Jump to content
gtone

SKANDAL! (znów domeny.pl)

Recommended Posts

Jak już pisałem w innym temacie, zarejestrowałem kilka domen w promocji "Wiosna przynosi tanie domeny" w Domenach.pl. Jako że zawsze archiwizuję regulaminy promocji które akceptuję, w tym przypadku nie było inaczej. Dzisiaj postanowiłem wgłębić się w te regulaminy. Jak okazuje się po lekturze regulaminów obecnie dostępnych na stronie wiadomej firmy oraz kontakcie z ich BOKiem nie będę mógł zrezygnować z przedłużania tych domen po upływie roku od ich rejestracji pod groźbą sankcji finansowych i innych (zapis raczej niezgodny z prawem; http://www.euroinfo.org.pl/index.php?optio...0&Itemid=34, ale to narazie odstawmy na bok) i przedłużać je muszę "na siłę" przez następne 2 lata. Ten wątpliwy zapis widnieje jednak w regulaminie TERAZ dostępnym na stronie Domen.pl, jednakże w dniach kiedy rejestrowałem swoje domeny tego wątpliwego zapisu "...lub rezygnacja z odnowienia tych domen..." w regulaminie NIE BYŁO, gdyż sprawdziłem to w swoim, zarchiwizowanym w czasie rejestracji domen regulaminie!!!!!

 

Postanowiłem pogrzebać trochę w Googlach, i jest!!:

 

http://www.google.pl/search?hl=pl&clie...=Szukaj&lr=

 

Porównajcie zapisy w podpunkcie 4 punktu 5 obu regulaminów! Nie dajcie się robić w konia! Mimo tego iż ten zapis budzi ogromne wątpliwości co do zgodności z prawem (brak możliwości REZYGNACJI!), to jeszcze sformułowanie "...lub rezygnacja z odnowienia tych domen..." chcą rozciągnąć na ludzi którzy tego sformułowania nie akceptowali! Uważam to za SKANDAL, karygodną wręcz praktykę!!

 

A jakby komuś nie chciało się szukać w Googlu, to napisze tutaj:

 

1 Regulamin, punkt 3: "Akcja promocyjna trwa od 2 marca do 5 kwietnia 2007 r." i zapis podpunktu 5.4: "Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy przed upływem trzech lat od daty ich rejestracji, zobowiązuje Abonenta do

uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości proporcjonalnej do czasu, który

pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie obowiązującego cennika."

 

2 regulamin, punkt 3: "Akcja promocyjna trwa od 2 marca do 30 czerwca 2007 r." i zapis podpunktu 5.4: "Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości

proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie

obowiązującego cennika."

 

Archiwizujcie regulaminy!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak już pisałem w innym temacie, zarejestrowałem kilka domen w promocji "Wiosna przynosi tanie domeny" w Domenach.pl. Jako że zawsze archiwizuję regulaminy promocji które akceptuję, w tym przypadku nie było inaczej.

 

Bardzo słuszna praktyka, też zawsze tak robię – poza tym namawiałem AZ do założenia archiwum regulaminów promocji i rzeczywiście tak zrobili (chwała im za to). Szkoda, że nie wszyscy rejestratorzy mają takie archiwum, a powinni. A już wmanewrowywanie ludzi w inny regulamin niż akceptowali, to kompletne przegięcie. Wprawdzie NASK też coś takiego zrobił – osoby nie zgadzające się na warunki nowego regulaminu musiały zrezygnować z usług rejestru przed końcem trwającego okresu rozliczeniowego (ciekawe, czy były takie osoby). No ale NASK NASKiem, a domeny.pl specjalizują się wręcz w takich atrakcjach...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 regulamin, punkt 3: "Akcja promocyjna trwa od 2 marca do 30 czerwca 2007 r." i zapis podpunktu 5.4: "Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości

proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie

obowiązującego cennika."

 

Ta... kazdy napewno bedzie placil... to smieszne jest poprostu :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiedziałeś, że normalna cena rejestracji nie może być niższa niż 60zł netto, więc po co się pchałeś w tę pseudo-promocję ? Nie znosze psucia rynku przez takie firmy.

 

Znalezione http://mkane.antygen.pl/ogolnie/kup-pan-domene/

 

Ta... kazdy napewno bedzie placil... to smieszne jest poprostu :-)

Jak nie bedzie placil to jego dług może zostać sprzedany, a dane ujawnione publicznie - tak jak zrobił to Deutsche Bank i BPH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoja drogą ciekawe czy osobnik z domeny.pl po wielkim FALSTARCIE na tym forum jeszcze zabierze tu głos? ;)

 

Co do promocji to jakaś duża cześć z obecnie stosowanych nie tylko w świecie domen jest nastawiona na przyciągniecie klienta (czasami nabicie go w butelkę itp). Niestety, ale takie już zwyczaje panują, iż każdy kto zobaczy wielki napis PROMOCJA nie do końca zapozna sie z regulaminem, a później płacze... :D

 

Pozdrowienia dla wszystkich którzy kiedyś skorzystali lub w przyszłości skorzystają z tych super PROMOCJI...czyli większości z nas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

PROMOCJE są OK, można zakupic taniej domenkę ale trzeba pamietac by czytac regulaminy. osobiscie bardzo mi się podoba, ze coraz czesciej rejestarorzy oprocz niskich cen rejestracji odchodza od wydawania kodow authinfo za dodatkowa oplata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uważam to za SKANDAL, karygodną wręcz praktykę!!

