Jump to content
SELES

Wartość domen 3-literowych

Recommended Posts

Jak wiemy, wśród osób zajmujących się obrotem domenami internetowymi od dawna trwa spór o to, czy domeny 3-literowe mają jakąś specjalną wartość. O ile wartość domen 3-literowych generycznych, typu raj, dom, ser jest bezdyskusyjna, o tyle określenie wartości domen nie będących konkretnymi wyrazami ze słownika języka polskiego, wzbudza wiele emocji na naszym forum.

 

Od początku inwestowania w domeny stoję na stanowisku, że w domeny 3-literowe warto inwestować, tak samo jak w dobre generyki. Nie przyjmuję żadnych racjonalnych argumentów w tym temacie. Dla mnie liczą się efekty kopalnianych sprzedaży, a są one dosyć interesujące.

 

Ostatnio zrobiłem podsumowanie swoich sprzedaży domen 3-literowych w ciągu prawie trzech lat.

I tak:

Średnia cena sprzedaży domeny 3-literowej w roku 2007 wyniosła 2020 zł.

Średnia cena sprzedaży domeny 3-literowej w roku 2008 wyniosła 7790 zł

Średnia cena sprzedaży domeny 3-literowej w pierwszej połowie roku 2009 wyniosła 16 000 zł. Na ten wynik istotny wpływ miała sprzedaż domeny aed*pl.

 

Z podsumowania wynika, że średnia cena sprzedaży domeny 3-literowej w roku 2008, wzrosła prawie 4-krotnie w stosunku do roku 2007.

Z pełną oceną roku 2009 poczekam do końca grudnia.

 

EDIT:

Podobną analogię można znaleźć na rynku D2D. O ile w 2007 roku można było domeny 3-literowe kupić za 100-150 zł, o tyle w 2008r już 300-400, a dzisiaj 500-800 zł

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapraszam do dyskusji. Czy warto inwestować w domeny 3-literowe? Jaką część zajmują one w Waszych zasobach? Czy lepiej sprzedawać teraz, czy nie sprzedawać i czekać, aż osiągną jeszcze wyższe kwoty?

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

SELES, podaj ile sztuk domen sprzedałeś za taką uśrednioną kwotę, bo jeżeli jest to kilka rocznie to nie ma mowy o robieniu średniej, bo tak możesz wykazać wszystko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem inwestować warto jeśli jest się cierpliwym, bo można sprzedać taką domenę za wysokie xxx, a można tak jak robisz to Ty - cierpliwie czekać na EU i dostać xx.xxx.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SELES, podaj ile sztuk domen sprzedałeś za taką uśrednioną kwotę, bo jeżeli jest to kilka rocznie to nie ma mowy o robieniu średniej, bo tak możesz wykazać wszystko.

kilka rocznie w takiej cenie to chyba dobry wynik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli policzymy średnią ze sprzedaży wszystkich domen 3literowych, nie tylko tych z kopalni, to statystyki polecą ostro w dół.

 

Twoje sprzedaże są bardzo wysokie i nie można tego brać jako wyznacznik całego rynku domen.

 

Bartek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A przy okazji: czy są jeszcze jakieś wolne trzyliterowe? Swego czasu trochę tego zostało zarejestrowanych, że tak powiem, hurtowo i poszło wszystko. Jakoś teraz powinny zacząć spadać... Spadają?

Zarejestrował ostatnio ktoś z Was trzyliterówkę z palca?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A przy okazji: czy są jeszcze jakieś wolne trzyliterowe? Swego czasu trochę tego zostało zarejestrowanych, że tak powiem, hurtowo i poszło wszystko. Jakoś teraz powinny zacząć spadać... Spadają?

Zarejestrował ostatnio ktoś z Was trzyliterówkę z palca?

 

chyba zartujesz....

 

na przechwycenie w dropped daje przynajmniej z 30 osob

Share this post


Link to post
Share on other sites
chyba zartujesz....

 

na przechwycenie w dropped daje przynajmniej z 30 osob

Nie żartuję - pytam...

A przy okazji dwuznakowych .pl już też pewnie nie ma. ;) Sprzedano coś ostatnio z tej kategorii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liczy sie fart - glownie. Wg mnie jesli jedna osoba bylaby wlascicielem wszystkich mozliwych 3literowek, bylaby na konkretnym minusie i nie ma znaczenia, czy ich wlascicielem bylby pierwszy lepszy kolekcjoner, czy Seles, Kilofek itp.

 

(jak ktos chce to mam na zbyciu generyka 3literowego - oddam za "srednia kopalniana" ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właściciel wszystkich trzyliterówek byłby monopolistą i brałby jak za zboże...

Pozostają na pocieszenie trzyznakówki... ;)

Tych jeszcze trochę zostało - nawet spośród tych sensownych. Niestety mp3.pl już zajęte ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Liczy sie fart - glownie. Wg mnie jesli jedna osoba bylaby wlascicielem wszystkich mozliwych 3literowek, bylaby na konkretnym minusie i nie ma znaczenia, czy ich wlascicielem bylby pierwszy lepszy kolekcjoner, czy Seles, Kilofek itp.

