu NASK ma "oddawać" te kilkadziesiąt złotych * ilość domen?

 

Nie rozumiem skąd takie myślenie. Przecież właściciele dużej ilości domen, szczególnie dobrych domen, dadzą sobie radę choćby i domeny miały kosztować 200 zł za rok. Skoro dotąd dawali, to i nadal dadzą. To właśnie te pojedyncze osoby, w których rękach jest ogromna większość domen – domen małych firm, osobistych stron, blogów, forów i niewielkich projektów – to właśnie te osoby najbardziej cierpią z powodu wysokich cen przedłużeń. Te osoby nie zarabiają na domenach, a strony traktują hobbystycznie, efektem czego gdy po roku użytkowania stają przed wizją zapłacenia 122 zł (10% miesięcznej pensji!) za coś niematerialnego, co nie zarabia, co w dodatku kupili wcześniej za kilka złotych, bardzo często te domeny „puszczają” i albo po jakimś czasie rejestrują je znów, albo (jeśli np. mieli pecha bo ktoś ją sobie upatrzył) biorą inną, czy wręcz szukają jakichś darmowych aliasów. I tu jest ten strumyczek uciekających pieniędzy który NASK powinien spróbować zatrzymać. Obniżenie cen domen do 20 zł moim zdaniem pozwoliłoby Partnerom na zaoferowanie ceny na którą większość z tych osób mogłaby sobie pozwolić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem skąd takie myślenie. Przecież właściciele dużej ilości domen, szczególnie dobrych domen, dadzą sobie radę choćby i domeny miały kosztować 200 zł za rok. Skoro dotąd dawali, to i nadal dadzą. To właśnie te pojedyncze osoby, w których rękach jest ogromna większość domen – domen małych firm, osobistych stron, blogów, forów i niewielkich projektów – to właśnie te osoby najbardziej cierpią z powodu wysokich cen przedłużeń. Te osoby nie zarabiają na domenach, a strony traktują hobbystycznie, efektem czego gdy po roku użytkowania stają przed wizją zapłacenia 122 zł (10% miesięcznej pensji!) za coś niematerialnego, co nie zarabia, co w dodatku kupili wcześniej za kilka złotych, bardzo często te domeny „puszczają” i albo po jakimś czasie rejestrują je znów, albo (jeśli np. mieli pecha bo ktoś ją sobie upatrzył) biorą inną, czy wręcz szukają jakichś darmowych aliasów. I tu jest ten strumyczek uciekających pieniędzy który NASK powinien spróbować zatrzymać. Obniżenie cen domen do 20 zł moim zdaniem pozwoliłoby Partnerom na zaoferowanie ceny na którą większość z tych osób mogłaby sobie pozwolić.

 

świete słowa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rejestracja domeny: 25 pln przy rejestracji na rok / 20 pln przy rejestracji na 2 lata / 15 pln przy rejestracji na 3+ lat

Odnowienie: 25 pln

Opcja (backorder): 45 pln z wliczonym kosztem automatycznej rejestracji w razie zrealizowania opcji (te obecne rezerwacje po zrealizowaniu są beznadziejnym pomysłem)

 

dodatkowo pełny WHOIS:

• Data rejestracji domeny

• Data ostatniej modyfikacji domeny

Data wygasnięcia domeny

• Status opcji

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Obniżenie cen domen do 20 zł moim zdaniem pozwoliłoby Partnerom na zaoferowanie ceny na którą większość z tych osób mogłaby sobie pozwolić.

 

Dokładnie tak jak pisałem powyżej.

Dodatkowo osoby zajmujące się domenami trochę więcej niż przeciętny Kowalski mają świadomość różnicy rejestracja - przedłużenie. Osoby nie obeznane raczej nie i później wiele domen spada właśnie z tego powodu. Ktoś zarejestrował domenę za 10 zł a za rok ma zapłacić znów i to 10x więcej. Większość osób przy rejestracji myśli pewnie, że jest to jednorazowa opłata i nie mają swiadomości konieczności przedłużania a już tym bardziej za takie ceny. O opcjach pewnie nie słyszeli więc nie każdego na to jednak stać. I nie chodzi o firmy jak napisał pb tylko o ludzi traktujących swoje serwisy hobbystycznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się aby w grę wchodziły końcówki x5zł. Będzie to 30-40zl, 20 - wątpię. W innym wątku są argumenty dla czego powinno być 30zl.

Mocno obniżono ceny odnowien i rejestracji IDNów, opcji i rejestracji domen. W podobnej skali powinno obniży się odnowienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety coraz wiecej firm zdaje sobie sprawę z tego, że ile to nie kosztuje to jest to PRZYMUS i muszą płacić - wątpie zeby jakakolwiek firme nie bylo stac na 100zl/rok - bo w takim wypadku jest fo firma bankrut czyli rozpada sie i puszcza domene.

Dlatego mysle ze nask jesli juz obnizy cene to o 10zl i to bedzie (nie)mile zaskoczenie dla wiekszosci ;)

Wszystko zostanie po staremu - firmy muszą opłacać to opłacą, zwykli uzytkownicy to 40 czy 60zl nie dadza bo wolą zarejestrowac nową za 1zł wiec tu nask nie traci wiele, domeniarze z dobrymi domenami muszą płacic bo ich domeny są warte x-razy więcej więc tutaj również nie ma strat.