 

A jakby komuś nie chciało się szukać w Googlu, to napisze tutaj:

 

1 Regulamin, punkt 3: "Akcja promocyjna trwa od 2 marca do 5 kwietnia 2007 r." i zapis podpunktu 5.4: "Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy przed upływem trzech lat od daty ich rejestracji, zobowiązuje Abonenta do

uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości proporcjonalnej do czasu, który

pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie obowiązującego cennika."

 

2 regulamin, punkt 3: "Akcja promocyjna trwa od 2 marca do 30 czerwca 2007 r." i zapis podpunktu 5.4: "Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości

proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie

obowiązującego cennika."

 

Archiwizujcie regulaminy!!!

 

Ponieważ coś tam zarejestrowałem w Domenach.pl a nowy regulamin promocji na rok 2008 w niektórych punktach jest całkowicie sprzeczny z prawem, przynajmniej moim zdaniem (znalazłem orzeczenia w podobnych sprawach, ktróe by na to wskazywały), więc właśnie przygotowuję pismo do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania. Mam nadzieję, że niektóre z tych postanowienień regulaminowych zostaną uznane za niedopuszczalne, w szczególności zobowiązanie klientów do kontynuowania płatności przez min. 3 lata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I nawet jest jego zdjęcie jakby ktoś chciał rzucić pomidorem ;-P

 

Tylko bez przemocy, niepotrzebna jest zupelnie :)

 

Najlepiej zglosic w poniedzialek sprawe UOKIK pod adresem: http://www.uokik.gov.pl/ i zobaczyc, czy jest to zgodne z prawem, czy umowa nie zawiera przypadkiem tzw. klauzuli niedozwolonej. Byc moze pojawi sie ona w wykazie takich klauzul http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsume...niedozwolonych/

 

 

Warto tez przeczytac (świeżutkie, z 14.01.2008 z Gazety Prawnej wlasnie dotyczace tej umowy w Domeny.pl): http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNew...39.20.1.0.1.htm

 

PS jakos od samego poczatku nie widziala mi sie ta firma domeny.pl, nie lubie jak ktos ukrywa prawdziwe ceny domen do samego konca i prawie wmusza przy zamowieniu multum dodatkow (serwery itp)

 

WARTO tez przeczytac w tym temacie: http://www.webhosting.pl/kategorie/e_bizne...ach_registrarow

Share this post


Link to post
Share on other sites

7. Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Nadeszła domenomania”

do innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech

lat od daty ich rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej

opłaty w wysokości proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu

i ustalonej według aktualnie obowiązującego cennika. Abonent domeny zobowiązuje

się nie podejmować żadnych działań, uniemożliwiających spełnienie powyższego warunku.

 

 

Do czego odnosi sie fragment "Abonent domeny zobowiązuje

się nie podejmować żadnych działań, uniemożliwiających spełnienie powyższego warunku." Czy oni oszaleli? Chca w ten sposob ludziom zabronic skladania skarg? :)

 

 

Wczoraj zarejestrowalem swoje 2 pierwsze domeny w domeny.pl (niestety...) Czy obowiązuje jakiś okres, w ciągu którego można odstąpić od umowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wczoraj zarejestrowalem swoje 2 pierwsze domeny w domeny.pl (niestety...) Czy obowiązuje jakiś okres, w ciągu którego można odstąpić od umowy?

 

Kiedy ten punkt regulaminu zostanie uznany za niezgodny z prawem (co pewnie wkrótce nastąpi), będziesz mógł odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji. Póki co, nic nie możesz zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wczoraj zarejestrowalem swoje 2 pierwsze domeny w domeny.pl (niestety...) Czy obowiązuje jakiś okres, w ciągu którego można odstąpić od umowy?

 

Teoretycznie, przy umowach zawieranych drogą elektroniczną, masz 10 dni na odstąpienie o ile zostałeś o tym poinformowany w umowie. Jeżeli nie było takiego zapisu, można zrezygnować z umowy do momentu aż nie zostaniesz o tym poinformowany. Wtedy dopiero naliczany jest 10 dniowy termin rezygnacji

Więcej się dowiesz na uokik.gov.pl.

 

Myślę że nię będziesz miał z tym problemu, najlepiej pogadaj wstępnie z ich kimś z live chatu w tej sprawie, jak będą się wykręcać, odezwij się do mnie via PM.