Weź pod uwagę, że taka osoba posiadałaby wtedy takie domeny jak sex*pl, ofe*pl, ike*pl, bet*pl, pay*pl, bio*pl, tel*pl, net*pl oraz wiele konkretnych skrótów i generyków.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

najprawdopodobniej jeden z inwestorów ma kilka tysięcy 3 literówek, znając jego doświadczenia, wszystko byłoby jasne

 

aed.pl należałoby zaliczyć do domen generycznych, poza tym przy wyliczaniu średniej istotna jest liczba transakcji

 

i co oczywiste, także na przykładzie aed.pl, nie każda 3 literówka ma ten sam potencjał

Share this post


Link to post
Share on other sites
SELES, podaj ile sztuk domen sprzedałeś za taką uśrednioną kwotę, bo jeżeli jest to kilka rocznie to nie ma mowy o robieniu średniej, bo tak możesz wykazać wszystko.

 

mnie bardziej interesuje jakim odsetkiem trzyliterowek "obrociles" w ciagu roku, bo jesli odsetek jest podobny jak u innych domainerow, to te ceny srednie to jest wyczyn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liczę , że za rok-dwa średnie ceny domen trzyliterowych ( bez niepożądanych znaków ) na aukcjach będą oscylowały w granicach 800-1000 zl

Share this post


Link to post
Share on other sites
najprawdopodobniej jeden z inwestorów ma kilka tysięcy 3 literówek, znając jego doświadczenia, wszystko byłoby jasne

Ile? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 2007 roku sprzedałem 4 sztuki, w 2008 r też 4, w 2009 na razie 3 sztuki, aktualnie dwie w trakcie rozmów.

 

Temat ten dotyczy sprzedaży domen klientom końcowym. Jeśli weźmiemy pod uwagę inne sprzedaże domen poza D2D, to okazuje się, że są to kwoty osiągalne przez różnych domainerów.

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że wartość domen 3 literowych będzie wzrastała, dlatego na dzień dzisiejszy inwestuję z myślą o sprzedaży za kilka (5-10 lat) ;)

Moją pierwszą sprzedażą za wysoką sumę była domena Suu.pl która kupiłem na promocji w nazwa.pl za kwotę 12 zł (Reg Free) w 2006 roku, było jeszcze dość dużo wolnych domen 3 literowych wolnych, domenę tą sprzedałem po ok. 10 miesiącach za kwotę 450 zł.

Był to dla mnie zastrzyk który spowodował, że coraz to bardziej zacząłem się interesować inwestowaniem w domeny.

Inwestować i jeszcze raz inwestować ;)

(a tym bardziej inwestować w domeny 2 literowe - oczywiście na poziomie, lecz o takie transakcje już ciężko)

Edited by Bert

Share this post


Link to post
Share on other sites

inwestujesz i inwestujesz... a ciągle piszesz reg free zamiast reg fee ;)

Jak już wspomniałem i ktoś tam jeszcze poparł - Twoje sprzedaże są wysokie i nie można na ich podstawie określać wartości domen trzyliterowych. Poza tym nie odpowiedziałeś na pytanie - ile domen trzyliterowych zakupiłeś aby sprzedać te 2-3 sztuki po takich cenach i za jakie kwoty nabyłeś w sumie resztę tych trzyliterówek? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
rekino to chyba jedyna osoba ktorej trzyliterowki i dwuliterowki sie wogole nie podobaja

 

Mnie też się nie podobają. Niemniej w swoich zbiorach posiadam ich kilkadziesiąt ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] nie odpowiedziałeś na pytanie - ile domen trzyliterowych zakupiłeś aby sprzedać te 2-3 sztuki po takich cenach i za jakie kwoty nabyłeś w sumie resztę tych trzyliterówek? ;)

Nie mam dużo domen 3-literowych, aktualnie 100, czyli 10 % portfolio. Poziom taki staram się utrzymać od roku. Minimum 50 % domen zarejestrowałem w 2006 roku, w czasie, kiedy leżały sobie wolne, reszte kupiłem na rynku wtórnym: dropped, allegro, użytkownicy di.

Na podstawie moich sprzedaży i sprzedaży innych domainerów sprzedającym klientom końcowym można próbować określać wartość. Podobnie jak w przypadku generyków inne kwoty transakcji są pomiędzy domainerami, a inne w przypadku sprzedaży klientom końcowym.

Nie zamykajmy się w kregu sprzedaży D2D, sprzedaży na aftermarket, czy allegro, to nie jest cały rynek.

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

skoro rozmowa jest tak bardzo konkretna, ciekawa byłaby wartość współczynnika, tj. kwota przychodu/kwota rozchodu (rozchód = koszt zakupu + przedłużenia) od początku inwestycji w domeny 3 literowe pl, łącznie z aed.pl i bez niej,

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×