PS: Nie pracuję w NASK, ale studiuję na kierunku logistycznym :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wydaje mi się aby w grę wchodziły końcówki x5zł ...

 

Jestem tego samego zdania, gdyż NASK jak na razie bardzo lubił zaokrąglać wszystkie swoje ceny do pełnych 10zł ;)

 

Wydaje mi się, że będzie 30zł - wszystko co poniżej, będzie miłą niespodzianką - zaś wszystko co powyżej, to niepotrzebne mydlenie oczu i porażka :P

 

 

EDIT:

Mój kuzyn za moją namową zamówił ostatnio pierwszą domenę ".pl" w swoim życiu (wcześniej przez 3 lata korzystał z darmowych aliasów) na potrzeby prywatnej strony o tym czym się zajmuje (taniec). Zdecydował się bo mu uświadomiłem, że w przyszłym roku nie będzie musiał płacić 122 zł (nazwa/home) ale 70 zł (dropped) - w pierwszym przypadku na pewno by się nie zdecydował, choć i w drugim widziałem po jego minie, że najlepiej jakby ta cena była jeszcze trochę niższa.

Tak więc o takie osoby tutaj chodzi - a takich mogą być jeszcze setki tysięcy!!!

 

Dla NASK-u nawet kierującego się wyłącznie chęciami jak największego zysku, wcale nie musi być opłacalne utrzymywanie wysokiej ceny (tak jak to niektórzy zasugerowali "bo firmy i tak spokojnie mogą zapłacić te 122zł") ale odnalezienie ceny, przy której punkt na krzywa popytu da maksymalizację zysku.

Edited by Radek (Brewka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby tak nie było, że z tego szumu ceny rejestracji nie zostały podniesione, gdyż aktualna cena przedłużenia, warto cały czas pamiętać, opiera się na cenie rejestracji i opcji, i dobrze by to nie wzrosło, a wręcz spadło.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

To będzie prawdopodobnie taka cena, która pozwoli przeciętnemu "Kowalskiemu" domeniarzowi/domainerowi,

oraz osobom kupującym domeny sporadycznie, na przedłużenie swoich tysięcy ninj ;).

Kiedy bowiem, ninje spadną, to nikt już ich po prostu nie zarejestruje ponownie. Domeniarz/domainer,

"nie, bo wiadomo ...". Były właściciel, którego nie stać, też "nie, bo go nie stać".

 

W którymś emailu od jednego z Rejestratorów, przy okazji rejestracji, otrzymałem informację, że bodajże od 30 % mogą zostać obniżone ceny rejestracji "pl". Biorąc to pod uwagę, mniemam, że dla mnie, to oznacza "okolice" jakichś 35 zł chyba, oraz jeszcze mniej - okolice 30 zł. Natomiast dla rejestratora/partnera NASK, będzie to oznaczało tyle ponad

30 - 35 zł, aby zarobił. Nie wiem, ile konkretnie.

Jakoś tak, chociaż nie jestem dobry z matematyki.

Ponieważ, nie jestem ani NASK-iem, ani Partnerem NASK-u, mogę tylko wyrazić swoje "chciejstwo", że chciałbym, aby przedłużenie wyniosło w 2009 r. 10 zł. W co oczywiście nie wierzę.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem skąd takie myślenie. Przecież właściciele dużej ilości domen, szczególnie dobrych domen, dadzą sobie radę choćby i domeny miały kosztować 200 zł za rok. Skoro dotąd dawali, to i nadal dadzą. To właśnie te pojedyncze osoby, w których rękach jest ogromna większość domen ? domen małych firm, osobistych stron, blogów, forów i niewielkich projektów ? to właśnie te osoby najbardziej cierpią z powodu wysokich cen przedłużeń. Te osoby nie zarabiają na domenach, a strony traktują hobbystycznie, efektem czego gdy po roku użytkowania stają przed wizją zapłacenia 122 zł (10% miesięcznej pensji!) za coś niematerialnego, co nie zarabia, co w dodatku kupili wcześniej za kilka złotych, bardzo często te domeny ?puszczają? i albo po jakimś czasie rejestrują je znów, albo (jeśli np. mieli pecha bo ktoś ją sobie upatrzył) biorą inną, czy wręcz szukają jakichś darmowych aliasów. I tu jest ten strumyczek uciekających pieniędzy który NASK powinien spróbować zatrzymać. Obniżenie cen domen do 20 zł moim zdaniem pozwoliłoby Partnerom na zaoferowanie ceny na którą większość z tych osób mogłaby sobie pozwolić.

Nie znam żadnych konkretnych danych, więc nie jestem w stanie precyzyjnie odnieść się do Twoich słów, ale *wydaje mi się*, że ci, którzy mają do przedłużenia jedna-dwie domeny (a już w szczególności firmy) nie zmienią decyzji ze względu na kilkadziesiąt złotych. Jeżeli ktoś takie dane posiada to bardzo chętnie się z nimi zapoznam i, jeśli będzie trzeba, uderzę się w pierś ;).

 

Skąd takie myślenie?

Osoba A ma 1 domenę. Powiedzmy, że obniżka wynosi 50zł, więc osoba ta zyskuje taką właśnie kwotę.

Osoba B ma 500 domen, więc w jej kieszeni zostaje 500*50=25k zł. Pakuje walizkę i zabiera żonę na Bali ;P.

 

No i z tą pensją 1220zł w obecnej sytuacji na rynku pracy też trochę przesadziłeś :P.

Edited by fashion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×