 

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

oto zapis live chatu:

 

Adrian: Wczoraj zakupiłem u Państwa 2 domeny. W ciagu ilu dni mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób się to odbywa?

 

Teraz rozmawiasz z Anna G. of 3. Obsługa Klienta, Płatnosci.

 

Anna G.: witam

 

Adrian: witam

 

Anna G.: czy domeny te zakupil Pan w promocji?

 

Adrian: tak

 

Adrian: Promocja! Nadeszła domenomania

 

Anna G.: w przypadku rezygnacji o trzyma Pan Zgodnie z regulaminem fakture za zerwanie warunkow umowy

 

Adrian: ale zaraz zaraz wg polskiego prawa przy umowach zawieranych drogą elektroniczną, klient ma 10 dni na odstąpienie od umowy

 

Anna G.: tak, ale nie obejmuje to domen

 

Anna G.: domena jest usluga, ktorej nie mozna zwrocici w stanie nienaruszonym

 

Co wy na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit:

 

3. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej

na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:

[...]

4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym

przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,

5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub

których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,"

 

W przypadku domeny:

 

a) wlasciwosc zamowienia jest indywidualna, okreslona przez konsumenta (nazwa

domenowa, najczesciej przydatna glownie konsumentowi

 

b ) do tego domena jest swiadczeniem, ktora ze wzgledu na swoj charakter nie

moze byc zwrocona (systemy domenowe nie przewiduja takiej mozliwosci).

 

 

http://www.grupy.egospodarka.pl/Zawarcie-u...t,340803,8.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za help ein :blink:

 

 

No tak, pozostaje w takim razie napisac do UOKIK. I czekać na orzeczenie...

 

albo sprzedac :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
oto zapis live chatu:

Co wy na to?

 

Widzę, że nie tylko ja mam problemy z komunikacją z przedstawicielami domeny.pl... Ciekawe czy stan nienaruszony tyczy się też np. braku oryginalnego opakowania? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A na top100 skoczyli 10 oczek w górę. Jak to się dzieje, że cały Internet od kilku tygodni aż się trzęsie od informacji od "niezadowolonych klientów" a oni w statystykach hop do góry? Czyżby jakaś prowokacja? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe czy stan nienaruszony tyczy się też np. braku oryginalnego opakowania? :blink:

 

W przypadku braku lub zniszczenia oryginalnego opakowania też.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A na top100 skoczyli 10 oczek w górę. Jak to się dzieje, że cały Internet od kilku tygodni aż się trzęsie od informacji od "niezadowolonych klientów" a oni w statystykach hop do góry? Czyżby jakaś prowokacja? :D

 

Trzeba by się zastanowić na jakiej podstawie i jaką metodą jest robione badanie. Prawdopodobnie nie zadowolenie klientów jest tu kryterium a wielkość sprzedaży. Ludzie po prostu podobnie jak ja dają się nabierać na ich promocje... stąd wzrost :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeglądając zasoby Internetu odnoszę wrażenie, że zasięg antykampanii prowadzonej na rzecz Domeny.pl jest większy od ich kampanii reklamowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bardzo dobrze, jak uokik zaleje fala skarg, może ktoś się ruszy i coś z tym zrobi. Bo chyba nikt już nie ma wątpliwości, że praktyki Domeny.pl są co najmniej podejrzane.

 

BTW

 

Art. 385

§ 2. Wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta.

Art. 385 (3)

W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:

6) uzależniają zawarcie umowy od przyrzeczenia przez konsumenta zawierania w przyszłości dalszych umów podobnego rodzaju,

12) wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie nie spełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania,

14) pozbawiają wyłącznie konsumenta uprawnienia do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub jej wypowiedzenia,

17) nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego,

20) przewidują uprawnienie kontrahenta konsumenta do określenia lub podwyższenia ceny lub wynagrodzenia po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy,

 

link do ustawy

Share this post


Link to post
Share on other sites
A na top100 skoczyli 10 oczek w górę. Jak to się dzieje, że cały Internet od kilku tygodni aż się trzęsie od informacji od "niezadowolonych klientów" a oni w statystykach hop do góry? Czyżby jakaś prowokacja? :blink:

 

„Nieważne jak mówią, ważne żeby mówili.”

Share this post


Link to post
Share on other sites
A na top100 skoczyli 10 oczek w górę. Jak to się dzieje, że cały Internet od kilku tygodni aż się trzęsie od informacji od "niezadowolonych klientów" a oni w statystykach hop do góry? Czyżby jakaś prowokacja? :blink:

 

Hmm - tylko ja tego wzrostu jakoś nie mogę znaleźć na top100.pl :D Rok temu miejsce 27, obecnie 24.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

http://secondarymarket.pl - pierwsza międzynarodowa konferencja o domenach w Polsce! Wstęp: BEZPŁATNY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×